C Verbetering sociaal-economische toestand in het Geestmerambacht ALBERTUS Opstootje in Mexico Marktberichten SCHAGEN JE HAARDE BESTELLING DR. BOTTEMA. Onder zeer groots belangstelling is gister- jofatdag het stoffelijk overschot van Dr. Bot tend, die sedert een jaar in onze gemeente wonde, op de begraafplaats Westerveld ter- aarde besteld. Door verschillende sprekers werden de me dische kwaliteiten van den overleden doctor geroemd. Ook zijn vriendelijke en humane persoonlijkheid werd geprezen. De zoon van den overledene dankte na- nons zijn moeder en zusje voor de belang stelling cn de waardeerende woorden. KOEDIJK T WAS KERMIS! En.„. een ouderwetsche kermis. De kermis -behoort weer tot het verle den; alle drie dagen heerschte een gezelli- drukte. Het mooie weer heeft hier niet weinig toe bijgedragen Zondag met zijn warme zomerdag, was al een goede inzet, zonder mantels en heeren zonder overjas togen ter kermis. De aanwezige krameriien- en zweefmoleneigenaars, en de kasteleins waren ten volle tevreden. De ienniskianten, jong en oud hebben volop leut gohad Het was een kermisstemming in zijn beste soort. En orde in den besten zin, 's nachts om 12 uur lag ons dorpje weer in zijn diepste rust, kon men in wel behagen nadenken over zijn gezellige uur tjes en zijn weggesprongen dubbeltjes, die op huin beurt hun verdere nuttige bestem ming wel weer hebben gevonden. Den laatsten middag had nog een wed strijd plaats in het koppensnellen, op het sportterrein, niet minder dan 77 deelne mers (sters) deden aan dezen wedstrijd mede. De commissie was vol lof over deze spontane medewerking De 1ste prijswin naar was een dame. mevr. J. KlompSage- kuële. de overige allen heeren. te weten: prijs Cor Hartland Cz. Jr.. 3. Jn. de lijer, 4. F. Turkstra. 5. Jn. Klein, 6. K. :n ha4®u'srnan P- Oostwouder. De kermis is goed geweest, er is pret dachli ftwnaakt, een verzetje is wel eens noodig. jeu? d® '>(X*r ,<an °°k Piet altijd gespannen zijn ire op m 's no,? n*et °h den bon! ional ,p dei VARKENSPEST. jeft zj In QPze gemeente is een geval van var- wij» Jenspest geconstateerd, ïd dei VERKAVELING. Verschillende tuinders hebben een schrij ven ontvangen over de verkaveling van het Noordwestelijk gedeelte van het Geest- Jit dl mei-ambacht Ze hebben een oproeping ge had voor een vergadering te Noords-char- ■a woude in „Concordia" op 23 Oct. a.s. Het gewas van den proefpolder. die men eerst heeft aangelegd, is gewoon schitterend te noemen. NIEUWE N1EDORP -rzaak mjorn en zei ek. U B.N.Q, [Voort* GewW iSVTOUl Geril Enscu Nleiwj illste grarac to Hen imlscht 45 Gr» 300 ju en. 6.1 'oor He na. (,i 10—10.1 STRÏJKGELDHALERS KIJKEN OP HUN NEUS Boeren gaan voor! Gistermiddag verkocht notaris de Boer te Hoogwoud in de Prins Maurits alhier het huis en erf van wijlen den heer C. Groot te Nieuwe Niedorp. groot 1 H.A. 31 Are 70 c.A. Er was buitengewoon veel bejan.gstel- ling. De notaris las eerst de verschillende wijzigingen voor, welke in het systeem van verknopen zijn aangebracht, waaruit bleek, dat alles in het gehéél verkocht zou wor den en voor een bedrag getaxeerd was, sberid hetwelk niet mocht worden overschreden. voor0'] Mochten er voor dezen prijs eventueel meer mofoci Mfladigden zijn, dan zou het lot beslissen. Tevens werd bokend gemaakt, dat alleen Musluhij kooper kon zijn, die zelf werd geacht landgebruiker te zijn en volgens de pas af- beun rafcoincn, regeling door de Pachtwet als '"'ftS ïoodanig erkend zou worden. Het geheel raardii werd opgeboden tot f 6000.—, hetwelk de 'hiihu taxatie bleek te zijn. Toen waren er 4 ge- i isadigden, nl. de heeren Burger, Jongejan, Koorn en Zanderen moest het.- lot beslissen. De gelukkige bleek te zijn de heer Jongejan uit 't Waarland, die dus eerst de goedkeu ring van de Pachtwet moet afwachten, al vorens zich eigenaar te kunnen noemen. WINKEL :ei ik LANTINGA VERTELT. Dinsdag jl. hield de heer S. S. Lantinga, is welbekend door de radio, voor onze iren *lafd. een lezing met lichtbeleden over tuin-, idM rots_ en kamerplaten, bloembollen, heesters, vaMiVruchtboomen en groenten. Op onderhoudende wijze vertelde de heer Lantinga ons over dit alles, gaf vele prac- tische raadgevingen en liet. ons door prach- a hac %e lichtbeelden vele mooie groepeeringen ordiji .van planten zien. Ook over de verschillende allea groenten en tuinkruiden, het kweeken, be waren en drogen daarvan werd leerzaam [verteld. Tot slot nam de heer Lantinga, mede op- ik jj nieuw door schitterende lichtbeelden, ons mee op reis door ons geheele land, en ver telde van de groote ontwikkeling van het land- en tuinbouwonderwijs. Het was dan ook zeker met aller instem ming dat de voorzitster den heer Lantinga dankte voor den mooien middag. HOOGWOUD LECTUUR. Door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, afdeeling Hoogwoud, is een com missie in het leven geroepen, die tot taak heeft de bestaande bibliotheek te vernieu wen en uit te breiden. Reeds zijn een 50-tal nieuwe boeken aan geschaft, waarschijnlijk zullen er binnen kort nog meer bijkomen. WEG ZWANEN! Bij de politie is aangifte gedaan van den Vermoedelijken diefstal van een oude zwaan met drie jonge zwanen van den veehouder C. Donker, Pade. De politie stelt een onder zoek in. VARKENSPEST. Rij de varkens van den veehouder J. L. uit den Boekeiweg heeft zich een geval van [varkenspest voorgedaan. BENOEMD. ,De heer J. List, 2c ambtenaar ter secreta rie, is benoemd tot opzichter der begraaf plaatsen alhier. Ruilverkavelingsplan eerste blok gereed. De ruilverkaveling van het Geestmeram bacht zal nu ongetwijfeld spoedig een aan vang nemen, aangezien eind October in Concordia te Noordscharwoude een bijeen komst zal worden gehouden onder leiding van gedeputeerde Saai, waar de eigenaren van de perceelen, welke zijn opgenomen in het eerste blok dezer verkaveling, zijn uit-' genoodigd. De grootte van het blok. In het rapport van de ruilverkavelings commissie, dat over dit plan van verkave ling is opgemaakt, wordt o.m. medegedeeld, dat het te verkavelen blok 290 H.A. groot is, waarvan 280 HA. is ingenomen door land en slooten en ca. 10 H.A. groote tochten. De slooten beslaan een oppervlakte van cir ca 28 H.A., zoodat er 252 H.A. cultuurgrond is. Daarvan is 180 H.A. grove tuinbouw en circa 70 H.A. grasland. Deze perceelen zijn alleen over het water te bereiken. De bodemgesteldheid en de ontwatering van vele perceelen verkeeren in minder goe den toestand terwijl de hoogteligging van het terrein zeer verschillend is. Het peil van het Geestmerambacht is 1.40 M. N.A.P., in de in het blok liggende onderbemaling de Grebpolder wordt een peil van 2.26 M N.A.P. onderhouden. De grenzen van het gebied. Als noordelijke grens van het gebied der ruilverkaveling is aangenomen de tram baan Schoorldam, richting Warmenhuizen. Het is echter de bedoeling, om het gedeelte dat is gelegen tusschen deze trambaan en de vaarsloot naar de sluis bij Schoorldam wel in de ruilverkaveling op te nemen, doch op het oude peil te laten. De zuidelijke grens is de westelijke proefpolder. Wat de slooten en tochten betreft, slechts een deel hiervan kon in het nieuwe plan worden opgenomen. Met behoud en gebruik making van de slooten en tochten zou geen doelmatige verkaveling mogelijk zijn ge weest. In verband met de omstandigheid, dat de perceelen van één eigenaar niet alleen over het. eerste blok, ma; r over vrijwel het gehee le Geestmerambacht verspreid liggen, schijnt het wenschelijk-, als eerste phase van de sa neering goede kavels te maken, zonder in de eerste plaats op de eigendomsverhoudin gen te letten. Zijn de blokken aldus bewerkt, dan zal een min of meer administratieve slotruilverkaveling moeten volgen om de verspreid liggende perceelen van een eige naar tot een of enkele kavels samen te voe gen. Mocht men de verkaveling per blok gaan uitvoeren, zonder een later alle blokken omvattende verkaveling daarop te doen vol- Het eerste blok is 290 H.A. groot gen, dan blijft de versnippering van den ei gendom, hoewel in mindere mate bestaan en wordt een gezonde bedrijfstoestand niet ver kregen. Indien men zich een volledige sa neering van het GcestmeranTbacht ten doel stelt, moet men zich afvragen welke eischen de grove tuinbouwbedrijven, welke immers verreweg het grootste oppervlak innemen, stellen aan de meest doelmatige en econo mische exploitatie. De meest ideale bedrijfs vorm is in het algemeen een aaneengeslo ten complex, waarop zich de woning en de bedrijfsgebouwen bevinden, bereikbaar langs een verharden weg. De grond behoort een goede structuur te hebben en de behecrsching van den water stand dient in verband met de zeer hooge ei schen stellende tuinbouw zoo volledig moge lijk te zijn, Intonsieve berontgiimiao gewenscht. Voor verbetering van den bodemstructuur is het noodig den grond intensief te heront- ginnc-n, waarbij de pikklei zooveel mogelijk naar beneden wordt gewerkt. Doorspitten van den grond tot pl.m. 1 M. diepte is hier voor gewenscht. De waterhuishouding van den grond wordt hierdoor aanmerkelijk ver beterd en voor het behoud daarvan zal mede drainage worden toegepast. Om te kunnen voldoen aan de eisch dat de waterstand binnen enge grenzen kan wor den beheerscht, is het niet wenschelijk, dat akkers met zeer verschillende hoogte naast elkaar liggen. Aangezien een totale egalisa tie van het terrein uit financieele overwe gingen niet valt te denken, is de mogelijk heid onder het oog gezien vaksgewijze te egalisoeren, waarbij de groote hoogteverschil len tusschen de vakken worden opgeheven doch kleine verschillen van pl.m. 10 tot 20 cM. toegelaten zullen worden. In verband hiermede zijn 7 afdeelingen met verschillend peil ontworpen. Voor de ontsluiting van het gebied zijn eenige wegen ontworpen met een kruinibreedte van 8.50 M. welke wegen aansluiting zullen geven op den weg langs het N.Holl. Kanaal en den prov. weg KoedijkHeerhugowaard. Voorts is in het plan rekening gehouden met een verbinding Warmenhuizen-Schoorldam. De ze laatste weg is een onderdeel van een hoofdweg (kruinbreedte 10 M.) Schoorldam Oudkarspel. Voorloojiig zullen voor de bemaling van het blok tijdelijke voorzieningen getroffen worden. Later, als meer blokken in het Geestmerambacht verkaveld zijn kan van een definitieve bemaling sprake zijn. De Grebpolder zal, in gevvijzigden vorm, als onderbemaling blijven bestaan. Ingevolge art. 41 van de Ruilver- kavelingswet kan met de werken worden begonnen, zoodra het besluit tot ruilverkaveling is genomen. De totstandkoming van deze ruilverkave ling moet, aldus het advies der commissie, van groote beteekenis worden geacht, zoowel voor den grond in het blok als voor de heele streek. O ogenschijnlijk wijkt dit advies af van een vorig advies, waarin o.m. gezegd werd, ,JÜat toepassing van ruilverkaveling niet alleen geen kans van slagen zal hebben, maar dat het tevens niet tot oplossing der moeilijkheden zal leiden." Toch is dit niet het geval, ook thans zal met toepassing van de ruilverkaveling alleen zonder peilverlaging en herontginning geen afdoende verbetering kunnen worden be reikt. De omstandigheid echter, dat Ged. Sta ten de verbetering van den sociaal economi- schen toestand van Geestmerambacht krach tig ter hand wenschen te nemen en de gun stige resultaten van den westelijken proef polder zijn voor de commissie aanleiding te adviseeren de ruilverkaveling op de in dit rapport voorgestelde wijze uit te voeren. Het beteekent hier een uitstekend voor beeld voor het heele Geestmerambacht om te toonen, wat met deze gronden bij een goede bodemkundige gesteldheid en vrijwel volledige beheersching van den waterstand en goede verkaveling en een goed Wegen- stelsel op grooter schaal dan in de weste lijke proefpolder, kan worden bereikt. £e kosten van het hoog. werk zeer De kosten van het werk zullen echter ook al wordt met de waarschijnlijkheid van een subsidie van 100 in de arbeidsloonen van rijkswege gerekend, te hoog worden voor de ingelanden. De uitvoering zal slechts mogelijk zijn, indien de provincie bereid is in de bijko mende kosten een belangrijke steun te ver- ieenen De waardevermeerdering van den grond tengevolge van de herverkaveling en herontginningen, de nauwkeurige be heersching van den waterstand mag waar schijnlijk op pl.m. f1000 per H.A worden gesteld. Rekening houdende met een land- aanwinst van pl.m. 5 H.A., met een waar de van f3000 per H.A. en de waardever meerdering van 252 H.A., niet f1000 per H.A. zal van de provincie een bijdrage va/i f283.000 worden gevraagd, hetgeen overeen komt met de bijkomende kosten, welke niet door de waardevermeerdering van den grond worden gedekt. In aanmerking nemende de 100 subsidie in de loonen van rijkswege en het bovenge noemde subsidie van de provincie worden de ruilverkavelingskosten op pl.m. f 1000 per H.A berekend, hetgeen een ruilvcrkave- lingsronte van f50 per H.A. gedurende 30 ja ren beteekent. welk bedrag de commissie billijk voorkomt. LIEFHEBBERIJ GENOEG. De boomen, die in verband met de ver breeding van den Boekeiweg gedooid moe ten worden, zijn alle aan particulieren, die daarvoor in aanmerking wenschten te ko men, verkocht. In verband met de brandstoffenschaarsch- te was hiervoor begrijpelijkerwijze veel lief hebberij, zoódat de ongeveer 40 boomen binnen enkele dagen van de hand waren gedaan. LANGEDIJK EERSTE ZUURKOOL AFGELEVERD. Gisteren hébben de zuurkoolfabrieken, die tot dien dag nog geen toestemming tot afle vering hadden, de eerste zuurkool afgele verd. Er zijn flinke partijen verzonden, zoo dat de nieuwe zuurkool spoedig in de win kels verkrijgbaar zal zijn! WINTERHULPACTIE. Vanwege den Burgemeester is nu een op roeping gedaan aan een aantal aangewezen Blokleiders, over de geheele gemeente ver deeld, om een uiteenzetting te vernemen van de werkzaamheden in verband met de Winterhulpactie als onderdeel van den Ned. Volksdienst. ZUIDSCHARWOUDE. DE KERMIS. De kermis is hier rustig verloopen. Het weer werkte mee, zoodat het bezoek, vooral Zondag, groot was. De bioscoop van Kok en Co. trok buitengewoon veel bezoek. In de lo kalen van Kramer en Rijper, waar muziek gegeven werd, was het druk. Ook op de too- neeluitvoering van O.K.K. was er veel be zoek bij Kramer. De vermakelijkheden als zweef, schommelschuitjes, Turksche schop, draaimolen e.a. hadden vrij wat te doen. Zonder incidenten is de kermis gevierd. WIERINGEN DE PAARDEN TE LAAG VERZEKERD! „Helpt Elkander" vergadert. De Onderlinge Vee-r en Paardenverzeke- ring Mij. „Helpt Elkander" vergaderde in 't lokaal van den heer S. Scheltus te Hippoly tushoef. Directie: O. J. Bosker. Sommigen kunnen het niet goedvinden, dat commissarissen voor hun leven benoemd worden. Een en ander zal onder oogen ge zien worden en op de vergadering van com missarissen besproken. Volgt rekening en verantwoording over Mei 1940Mei 1941. Deze is nagezien en in orde bevonden door de heeren N. Kool en J. Tijsen. Zij luidt voor de afd. paarden: ontv. f 1639.75, uitgaven f 1625.23, batig saldo f 14.52; afd. koeien: ontv. f 441.50%, uitg. f 442.36, nadeelig saldo f 0.85%. Dat deze rekening zoo betrekkelijk vroeg gereed is, komt door de vlotte betaling der premiën. Schrijven van G. J. Hiddink betreffende aanbieding ter verzekering van een 3-jarige bruine ruin voor f 1250. Dit zal door een der commissarissen onderzocht, worden en het dier zal gekeurd worden door dierenarts Lansinks. Rondvraag. De heer E. Bays zegt, dat als hij een paard ter verzekering opgeeft, het te verzekeren bedrag steeds omlaag gebracht wordt door de commissarissen. Naar aanleiding hiervan worden nogal wat woorden gewisseld. De heer M. Kooij laat dan zien een waarde- staat. van „De Oude Zwolsche van 1895" Een Onderlinge Mij. kan toch niet boven de be dragen gaan, die als norm gelden zooals bijv. bij „De Oude Zwolsche"! De groote maatschappijen .vragen over het algemeen een voorschot van 4 in afwach ting van eventueele latere definitieve scha deregelingen. De Wieringer Onderlinge vraagt ongeveer 1 per half jaar. Op het oogenblik is het moeilijk vaste prijzen te gaan stollen. Doch het fonds moet tenslotte een limiet stellen. Vele der aanwezigen komen dan ook tot de conclusie, dat hun paarden te laag verze kerd zijn. Dit ligt echter niet aan de commis sarissen, doch aan de eigenaren zelf. De commissarissen kunnen niet helpen, dat de boeren ze te laag in de verzekering opgeven. De heer M. P. Lont zag in deze buitenge wone tijd graag, dat afgekeurde of doodc paarden enz., niet aan het fonds meeiv toe kwamen. Tot nu toe krijgt de betreffende ei genaar 80 uitgekeerd van het verzekerde bedrag en het doodc of afgekeurde dier wordt door de Onderlinge onteigend. Velen vinden het te gewichtig om tot een dergelijk besluit te komen, als niet meer leden aanwezig zijn. Zij wenschen hiervoor uitschrijving van een nieuwe vergadering met vermelding van het punt op de agenda. Anderen zeggen daar entegen: „Het is tenslotte nu een algemcene vergadering, dan moeten ze maar komen." Het gevolg van een aannemen van het voor stel Lont om dus het cadavcr aan den eige naar te laten, zou een aderlating voor het fonds zijn en 'tot gevolg hebben contributie- verhooging. Met één stem vóór het voorstel, wordt dit echtér verworpen. Hierna sluiting. POLDER WAARD N1EUWLAND. Hoofdingelanden van den Polder Waard Nieuwland vergaderden gisteren in Hotel De Haan te Hippolytushoef. Voorzitter de heer J. Breebaart Kzn. Secretaris de heer O. J. Bosker. Het blijkt dat bij vele Ingelanden be zwaar bestaat tegen afsluiting met do los- kade bij de Leemans. Deze toestand is zoo niet houdbaar. Onder den hoofdverkeersweg is een tunnel geprojecteerd voor een voet pad. Vergadering vraagt, of deze tunnel niet wat verbreed kan worden. Het Dag. Bestuur zal alsnog pogingen aan wenden, om tot verbreeding van den tun nel te komen, doch geeft weinig hoop. Ingekomen stukken. Den Polder is toegewezen 2200 kg. asphalt voor wegverharding. Medegedeeld wordt, dat de geheele voor raad dekriet, zijnde ongeveer 470 voer. ver kocht is voor f5 per voer. Aangezien de on kosten ruim f2 per voer hebben bedragen, is het Bestuur toch tevreden over dezen verkoop. Voorzitter vraagt nu aan de vergadering wat men moet: verpachten of zelf scheren, enz., en daarna verkoopen. Besloten wordt het riet bij inschrijving te verpachten. Heeft deze inschrijving niet het ge"wenschte bedrag gebracht, dan zal het Dagelijksch Bestuur nadere maatregelen nemen. Een schrijven van het Prov. Bestuur be treffende herziening der keur. Deze dient in het loopend e iaar gereed te komen en moet eerst door de Hoofdingelanden wor den vastgesteld, alvorens zij doorgezonden kan worden. Het Dag. Bestuur zal een en ander nader onder oogen zien. Ka.sverificatie: Ontvangsten f 9777.71. uit gaven f 9521.48%. saldo f 256.22%. Daar de heer C Koorn Szn. Heemraad is geworden, is in zijn plaats tot Hoofdin geland benoemd de heer Kaashoek. Zijn geloofsbrieven werden door de heeren De Jong, Helleman en Lont in orde bevonden. De heer Jn. Mulder was herkozen; Volgt het ommaken va.n een aanbevelings lijst wegens het periodiek aftreden als Heemraad van den heer R. Lont Szn.. Res pectievelijk komen op deze aanbeve lingslijst als no 1, 2 en 3 to staan: R. Lont Szn.. W. de Jong en J. Mulder Nzn. Besloten wordt een z.g. tusschenschouw te houden, direct na het hooien. Dit geldt vooral voor de kavelslooten. Ook zal aandacht gewijd worden aan de kavelslooten tusschen kavels 4 en 5, 5 en 6, 9 en 10. Hierna sluiting. ALKMAAR GEEN BRAVE. In het huis van Bewaring te Alkmaar is ingesloten een jongeman uit Hoorn, onder verdenking van diefstal van een rijwiel te Zwaag. De fiets bleek hij voor f 25.— ver kocht te hebben, terwijl bij z'n aanhouding nog slechts f 1.50 in z'n bezit bleek; het overige geld was in café's verteerd. LANDBOUWTENTOONSTELLING GOED GESLAAGD. Prima fokschapen aangevoerd. Gisteren had te Alkmaar de traditioneeie landbouwtentoonstelling plaats. De opening geschiodde door den heer J. Posc-h. burge meester van Oterleek. als voorzitter van de Holl Mij. van Landbouw, afd Alkmaar. Vooral de inzendingen fokschapen waren prima. De bekroningen nemen wij morgen op. WIERINGERMEER ROOFTOCHT LN DE WIERINGERMEER. Naar wij uit goede, bron vernemen, zijn er in de afgeloopen dagen wederom bru tale diefstallen gepleegd bij landbouwers in de Meer. Naar men zegt. bij een boer weer 40 H.L. tarwe en bij een anderen boer tarwe en erwten. Dit is gebeurd in het westen van den Polder. DE BIETENCAMPAGNE BEGINT. Deze week is bij eenige landbouwers weer een begin gemaakt met bieten te rooien. WIERINGERWERF. PAST OP UW BEURS. Maandagavond is te Wieringerwerf een diefstal gepleegd in het gymnastiekgebouw. De dames, die gewoonlijk Maandagsavonds gymnastiek verrichten, hadden hun kleeren en tasschen op de kapstok achter gelaten, maar in dien tusschentijd hebben dief of dieven kans gezien de portemonnaies tg le digen. Nog niet tevreden zijnde hebben ze ook een bezoek gehracht in de gang van de Geref. kerk, in welk gebouw dien avond de zang beoefend werd. Ook daar zijn de por temonnaies nagezien en het geld medege nomen Dien avond is een heel bedrag ont vreemd; naar wij vernemen was er ook nog een biljet van f 10 bij. Van deze diefstallen is aangifte gedaan bij de politie. CAMPERDUIN. EEN SCHIP OP T STRAND. Misleid door den dikken mist voer de log ger Sch. 20 gistermorgen 9 uur op een der dammen van de Hondsbossche Zeewering op ongeveer 1 K.M. afstand van het café rest. van den heer IJ. Minkema. Er bestond geen direct gevaar voor de zes opvarenden: de zee was heel kalm. Later op den avond is de logger door een andere logger weer vlot getrokken en heeft de reis voortgezet, zonder dat van eenige beschadiging sprake yvasw Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon, L. BRUIN—Mels. W. BRUIN. Anna Paulowna, 24 Sept. '41. Kerk weg 5. Samenscholing voor de woning van den president. Dooden en gewonden. Mexico, 24 September (D.N.B.) Een groot aantal arbeiders is samengeschoold voor de particuliere woning van president Avila Camacho. Zij eisch ten binnengelaten te worden. Toen dit geweigerd werd. tracht te de menigte met geweld naar binnen te dringen. Soldaten zagen zich gedwongen te vuren. Er werden eenige menschen go- dood en gewond. Acht tot tien personen zijn gearresteerd. Nog in den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft de president een langdurige be spreking met den minister van hinnenland- sche zaken gehad. Het. arbeidersblad Popu- lar protesteert tegen het optreden der mili tairen en spreekt de verwachting uit, dat de verantwoordelijken streng gestraft zullen worden. Ook de vakorganisatie der arbei ders in overheidsdienst heeft tegen het mi litaire optreden geprotesteerd. In officieele kringen is men buitengewoon gereserveerd. ANNA PAULOWNA BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan P. Vermeulen, aannemer te Den Helder, tot den houw van 5 arbeiderswoningen met schuurtjes aan den Nieuweweg. BLOEMBOLLEN-CURSUS. De afd. A. P. van de Alg. ver. voor Bloem bollencultuur, wil bij genoegzame deelname een tweejarigen cursus organiseeren. KINDERFEEST. De R.K. verecniging van Jonge Moeders had oorspronkelijk haar vijfjarig bestaan met-de opvoering van een revue willen Vie ren. Dapr echter geen zaal beschikbaar was, bleef het nu bij een kinderfeest op het speelterrein bij de R.K. school in de Spoor- buurt. Onder leiding van zuster Mclania de den de kinderen wcdstrijdspellctjes, dansjes, enz., o.a. in leuke kaboutercostuumpies. Behalve met de prijsjes, werden allen ook nog verblijd met versnaperingen. DAMCLUB EXCELSIOR. Uitslagen van gespeelde wedstrijden: le tiental: J. Jeninga—Jl). Pieterse 0—2; D. JansenJ. A. van Vliet 20. 2e Tiental: L. Pieterse Jr—F. Vlaming 2—0 L. Pieterse Sr.C v. Helden 20; G. Schenk —F. Vlaming 2-r-0; L. Pieterse Jr.—A, Moo- lenaar 0-*—2, D. LuikL. Pieterse Sr. 11. BREEZAND. VASTE AANSTELLING. De hulpbesteller P. Kossen wordt met in gang van 27 September in vasten dienst aan gesteld als besteller bij de P.T.T. HA RhNKA RSPEL DIRKSHORN. DE DOBBER ZONK NIET. Pech van „De Dobber". De wedstrijd van „de Dobber" in de ring- v sloot langs de kaden vanaf de wipbrug bij C. Bakker tot aan „Verburg" (Slootgaard kant) is wel één van de minst geslaagde geworden in de roemruchte annalen der club. Helaas lieten de waterbewoners zich slecht vangen. Het water was zóó helder, dat eerst gekeken moest worden of ergens een baars zwom en dan het aas voor de neus werd gebracht. Dan zei de baars, naar verluidt: „Een volgende keer maar, nu niet!" De uitslag was de volgende: 1 Jb. Paarl- borg 10 stuks, 2 P. Stroet 9 stuks, 3 C. Kos ter 9 stuks, na loting; 4 Jan Keetman 8 stuks 5 W. Kistemaker 8 stuks, 6 P. de Vries 8 stuks, na loting; 7 D. de Boer 7 stuks, 8 II. Rijs, 6 stuks, en de troostprijs voor Jan Ilijs, met 2 stuks. In totaal gevangen 94 stuks en dat is voor „de Dobber" niets! ALKMAAR. 24 Sept. Andijvie f 7 per 100 Kg., appelen f 10—30 per 100 Kg., augurken f 3—27 per 100 Kg., bloemkool 1 f 912, idem II f 2.90—7.20 per 100 stuks druiven f 4050 per 100 Kg., gele kool f 3.50 per 100 Kg., groene kool f 3.50 per 100 stuks, kropsla f 2.40—3 per 100 at, knolselderie f 7 909 per 100 stuks, kom kommers f 3—13.50 per 100 stuks, meloenen f 8—20 per 100 Kg., peren f 1045 ner 100 Kg., prei f 79 per 100 Kg., peterselie f 0.50 —1.20 per 100 bos. postelein f 0.480.60 per bakje, raapstelen f 0.50—1.20 per 100 bos, radijs f 2.20 per 100 bos. roode kool f 3.50 per 100 Kg., selderie f 1.503 per 100 bos, spinazie 4196 ct. per 16 p. bak. snijboo- nen f 12.8016 per 100 Kg., dubbele sperrie- boónen f 12.80—16 per 100 Kg., tomaten f 10 per 100 Kg., uien B f 3.50 per 100 Kg., witte kool f 2 per 100 Kg., breckwortelon f 3.40 per 100 Kg., wortelen f 5 per 100 bos, boe renkool f 4.10 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 24 Sept. Aanvoer: 5600 Kg. roode kool f 3.50., 53400 Kg. witte kool f 2. 480 Kg. slabooq,en f 16, 4500 Kg peen f 3.40. NOORDSCHARWOUDE. 25 Sept.. Aanvoer: 6200 Kg. uien f 3.50. 26200 Kg. neen f 3.406. 11500 Kg. spercie.boonen f 15, 300 bos peen f 5. 1300 Kg. roode kool f 3.50, 53300 Kg. witte kool f 2. 1100 Kg. gele kool f 3.50. 1700 Kg andijvie f 6.50. 25400 Kg. voerkrie! f 3.904.60. BROEK OP LANGENDIJK. 25 Sept. Aanvoer 400 Kg. uien f 3.50. 39400 Kg. peen f' 3.40—5.40. 1900 Kg. snerrioboonen. f 16. 1825 Ke. kroten f 2.50—4. 19000 Kg. roode koolf 3.50. 165000 Kg. witte kool f 2, 4200 Kg. gele kool f 350. plm. 8000 Kg. an dijvie f 6.50, 600 Kg. rammenas f 5—10

Schager Courant | 1941 | | pagina 3