Uitzonderingstoestand in OSLO uquidatie naamlooze vennoot schappen j Door de Kamer van Koophandel en Fa- krieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar wordt op Woensdag ,17 September een vergadering belegd met de bestu- fcn van de naamlooze vennootschappen in district, waarin Mr. S. C. H. Neder- belastingconsulent, een inleiding zal over de strekking van het Liquida- Siebesluit 1941, hetwelk voor vele naamloo ss vennootschappen van uitermate belang is. cursus voor de opleiding van zwemonderwijzer (es). Reeds op vele plaatsen in Nederland, zijn n de loop der tijden cursussen geopend, met Is doel, het officieele diploma van zwem- nderwijzer te behalen. Dit js een door het Rijk erkend diploma, irwijl het zooveel mogelijk bevorderd wordt lat alleen gediplomeerde voor de zoo ver- intwoordelijke betrekking van Instructeur fInstructrice benoembaar zijn. Voor de provincie Noord-Holland boven iet IJ, was tot op heden, geen gelegenheid lm een geregelden cursus te volgen, wat nu eranderd, doordat wij met ingang van 1 Ictober 1941 te Alkmaar voor het eerst aan- angen met het geven van een geregelde ursus. Deze cursus zal gehouden worden in de Iverdekte Bad- en Zweminrichting te Alk- oaar, onder leiding van den Adj. Dir. dezer ïstelling den heer J. van der Grient. Duur der cursus zal ongeveer 7 maanden ijn. De theoretische lessen zullen voor de s Alkmaar en omgeving wonende, des ivonds gehouden worden, voor de veraf wo lenden speciaal Zondagmorgen, zoowel voor iet practische als theoretische gedeelte. Doordat er momenteel meer aandacht aan Ie lichamelijke opvoeding en het onderdeel zwemmen" ook op de scholen doorgevoerd rordt, is het zeer noodig dat er voldoende ediplomeerde krachten ter beschikking ko len. De e.v. deelnemers(sters) moeten voldoen- kunnen zwemmen. Voor hen die dit niet unnen, is het onnoodig zich voor een der elij ke cursus op te geven. sint pancras „vrone". De voetbalvereeniging „Vrone" vergaderde Vrijdagavond in het lokaal van den heer Jouwstra, onder leiding van den heer Jb. ïloosterboer. Het verslag van den penningmeester gaf &en gunstig jaar weer, met inbegrip van het laldo was de ontvangst I 518.59, utigaaf 396 38. Saldo f 12221. De elftallen zullen in overleg met den rainer, den heer Kuiper worden samenge teld, de aanvoerders zullen in het vervolg liet meer worden aangewezen, doch door de eden worden gekozen, voor het eerste elftal y;erd gekozen de heer Jb. Groen, voor het iveede elftal de heer p. Bakker. Door drukke werkzaamheden en gevorder- en leeftijd wenscht de secretaris de heer L Hoogland, dat in zijn plaats een jongere iracht wordt gekozen, de correspondentie net den bond zal nog door den heer Hoog land worden verricht, in zijn plaats werd [ekozen de heer C. Hoogland. De bekendmaking voor de wedstrijden zal In het vervolg op twee centrale punten ge schieden. Aangedrongen wordt, dat de leden vooral op tijd present zijn. Bij thuiswedstrijden ge beurt het nogal eens dat niet volledig kan worden begonnen. Na nog eenige besprekingen van huishou- lelijken aard sluit de voorzitter de geani meerde vergadering. arme hond! Zaterdagmiddag raakten 2 honden alhier al vechtende onder een fiets. Het gevolg was dat de fietser kwam te vallen, waarbij een gat in z'n broek en enkele verbogen deelen aan z'n fiets opliep. De hond van den heer De Vries alhier was leelijk geblesseerd, kon niet meer loopen en zal waarschijnlijk wel moeten worden afgemaakt. wier1ngen florimont" in stompetoren. Voor een geheel gevulde zaal, i.c. een enorme zeildoeken tent, welke meer dan duizend personen kan bevatten hebben de zang- en operettevereenigingen van den heer Herman Zaal een tweetal opvoeringen gegeven van diens operette „Florimont, de zwervende zanger", met teksten van Jan van Alphen en Luuk Uipkes naar een ge geven van het bekende boek van Aart van der Leeuw „Ik en mijn Speelman". De twee de uitvoering, welke wij gistermiddag bij woonden, 'heeft ons uitermate voldaan. Evenals eenige maanden geleden, de Lan- gedijkers, zongen en speelden de Stompeto- renaren, die nu 't voornaamste aandeel in het werk hadden, hitstekend. De koren, waarvan nu de Langedijkers en Heerhugo- waarders in de orkestbank zaten klonken vol en zeer zuiver, het voortreffelijke or kest, onder wiens leden wij weer de Scha- ger musici Mej. Jannie Sluis en de heeren S. en J. Overtoom opmerkten was bijzon der goed op dreef. De geestige dansen gin gen zelfs nog vlotter dan bij de eerste op voeringen. en ook nu danste Mevr. Zaal- Mul, de leidster van de dansgroep haar solo fijntjes. Dreigde men in het eerste be drijf, dat het minst tooneelmatig geschre ven is overigens, even te derailleeren door een te vroege inzet van een paar koorle den, verder liep alles onder de energieke leiding van den componist vlot van stapel. Het wat korte derde bedrijf had men nu verlengd door de dansen uit het tweede be drijf te herhalen, goed gezien, dunkt ons. Mej. Marie Kliffen had in den heer Joh. van der Ploeg, die in de plaats van Gobets is gekomen, en plotseling moest invallen voor Lex Karsemeyer, den man die eigen lijk nu de rol van Valentin zou vervullen een vlotten tegenspeler, hetgeen haar eigen spel ook ten goede kwam. Wat haar zang betreft, onze indruk is versterkt dat men voor deze rol zich geen betere vertolkster kan wenschen. Ze zong haar twee groote arias: „De Leeuwerik" en „In het land der liefde wil ik wonen" weer zeer mooi. De stem van Van der Ploeg, een heldentenor eigende zich voor zijn rol over het alge meen niet zoo goed als het meer lyrische geluid van zijn voorganger, doch waar de operette eigenlijk zuiver opera is, aan het slot van het tweede tafereel van het twee de bedrijf bijvoorbeeld, en hij zich geheel kon laten gaan, klonk het weer uitstekend. Hier bereikte deze opvoering wel haar hoogtepunt, we hoorden het nog niet zoo goed .De derde solist, Luuk Uipkes, paste zich, als amateur weer geheel bij zijn be- roepscollegas aan. Het publiek toonde zich enthousiast, genoot met volle teugen en vergat daardoor het klepperen van het zeildoek en het rammelen van de kopjes in het buffet, waar men er met animo naar streefde het geluid op het tooneel te over stemmen. Men slaagde hierin vele malen wonderwel, het derde bedrijf was voor de bezoekers achter in de zaal niet te volgen. (Fred. Groot) BENOEMD. Tot ambtenares op het distributiekring- kantoor is benoemd mej. J. Henselmans te Noordscharwoude. HET GEMEENTEHUIS OP STEL. Het gemeentehuis van Langedijk is thans op stel. Er bestaat op Donderdag a.s. gele genheid, het gebouw te bezichtigen en wel van 3—5 uur n.m. Er zal dan tevens gele genheid bestaan om in de burgemeesterka mer met den burgemeester en «mevr. Schel haas kennis te maken. BROEK OP LANGENDIJK. OPENSTELLING POSTKANTOOR. Met ingang van 1 October ge wijzigd. De openstelling van het postkantoor te Broek op Langendijk zal met ingang van 1 October a.s. tot 31 Mei 1942 geopend zijn: Voor den postdienst; Op werkdagen be halve Zaterdag van 8.30 tot 12.30, van 14— 16.30 en van 18—19.30 uur. Op Zaterdag van 8.30—12.30 en van 1416 uur. Op Zondagen Hemelvaartsdag en le Kerstdag van 8—9 uur, op 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag en 2e Kerstdag, eveneens van 89 uur. DE PALING LOOPT! Ruw weer en donkere nachten... de paling „loopt"!! Reeds eenige weken hebben tallooze Wie- ringer visschers hun voorbereidingen getrof fen voor de fuikenvisscherij in het IJssel- meer. Langs den dijk werden de palen in geslagen, de versch getaande fuiken beves tigd en daarna was afwachten de boodschap. Nu de weersomstandigheden voor de pa- lingvisscherij als het ware ideaal kunnen worden genoemd, n.1. ruw weer en donkere nachten, is de paling in haar element, zij „loopt" en de vangsten beginnen reeds be- teekenend te worden. De zaak marcheert naar wensch. Donderdag j.1. werd reeds 15000 pond aan den afslag gebracht. Eén visscher maakte een vangst van 1600 pond. Men vangt in de fuiken even zwaarder soort dan met de kuil. Het is n.1. in hoofdzaak goed van f 0.52 p. p. De kuilvisscherij loopt op haar einde, ook door oliegebrek dat naar men ons me- 1 dedeelde thans nijpend begint te worden. Gevreesd wordt dat. geen nieuwe olietoewij zingen meer zullen worden verstrekt. Een ■leelijke tegenvaller o.m. voor de garnalen-, bot- en mossel zaad visschers en zij die de kuilvisscherij beoefenen. De fuiken staan echter vlak aan dijk, zoo dat deze zonder olieverbruik wel zijn te be reiken. Alles wijst er op dat de fuikenvis scherij zich normaal zal ontwikkelen. De eerstkomende dagen worden toenemende vangsten verwacht. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie inh. klein geld en textielpunten; een actetasch met in houd en een portemonnaie met ritssluiting. Inl, gem.bode. sint maarten politie. Gevonden: Een zilveren oorbelletje. Verloren: een kinderportemonnaie. Inlichtingen bij de gem, politie. Er bestaat gelegenheid tot het afhalen van niet-aangeteekende stukken op Zonda gen, Hemelvaartsdag en le Kerstdag 's mor gens van 89 uur. Voor den telegraafdienst: op werkdagen van 8.30, 14—16.30 en 18.— tot 19.30 uur. Op Zondagen van 8—9 uur. Voor den telefoondienst is het kantoor ge opend gedurende dezelfde uren als voor den, telegraafdienst. De buslidhtingen zijn met ingang van dien datum: aan het kantoor 6.50 u., 12.50 u., 16.50 u. en 20.10 uur. Aansluitende op de nachtposttreinen om 18.10 uur. De prijzen van groenten en fruit Verandering bij de nien. Met ingang van Dinsdag zijn weer nieuwe voorschriften voor de veilingprijzen van groentij en fruit van kracht. Ten aanzien van de tomaten en de verschillende koolsoorten zijn geen prijsveranderingen aangebracht. Ook de stok- en stamboonen hebben dezelf de prijzen behouden als verleden week, even als de augurken en de komkommers. Voor de uien echter, die thans ook op de export- lijst voorkomen is de prijs van f 4.50 per 100 Kg. verlaagd tot f 3.50, terwijl een belang rijke wijziging is ingevoerd ten aanzien van de sorteering. Deze prijs geldt n.1. voor de kwaliteit B, welke omschreven wordt als de vroegere afwijkende kwaliteit, mits gezond en in de maat boven 25 mm. doorsnede Al leen deze kwaliteit en sorteering mag voor export en binnenland worden aangeboden. De A-kwaliteit, n.1. de houdbare uien, dienen derhalve voor bewaring te worden bestemd, Zouden deze toch worden aangevoerd, dan is de prijs ook hiervoor niet hooger dan f 3.50 per 100 Kg. Druiven, Gros Colman en Golden Cham pion, zijn van f 6560 verlaagd; Alicante en Gros Maroc van f 5015 per 100 Kg. De regeling ten aanzien van peen zonder lof is sorteering B, 51200 gram ongewasschen f 3.40 en C 201 gram en hooger ongewas schen f 3.40 per 100 Kg. De prijzen van de op exportlijst voorkomen de soorten peren zijn ongewijzigd gebleven, evenals die voor bloemkool en meloenen. Voor gewasschen peen, welke uitsluitend voor het binnenland geveild mag worden, zijn de prijzen: A 2050 gram f 6 en B 51 200 gram f 4 per 100 kg. Voor het was- schcn wordt dus f 0.60 per 100 Kg. berekend. Bladselderie en lof van knolselderie (in dustrie) is aan de prijslijst toegevoegd met f 5 per 100 Kg. Ook koolrapen zijn in de no teering opgenomen met f 2 per 100 Kg. De druiven zijn weer met f 5 per 100 Kg. ver laagd: Muscaat, Westfrisia. Leopold. Golden Champion en Gros Colman tot f GO; Fran ken thaler f 50 en de overige soorten f 45 per 100 Kg. Voor het koelhuis administratief ge veilde druiven ton hoogste f 8 per 100 Kg. hooger. In de prijzen van appelen en peren is na genoeg geen verandering gekomen. Ook de pruimen behouden dezelfde maximumprij zen. In de verdeeling van den aanvoer is wel een belangrijke wijziging gekomen. Het per centage. dat voor export naar Duitschland moet worden gereserveerd van de roode en Savoye kool is verhoogd van 50 tot 65 pet. Ook van peen en spitskool moét 65 pet. voor export beschikbaar worden gesteld Van de tomaten is het exportpercentage gebracht op 60 pet., terwijl 20 pet. voor de fabrieken bestemd moet worden in de sor teeringen A tot en met CC. Van den totalen aanvoer van witte kool moet 10 pet. voor export en 10 pet. voor de versche binnen- landsche consumptie worden bestemd. De resteerende 80 pet., alsmede 100 pet. van de afwijkende witte kool dient voor de indu strie te worden afgeleverd. Het exportpercentage van peren is op 60 gesteld, dat van komkommers op 80, van bloemkool 55 pet, en van pronk-, stok- en stamboonen, uien B en meloenen op 50 pet. Van de druiven Gros Colman en Golden Champion 70 pet. en Alicante en Gros Maroc 90 pet. AFLEVERING CONTRACTPEEN. Met de aflevering van de op contract voor de Ned. Groenten- en Fruit Centrale geteel de peen kan heden. Maandag 15 September, worden begonnen. De Prijs is bepaald op f 3.40 per 100 Kg., levering franco wagon of ander vervoermid del. De peen dient los te worden verladen. De veilingen ontvangen als vergoeding voor Uit het Familieleven langedijk BURGERLIJKE STAND over het tijdvak van 25 Augustus t.m. 7 September 1941. Geboren: Helena, dochter van Volkert Pol man en Trijntje Kuiper; Elisabeth Maria, dochter van Johannes Bergen en Elisabeth M. Leering; Sijbrecht, zoon van Nicolaas Broersen en Catharina Vreeken; Maria Jan tje, dochter van Jacobus van Zalinge en An- tonia Kaaij; Petrus Jacobus, zoon van Ja cobus Beers en Maria Spaans; Martine, d. van Pieter J. Schrieken en Trijntje Francis. Ondertrouwd: Pieter Visser en Agatha Hopman; Barend Dekker en Jacoba van Twuijver; Jacobus C. Mol en Anna Prick. Getrouwd: Petrus C. Sneekes en Uucia S. Kuilboer; Cornelis Spaansen en Alida M. v. d. Vliet. Overleden: Cornelis Klingeier, oud 69 ja ren, weduwnaar van Neeltje IJven. Ingekomen: Anna Prick van Maastricht naar Noordscharwoude, Raadhuis-buurt 4; Petrus G. van Zijp, van Warmond naar Nrd- soharwoude, Dorpsstr. A 8; Hendrik J. Gou- tier met gezin van Den Helder naar Oud karspel A 105; Elizabeth Uil, van Niewolda naar Zuidscharwoude A 92a. Vertrokken: Jacobus Wagenaar, van Broek op Langendijk naar Amsterdam; Trijntje Grootjes, van Noordscharwoude. naar Eind hoven; Aukje Kansen, van Broek op Lan gendijk naar 's-Gravenhage; Bernardus J. van der Wal met gezin van Oudkarspel naar Den Helder; Anna Wagenaar, van Broek op Langendijk naar Noordwijk; Simon Kruijer van Zuidscharwoude naar Amster dam; Elisabeth C. M. Endres, van Noord scharwoude naar Amsterdam; Maria A. En dres van Noordscharwoude naar Amsterdam; Jan Blokker van Oudkarspel naar Schagen, Antje Dekker van Broek op Langendijk n. Alkmaar; Cornelia Broersen, van Oudkars pel naar Harenkarspel; Jan Bouwens, van Noordscharwoude naar Diepenveen; Corne lis van Schoorl, van Broek op L.'dijk naar Amsterdam; Petrus C. M. Blijleven van Oudkarspel naar Heiloo; Bartholomeus N. Blok en echtgenoote van Zuidscharwoude naar Ursem; Anthonie Blijleven-, van Noord scharwoude naar Alkmaar; Pieter C. Smit, naar Noordscharwoude naar Haarlem. w armenhuizen LOOP DER BEVOLKING OVER DE MAAND AUGUSTUS 1941. Geboren: Johannes Reinier Maria, zoon v. J. van den Berg en van IJ Jonker, Anna Maria, dochter van C. van Wonderen en van A. Jonker, Nicolaas, zoon van J. A. Ligthart en van Cl. Mekken, Elisabeth Maria, dochter van L. Dekker en van M. Mekken. Gehuwd: Th. A. Tromp, wonende te Li-m men en N. Mink, wonende alhier. Overleden: Elisabeth Maria, dochter van L. Dekker en van M. Mekken, oud 0 jaar; Wilhelmina Petronella Castricum, oud 32 jr. (religieuse); Johannes, zoon van C. N. Hof en van E. Blankendaal, oud 4 jaar. Ingekomen personen: Br. Bakker van St. Maarten B 101, naar Schoorldam, Westfr. dijk 35; N. E. Mooij, van Haarlem, Orionweg 127 naar Dorpsstraat 172; IJ Pronk, van Bergen N.H., Loudelsweg 20 naar Fabrieks- straat 46; Cath. Pronk, van Bergen NH., Loudelsweg 20 naar Fabrieksstraat 46; A. Pronk, van Bergen NH., Loudelsweg 20 naar Fabrieksstraat 46; A. C. de Nijs, van Ber gen HN., Loudelsweg 20 naar Fabrieksstr. 12; C. M. C. Veltman, van Oudorp, Heeren- weg A 39 naar Dorpsstraat 175. Vertrokken personen: J. C. Giltjes, van Krabbendam, Westfr. dijk 93 naar Span broek B39; N. Mink, van Dorpsstraat 19, n. Limmen, Rijksweg 75; E. L. A. van der Zant, van Dorpsstraat 175 naar Spanbroek, A 55; J. Slot met echtgen. van Dorpsstraat 188 naar St. Maarten, B 43 a, C. A. Goudsblom, van Oostwal 111 naar Nieuwveen, no. 250. SCHAGEN „DE BAARS" VISCHT. Gisteren hield bovenstaande vereeniging haar tweede wedstrijd in het water van de Ringsloot achter Groenveld. Er werd vier halve uren gevischt onder lei ding van den hoofdcontroleur S. Visser. Het eerste halfuur stond Molenaar met 3 stuks boven aan, in het tweede half uur Mo lenaar en Biesboer, ieder met 4 stuks; het derde half uur ging Molenaar met 8 stuks aan den kop, wat zoo bleef. Het resultaat van dezen wedstrijd was: Grootste baars, 20.2 c.m., H. Leijen, tevens 3 stuks; grootste aantal baars, H. Molenaar stuks; N. Biesboer 4 stuks, M. Pepers, B. Visser en J. Broeke ieder 3 stuks; A. Struijf, J. Holtz, P. Keuris, ieder 2 stuks. Deze heeren kwamen allen voor een prijs in aanmerking M. Roggeveen 1 stuks; 7 deelnemers hadden niets gevangen. In totaal 31 stuks gevangen, w.o. 4 maatbaarsen. Op .de prijsuitreiking, welke direct na af loop volgde, reikte voorzitter B. Visser deze met een toepassellijk woord uit, met een tot ziens op 5 October met de vrije wedstrijd. de werkzaamheden aan deze contracteering verbonden 9 cent per 100 Kg. De omzetbe lasting komt ten laste vt»n de telers. De peen moet ongewasschen doch droog en vrij van lof, grond en vuil worden gele verd en moet voldoen aan den voor breek- peen vastgestelde kwaliteitseischen, zoodat er geen gebarsten, vertakte of houterige exemplaren in mogen voorkomen. Voorloo- pig wordt de contractpeen uitsluitend ter beschikking gesteld van de erkende groen- tendrogerijen. De aanvoer der peen moet zoodanig worden geregeld dat een regelma tig vervoer gewaarborgd kan worden. NOORDSCHARWOUDE. SCHAKEN. Schaakmat, de Langedijker schaakclub, treft voorbereidingen voor het houden van een grooten nationalen schaakwedstrijd in vierkampen om kunstvoorwerpen. Nadere bijzonderheden zullen in de bladen worden bekend gemaakt. De leden van Schaakmat zijn reeds begon nen met zich te oefenen; ziehier de uitslagen van Vrijdag voor de wintercompetitie 1941 —1942: ,1e klas: W. KaanJ. J. Kroon 01; J. KlinkertH. Hart afgebr.; K. BiermanH. Bouwens afgebr. 2e klas: G. KeppelJ. Smit 10; C. Wits- meerK. Bouwens 10; K. de VriesJ. Oot- jers afgebr.; M. KuilmanJ. Deutekom 0—1. 3e klas: P. Rust.enberg—J. Bood 10; G. van LoenenN. v. d. Abeele 10; G. Moraal A. Coppens 1—0; A. Coppens—Gb Moraal 1—0. OUDKARSPEL. ARBEIDSONGEVAL. Zaterdagmorgen kwam de arbeider D. op de houtwerf van de fa. Eecen alhier in aan raking met een electrische kabel, waar stroom op stond. Gelukkig wist men den stroom spoedig uit te schakelen, doch de man bleek toch aan een zijner handen flinke brandwonden te hebben opgeloopen. Dr. Wil mink verleende de eerste geneeskundige hulp. zijpk BURGERLIJKE STAND. Opgave van 5—11 September 1941. Geboren: Ria, d. v. Pieter Rampen en Cor nelia Elisabeth Hoogland. Cornelis, zoon van Roelof Smit en Maartje Keetman. Gerardus, zoon van Nicolaas Hoebe en Johanna Groen. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Hesscl Kuipers, 62 jaar, land arbeider, echtgenoot van Elizabeth Brouwer. Aaltje Mulder, 67 jaar, z. b., echtgenoote van Jan Zijdewind. Jeanne Hoedemakers, 81 jaar, z. b., weduwe van Matthijs Adrianus van Vugt (wonende te Den Helder). Johanna Everdina Radius, 57 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Hermanus Tolen. POLITIE. Gevonden: Kinderportemonnaie. Verloren: Een vulpen. bars1ngerhorn DUBBEL JUBILEUM. Naar wij vernemen, zal het op 1 October a.s. 25 jaar geleden zijn, dat mej. A. Wester man alhier werd benoemd tot kantoorhoud ster van de Posterijen. Voor dien was zij ech ter reeds langen tijd op dit kantoor werk zaam, want op dienzelfden dag is het 50 jaar geleden, dat zij als hulp bij haar vader in dienst trad. „DER BETTELSTUDENT". De repetities voor de operette „Der Bettel- student" vorderen thans snel. Na de vacantie is met vernieuwde energie begonen. De ver- eenlgingen repeteeren nu weer gezamenlijk 2 of 3 maal oer week. zoodat met vrij groo te zekerheid kan worden gezegd, dat de eer ste opvoering, welke in Barsingerhorn zal worden gegeven, in de tweede helft van Oc tober zal plaats vinden. In verband met de tijdsomstandigheden ligt het in de bedoeling de opvoeringen weer op Zondagmiddag te houden. Jack Dempsey aan lager wal Eens gevierd bokser en millionalr, thans Jack Dempsey, de Amerikaansche bokser en oud-millionair, schijnt min of meer aan lager wal te zijn geraakt. Nadat hij tegen over Madison Square te New York een res taurant had geopend, dat niet goed ging, werd hij scheidsrechter bij bokswedstrijden. Thans is mr. Dempsey (die in werkelijkheid Harriman heet), volgens het Vad. bij een circus beland en verkoopt entreekaartjes... Italiaansch Weermachtbericht Rome, 14 September (Stefani): Het 467ste Italiaansohe weenmachtöbericht luidt als volgt: Aan het front in Noord-Afrika levendige bedrijvigheid van onze artillerie. Formaties van de Italiaansche luchtmacht hebben, on danks het hevige afweervuur van den vij and, in den nacht van 13 September voort durend talrijke sectoren van de vesting To- broek gebombardeerd. Batterijen, verdedi- gincsinstallaties, barakken en munitie-op slagplaatsen, werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Zware branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Een Engelsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche jagers neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector Kulkuabert een ziekenhuis, dat van duide lijk zichtbare roode kruisteekens was voor zien, gebombardeerd en met mitrailleurs be schoten. Enkele personen werden gewond. Een bommenwerper werd door onze lucht- doelartillerie neergeschoten. Tijdens een vij andelijke luchtaanval op een convooi heeft de luchtdoelartillerie op onze schepen vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In het oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht tijdens aanval len op vijandelijke schepen een kleine vracht boot tot zinken gebracht. Berlijn. 13 Sept. (A.N.P.) Naar door po litieke kringen alhier werd medegedeeld^ is voor Oslo en omgeving den uitzondering» toestand afgekondigd. Doze maatregel werd noodzakelijk door pogingen tot het verstoren van den arbeidsvrede in dit gebied. In verhand met het afkondigen van den uitzonderingstoestand mag zich niemand meer na des avonds zeven uur op straat be vinden. De verkeersmiddelen, met, uitzonde ring van de spoorwegen, zijn slechts gedu rende bepaalde uren van den dag in bedrijf. De Oslosche bladen manen naar aanlei ding van de afkondiging van den uitzonde ringstoestand de bevolking aan tot kalmte en verstand. „Aftenposten" schrijft onder meer: .„Dat het zoo ver gekomen is. vindt zijn oorzaak daarin, dat onverantwoordelijke elementen den laatsten tijd hun spel onder het Noor- sche volk hebben gespeeld. „Fritt Folk" stelt de vraag, wie de verant woordelijken zijn: „welke kringen zijn het, zoo schrijft het blad. die de hoofdstad en haar omgeving in den toestand hebben ge bracht, dat de Duitsche belettende macht, die gedurende anderhalf jaar heeft getoond, het beste voor ons te willen, thans tegen haar wil tot uitzonderingsmaatregelen moet overgaan, om haar geweldigen strijd tegen het wereldbolsjewisme te kunnen voeren en aldus ook ons Noorsche land voor de Sowjet verschrikkingen te bewaren. Alleen den vrienden van Engeland, zoo verklaart het blad verder, treft de verant woording voor datgene, dat thans ons allen getroffen beeft. „Morgenbladet" schrijft, dat dp thans geno men maatregelen er toe zullen bijdragen om den ophitsers het verder voortzetten van hun onderaardsche werk onmogelijk te ma ken. PADDENSTOELENPLUK OP DE VELUWE Er worden goede prijzen gemaakt. Bij de Veluwsche handelaren in padden stoelen overtreft de vraag belangrijk het aanbod. In de bosschen ontwaart men wel een menigte kleine kopjes, maar de warmt* om deze te ontwikkelen blijft uit De nood zakelijke graad van natheid in de bosschen is overigens wel bereikt. De handelaren hebben de laatste jaren een veel drukkere nering gekregen dan vroeger. Het gebruik van eetbare paddenstoelen is hier nog wel niet zoo ingeburgerd als bijvoor beeld in Duitschland, maar vooral in de groote steden van ons land neemt de waar deering voor dit voedzame boschproduct toe. Op het platteland, ook op de Veluwe, be waart men nog eenige reserve. De Veluwsche bosschen leveren veel producten op, waar van do inzameling talrijke gezinnen een verdienste oplevert. Na den boschbessenpluk, waarvan dit jaar de opbrengst tegengevallen is, hoewel hooge prijzen aan de plukker» zijn betaald, trekken deze menschen nu woec de bosschen in om de eetbare paddenstoelen te verzamelen. Bij velen zet dergelijk werk zich van familie tot familie voort. De prijzen der paddenstoelen zijn belangrijk hooger dan het vorige jaar. VERBETERDE ZIEKTEBEPALINGEN VOOR ARBEIDSCONTRACTANTEN DER P.T.T. De persdienst van het N.V.V. meldt: In aansluiting op het reeds bepaalde voor de bij de posterijen werkzaam zijnde localt krachten, die met een volle dagtaak zijn ba last, n.1. dat zij zullen worden beschouwd ate ambtenaren in tijdelijken dienst en hierdoor niet meer onder de ziektewet zullen vallen, is thans besloten, dat dit zal gelden met in gang van 1 September j.1. voor alle arbeidt- cantractanten bij de P.T.T., die een ambte lijke loonschaal, dan wel een jeugdschaai volgen, zoomede op die arbeidscontractan ten, die zulk een schaal voorshands niet vol gen, omdat zulke voor hen finantieel nadeel zou beteekenen, allen voor zoover zij defi nitief met een volle dagtaak zijn belast. De uitbetaling van slechts 80 procent zie kengeld is hiermede dus voor een belangrijk deel der arbeidscontractanten bij de P.T.T. vervallen. In vele gevallen zal thans 100 pet. bij ziekte worden doorbetaald.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3