DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DRIE GROOTE GEBEURTENISSEN L Een bestuursraad in f^oordholland GROOTSTE ZUINIGHEID MET BRANDSTOFFEN GEBODEN r Duitschland strijdt voor' Europa Fusie in de zwemwereld Verduisteren ~n 19.24 uur Wioterhu'pwerk in Noordhoüand geopend De Nat. Jeugdstorm bestaat zeven jaar Hoofdredacteur: J KEESMAN, Sehagen. SIAANDAG 29 SEPTEMBER 1941. 85e Jaargang. Jïo. 11610. Uitgave der N.V. „HoHandf Noorderkwartier* Sehagen. OMSINGELINGSSLAG BIJ* KIEF GEËIN DIGD. GEWELDIG SUCCES DER DUITSCHE MARINE. HET DRIE MOGENDHEDENPACT EEN JAAR OUD. Het afgeloopen weekeinde heeft zich doen kenmerken door twee groote wapenfeiten, zooals door- de Duitsche legerleiding in extra berichten is bekend gemaakt: de groote slag bij Kief.is geëindigd, in een omsingeling van twee kanten is het over een geweldige öp- ervlakte gelukt de verdediging aan den tojepr te ontwrichten en vijf Sovjetlegers vernietigen zonder dat ook maar zwakke troependeelen zich aan de omsingeling heb ben kunnen onttrekken. In totaal zijn 665000 ;evangenen gemaakt en ontelbare hoeveel- ïeden oorlogsmateriaal viel in handen dor luitschers. Het tweede feit is de vernietiging van 12 «liepen in totaal metende 67000 ton en een bewakingsvaartuig, samen deel uitmakende jan een van Gibraltar naar Engeland va rend convooi. In het Zuidelijk deel van den Atlanti6chen Oceaan is dan nog een tank- gchip van 12000 ton tot zinken gebracht, zoo dat de Britsche scheepvaart voor de levens- middelenyoorziening in de afgeloopen dagen opnieuw 79Q00 ton kleiner is geworden. Met den slag bij Kief heeft Adolf Hitier de vier grootste veldslagen der wereld vol voerd. n.k in de Weichselbocht en bij Kutno, de slag in Vlaanderen, de slag bij Byalistok en Minsk en thans die bij Kief. Iedere slag is geweldiger geweest, dan de irootste slag in den wereldoorlog,^ want edere slag beteekende feitelijk de vernieti- ing van een vijand; bij Kutno ging Polen onder, in Vlaanderen werd Frankrijk ver slagen, bij Byalistok verloren de Bolsjewis ten hun hoofdmacht, bij Kief hun verdedi- gingsleger. Wie de krijgsgeschiedenis bestudeert, en de resultaten van een Alexander, van een Napoleon naast die der Duitsche- legers van 19391941 legt, zal niet kunnen ontken nen, dat een geniaal veldheer resultaten, heeft bevochten, welke van een wereldhis torische beteekenis zijn. Hoe lang de weer- Itand der gebroken Sovjetmachten nog zal duren, is niet te zeggen, maar dat de thans voleindigde vierde vernietigmgsslag voor üuropa ook niet te schatten gevolgen zal hebben, is zeker. Het driemogendhedenpact heeft Zaterdag lijn eerste verjaardag gevierd en de bij der gelijke politieke feiten gebruikelijke wisse ling van telegrammen tussohen de betrokken üaatshoofden is geschied. Feitelijk was het sluiten van dit pact niet anders dan de be zegeling van de reeds eerder gesloten /vriend schap en daarmee samenhangende lotsver bondenheid tusschen Puitschland, Italië en Japan. Het is de basisgeweest, waarop drie volken, welke zich tegenover de rest van de wereld, om de woorden van Adolf Hitier te gebruiken, „Habernichtsen" voelden, hun vesting hebben opgetrokken tegen de pluto cratisch- joodsche machten in Engeland en Amerika. En toch hóewei twee der drie partners Duitschland en Italië zich iq oor log bevonden, doet men g°ed het driemo gendhedenpact niet als een N overeenkomst van agressie te^beschouwen, maar moet men het veeleer zien als, een instrument des vre- des, immers het was bedoeld uitbreid uk? van den oorlog te voorkomen. Het onderscfléidde xich hierdoor welkeer van andere dergelijke pacten. Ook in ander opzicht is er verschil: er werd niet met geheime documenten ge werkt, men heeft van den beginne af de we reld niet in het onzekere gelaten, waar men heen wilde. Het is logisch, dat het daardoor voor vele Europeesche staten een groote Aantrekkingskracht had; getuige hét toetre den van Slowakije, Roemenië, Hongarije, Kroatië en Bulgarije. Het pact. vereenigde tteeds meer naties met een gelijke denkwijs en ontwikkelde zich meer en meer tot een machtig bolwerk tegen het bolsjewisme. Een duidelijk-voorbeeld, hoe een partner van het driemogendhedenpact ordenend heeft kun nen optreden vindt' men in de 'bemiddeling van Japan in het conflict \usschen Thailand en Indochina. Duitschland en Italië hebben lich tot taak gesteld in Europa de nieuwe orde te brengen, met behulp van* de landen, die zich bij hen hebben aangesloten. De grootste taak van het driemogendhedenpact m Europa zal dan ook komen na dezen oor log, omdat zooals gezegd, het pact voorhal- les een vredesiristrument wil zijn. Behalve de heer J, Saai, treden Gedeputeerden af. De commissaris der provincie Noord-Hol land heeft, met ingang van 1 October 1941 aan de heeren mr. A. Bruch, A. W. Michels, L. van der Wal en mr. Dr. P. J. Wittema op hun verzoek eervol ontslag verleend uit/hun functie als lid van. 'Gedeputeerde Staten- van Noord-Holland, onder dankbetuiging voor de diensten, in deze functie aan de pro vincie bewezen. Met ingang van gelijken datum heeft de commissaris der provincie benoemd tot be stuursraad de heeren Mr. W. N. Felhoen Kraal, Dr. A. C. Groeneveldt. W. H M. Nien- huis Ruys en mr. W. J. Schönhard. Deze .bestuursambtenaren zullen, tezamen met den heer J. Saai, die in functie blijft, den commissaris der provincie in het uit oefenen van het provinciaal bestuur bij staan, De heeren Felhoen Kraal en Dr. Groen veld! zijn niet bij eenige politieke partij aan gesloten. de heeren Nienhuis Ruys Schönhard zijn leden der N.S.B. Kiev In Duitsche handen. De op de foto voorkomende barricaden konden de verovering van deze belangrijke stad niet belemmeren (Atlantic-Holland) MAXIMUM VOOR KACHELS 11 OF 12 EENHEDEN, VOOR CENTRALE VERWARMING 38 EENHEDENw De algemeene regeling voor het a.s. winterseizoen De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Tengevolge van de zorgelijke ko- lenpositle is het noodzakelijk geble ken een bezuiniging in de ontworpen distributieregeling voor vaste brand stoffen aan te brengen. Als gevolg van deze bezuiniging zullen verschil lende rantsoenen moeten worden verminderd en voorgenomen extra- verstrekkingen geen doorgang kun nen vinden. Teneinde echter te voor komen, dat de beoogde rantsoen vermindering op de eene categorie verbruikers zwaarder drukt dan op de andere is thans een nieuwe verdeling der vermoedelijk beschik bare hoeveelheden opgesteld, waarbij getracht is aan alle verbruikers een rantsoen te verstrekken, waarmee ze kere minimum verwarmingseischen kan worden voldaan. Getracht zal worden: 1. Alle verbruikers in de categorie „haar den en kachels" een kamer gedurende den winter zullen kunnen verwarmen, zoodat geen onderscheid tusschen de verbruikers al naar gelang hun huis 1 t/m 4 of meer dan vier kamers telt, meer zal worden ge maakt; 2. Alle verbruikers in de categorie „cen trale verwarming" de verwarming met be- tachting van de uiterste zuinigheid zullen kunnen stoken en tijdens een 'eventugele vorstperiode bevriezing van het buizennet kan worden voorkomenDe toeslag voor groote huizen zal daarbij niet worden ver strekt. De toeslag voor de huizen met meer dan twee vrijstaande buitenmuren is zoowel voor' de categorie „haarden en kachels" als voor de categorie „centrale verwarming" komen te vervallen. Rantsoenen voor particuliere ver bruikers met haarden en kachels en centrale verwarming. In verband met het bovenstaande dienen verbruikers, die een kaapt j (1 tot en met 4 kamers) of K (meer dan 4 kamers) heb ben ontvangen, er rekening mede te hou den, dat hiervan nog ten hoogste acht bon- .nen, elk voor een éénheid vaste brandstof fen, zullen worden aangewezen, zoodat voor het geheele stookseizoen voor houders DAT NOOIT Wij blijven toch niet passief als on ze minder met aardsche goederen bedeelde landgenooten zich in den komenden winter extra beperkingen zullen moeten opleggen. Welaan dan: tast flink In uw beurs als begin October de lijst voor dé eerste winterhulpcollecte wordt aangeboden. van kaarten „J" maximaal elf en voor hou ders van kaarten „K" maximaal twaalf eenheden vaste brandstoffen zullen beschik baar worden gesteld. Voor verbruikers, die een kaart „L" (cen trale verwarming) hebben ontvangen, zul len ten hoogste nog 27 bonnen worden gel dig verklaard, waardoor een maximum van 38 eenheden bereikt wordt Waar een vermindering van bovengenoem de rantsoenen niet uitgesloten is, dient de grootste zuinigheid te worden betracht.. Zooals reeds hierboven is medegedeeld, heeft bij de vaststelling van de rantsoenen de bedoeling voorgezeten, dat in^het alge meen alle verbruikers één kamer zullen kunnen verwannen. Er doen zich echter zeer vele gevallen voor, waarin verwarming van meer dan één kamer noodzakelijk is, namelijk van bepaalde kamers of ruimten, welke voor bijzondere doeleinden bestemd zijn. Onder deze ruimten voor bijzondere' doeleinden worden verstaan: kantoren aan huis, winkels, spreek en behandelingskamers van artsen enz. v Regeling voor ruimten met bij zondere doeleinden in de catego rie haarden en kaohels. Voor de buizen; die gestookt wórden met haarden en kachels is een regeling voor de verstrekking voor de ruimten met bijzondere doeleinden reeds bekend, terwijl de regeling voor pensionhouders en kamerverhuurders in de categorie „haarden en kachels" eenige dagen geleden is gepubliceerd. Nieuwe regeling voor ruimten met bijzondere doeleiden in de categorie centrale verwarming. Tengevolge van de omstandigheid, dat de verstrekking voor rliimten voor bijzondere doeleinden voor verbruikers in de categorie „centrale verwarming" viel onder de rege ling inzake den toeslag voor groote huizen, Was het aanvankelijk niet noodzakelijk om voor de verwarming van ruimten voor bij zondere doeleinden een aanvulling op de bestaande distributieregeling te ontwerpen. Nu echter de toeslag voor groote huizen in. de categorie „centrale verwarming" niet zal worden gegeven, is voor de extra verstrek king voor deze ruimten een nieuwe regeling gemaakt, waarin bovendien de toewijzing voor pension en kamerverhuur is opgeno men. Deze regeling is eveneens van toepas sing op flats, waarin 4 of minder flat- of étagewoningen door middel van één centrale verwarmingsinstallatie worden verwarmd en waarvoor tot nu toe slechts één bonkaart L. is uitgereikt. Volgens de ontworpen regeling wordt al leen een extra rantsoen gegeven voor ruim ten met bijzondere doeleinden, waar radiato ren aanwezig zijn, echter slechts voor zoover de inhoud Van deze ruimten samei met den inhoud van de óverige vertrekken, waar ra diatoren zijn, grooter is dan 300 kubieke me ter. Heeft men dus b.v. een kantoor aan huis, dat voor een extra verstrekking in aanmer king komt, maar is de inhoud van kantoor en woonvertrekken samen kleiner dan 300 kubieke meter, dan wordt de toeslag niet ge geven. Is de inhoud van kantoor en woon vertrekken samen b.v. 400 M3., terwijl de in houd van het kantopr 200 M3. bedraagt, dan wordt slechts een toeslag voor het kantoor gegeven op basis van 100 M3., daar de toe slag immers slechts wordt verstrekt voor zoover de inhoud van de ruimte voor bijzon dere doeleinden tezamen met den inhoud van de overige vertrekken, waarin radiato ren aanwezig zijn, grooter is dan 300 M3. Verbruikers in de categorie „cen trale verwarming*, met ruimten voor bijzondere doeleinden, waar- Jn geen radiatoren aanwezig zijn. Verbruikers, die in dit geval verkeeren, vallen niet onder bovenstaand© regeling. Voor hen wordt evenwel de mogelijkheid Aanvallen op Sovjetoorlogs schepen Hoofdkwartier van den Führer, 28NSep- tember (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het omsingelingsfront voor Lenin grad hebben zware batterijen van het leger op 26 September Sowjet oorlogs schepen in de haven van Kroonstad en in het kustgebied ten zuiden daarvan doeltreffend onder vuur genomen, Een kruiser werd in brand geschoten. De luchtmacht bestreed transporten per spoor en spoorwegwerken in het gebied rondom Gharkof en Moskou,%alsmede in het brongebied van de Wolga. Gevechts vliegtuigen plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op een Sowjetslagschip bij Kronstadt. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire installaties in Moskou. In het zeegebied der Faroer-eilanden heeft de luchtmacht overdag twee vrachtschepen met tezamen 33.000 brt. tot zinken gebracht. Bij pogingen van de Britsche lucht macht om gisteren overdag de'kanaal- kust aan te vallen, verloor de vijand 23 vliegtuigen. Hiervan werden er 17 in luchtgevechten, vier door de luchtdoel - artillerie en twee door eenheden van de ^arine neergeschoten. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche ge bied ondernomen. geopend om voor de ruimten met bijzondere doeleinden toch een toeslag te verkrijgen; zij dienen zich hiertoe vóór 15 October a.s. tot den plaatselijken distributieddenst te wen den. Zij komen evenwel alleen in aanmer king voor een extra verstrekking indien de inhoud der woonvertrekken, waarin ra diatoren aanwezig ziin tezamen met den inhoud der ruimten voor bijzondere doel einden grooter is dan 300 M3. Nieuw aanvraagformulier voor ruimten met bijzondere doelein den ^centrale verwarming". De verbruikers in de groep „centrale ver warming", die volgens de oude regeling in aanmerking kwamen'voor een extra toeslag voor buitenmuren of huizen, waarvan de totale inhoud van de door een radiator voor ziene vertrekken meer bedraagt dan 300 M3„ hebben in sommige gevallen reeds aan vraagformulier MD 114. waarop de gege vens. benoodigd voor de berekening van dezen extra toeslag waren Vermeld, bij de plaatselijke distributiediensten ingediend. Aanvragen zijn thans ongeldig verklaard. In verband hiermede dienen de verbruikers in de categorie „centrale verwarming" die op grond van het bovenstaande in~ aanmer king meenen te komen voor een extra toe slag voor ruimten voor bijzondere doelein den, een nieuw aanvraagformulier MD 120 op nader door de plaatselijke distrib|itie- diensten bekend te maken tijdstippen bij deze diensten af te halen. Ned. Zwembond en Ned. Bond tot het redden van drenkelingen gaan samen. Nieuw bestuur sa mengesteld. In overeenstemming met den wensch van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming en met goedkeuring van den commissaris van niet-commercieele vereeni- ,gingen en stichtingen is een fusie tot stand gekomen tusschen den Nederlandschen zwembond en den Nederlandschen bönd tot het redden van drenkelingen. Door deze fu sie is de naam gewijzigd in Nederlandschen zwem- eh reddingshond, afgekort: N.Z.R.B. Vanavond gaat de verduistering in om eo duurt tot morgenochtend 7.38 uur Hulde aan de visschersl In een bijeenkomst in den stadsschouw burg te Haarlem, welke o.a. werd bijge woond door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in Noordholland, ober- dienstleiter Seidel, en door zeer vele burge meesters, is Zaterdagmiddag het winterhulp- werk 1941/42 in de provincie Noordholland officieel geopend. De heer D. G. Avenarius, provinciaal di recteur van .Winterhulp, gaf een overzicht van het werk in het afgeloopen seizoen. Spre ker deelde mede, dat de provinciale colrécte rond f360.000 had opgebracht of ongeveer 33,2 cent per inwoner. Aan groote giften in eens was f200.000 ontvangen. Met veel lof ge waagde de heer Avenarius van het feit, dat de visschers van IJmuiden, Egmond, Katwijk en Texel in Mei f2500 en daarna gemiddeld f 1100 per maand hebben afgedragen. Er is uitgegeven f472.000.—, 18572 gezin nen zijn een keer ondersteund, 13702 gezin nen hebben twee of meer keeren uitkeering ontvangen. Bovendien werd aan giften in natura ongeveer f6000 besteed. Vervolgens sprak de commissaris der pro- vncie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, die o.a. zeide, dat de komende winter- voor ve len een j&orgelijke tijd zal zijn. Gelukkig zal Wintertïulp in vele gevallen kunnen helpen. Er zijn menschen, die zich afvragen, of een dergelijke organisatie in ons land werkelijk noodig is, omdat er nog nooit iemand van honger is omgekomen, maar iedere platte landsburgemeester weet, hoeveel nood er ook vroeger in vele gezinnen heerschte en spreker had in een vroegere functie in de hoofdstad vaak woningtoestanden gezien, welke de ergste beschrijving tartten. De adjunct-directeur van Winterhulp Noord-Holland, de heer M. J. G. J. van Leeu wen, sloot de druk bezochte bijeenkomst. Jtaliaansch Weermachtbericht Rome, 28 September (Stefani): Het weermachtbericht no. 482 luidt als volgt: In Noord-Afrika bedrijvigheid der artille rie aan de fronten. Tijdens aanvallen op Benghazi en Bardia werden drie vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten; een vierde vliegtuig werd door een van onze vliegtuigen tijdens een verkenningsvlucht in het gebied van Koefra neergeschoten. In Oost-Afrika heeft het dappere garnizoen van Ouolchefit, dat sinds 15 April wordt be legerd en sinds eenige dagen alle voorraden levensmiddelen zijn uitgeput, 't bevel gekre gen met ingang van 26 September den strijd te staken. Het garnizoen heeft zijn schitteren de aanvals- en verdedigingsactie bekroond met zijn laatsten vermetelen qitvalspoging, in het verloop waarvan I t numeriek in de meerderheid zijnde strijkrachten heeft aan gevallen en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. In de andere sectoren van het gebied van Gondar werden vijandelijke aan val spogingen met succes afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Agrigento, Marsala, Trapani, Cagliari en Porto Empedocle, waarbij drie burgers werden gedood en acht gewond. De luchtdoelartillerie van Cagliari schoot een vliegtuig neer. Een ander vliegtuig werd door den luchtafweer te Marsala neerge haald. In het centrale gedeelte van de Middelland- sche zee zijn op het oogenblik hevige aan vallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vlootforma- tie. afkomstig uit de richting van Gibraltar. Geestdriftige herdenking. Eén ideaal: de geheele Nederlandsche jeugd vereenigd. „Hoofdstormer, ik meld u, dat de geheele nationale jeugdstorm, 15000 leden sterk, staat aangetreden," aldus werd via de radio gesproken door kompaan H. Gansenkolk uit Arnhem, ter gelegenheid van de herdenking va.n het zevenjarig be staan van de nal» jeugdstorm en de uit reiking van een eeredraagteeken aan de 1200 leden van den jeugdstorm, die reeds voor Mei 1940 tot deze organisatie behoor den. Overal in dén lande kwam de jeugdstorm daartoe streeksgewijze bijeen. Te Arnhem, waar de oudste groep van den jeugdstorm is gevestigd, droeg de her denking een bijzonder karakter, doordat de hoofdstormer C. van Geelkerken hier per soonlijk draagteeken uitreikte. Verschillende Nederland&he en Duitsche eeregasten en. genoodigden waren aanwezig. De heer van Geelkerken wees er in ©en rede op. dat de nat jeugdstorm geboren is uit den geest van het geloof in de -kracht en de toekomst van ons volk. Er bestonden destijds reeds tal van jeugdvereenigingen in. ons land, maar zij vertegenwoordigden slechts een deel-van de jeugd. De jeugd storm daarentegen wil de geheeile Neder landsche jeugd samenvatten in één jeugd organisatie met één ideaal. De jeugdstorm heeft in 1934 tot 1940 een zeer bewogen leven gehad. De leden van toen hebben het aangedurfd in dagen van terreur samen te komen in kelders en op zolders. Zij hebben doorgezet, zij hebben een kern gevormd, die bleef gelooven in de toekomst van ons vaderland. Hoewel thans de jeugdstorm vrij marchee- ren kan, heeft zij de moeilijke taak de jeugd van Nederland te winnen. Den hoofdstormer. die het stamboekmini' mer 1 draagt, werd hierop een eeredraag* teeken aangeboden en namens het hoogeré kader een fraai eeredoek. Tot slot werd een boodschap van den leider der N.S.B. voorgelezen, waarin deze de jeugdstorm ot> jyekte om de traditie van kracht en moed, van eerewoord en open/hartigheid, die ons volk had en bijna verloren gegaan is, weer hoog te houden. De dag werd besloten met een marsch door. de stad en een zangde- mon&tratie.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1