I rs ei K. Blaauboer BIJ DEN MAN IN HET HOKJE «9 Alkmaarsche Kaasmarkt De woningbouw voor de Heldersche vluchtelingen DE TOTALISATOR KOMT Poldersche Prikjes en Pveekjes Woning inrichting Zaterdag 6 September 1941 Tweede blad BIOSCOPY (Slot). Een halve minuut voor acht De gra- joofoon zwijgt... contact... de koolspitsen in liet eerste toestel gloeien, aan. drie se conden later geven ze hun volle licht, nu iaat de operateur de film zijn „aanloop" nemen, dat heteekent dat hij met de hand de film even opdraait, zooals men bij een auto de startmotor laat draaien... de motor neemt het werk over... vier seconden nog... j>e operateur heeft nu zijn twee handen bitter noodig. een om aanstonds op dien jtnop te drukken, waardoor het fluweelen .voordoek electrisch kan worden geopend, een bij de knop waarmede hij de sterkte jan het geluid regelt— Acht uur precies. Het voordoek zwaait geluidloos open, op Jet zelfdie moment gaan de zaallichten uit. Het witte projectiescherm wordt zichtbaar, meteen wordt de titel van de film gepro jecteerd en een openingsmarsch davert door de zaal. We draaien! De tweede rij parterre kan aan zijn zuur tjes beginnen, in de loge links neigen een blond en een donker hoofd naar elkaar toe. op de eerste rij frontbalkon vindt een mijnheer dat die oorlogsverslaggevers toch Keen baantje hebben, vlak achter de hand- jranaten en vlammenwerpers staan te kie- ien en te schrijven... In twee en een half uur trekt de wereld roorbij. In levende beelden. Levende beelden? Apekool... Ze? nu niet als Gallilei: „En toch draait T, düs leeft het en we zien het toch, want et is niet zoo. Hier bedriegt de schoone schijn. Het is anders. We zeiden dat de film met vier en twin- lie beeldjes per seconde langs de lens -6chuift. precies in het zelfde^ tempo waar- i deze beeldjes in Neu Babelsberg zijn op- mom en. 'et nel ÏLE ND 1AAi En dit is nu wat men w e r k e 1 ij k - ziet: gedurende een kort moment een stilstaand beeld, een lan taarnplaatje dus feitelijk, waarna het scherm een oogeniblik geheel duister wordt en de filmstrook met een ruk het beeldje opschuift. Hiervoor zorgt de zoogenaamde Blender, voor wie Duitsc-h kent een woord om te begrijpen): blind maken. Dat gaat echter zoo snel, dat men niet alleen niets merkt van die donkere tusecherumomenten maar den indruk krijgt (van die elkaar opvolgende beelden) welke, 'telkens een moment uit de bewe ging laten zien. dat het beeld op het doek inderdaad beweegt. Zestig me ter normaalfilm duurt iets meer dan twee minuten. Het geluid bij de film ie een hoek apart, lat we niet zullen openen, omdat daar voor een krantenkrabbel te veel aan vast zit. We hebben tegenwoordig te doen met z.g. jpüsche geluidsfilm, waarbij het geluid behulp van een gevoelige fotocel als een smalle strook dwarse lijntjes langs den Umrand wordt vastgelegd, de toon z.g. lynchroon mét het beeld is. Een film-gra- nofoonplaat als 't ware. Men zal nu langzamerhand wel begrepen lebben, dat de man in het hokje meer te ioen heeft dan te kijken of het goed gaat. lij heeft ten eerste af en toe zijn assistent de zaal in te sturen om te controleeren of tiet geluid hèt in die ruimte^wel goed doet. iii heeft zijn spoelen met een hand apparaat op te winden en om te winden, hij heeft en dat is een belanrgijk ding zijn toe tellen en lenzen pijnlijk schoon te houden, uile objectieven geven wazige beelden en ijecfieven zijn na een avond draaien niet schoon meer. want een avond draaien lekent ook nog een avond omhoogstia- fenidie rookwolken en stof. We kunnen verzekeren, dat is in ,vons" theater, want. dat is de Scha per bioscoop toch voor zeer velen, dik in orde. het eerste klas materi- Het al of niet vlugge aanzien van de markt wordt tegenwoordig door heel an dere omstandigheden beheerscht dan vroe ger. Kooplust schijnt er tegenwoordig altijd te zijn. Het is echter hét toegestane koop kwantum, dat de mogelijkheid tot koopen beperkt. Alleen wanneer dit in bescheiden mate is verleend, lijkt de markt wat stug ger. Zoo was het heden en dus was het wat trager. De aanvoer lag met 46000 Kg. even bene den die van de vorige week, waarvan de ooi-zaak is toe te schrijven aan het uitblijven van enkele markters. Aan een inzinken van de melkproductie ligt het niet. Het weer werkt deze tegenwoordig zoo krachtig in de band als slechts mogelijk is, er is een over vloed van gras en van uitbreiding der melk- leverantics aan het wettelijk gebied verne men we dan ook nog niets. De prijzen handhaven zich uit den-aard der zaak op maximumprijs-hoogte, te weten f-56.— en f 43.50 voor 40 plus en 20 plus. De aangevoerde 40 plus was niet overmatig groot, iets wat de verkoop ook niet in de hand werkte. De kwaliteit was dooreen genomen goed, de meeste kaas bracht prijzen op, die tegen het hoogste aan lagen. Het noteeren van den maxirpumpiïjs blijft een feit, waar veel markters niet-recht aandurven. De kans op een T.V. is d^n verre van buitengesloten. Ook heden zagen we er weer enkele uitdee- len>. Zoowel koopers als verkoopers blijven zich afvragen of in dit opzicht een betere rege ling te treffen valt. Het animo van de kaas markt wordt er overigens stellig niet door in de hand gewerkt. aal krijgt de verzorging, welke het verdient, is een keer het geluid of het beeld minder goed. moet dit liggen aan de film, doch doet dat nimmer aan den operateur. Dit is overigens geen uitzondering op den regel, wij meenen te weten dat de oud-Hollandsche zindelijkheid over het algemeen -In de Nederlandsche theaters weinig te wenischen over laat. Als de fihn toch breekt Als de film mocht breken, zal dan het ple zier van .die twee op de parterre niet wreed worden verstoord1, omdat het zoo brandbare celluloid tegen de gloeiende koolspitsen vliegt met alle gevolgen? En loopt zoo'n film nooit heet? Moet die operateur niet meteen brandweerman zijn met emmers zand en teilen water om zich heen? Die toestand heeft wel eens bestaan, maar om gebroken films en brand bekommert de man in het hokje zich tegenwoordig niet veel meer. Als de film breekt, valt op het zelfde moment een „brandscherm" tusschen film en koolspitsen en is de warmtebron dus afgesloten en ook al weer tegelijker tijd dooven de spitsen uit en stopt die mo tor. Men lijmt de gebroken deelen met z.g. filmkit weer aan elkaar en klaar is Kees, Heet loopen kan de film ook niet, tijdens het draaien blaast een compressor koude lucht er aan twee kanten langs. De hoofdfilm heeft haargelukkig einde gevonden, het zuurtjes zak je op de 'parterre is leeg. de bezoekers schuifelen het duister in. De man in het hokje gaat zijn laatste spoel terugwinden, om morgenavond weer bij het. begin te kunnen beginnen. Een laat ste inspectie, cabinedeur sluiten en dan... kan hij zijn sigaret opsteken. Afgedraaid,' tot morgenavond. In de cabine werpen de twee glanzend zwarte reuzen hun schaduw op de witte muren. Hun oogen zijn gedoofd. Morgenavond zullen zij weer stralen en- zullen wij. de menschen, de wereld door die oogen zien, een wereld in de hoofd film van schijn, een wereld" in de wetenschappelijke film van schoonheid, een wereld in de journaals van barre, gruwzame werkelijkheid... Uit onze Omgeving LANGEDIJ K ERWTEN. Tal van bouwers zijn hier begonnen met 1 dorschen van de geteelde erwten. Van ver schillenden van hen vernamen we, dat het beschot slécht is en dat het zaad bovendien in--erge mate door de worm is aangetast. Dat zal dus een buitengewoon slechte oogst worden. BROEK OP LANGEND IJK, WITTE KOOLVERBOUWERS ONTE- VREDEN. Actie tot verhooglng der prijzen, In het begin van deze week vestigden wij reeds de aandacht op .de belangrijke prijs verlaging, welke de witte kool heeft oudier- gaan. De prijs werd plotseling van f 2.80 tot f 2.per 100 Kg. verlaagd, terwijl te vens de gelegenheid werd geopend, om de witte kool voor zuurkool te verwerken. Bij de witte-koolverbouwers was men over deze groote prijsverlaging alerminst te spreken, te meer, daar verleden jaar voor dezelfde koolsoort nooit een lageren prijs dan f 2.50 per 100 Kg. heeft gegolden gedurende het •zuurkoolseizoen. Verschil lende bedrijfskosten zijn sinds verleden iaar gestegen en dan doet het vreemd aan, dat toch een lageren prijs wordt vastge steld dan in het vorige jaar. Donderdag is een deputatie van witte-kool verbouwers bij het. bestuur van de Langen- dijker Groenten Centrale geweest, om te vragen, of er geen pogingen kunnen worden gedaan om verhooging van den witte kool- prijs te verkrijgen. Er wordt echter reeds in dde richting ge werkt. De Provinciale Commissie uit de Veilipgcn In Noordholland heeft zich reeds tot de bevoegde instanties gericht met be zwaren tegen dezen prijs en heeft verzocht een onderhoud met die instanties te mogen hebben, ter toelichting van de wenschen der tuindere. Naar de resultaten van deze pogingen wordt door de tuinders natuurlijk met be langstelling uitgezien. NOORDSCHARWOUDE. WELKE PRIJZEN ZULLEN VOOR DE ONTEIGENDE PERCEELEN WOR DEN BETAALD. Ten behoeve van den bouw van ruim 50 woningen voor Heldersche vluch telingen op het uitbreidingsplan al hier, moesten verschillende percee- len worden onteigend. Er was een termijn gesteld, binnen welke de ei genaren der betreffende perceelen hun bezwaren konden indienen, ter wijl dezer dagen in een zitting te Alkmaar de gelegenheid bestond, deze bezwaren mondeling toe te lichten. En inderdaad, er waren bezwaren. Niet allemaal van even groot be lang, terwijl er ook bij waren, die meer als informaties konden worden beschouwd. Het is in dezen tijd na tuurlijk wel van belang, welke prij zen voor de te onteigenen perceelen worden betaald vooral voor de woonhuizen, welke zouden moeten v. orden .gesloopt en toch ergens an ders weer zouden moeten worden opgebouwd, omdat de bewoners toch weer een onderdak moeten hebben. De bouwkosten zijn echter aanzien lijk gestegen en het is de vraag ,of men voor den getaxeerden prijs weer een behoorlijke woning zal kun nen bouwen. Deze vraag deed zich alleen voor bij het plan te Noordscharwoude, waar een drie tal woningen zou moeten verdwijnen, om den aanleg van toegangswegen mogelijk te maken. Men is daarbij tot dit besluit gekomen, dat de woningen wel zullen worden ont eigend, maar dat de bewoners er nog in kun nen blijven wonen. Er worden geen toegangs wegen in optima forma aangelegd. Men zal voorloopig volstaan met een voetpad. Daar door is de vraag: „Waarheen?" voor de be trokken bewoners thans van de baan, al zal deze zich later weer voordoen. Laat ons ho pen, dat er dan weer andere, gunstiger om standigheden zijn, zoodat er gemakkelijker gebouwd zal kunnen worden. De prijs van de te onteigenen perceelen is nog niet bepaald. Daar gaat weer een andere instantie over. De benoodigde hui zen en stukken grond zullen getaxeerd wor den en de eigenaren zullen ook daartegen bezwaren kunnen indienen, als zij meenen, te kort te zullen ontvangen. De mogelijk heid van beroep staat hiervoor open. Zooals te begrijpen is, zal men op redelijke vergoe dingen kunnen rekenen. Te Broek op Langendijk. Het plan veranderd. Te Broek op Langendijk is het oor spronkelijke plan veranderd. Van verschillende zijden werd tegen dit plan, waarbij de te bouwen perceelen werden verdeeld over diverse uit el kaar liggende plaatsen, bezwaar ge maakt. Aan deze bezwaren is gehoor gegeven en de oplossing, welke thans gevonden is, kan een gelukkige wor den genoemd. De bouw van woningen achter de peiTee- len van de heeren Van 't Riet, Van der Mo len, Van der Poll enz. en op het land van den heer Koedijk zal niet doorgaan. Van de oorspronkelijke plannen is nog alleen dat aangehouden, om vier woningen te plaatsen aan de Prins Hendrikkade, naast het huis van den heer Klare. Het grootste gedeelte van de te bouwen woningen hoeveel is nog niet bepaald zal komen op het uitbreidingsplan aan den Dijk. Van de Dorpsstraat af zal een weg wor-. den aangelegd langs de vroegere woning van burgemeester Schelhaas het Oosten in. Daar door is dan meteen een begin gemaakt met de openlegging van het uitbreidingsplan, zoodat bij meerdere behoefte aan woning bouw daar kan worden voortgegaan. Bij de aanvankelijke plannen met de verspreide bouw zou geen enkele weg tot de openleg ging van het uitbreidingsplan kunnen voe ren, omdat er bij de oorspronkelijke plannen geen wegen waren geprojecteerd. Ook voor de gemeente is dit nieuwe plan dus een groote verbetering, terwijl de heeren Van 't Riet, Van der Poll enz. er ook niet rouwig om zullen zijn, dat zij vrij dicht ach ter hun perceelen geep huizen zullen krij gen. De resultaten* van deze zitting, welke een, zeer aangenaam verloop had, zijn dus voor de belanghebbenden niet ongunstig geweest. OUDKARSPEL. EEN BOTSING. Doordat een HABO-bus plotseling moest stoppen, reed een met koek beladen drie- wielige auto achter tegen de bus op. Daar kon de diriewielige auto niet tegen. Met een ingedeukte neus en een ontzette as moest het wagentje blijven staan. De auto bus had van deze „muggenpik" geen last en kon dadelijk haar weg vervolgen. Het slachtoffer van de aanrijding werd in de HABO-earage weer wat bijgewerkt Schagen. LANGEDIJK DISTRIBUTIE-NIEUWS Naar wij vernemen worden aanvragen om textielproducten tot nadere aankondi ging niet meer In behandeling genomen. Een uitzondering hierop maken aanvragen wegens huwelijk, geboorte, sterfgeval, ver huizing, eerste inrichting, winterhulp, ver trek naar buitenland, verlof uit buitenland, verwoesting door oorlogsgeweld, totalen brand, studieredenen. Heit distributiekantoor te Zuidsoharwoude de is Maandag 8 September a.s. wegens groote drukte voor particulieren gesloten, en uitsluitend toegankelijk voor detaillis ten, bakkers, slagers en handelaren. SCHAGEN Dit Jaar één draverij, welke om half een zal aanvangen. In de gisteravond in café G. Boontjes gehouden ledenvergadering van de Hard- draverijvereeniging „Westfriesland" is be sloten op Dinsdag 30 September a.s. een prijzendraverij te houden om prijzen van f 350, f 125, f 50 en f 25. Voor het eerst zal dit jaar aan deelnemers, die verder wonen dan 20 K.m. van Schagen een reisvergoe- ding van f 15..per paard worden gege ven, voor het eerst zullen de bezoekers in Schagen kunnen kennismaken met den totalisator, welke op de mirkt zal worden geplaatst. Op de werking van dit thans of ficieel toegelaten gokinstrument komen wjj nader terug. Het terrein voor de café's I?esz en van Erp zal dit jaar ook voor niet-betalende bezoekers toegankelijk zijn. Van den totali sator mogen slechts betalende bezoekers gebruik maken, 5 van de recette komt tén goede aan*de vereeniging en moet be stemd worden aan prijzen voor de draverij van volgend jaar. De ochtenddraverij moet vervallen, we gens de hooge algemeene onkosten. Met het oog op den totalisator, moet de drave rij reeds om half een 's middags aanvangen. Als elk jaar wordt uit de vergadering ver zocht entreé van alle bezoekers te heffen, maar ook als steeds wordt besloten bepaal- Anna Paulowna, 5 Sept. '41. Beste Reintje Jij bent me een leukerd, zeg, met je P.S.-ie. Jóuw brief is drie dagen te laat, maar ik „met m'n spreekwoordelijke nauwgezetheid" zal wel willen zorgen, op tijd te zijn met m'n epistel. „Toe, neem mijn nou effe", zouen ze in Mokum zeg gen. Je lijkt nou zelf wel een van die politiekelingen. waar je anders, meen ik ook niet veel van wil weten en die dat ook zoo goed kunnen. Eerst iemand op hemelen, hè, we hebben die goeie eigen schappen en hebben dat zoo goed voor mekaar gebracht en als je hart dan zwelt van trots, beginnen ze met wat ze eigen lijk willen zeggen. Dan komt pas de aap uit de mouw en dank zij het zoeté goedje dat ze gebruikten, en dat je nou op bon 109 kan krijgen, tippelen we er dan wel in ook. Maar jou heb ik door, hoor, en toch wie is niet gevoelig voor een com plimentje zal ik me dan maar „nauw gezet" aan onze afspraak houden. Je krijgt je briefje op tijd, maar 't zal een kleintje zijn, want, meid, de Polder slaapt. Wat is er te vertellen? O ja, er wordt gewerkt op 't land als altijd, maar voor de rest't Is hier de dood in den pot.. Zelfs onze wandelende hammen en knak- worsies schijnen de pin te hebben dat ze 't hier zoo stil en eenzaam hebben; ik las tenminste van varkenspest in de gemeente. Nou wil ik ook weer niet over drijven en b.v. niet vergeten, wat ik je in m'n vorigen brief al had willen schrij ven, dat Rikus Naastepad den durf bad een flinke zaak te openen, een heele nieu we winkel met garage en huis op 't hoe- kie van de Molen vaart en 't „drolle- padje". (Te Rollerpad' heet 't. geloof ik. officieel). Dé Vlas- en Korenbeurs is van voren ook veranderd, de „serr.e" is weg. er staan alleen een paar windscherpies en 't lijkt wat leeg als je 't den eersten keer ziet, maar toch wel opgeknapt. Als nou nog eens de Leeuwenkuil veranderd is in een fraai plantsoen, al of niet met vijver, en de villa's langs het padje op gekalefaterd of tegen den grond gegooid en vervangen door een winkelgalerij of zoo iets, dan kunnen we voor den dag komen met ons entrée als je uit den trein komt. Maar dan mogen ze tegen dien tijd wel eens aan ons station begin nen. Wat een foei-leelijk hok is dat toch! Maar 'k had het er óver, dat 't zoo stil is hier. Niks geen vertier. Alleen de bi oscoop in Breezand draait door en is* haast altijd vol, maar uitvoeringen van dit of dat, geen kans en 't ,yballetje", dat Veerburg zoo lang wist te houden, ook geweest. Je zou 't vroeger nooit gedacht hebben, toen de jongelui alleen maar te krijgen waren voor dansen en nog eens dansen, dat ze er toch buiten kunnen. Ach, waar kan een mensch niet buiten als 't moet. Maar wat zouen ze nou 's Zon dagsavonds uitvoeren, heb jij d'r eenig benul van? Van kattekwaad hoor je ge lukkig ook niet en 'k denk, dat ze bij de radio zitten. Ja, als we dat moesten mis sen in dezen tijd, geloof ik niet dat je de jongelui zoo rustig aan 't ganzenborden of kienen hield 's avonds en ledigheid is des duivels oorkussen, hebben ze me al tijd geleerd. 't Is hier dus knudde met een rietje, wat de gezelligheid aangaat. De eenigen dig nog voor wat variatie zorgen, zijn het edele drietal waarvan je in de krant ge lezen hebt onder het opschrift: Coupé op stelten gezet! Toen ze voor „meheertje" moesten komen en dokken, vonden ze 't een dure visite, maar zou 't vroo- Tijke dagje waar ze 't aan te dan ken hadden, veel minder gekost nebben? Nee. over die (nieuwe) raadslie den kan ik je nog niets- vertellen. ,Da's nog een verrassing. D'r zijn wel menschen,. die 't niks kan sche len of Jantje of Pietje den burge meester zal raden, net zoo als 't ze vroeger koud liet wie er raadslid was. Maar ik wil wel weten, dat ik er nieuws gierig haar ben. Je wou Willem zeker als specialist voor de caféhouders behouden. Nou, verstand van een spatje heeft-ie ze ker (maar die zijn er meer) en naar ik hoor, is ie voor de rest ook niet dom en kan zich er tenminste nog al eens handig uitredden als ie in een beroerde positie is geraakt. Maar als we voor alles specia listen kregen zou de raad (zou ie zoo blijven heeten en heet één van de raads lieden nou raadsman?) nog grooter wor den dan ie was. En dat is de bedoeling niet, want hij wordt gehalveerd. Dat klopt dus niet met mekaar. Enfin onze B. is er nog en die weet z'n weetje en de W's zullen wel blijven en verder wachten we dan maar af. 'k Zeg met jou, een beetje minder geklets kan geen kwaad, maar vanzelf blijven we graag eens in de keu ken neuzen hoe ons kostje wordt gaar gestoofd. Als we in de Raed-Praet van de Schager niet meer lezen of er azijn of strobp is gebracht of een uitje bij ge fruit... neen, dit zou de eetlust misschien niet ten goede komen! En nou ga ik aan m'n eigen kokerij of liever weckerij. Slaboontjes heb ik ge noeg, maar met de snijboonen is het als bij de meesten zuiniger, 'k Heb niet zoo veel glazen meer over en zal de snijboo nen maar in 't vat doen in de hoop, dat er van den winter nog iets komt wat op een rookworstje lijkt, als 't dan geen ech te Geldersche met een loodje kan zijn. Gegroet hoor, je Stijntje. Schagen Tel. 395 de gedeelten weer vrij te laten. De vergade ring had onder leiding van den heer A. C. Roggeveen een vlot verloop. De aftredende bestuursleden de heeren M. Wissekerke en Jac. de Veer werden herkozen. Uit de stand der kasmiddelen men is f 50.vooruitgegaan en beschikt over een saldo van f 334.55, kan worden opge- maakt, dat de vereeniging, ondanks de tijdsomstandigheden een bloeiend bestaan lieidt. SCHAGEN 1—RIVALEN 1. Morgenmiddag komt de sterke Amster- damsche vierde klasser Rivalen bij Schagen op bezoek. Schagen heeft eenige wijzigingen in het elftal aangebracht, terwijl Rivalen een hier vrijwel onbekende club is, zoodat het een interessante wedstrijd belooft te worden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer Jb. Raar, is te Nijmegen geslaagd voor het examen leer ling-machinist. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alberta Arlietta, dochter van Klaas Pater en van Alberta Arlietta ter Horst; Marijke, dochter van Cornelis Kruit en van Trijntje Rensje Bart. Ondertrouwd: Pieter Keetman, 'oud 25 jaren, landarbeider, wenende te Haren- s karspel en Elisabeth Grootes, oud 20 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. POLITIE. Gevonden: een koperen nummerplaat, 2 zilverbons, een zilveren damesarmband, eert paar bruine glacé-handschoenen, een da mesrijwiel, een kinderschoentje en een portemonnaitje. Verloren: een donkerblauw wollen da- mesvest, een sigarendoosje, een vulpen (Osmia), een heerenrijwiei en een dames- portemonnaie met inhoud. NIEUWE NIEDORP. FLORALIA. De Floraliavereeniging zal even als voor heen dit jaar haar tentoonstelling houden en heeft er dit jaar aan verbonden een vruchtenafdeeling. Onze beide NiedOrper bloemisten zullen Voor een stand zorgen, vele toezeggingen voor inzending zijn reeds gekomen. Dus het belooft in de tooneelzaal van de Prins Maurits weer een paar nut tige en gezellige dagen te worden! WIERINGEFMEER AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Cand. G. J. van de Poll, neemt op 21 Sept. afscheid van Mididenmeer als evange- listrhulpprediker en doet op 28 September a.s. intrede te Ee (Fr.), bevestiger ds. G. D, A. Oskamp van Harlingen. DE NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN VAN DEN NED. KOLFBOND. Gisteren hebben de Nationale wedstrijden van den Ned. Kolfbond een aanvang geno men. Ze worden nog 4 dagen voortgezet, zoo dat a.s. Dinsdag de uitslag bekend zal zijn. In totaal zijn 228 kolvers als deelnemers in geschreven, bohoorende tot 28 clubs. Er zijn 17 juniores onder de deelnemers, gedeel telijk voor sajet en gummi. De deelnemers beihooren weer bijna allen tot de oude be kenden en in de samenstelling der korpsen, is maar weinig verandering gekomen: het zijn weer de oude beproefden, die elkaar op sportieve wijze den eerepalm zullen betwis ten. Men mag aannemen, dat dit weer zal geschieden op die ongedwongen, kameraad schappelijke manier, zooals we dit al zoovele jaren hebben kunnen waarnemen. Dit jaar zijn het de 54ste Nationale wedstrijden. De ontvangende club „Onder Ons" te Krommenie herinnert er in een inleiding in de jaarlijk- sche gids aan, dat niemand heeft kunnen vermoeden, dat toen in 1940 de wedstrijden van den Ned. Kolfbond ook te Krommenie werden gehouden, de algemeene toestand in 1941 niet alleen niet beter, doch eerder slechter zou zijn. We hadden allen gehoopt, dat we dit jaar een normalen wedstrijd zou den kunnen houden, doch die hoop is ijdel gebleken. Het wreede oorlogsmonster houdt velen in zijn macht, zoo zegt het Bestuur van „Onder Ons" en zou ons bijna doen twij felen aan betere tijden, doch gelukkig heorscht er onder de kolvers nog een ande re geest en hebben zij ondanks alles nog lust. om zich in wedstrijden met elkander te meten, gezien de animo, die wij op voor afgaande wedstrijden hebben mogen consta- teeren. Wel zal ook deze wedstrijd door de tijdsomstandigheden in soberen vorm moe ten worden gehouden, want het Dag. Be stuur van den N.K.B. heeft zelfs gemeend de officieele opening niet te moeten houden. Van een g&meenschappelijken maaltijd, die zich altijd kenmerkte door een prettige sfeer, kan geen sprake zijn, evenmin als van een feestavond, die steeds volgde na de uit reiking der prijzen. Vrijdagmiddag bij den aanvang dpr wed strijden waren al een aantal ingeschreve nen present. De deelnemende clubs van Krommenie en Wormer waren het eerst aan de beurt. Er werden eenige mooie ballen gemaakt en ook wel eenige leelijke. Met moeilijke werd soms een mooi aantal punten geslagen en eenvoudige, makkelijke bal len hadden soms een poover resultaat. In ieder geval werd er al dadelijk met animo gekolfd en heerschte er een prettige sfeer. Heden komen de kolvers uit de Zaan en enkele uit Utrecht in de baan

Schager Courant | 1941 | | pagina 5