DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER BEZOLDIGING VROEGERE BEROEPSMILITAIREN PETERSBURG VOLKOMEN INGESLOTEN Op fraudeleus slachten minstens een half jaar Steunuitkeering tot 70 van het loon VAN MUSEUM TOT GODSHUIS VRUWILljfffilïiEGIOEN NSgL^D Verduisteren 20.12 uur Kaasbon 34 nog 3 weken geldig MINDER BIER Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. JIAANDAG 8 SEPTEMBER 1941. 85e Jaargang. No. 11592. tRfdvr def N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 4 Schagen <vf*oui*iEnl Voor eenige categorieën perso neel voormalige land- en zee macht een tijdelijke toelage. Bepaald is, dat met ingang van 1 Decem ber 1940 aan de tot het beroepspersoneel be- hoorende gehuwde militairen van de voor malige zeemacht, zoomede aan de tot het beroepspersoneel behoorende gehuwde, jaar wedde of soldij genietende militiaren van de voormalige landmacht, een tijdelijke toe lage wordt verleend van zes ten honderd van de bruto-bezoldiging. voor zoover de brutobezol-ddging, vermeerderd met deze toe lage, een bedrag van f1900 'sjaars niet over schrijdt. Het bovenstaande is niet van toe passing, wanneer ingevolge een algemeene bezoldigingsverhooging na 31 December 1937 de bezoldiging van vorenbedoelde militairen is verhoogd. Voor de toepassing van deze regeling wordt onder bruto-bezoldiging verstaan de bezoldiging (voor het personeel der zee macht bij plaatsing aan wal), vermeerderd met de geldelijke inkomsten, voor zoover deze bij de berekening van den pensioens grondslag in aanmerking komen. Dagelijks- Bche soldijen en andere dagelijksche inkom sten worden tot inkomsten over een jaar herleid, waarbij het jaar wordt gerekend op 865 dagen. Het bedrag der bovenbedoelde tijdelijke toelage wordt naar boven afgerond tot een sollen gulden. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het mini mumbedrag van de kindertoelage, bedoeld artikel 69 van de „regeling van de bezol- van het militaire personeel der zee en artikel 39, eerste lid, van het voor de militaire ambtenaren ier landmacht" van f60.'sjaars per kind, jpgevoerd tot f75.— 'sjaars per kind. Dnltsebland afrijdt voor Europa Vier Russische vrachtbooten vernietigd Operaties ia t Oosten ver- loopen volgens de plan- Hoofdkwartier van den Führer, 7 Septemiber (D.N.B.)t Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De operaties aan het Oostelijk front blijven volgens de plannen verloopen. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den*afgeloopen nacht vier vrachtr booten van 13.000 t. in totaal, die deel uitmaakten van beveiligde konvooien, vernietigd en een groo- ten koopvaarder zwaar bescha digd. Een vrij sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht met gunstig re sultaat het Britsche vliegveld Aboe Soeaila aan het Suezkanaal gebombardeerd. Bij den aanval, dien Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onderna men op het Britsche vlootsteun- punt Alexandrië, hebben bommen groote verwoestingen aangericht in de oostelijke haven. Een olie opslagplaats geraakte in brand. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning ter zee uitvoerden, be schadigden in denzelfden nacht een grootén koopvaarder op de reede van Suez. Een gering aantal Britsche vlieg tuigen heeft zich in den afgeloo pen nacht naar Noordwest- Duitschland, en de Noorsche kust begeven. Door bommen op woon wijken, o.a. in de buurt van Beckum, Dortmund, leed de bur gerbevolking eenige verliezen aan dooden en gekwetsten. Nachtja gers en luchtdoel artillerie scho ten 10, marineartillerie een der aanvallende bommenwerpers neer. EGEERINGS WIJZIGING IN FRANKRIJK AANSTAANDE. Vichy, 7 Sept. (DNB). In-politieke krin- ra alihier doet het gerucht de ronde, dat Innen'kort wijziging in de Fransche regee- ng is te wachten. Tot minister van justitie de gewezen ambassadeur te Moskou worden benoemd als opvolger van arthlemy. Bergery, een jurist, heeft verle en jaar groot aandeel gehad in de samen- van de eerste constitutie. Ook aan aderwijs sou een nieuwe functionaris ko len, wiens naam nog niet wordt genoemd [OOGE STAF ARTS IN FRANKRIJK TER DOOD VEROORDEELD. Vichy, 6 Sept. (DNB.) De opperste, rijgsraad van Gannat bij Vichy heeft een oogen staf ar is der koloniale troepen we- ens vergrijp en kuiperijen tegen de eenheid ft veiligheid van Frankrijk ter dood ver- ordeelu en zijn vermogen geconfisqueerd. Met de kabeKrommels In de vuurlinie. - De verbinding met de vooruit- geschoven Duitsche observatieposten aan het Oostdlijk front wordt tot stand gebracht (Orbis-Holland) Noodtoestand in de stad. Vrouwen en kinderen ter verdediging opgeroepen Zwaartepunt der Duitsche aan vallen In September ligt in het Noorden, Volgens U. P. meldde de zender Helsinki, dat Petersbrug volkomen ingesloten en gei- soleerd is. Door luchtbombardementen, is de eenige weg. die tot dusverre nog naar buiten voer de, vernield. Duitsche troepen zijn door sterke veldstel- lingen en andere verdedigingsstellingen aan het Noordelijke front heengebroken Helsinki, 7 Sept. (DNB.) De Finsche pers publiceert de verklaringen van een schoenmaker uit Ingemanland, die er in ge slaagd was 1 Septemiber uit St. Petersburg te vluchten. Hij bevestigt de catastrophale positie, waarin de stad zich bevindt, den hongersnood en de volstrekte afwezigheid van alle orde. Alles is onder de wapenen ge roepen. De fabrieken zijn gesloten en de ar beiders hebben wapens gekregen. Ook vrou wen en kinderen nemen aan de verdediging deel. De bevolking, die zeer uitgebreid is door de vluchtelingen, maakte en beklemden indruk. De broodverkoop is sedert 1 dezer gestaakt Voorts meldt hij, dat slechts de leden der communistische partij, de radica len uit het leger en de joden staan op verde diging tot het uiterste, maar niemand waagt het iets te zeggen. Ambtenaren van de Ge- Peoe beloeren iedereen en bij een onbe dachtzame uitlating wordt men terstond ge arresteerd. Uit de aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van Zaterdag blijkt wel, dat tot dusverre het zwaartepunt der Duitsche aanvallen in het Noorden heeft gelegen. He vig is gestreden, doch alle gevechten, ook de tegenaanvallen der Sovjets, zijn ten gun ste van het Duitsche leger beslist. In het Zuiden is de sector van de Dnjepr behouden gebleven ondanks de pogingen der Sovjets, om naar' den Westelijken oever op te drin gen.. Van 26 Augustus tot 4 September zijn niet minder dan veertig oorlogsbodems der Sovjets vernietigd. Omtrent de oorlogshandelingen van giste ren wordt o.a. gemeld, dat de 40 K.M. ten Zuiden van Wiborg gelegen stad Kowisto, door Finsche troepen is genomen. Aan het Finsche front zijn weer goede vor deringen gemaakt. In een sector is het aan tal gevangen genomen bolsjewiki met in begrip der gevangenen uit den strijd om Viipuri tot 9.000 gestegen. De bloedige ver liezen der Sowjets zijn groot Het geheelè gebied van Salla in Noord- Finland, dat door den gedwongen vrede van Moskou aan de U.S.S.R. was gekomen, is thans geheel bevrijd en de vijand is vernie tigd of over de grens gejaagd. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren in den middensector van het Oostelijk front weer zeer succesvolle aanvallen gedaan op de vijandelijke spoorbaan naar het front Zes bolsjewistische goederen- en transporttrei nen ontspoorden, een munitietrein vloog in de lucht en verscheiden gereedstaande trei nen werden zwaar beschadigd. Bovendien werd een munitie-opslagplaats in brand ge schoten en een groot aantal auto's vernie tigd. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat Duitsche ^gevechtsvliegtuigen in den afge loopen nacht de stad Odessa en de haven met veel succes hebben gebombardeerd, be nevens een spoorwegknooppunt, dat was uit gebreid tot ravitailleeringsbasis. Verschei dene en veel kleinere branden getuigden van de uitwerking van den aanval. WACHTMEESTER DER W.A. AAN VER WONDINGEN OVERLEDEN. De persdienst van de N.S.B. meldt: Nadat op Vrijdag 6 Juni de wachtmeester der W.A. Jac. Janse te Utrecht door een on bekend gebleven dader tijdens een marsch door een der drukke straten van Utrecht in den rug werd aangevallen en met een mes steek in zijn hals zwaar werd -gewond, is het slachtoffer van dezen laffen moordaan slag thans in den vroegen morgen van 5 September, overleden. J. Janse werd geboren te Amsterdam op 28 Augustus 1897. Italiaansch weermachtbericht CYPRUS GEBOMBARDEERD. Luchtalarm te Rome. Rome, 7 Sept. (Stefani). Het 460ste ïta- liaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Bij de strijdkrachten te land in Noord- en Oost-Afrika niets van beteekenis. Engelsche vliegtuigen hebben Tripoli ge bombardeerd, waarbij geen slachtoffers vie len, en in de nabijheid van Catania kleine bommetjes uitgeworpen.: slachtoffers noch schade. In den nacht van 5 op 6 dezer is de lucht haven Nicosia op Cyprus door onze vliegtui gen gebombardeerd. Men nam branden en ontploffingen waar. In den afgeloopen nacht is op aanwijzing van de luphtwacht alarm gemaakt in de hoofdstad Enkele batterijen van den buiten sten gordel van het afweergeschut lo-ïte sperschoten. Tot f 100.000 boete. Kans op stillegging der bedrijven. Het verordeningenblad no. 174 bevat bepa lingen betreffende sancties op overtredingen rakende het economische leven. In Artikel 1 wordt strafbaar gesteld met hechtenis van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste f 25.000 of met een van deze straffen, hij. die in strijd han delt met eèri voorschrift, gesteld bij of krachtens de Lan db ou wc r i si swet 1933, de Distributiewet 1939, het Voedelvoorzienings- besluit en het Organisatiebesluit voedsel voorziening 1939 (of bij een op grond van dat besluit uitgevaardigde verordening). Tn- dien men opzettelijk in strijd handelt met deze voorschriften zijn de straffen gevan genisstraf van ten hoogste acht jaren en geldboete van ten hoogste f 100.000 of een van beide. Deze feiten zijn overtredingen, evenals het in strijd handelen met een krachtens art. 15. lid 2 van de Distributiewet 1939 ge geven voorschrift; in het laatste geval zijn de maximumstraffen hechtenis van twee maanden of geldboete van f 300. Het clandestien slachten wordt voortaan ten minste bestraft met 6 maanden gevan genisstraf, het opzettelijk frauduleus ver handelen of vervreemden van granen met drie maanden Op handel in distributiebonnen, welke door misdrijf zijn verkregen, staat 3 maan den gevangenisstraf (minimum). MOORDAANSLAG OP LEDEN VAN HET JAPANSCHE CONSULAAT. Sjanghai (DNB). Zaterdag hebben ter roristen weer een moordaanslag ge„pleegd. In het door de Japanners bezette stadsdeel Hongkjoe schoten zij op twee leden van het Japansche consulaat. Een sergeant werd daarbij zwaar gewond. De daders ontkwa men, zonder herkend te worden. Japansche militairen hebben terstond alle verbindingen met de internationale nederzetting afgezet en omvangrijke huiszoekingen gedaan in de omgeving van de plaats des misdrijfs. Op vele werken de tarieven her zien Het ligt in de bedoeling per 1 October a.s. de uitkeeringen van de bij het N.V.V. aan gesloten werkloozenkassen op te voeren tot 70 pet., met een maximum grens naar bo ven. zonder, daarbij contributieverhooging in te voeren. Dit laatste is mogelijk door de sterk afgenomen werkloosheid. Ten aanzien van de loonen 'in de werk- schaffing. op welk gebied in den loop van den zomer een geheel nieuwe regeling tot stand is gekomen, deelde de heer Wouden berg tijdens een perconferentie mede, dat zi-oh hier in de afgeloopen maand enkele moeilijkheden hebben voorgedaan Het is voorgekomen, dat de arbeiders géén direct loonvoordeel genoten en er waren er zelfs, die in vergelijking met. voorafgaande we ken. eenigermate achteruit gingen. Een der oorzaken hiervan is het zeer aanzienlijke regenverlet in de natte maand Augustus. Voorts zijn door de gelijkschakeling der ta rieven. iets wat niet in het loonbesluit is vastgelegd, talrijke misverstanden ontstaan, die tot loonachteruitgang aanleiding gaven. Het gevolg is geweest, dat thans, mede dank zij den bemoeiingen van het N.V.V., door den Rijksdienst op vele werken de ta rieven worden herzien. Vast staat echter, aldus de heer Woudenberg, dat. de niéuwe loonregeling practisch geen achteruitgang kan geven, doch dat, zoo deze zich toch voordoet, de oorzaken elders liggen. Het N.V.V. zal trachten, in samenwerking met het Departement, ook hiervoor een goede oplossing te vinden. PETER TON-HERDENKING TE DEN HAAG. Op plechtige en indrukwekkende wijze heeft de nationaal-socialistische beweging in al haar geledingen Zondag den weerman Peter Ton herdacht, die een jaar geleden hij de uitoefening van zijn plicht in de Ba- listraat te Den Haag het leven liet. Des ochtends te tien uur waren voor deze herdenking op de begraafplaats Nieuw- Eik en Duinen deputaties van 't hoofdkwar tier, de W.A., de S.S., den Jeugdstorm en de politieke organisatie der N.S.B., zooroede van de N.S.D.A.Pbijeengekomen, met me devoering van alle stormvlaggen die tot een af deeling waren samengevoegd, en ver gezeld van harmonie, tamboers en hoorn blazers, wier instrumenten van een rouw- omkleeding waren voorzien. De moeder en zuster van Peter Ton wa ren hierbij aanwezig. Er werden verschillende redevoeringen gehouden, waarna een défilé langs het graf volgde. In den namiddag, te twee uur, werd on der zeer groote belangstelling in de Bali- straat een plechtigheid gehouden bij de plaats waar Peter Ton was gevallen. Een eerewacht was hier sedert 12 uur opgesteld, die om het uur werd afgelost tot des avonds 9 uur. Een passende rouwbe- kleeding was aangebracht. De heer Feenstra, heerbanleider te Den Haag, hield namens den leider der N.S.B. een rede. 's-Gravenhage, 6 Sept. Aan de kathe draal van Smolensk, die door de bolsjewis tische misdadigers als godloozenmuseum was ingericht, werd door de Duitsche mili taire overheid weer haar oorspronkelijke bestemming gegeven. Ja natuurlijk, dit was slechts een van die honderden sobere courantenberichtjes, maar... begrijpt U wat dit beteekent voor de inwoners van Smolensk. die jarenlang gehunkerd hebben naar het oogenblik dat zij weer in hun kathedraal hun plichten konden vervullen? Hoe moeten deze eenvoudige arbeiders en boeren het regiem, dat de stelling pro pageerde, dat godsdienst opium voor het volk is, hebben gevreesd en gehaat. Wat een voldoening voor de Duitsche autoriteiten, daaraan een eind te maken Eindelijk zal dan*een millioenenvolk ver lost worden van een minderheid, die zich slechts kon handhaven door terreur. Einde lijk zullen de beschaafde volken van Euro pa een kans krijgen te leven zonder de nachtmerrie van het bolsjewisme. Eindelijk zal er een begin gemaakt kun nen worden met het opbouwen van een Europeesche werkgemeenschap, waarin plaats is voor een ieder die werken kan en wil. En eindelijk kunnen ook Nederlanders daadwerkelijk helpen dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. De weermacht van Adolf Hitier gaf de kathedraal van Smolensk haar bestemming terug. Schouder'aan schouder met de Duit sche soldaten strijden de legers der bond genoten. strijden de vrijwilligerslegioenen, strijden de Nederlanders en zult ook u kun nen strijden tegen hét bolsjewisme, mits u zich spoedig meldt bij het Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.04 uur BEKENDMAKING 's-Gravenhage, 6 September. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Het bosjewistische Rusland bevindt zichi sedert 22 Juli 1941 m oorlog met het Duit sche rijk. Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vij and van het Duitsche Rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens begunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wij-ze gewaarschuwd, geen deel te nemen aan communistische acties van welken aard ook. WEGENS beperking der pa pierproductie rijn de Ne- derlandsche dagbladen met ingang van heden, 8 September, verplicht in sterk verkleinden om vang te verschijnen. In verband hiermede zien de dag bladondernemingen zich genood zaakt het recht voor te behouden de advertenties te plaatsen op een an deren dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. 's-G ravenhage. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Vissoherij maakt het volgende bekend om trent de bonaanwij-zing voor kaas. Zooals bekend geeft gedurende de week van 7 tot en met 13 September a.s. de met ..34" kaas gemerkte bon recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze bon na 13 September nog drie weken geldig blijft, dat wil dus zeggen tot en met 4 October as.. Rantsoen verlaagd tot 60 procent Naar het Vad. verneemt, hebben de brou werijen ter kennis van hun afnemers ge bracht, dat in verband met de grondstoffen- positie het bierrantsoen dat eenigen tijd geleden op tachtig pet. van het verbruik in 1939 was bepaald tot zestig pet. moet worden verlaagd. In het begin van de vorige maand hebben ook de destillateurs zich genoodzaakt gezien 't rantsoen van gedestilleerde dranken te verminderen. Heeft dit rantsoen zich den laatsten tijd vrijwel constant om de vijftig pet. van het gebruik in 1939 bewogen, thans is het vastgesteld op 35 pet. Uit den aard der zaak is de positie van de caféhouders er door dit alles niet gemak kelijker op geworden. Er zijn er onder hen, die op het oogenblik van de afkondiging van het verlaagde jeneverrantsoen nog wel over eenigen voorraad beschikten, zoodat zij al thans ten deele het hoofd konden bieden aan de nadeelige gevolgen, voortvloeiend uit de beperkte aflevering van dranken. Zoo langzamerhand echter zijn die voorraden verbruikt, met het gevolg dat alom in den lande steeds meer caféhouders er toe moe ten overgaan hun zaak één of zelfs twee dagen in de week gesloten te houden. Daar intussdhen alle vaste lasten gewoon doorgaan, is, naar ons ter oore kwam. zegt het? blad, vooral voor sommige kleine xa- kenmenschen de toestand nijpend geworden. BRITSCHE LUCHTANVALLEN Van den nacht van Vrijdag op Zaterdag valt niets over Britsche luchtaanvallen te melden. Het aantal slachtoffers van den gis teren vermelden aanval op Rotterdam is helaas nog iets gestegen. Het totaal aantal dooden is thans 14, het aantal zwaar gewon den^. het aantal lichtgewonden meer dan 60. In totaal werden vier brisantbommen geworpen. EEN VOORBEELDIG ZOONTJE. De Haagsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 15-jarig jongmensch, dat de distributiebescheiden van zijn wd«rs en van zijn zuster had verkocht.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1