Open brief DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Het Oostfront na den val van Kief aan den aartsbisschop van Canterbujy Duitsch soldaat in Parijs vermoord Duitsch op .de lagere school Vulkaan op Java werkt GROOTE BRAND IN ISTANBOEL Dnifsch convooi voor Niderlandsche kost aangevallen TWEE DAGEN IN KERELSLAND HET ONKRUID Verduisteren 19.38 uur Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1941. 85e Jaargang. No. 11605. Üitgove <fer N.V. Ui tg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Schagen. EEtf FINSCHE CfcESTELIJKE OVER DE GELOOFSVERVOLGING IN DE SOVJET-UNIE. H e 1 s i n k22 Sept. A.N.P.) Het blad Jjuomen Sosialdemokraatti", het orgaan van de sociaal-democratische partij van ifinland, heeft een open' brief gericht tot den aartsbisschop van Canterbury. welke geschreven is door den aan het Finsche Oos" lelijke front vertoeveuden evangelischen geestelijke A. Rantamaa en welke in de Finsche openbare maening sterk de aan dacht heeft getrokken. In dezen open brief wordt het volgende „Met het oog op een door de bolsjewisten iC geschonden kerk schrijf ik dezen brief en richt hem juist aan u, als. hoofd van de Atglicaansche kerk, omdat u zich in een zaak gemengd hebt. die 'ook mij als jeugdig Finsch geestelijke diep geschokt, heeft. Ik heb eén kerk gezien, waarin Christus' kruis was afgerukt. Waarom? Omdat hier twee jaren lang de bolsjewieken geheerscht sheb- ;e- ben. Wij Finneif. als naburen, kennen dat. Vanuit de verte zou het er wellicht anders kunnen uitzien. Maar in de. twintig jaren, dat de Sowjet-Unie bestaat, moet de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders ter wereld wel bekend geworden rijn." De Finsche geestelijke beschrijft dan het geschonden godshuis; „Van het altaar werd een tooneel gemaakt, daarop een piano en roode beschilderde lappën. Op de plaats van de muurschilderingen kwamen leuzen van den bond van goddeloozen; waar de banken gestaan hadden, verrees een dans vloer en aan den zijkant werd een har in gericht. Voor het orgel werd ruimte ge maakt voor balalaika en harmönica's. De sacristie, waar de geestelijken zooals mijnbeer de aartsbisschop wel weet, in stil te mediteerèn. werd door de Russen als w.c. gebruikt. Ik heb foto's gemaakt opdat ik iet bewijzen kan. Ook de parterre van den klokkentoren diende voor deze doeleinden. Ook dit heb ik gefotografeerd, opdat de raarheid niet vergeten wordt. Maar 'dit- is ïog niet alles. Op een zijdeur waren af beeldingen geschilderd, die slechts afkom stig kunnen zijn uit een bordeel. Daar stond een tekst bij geschreven, die eén scherp licht werpt op het beschavingspeil en de denkwijze van het bolsjewistische leger. Ook daar heb ik foto's van' gemaakt. Ik geloof wel niet, dat zij ergens zullen wor den gepubliceerd, maar met duizenden an- bewijsstukken, die het Finsche leger verzameld heeft, zullen zii een licht werpen op het moreel van het Sowjet-leger. Op het kerkhof een beeld van verwoesting en van ergste grafschending.v Maar er was nog iets anders, dat mij nog heviger griefde. Dat i& uw oproep, mijnheer de Aartsbisschop, aan miilioenen leden van det Enge.1- sohc kerk om in de godshuizen en thuis te bidden voor de overwin ning en het succes van het „dap pere Russische leger" U hebt onwetende menschen verzocht te bidden voor de wapens, die juist onschul dige burgers in de Baltische landen gedood hebben, welke landen na den eersten we reldoorlog Vooral door de Engelsche politiek in het leven geroepen werden Wij, Finnen, kunnen ons niet onderwerpen aan het bols jewisme. dat het gezinsverband uiteen rukt. de kinderen van hun ouders weg neemt en de vrouwen laat vernederen en schandvlekken, zooals dit in de Sowjet-Unifc gebruikelijk is. dingen, waarvan de Engel- fiche diplomaten wel afweten. Ik als telijke vrees de ontzettende verantwoording, welke u als protestantsch bisschop op u genomen hebt, ,toen gij uw verzoek, hebt ge richt tot miilioenen menschen, die het ware karakter van het bolsjewisme niet kunnen weten. Er bestaat een God en die zal een maal van ons allen rekenschap vragen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten en zullen wij de duizenden geestelijken en christenen, die sinds het jaar 1917 door de bolsjewisten vermoord zijn en wier bloed om wraak roept, ontmoetten. Wij zullen ook de gees telijke ontmoeten, wiens kerk hier geschon den staat en die in dezen oorfog voor vrij heid en christendom zijn leven heeft gela ten. Ter verantwoording zullen ook die machtige heeren geroepen worden, die dui zenden menschen in het ongeluk gestort hebben. Dan zal ook de vraag beslist wor den of men de zaak van het bolsjewisme in Christus' naam mag zegenen.'" DERTIG SOVJETDIVISIES VERNIETIGD. WAARDEERING VAN ENG7LSGHE ZIJDE VOOR *DE DUITSCHE KRIJGSTACTIEK Zooals uit de Duitsche weermachts- berichten blijkt, hebben In de Zui delijke Oekraïne de Duitsche troepen via ^fikolajew en Cherson den _3njepr overschreden en de zee van Azof be reikt De zwarte lijn op het kaartje geeft de stand der militaire operaties .aan het Oostfront Weer vanaf de Fin sche Golf tot aan de Zwarte Zee. De eilanden Oesel en Moon, twee zuide lijke eilanden ten noorden van Riga, zijn genomen, om dé twee noordelij- - ke eilanden Dagö en Worms wordt nog gestreden. Mfe) V. ff O E M E fff# DERTIG SOVJET-DIVISIES VERNIETIGD. B e r 1 ij n, 22 September (D.N.B.) In' het omsingelde gebied tusschen den Dnjepr en de Desna zijn, naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, in de tot dusver geleverde gevechten ongeveer dertig Sowjet-divisies vernietigd. Uit welke uiteen- loopende onderdeelen de Sowj et-formaties in het omsingelde gebied ten Oosten van Kief thans reeds bestaan, blijkt uit het feit, dat op eén plaats gevangenen zijn gemaakt, die afkomstig zijn uit 34 verschillende Sowjet- divisies. De Duitsche omsingeling van Kiewiis een der .moeilijkste en .meest grandioze" onder nemingen, waartoe in het geheele verloop van den veldtocht tegen de Sowjets is ge komen. verklaart de Londensche Times. Het blad constateert dan, dat reeds groote bolsjewistische productiecentra- onder den voet zijn geloopen en dat de bedreiging van nog vitalere gebieden acuut is geworden. De verliezen van de Sowjets aan oorlogs materiaal en productiemiddelen moet reeds groot genoeg zijn om de "verdediging moei lijkheden- te bereiden.. Het zou zinloos Zijn te beweren, dat aldus het blad, volgens het D.N.B.'verder, in een veldtocht van zoo'n omvang aanvoeren van buiten op pas sende wijze de eigen ravitailleering der Sowjets zouden kunnén vervangen, wan neer hun oorlogsppoductie zou worden ver lamd. In zake de mededeeling der Sowjets, dat Kief geevacueerd is, verklaart de Britsohe berichtendienst: „De toestand der Sowjets is thans teel erger dan veertien dagen gele den." Naar uit Helsinki Wordt gemeld, heeft de Sowjet berichtendienst eerst thans het ver lies van Kief toegegeven. In den strijd om de verdedigingswerken van Leningrad heeft op 21 September naar het D.N.B. verneemt, een Duitsche divisie in fanterie een doorbraak bewerkstelligd door een door de bolsjewisten taai verdedigde hunkerlinie. Stormenderhand namen de, Duitsche «infanteristen een plaatsje en een in de nabijheid gelegen belangrijke hoogte. Bij hun verderen opmarsch overschreden de troepen van deze divisie een riyer en won nen verder terrein. Twaalf communisten ais repres- saille doodgeschoten. Parijs, 22'Sept. (D.N.B.) De militaire bevelhebber in Frankrijk heeft via de pers bekend gemaakt, dat op 10 Sept. een laffe moord is gepleegd op een Duitsch soldaat. Als verdedigingsmaatregel zijn twaalf met name genoemde communisten, die wegens agressieve handelingen jegens Duitsche sol daten, daden van sabotage, verspreiding van communistische pamletten en het dragen van wapenen gearresteerd waren, doodge schoten. De militaire' hevelhebber kondigt voorts aan, dat indien een nieuwe aanslag gepleegd wordt, een aanzienlijk grooter aan tal communisten zal' worden doodgeschoten Oproep van maarschalk Pétain. Vichy, 22 Sept. (DNB.) De chef van den staat, maarschalk Pétain, heeft zich door den omroep tot de Franschen van het bezette In het zevende leerjaar. 's-Gravenhage. 22 Sept. De Nederland- sche staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming. waarbij, o.m. wordt be paald. dat aan het leerpla^ van een school voor gewoon lager onderwijs, voor wat be treft het zevende leerjaar, het vak Duit sche taal wordt toegevoegd. De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen' behoudens goedkeuring door den secretaris-generaal van 't departement van Opvoeding. Wetenschap" en Cultuur bescherming. in het in het vorig lid ge noemde leerplan niet aan het leerplan worden toegevoegd. Het leerplan van een school voor gewoon lager oinderwiis wijst aan. dat in hét ze vende leerajar drie uren aan Duitsch zifl- len worden besteed. gebied gericht öm hen er op te wijzen, dal aanslagen, op soldaten van het bezettings leger gepleegd, misdadig zijn en sléchts on geluk teweeg kunnen brengen. De regeering keurt de aanslagen in eiken vorm af, en ver-I zoekt dg bevolking de opsporingswerkzaam heden zooveel mogelijk te bevorderen. Het Nederlandsch-Indische Persbureau Aneta meldt, volgens U.P., een uitbarsting van den vulkaan Smeroe op Midden-Java. Een aschregen heeft den hemel boVen Ma- lang volkomen verduisterd. Honderd huizen en twee kleine moskeeën in de asch gelegd. Istanboel, 22 Sept. (D.N.B.) Als gevolg van een zwaren brand in de stads wijk Faner zijn behalve twee kleine mos keeën in totaal honderd woonhuizen totaal vermeld. Vijfhonderd personen zijn dakloos geworden. Een 70-jarige bezoekster x van een moskee is het slachtoffer van dezen brand geworden. Het gebouwencomplex van het. patriarchaat heeft zwaar geleden. De gebouwen, waarin verschillende autoriteiten gehuisvest* zijn. zijn vernield, alsmede een deel van de patriarchale kerk. Verder zijn de vergaderzalen van de heilige synode en de eetzalen van den orthodoxen clerus ver nield De oude archieven, de schatkamers en de vertrekken, waarin kostbare gewijde va ten en kerkgewaden worden bewaard, heb ben 'van het bluschwaler te lijden gehad. Behalve kostbare schilderijen zijn ook de nieuwe actcn en documenten, welke terug gaan tot 1923. verbrand. Over de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Drie Britsche bommenwerpers neergehaald. B e r 1 ij n, 22 September (D.N.B.) Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hééft op 20 September een vrij groote formatie Britsche bom menwerpers een Duitsch convooi voor do Nederlandsche kust aange^ vallen. De Duitsche marine-artillerie legde een gordijn van vuur rond de schepen en schoot drie Britsche bom menwerpers neer, .welke door de ver sperring trachtten heen te vliegen. OOK ZONDER DEN CULTUURTECHNI- SCHEN DIENST ZOU HET GAAN, MAAR WAT DE INGENIEURS WETEN, BEHOEFT DE BOER NIET MEER TE GISSEN. Het groóte probleem (Van onzen eigen Verslaggever). Iemand die zoo enthousiast kaïn worden over een daar-pog-nooit-gezién-goedje als Ir. Feekes van de plantkundige afdeeling van den cultuurteotyiischen dienst der Wierin- germeerdirectie, moet wel een groot natuur vriend zijn. En natuurvrienden hebben door gaans weinig vijanden. Maar er is één maar Dat „maar" is het onkruid in het nieuwste land, onze dertiende provincie, den Noord- Oostpolder, het onkruid dat de gronden- zeer .snel overwoekert, zoo snel, dat Ir. Feekes er dagwerk aan heeft, het den baas te blij ven en met zijn assistenten dagelijks in zijn lalboratorium-vol-listen-en-lagen, weer nieu we plannen uitbroedt om straks het land zoo goed en zoo schoon mogelijk aan de pachters op te leveren. Men zal begrijpen dat het noodig is de ontwikkeling van de natuurlijke planten groei in den polder in den ruimsten zin te bestudeeren. Om het verband met heb „oude land" "uit de omgeving met de vegetatie in het nieuwe land te kunnen leggen, wordt, déze omgeving ook' nauw in het onderzoek betrokken. Verwacht kan worden, dat de reeds ont- zilte Noordoostpolder (reeds in den begin ne niet zoo zout door het voortdurend in- stroomen van het zoete IJselwater en later ontzilt door het leggen van den afsluitdijk) de Wieringermeer in onkruidgroei zal over treffen, hetgeen nu reeds aan de planten groei en op de nog maar *amper drooggeko- men gronden is te zien. Immers het meeste zaad waaruit de plantengroei opgroeit, ligt al op,den zeebodem. Beoosten Schokland is bijvoorbeeld „Van ouds" bekend. Een' kapconstructie in een werkschuur, welke sterk aan'die uit de Wieringermeer doet denken. (Foto Fred. Groot). 400 BUNDER REEDS BEGROEID met meer ^dan honderd plantensoorten, en nog wel vrij dicht ook. „Hoe bestrijdt U nu het doelmatigst het onkruid, mijnheer Feekes?" vragen wij. Wij zorgen er z0ov.ee! mogelijk voor de eerste plantengroei niet tot zaad te laten komen, omdat de zaadproductie van on kruid zoo ontzettend groot is. „Met-vergif dus?" Juist, met natriumchloraat. Wij sproeien of strooien dat goedje, én verder moet er natuurlijk braaf geschoffeld en gemaaid worden. Later kan dan de normale bestrij ding door ploegen enzoo volgen. „Hebben daar al veel menschen aan ge werkt"? In het „hoogseizoen", zomer 1941 meer dan honderd. Het ging best, maar je komt af en toe van dat goed tegen, dat bijna niet weg te krijgen is. De wortelonkruiden bij voorbeeld, als distel, melkdistel, hoefblad en een enkel zaadonkruid ook nogvwel,- zooals Duist Als je die hun gang laat gaan kan je ze later practisch niet meer verdelgen. Dat moet gauw en anders is het hopeloos mis. Blijft er nog tijd voor ander werk ook over?" Ja, ja, we zijn aan het onderzoeken in hoeverre men in den p'plder zal kunnen over gaan tot eigen teelt van gras- en een enkel klavebzaad. Wij zorgen dan natuurlijk heel schoon zaad te krijgen, en dat zaaien we op grond die beslist vrij van onkruid is. Dan hébben we een groote kans dat we onkruid- vrij zaad telen. En-ook doen' we nog aan onderzoek naar de bruikbaarheid van het veen dat aan de oppervlakte komt. En zoo komt U vanzelf op het terrein van mijnheer Bosma, den man van de landbouwkundige afdeeling." „Veldproevensop de proefvelden nemen wij" zegt deze, „al weer zóó als men dat kent uit de Wieringermeer, dus om ons te orientee- ren ten aanzien van den verhouw van ge wassen op de.rirooggekomen gronden. We gaan weer na den invloed van de akker- breedte, dus van de intensiviteit van de ont watering op de caltuurresultaten, de be hoefte van de grovere zandgronden aan in filtratie, welke eischen de grónd stelt faan de bewerking, welke gewassen de eerste' ja ren kunnen worden geteeld, welke afwijkin gen zic-h voordoen bij bepaalde vruchtop volging, het bémestingsvraagstuk, de doel matigheid van grasklavermengsels voor graslandaanleg, enfin zoo het gewone rijtje. We hebben in 1938 bij Kadoelen een proef veld aangelegd, en daarvoor is van den bo dem van den toekomstigen polder op twee plaatsen grond opgebaggerd, lichte en zwa re zavel. Deze hebben we in een laag van een meter op het proefveld gebracht zoo van elke grondsoort ongeveer een bunder. Drie jaar lang hebben wij op dat veld proeven genomen. „En hoe waren de resultaten?" „Zóó,.dat wij er de noodige richtlijnen uit kunnen halen We zullen het onderzoek irf den polder zelf voortzetten, en ons dan na tuurlijk niet alleen bepalen tot de zavel gronden, maar er ook de andere belangrijk ste in "betrekken. Een stuk fijnzandige grond hebben wij trouwens dezen zomer al onder handen genomen m de oostelijke kuststrook tusschen Blokzijl en Kampen. Maar zooveel weten wij nu al wej, dat we hier envten, paardeboonen, en vlas voor eerste gewas niet kunnen gebruiken. Er komt maar wéinig van terecht." Als bewijs toont Ir. Bosma ons een arme tierig bosje vlas van nog geen halve meter lang. „Het is wel merkwaardig, dat de slech te groei van de erwten en de paardeboonen geen gevolg is van een onvoldoende vorming van de wortelknolletjes want enting van het. zaad gaf aan het. gewas hoegenaamd géén betere ontwikkeling." Ir. Zuur van de botfemkundige afdeeling gedachtig aan het spreekwoord dat beschei denheid den mensch siert, begint met - te vertellen... dat het zonder den dienst heusch -óók wel gaat, om land te winnen, want Kampen doet dat al jaren met goed gevolg Vanavond gaal de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.28 uur op het Kampereiland. En ook heeft de fij- densgeschiedenis van deó Anria Paulowna- polder en het drama van den Waard en Groetpolder,- waar men worstelde met ohtzil- tings- en ondoorlatendheidproblemen, de landwinners wel zoo wijs gemaakt, dat zij de maatregelen om het beter te doen al lang kennen. In de Wieringermeer ten slotte. waar de bodembacteriën, die de on ontbeerlijke stikstof moetpn vrij maken, niet wilden gedijen, of de stikstof, niet vrij konden maken, heeft men ook al weer veel geleerd, en de. stikstofarme grond rijk ge maakt door een voor d| kleigronden onge kende! bemesting met stikstofzouten. Waar om dim toch* nog een omvangrijke studie en voorlichtingsdienst die overigens maar een mager millioentje van d^ 120 mil- lioen, welke de inpoldering kost, mag op- soupeeren noodig is? Zoo ziet de^bódem in het pas drooggevallen kleüand er op vele plaatsen nog uit. De lichte voorwerpjes zijn een lucifersdoosje en een schelp, men ziet nu wel hoe groot de kluiten zijn) (Foto Fred. Groot). „Omdat er altijd nog kleine kwaaltjes zijn, waaraan de abnormale- gronden lijden, maar in hoofdzaak omdat de intensiteit waarmede men de maatregelen om de be zwaren van het in cultuur brengen op moet heffen van geval tot geval verschilt, zegt Ir. Zuur. We hebben de middelen heusch niet meer te zoeken, maar wij hebben te be palen in hoeverre wij ze moeten toepassen en kunnen toepassen met de minste kosten. Neem bijvoorbeeld h.et greppelvraagstuk. Leggen wij 'ze te ver, dan zijn ontwatering en oogst onvoldoende, leggen we ze te dicht, dan gooien we £eld weg. De heele ontwate ring van den Noordoostpolder zal een twaalf millioen omtrent kosten, lukt het pns de intensiteit van de ontwatering 10 dichter bij het meest gewenschte te brengen, dan is weer een slordig millioentje bè- spaard. U ziet dus: de dienst brengt meer op dan hij kost Wat nu verder de belangrijkheid van het bodemkundig onderzoek voor de vaststel ling van de grenzen der polders betreft, le vert de Noordoostpolder een aardig voor beeld op. De grenzen zijn heel anders ge worden. dan men ze aanvankelijk had go- dacht. Eerst was het fóó dat ten noorden van Urk de dijk een heel stuk naar het westen uitsprong en dat de zuiderdijk over Schokland direct naar Vollenhove liep. Door het grondonderzoek in de ja ren 1931-1934 bleek dat het ten Wes ten van Urk veel zandiger was dan men hjad gedacht, en dat bezuiden Schokland een heel stuk prachtige zware grond precies huiten de dijk zou vallen. Natuurlijk is toen de polder in het Westen verkleind en in het Zuiden vergroot 'en het per centage goede grond in tien polder 1 weer aanmerkelijk gestegen. En verder hangt het verkavelingsplan nauw samen met de grondgesteldheid. Im mers van het 'verkavelingsplan vormt de loop van de kanalen een belangrijk onder deel en de kanalen worden al voor het droogvallen gebaggerd. Nog een voorbeeld: het is van belang te weten waar zich de zandgronden bevinden, omdat die na het drooggevallen het eerst toegankelijk zijn, en het eerst in cultuur gebracht kunnen wor den. In de buurt van deze lichte gronden moeten dus de technische randwerken als wegen, bruggen, woonketen, enz., voor het droogvallen klaar zijn, om zoo gauw moge lijk te kuïmen beginnen. Nu moet U niet denken, besluit Ir. Zuur, dat wij èlles al weten. In groote lijnen zal het wel uitko men, maar^pf de grenzen op deze bodem- kaart ook werkelijk wel zoo mooi recht zullen zijn, of de grenslijn tusschen zand en lichte zavel wel zoo precies zal loopen als wij die geteekend hebben, of in de klei- vakken niet eens een stuk lichtere grond zal voorkomenhet is alles mogelijk. On derzoeken onder water blijft altijd onnauw keurig. Maar elke dag brengt ons nader, elke dag weten we meer. Het is hier ook al.weer precies als in de «Wieringermeer» wat wij weten behoeft de boer later niet meer te gissen! Dan steekt Ir. Kalisvaart zijn hoofd om de deur, de o, ongekende weelde auto staat voor en deze zal ons naar het beloofde land brengen. Naar de grens althans, want dan zal het loopen zijn. En hoe we geloopen hebben, daarvan vertellen we dan in ons slotartikel.'

Schager Courant | 1941 | | pagina 1