Ernstigs onlusten in Iran DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Conferentie te Moskou geëindigd Hevige aanval op Leningrad In September 683.400 ton vernietigd Verduisteren 19.14 uur DUITSCHE VROUWEN BIJEEN POND EN DOLLAR 18 Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. VRIJDAG 3 OCTOBER 1941. 8Ge Jaargang. No. 11614. Uitgave dar N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen. MET CONFERENTIES ZIJN GEEN VERLO REN SLAGEN ONGEDAAN TE MA KEN, OORDEELEN DE DUIT SCHE BLADEN. Berlijn, 2 October (DNB.) Reuter meldt uil Moskou, dat de Engelsch-'Amerikaansch- bo'sjevv-istische conferentie is afgeloopen. In gemeenschappelijke verklaring, gepubli- 1 door Beaverbrook, en Harriman, wordt ;ezegd, dat de Sowjetunie „bijna" alles ge- r gen heeft wat zij verlangd heeft. De New Yorksche radio meldt, dat tech nische en militaire deskundigen der Ver. Staten' en Engeland te Moskou zullen blij ven. Het groteske van de Moskousdie conferen tie bereikte Woensdag zijn hoogtepunt met de redevoering, die Molofof gehouden heeft in de slotvergadering. Hoewel .bet hem bekend is, dat de Angel- iksische mogendheden noch ten aanzien vi haar productiecapacieit noch ten aan- zi van de transportmogelijkheden in staat zijn de Sovjetunie de vereischte hulp te verleenen, zag Molotof zich niet - in staat hierover .openlijk 'te spreken. Zoo vond hij voor de fictie, welke hij genoodzaakt was- te handhaven de formuleering, dat de hesluiten van 'de conferentie een getuigenis zijn voor het feit, dat thans de Sovjetunie den ge heel en last van den strijd tegen het nat. so cialistische Duitschland draagt, en dat de conferentie een waarborg vormt, dat de hulp snel én in toenemende mate zal verleend worden. Hij Y^rheimelijkte echter niet, dat de Sovjetunie in dezen strijd „zeer bloedige en zware slagen van den [vijand te verduren heeft"/ Kenmerkend was ook, dat zijn rede ilduin velerlei opzicht hield aan het voor beeld der verklaringen van de Komintern. Hij beweerde, dat de Sovjet Unie opkomt voor de zaak van alle vreedzame volkeren, hetgeen onwillekeurig de herinneringen op wekte aan de ervaringen van Finland, de vroegere Baltische randstaten en van Roe menië niet de Sovjetunie. Voor de asmogend- heden gebruikte hij de termen, die gebruike lijk zijn in de vergaderingen van de Komin tern voor de tegenstanders van het bolsje wisme. Duitsche commentaren. De D.uitóche avondbladen leveren commen taar op de geëindigde plutocratisch-bolsje- wistische bespreking te Moskou, aldus het D.N.B. verder. -Be Berliiler Lok&lanzeiger schrijft: het geheel is een reuze- bluf. Met conferenties kan men. echter, geen verloren slagen on gedaan maken, geen in gevangenschap geraakte legers en vernietigde wapens meer terugbrengen. De Deutsche Allgemeine Zeïtung zegt, dat het niet eens tot eën gemeenschappe lijke verklaring is gekomen. De groote slag bij Kief heeft de Moakousche besprekingen tot een onbeteekenende farce gemaakt. Do Berliner Nachtausgabe wijst in dit verband op de gisteren door Roosevelt af gelegde verklaring, dat de helft der oor logsproductie der Vereenigde Staten in dat land' blijft en dat Engeland en de Sowjet- Ünie de andere helft moeten deelen. Roo sevelt heeft daarmede Moskou eenzelfde wenk gegeven als Churchill in zijn jongste rede voor het 'Lagerhuis. Wees laatstge noemde op- de transportmoeilijkheden. Roo sevelt stelde Moskou indirect in kennis van de moeilijkheden der productie. Een Engelsche persstem. Naar aanleiding van de beëindiging der conferentie te Moskou schrijft de Londen,- sche News Chroniclc. dat de draagwijdte der besluiten in Moskou natuurlijk ..op het oogenblik" niet zoo duidelijk is ais in een verdere toekomst. 'Gelukkig, zoo gaat het blad voort, beschikt de Sowjetunie op het oogenblik nog over j'.eènige reserves" om den oorlog te kunnen voortzetten. Intus- schen kan natuurlijk, het tijdstip koimen waarop de Sowjetunie. als gevolg van ver lies van industriegebieden aan de Duitsche troepen, geheel van de hulp van het bui tenland afhankelijk is. In de groots zaal van den Haagschen Dierentuin heeft de bekende wereldreiziger dr. Collin Ross een lezing gehouden over het onderwerp .Het Europeasche Aziatische stéppencontinent van Dzjingis Khan tot Stalin'. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de Rijkscommissaris. Na afloop van de lezing deelt dr. Collin Ross handtcekeningen uit Dr. CoHin Ross zal deze, opk voor Nederlanders zeer belangrijke lezing, In 16 steden van ons land houden (Polygoon-Meyer) ONRUST IN TRANSKAUKASIE EN NOORD-1RAN. - POLITIEKE COM MISSARISSEN MISHANDELD. Sofia, 2 Oct. (D.N.B.) Het blad" „Sora" publiceert een bericht uit Ankara, volgens hetwelk op grond van inlichtingen uit wel ingelichte diplomatieke bron in Transkau- kasie en in Noord-Iran ernstige onlusten zijn uitgebroken. Hierdoor is ook de in de afgeloopen dagep waargenomen verplaatsing van sterke Britsche troepen van Bagdad naar de Iraansche grenzen te verklaren. De haard der onlsuten. die hier en daar 't ka rakter van opstanden hebben aangenomen, bevindt zich in Kirowobad, Eriwan, Leni- nakan en Nachitsjewan. Ook in Tebris en Tifüs zijn onlusten uitgebroken. De onder drukking van deze opstandige beweging, welke de Sowjet verbindingslinies in Iran 'bedreigt, heeft ook een onderwerp vah be spreking uitgemaakt tijdens het verblijf van Wavell in Tehehan. In een ander bei'icht van de Sora uit An kara wordt gemeld, dat volgens uit Ameri- kaansche en Japan sche bronnen te Moskou afkomstige berichten in vele dorpen in Transkaukasie in de afgëloopen week de po litieke commissarissen en ambtenaren door de bevolking zijn mishandeld. Het heeft den schijn, dat de opstdnd in Georgië een zeer grooten omvang heeft aangenomen. De vroegere Sjah van Iran heeft, naar te Buenos Aires bekend is geworden, de Aj'gen tijnsche regeering om toestemming ver zocht om zich in Argentinië te mogen op houden. In antwoord op desbetreffende vragen meende men te Berlijn in bevoegde kringen, dat het geen actueele waarde heeft zich in de vraag te verdiepen of de diplomatieke be trekkingen' met Iran nu al óf niet. formeel verbroken zijn. Met nadruk is er bij den jong- sten stap der Duitsche regeering op gewe zen, dat de sluiting van het Iraansche ge zantschap en van de consulaten van Iran in Duitschland alleen tegen dè huidige re- geering van Iran gericht is en geenszins een onvriendelijkheid tegenover het Iraansche volk beteelient. Zware artillerie in actie. Berlijn, 2 Oct. (DNB). Zware Duitsche ar tillerie beschoot derf 3Qsten September en lsten October met goede resultaten belang rijke industrieele ondernemingen te Lenin grad. Een bijzonder doel vormde de Kirof- fabrieken te Leningrad. Deze behooren tot de belangrijkste bewapenings-bedrijven der Sowjet-Unie. Reeds voor den oorlog waren deze fabrieken van grootev beteekenis en werjlen zij de Russische Kruppfabrieken ge noemd. Thans worden er stukken geschut, deelen van 'pantserwagens en munitie van allerlei soort vervaardigd. In normale tijden werkten er 23.000 man, thans is dit aantal tot veertig vijftig duizend gestegen. Door waarnemingen kon worden vastgesteld, dat de Duitsche granaten in de gebouwen reeds groote schade hadden veroorzaakt. Moskou is ook in den nacht op 2 October door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangeval len. In voor den oorlog belangrijke doelen in het centrum der stad werden verscheide ne branden waargenomen. Denzelfden nacht is ook Leningrad met goed gevolg aange vallen. Er werden welgerichte treffers ge plaatst, verscheidene branden braken uit in het centrum- der stad en in het zuidelijke deel van het stedelijk gebied. ALGEMEENS ARBEIDSPLICHT IN TURKIJE. Ankara, 2 öct. (DNB.) Naar verluidt, zal de regeering op grond van«de haar verleende wettelijke volmachten de invoering van den algemeenen arbeidsplicht afkondigen.' De arbeidsplicht kan al naar gelang de nood zakelijkheid beperkt worden tot bepaalde deelen van het land en takken van in dustrie. Burgemeesters benoemd 's-Gravenhage, 2 October: Het Rijkscommissariaat, maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 van de ver ordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) alsmede op grond van art. 4 alinea 1 der ver ordening no* 3 -40 over de uitoefening der re- geeringsbevoegdheden in Nederland tot bur gemeesters benoemd: den ambtenaar-van den burgerlijken stand 1e Valkenburg en vroegere burgemeester te Schim op Geul, den heer J., H. Ruypers, tot burgemeester van Roosteren, Grevenbicht en Ohbicht-Papenhoven; Mr. C. A. F. Kalhorn, advocaat te Velpi, ♦ot burgemeester van Rh eden; den heer P. C. van Dierendonok, gepen- fiionneerd kapitein te Blóemendaal, tot bur gemeester van Ed$, en den heer A. Tha A. Paro, gemeente-amb tenaar te Eindhoven, 'tot burgemeester van Incuyk, Drie mogelijkheden Wanneer u een inteekenlijst wordt aange boden van Winterhulp Nederland, kunt u drie dingen dóen: le. De deur gesloten houden. 2e. Een paar centen geven om er af te zijn. 3e. In teekenen voor een bedrag, dat u an\j ders voor uw eigen genoegen of onder houd besteed zou hebben. In de eerste twee gevallen hebt gij de nood lijdenden van u afgestooten. In het laatste geval hebt gij uw naasten plicht tegenover de hulpbehoevende landge- nooten vervuld. Duitschland strijdt voor Enropa "N Hoofdkwartier van den Führer, 2 October (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ,,Aan het Oostelijk front verloopen de operaties volgens de plannen. Italiaan- sche troepen hebben bij de door hen in den tijd van 28 tot 30 September ten Oosten van den Dnjpr uitgevoerde om singeling en vernietiging van Sowjet- strijdkrachten meer dan 8.000 gevange nen gemaakt en den vijand zware, bloe dige verliezen toegebracht. Aan het Karelische front hebben Fin- sche t^oepén gisteren in een dapperen aanval van het Zuiden en het Westen -uit het aan den westelijken oever van het Onega-meer gelegen Petroskoi (Petrosadowsk), de hoofdstad van Oost- Karelië, genomen. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden ook in den afgeloopen nacht militaire installaties in Moskou en Leningrad. In den strijd tegen Groot-Rrittannië hebben gevechtsvliegtuigen in een ha ven van de Faroer-eilanden gisteren een koopvaardijschip van 2.000 brt. tot zinken gebracht. Twee groote koop vaardijschepen werden in den afgeloo pen nacht voor de Britsche oostkust door bom treffers zwaar beschadigd. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op voor den oorlog be langrijke installaties aan de Engelsche oost- en zuidkust, alsmede op verschei dene vliegvelden. Patrouillevaartuigen vielen in het ka naal Britsche motortorpedobooten aan, die des nachts een Duitsch convooi na derden. Door artillerievuur werd. een Britsche motortorpedoboot tot. zinken gebracht en een ander zwaar bescha digd. Britsche bommenwerpers wierpen in den afgeloopen nacht lukraak enkele brand-, en brisantbommen op verschil-- lende plaatsen in Zuidwest-Duitschland. Er ontstond slechts onbelangrijke scha de. In een succesvollen strijd tegen de Britsche ravitailleerings-scheepvaart hebben de marine en de luchtmacht in do maand September 683.400 brt. vijan delijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Hiervan werd alleen door .duikbooten 452.000 brt. vernietigd. Vanavond gaat de verduistering in om ca duurt tol morgenochtend 7.44 uur Dansen in het openbaar 's-Graveiihage, 2 October: De „Hoehere SS. und Polizeiftihrer" en commissaris-generaal voor de veiligheid maakt bekend: Om allen, twijfel weg te nemen, wijs ik er op, dat onder de in alinea. 1 van mijn of ficieels mededeeling van 26 Juni 1941 ge noemde openbare dansgelegenheden, het ge- heele dansvermaak-ook van vereenigingen en besloten gezelschappen verstaan moet wor den. Uitsluitend zijn toegelaten het geven van danslessen alsmede het houden van oefen avonden en bals, voor zoover benerkt tot per sonen die. werkelijk aan de danslessen deel nemen, vermeld staan in de administratie van den dansleeraar en in het bezit zijn van een leeriingenkaart, waarop staat aangege ven, dat de houder het lesgeld voor den loo penden cursus aan den dansleeraar heeft be taald. DE RIJKSVROUWENLEIDSTER EN DE RIJKSCOMMISSARIS SPREKEN VOOR DE DUITSCHE VROUWEN TE AMSTERDAM. Amsterdam, 2 Oct Honderden Duitsche vrouwen vulden vanmiddag het Concertge bouw te Amsterdam. Honderden Duitsche vrouwen, uit alle deelen van het land naai de hoofdstad gekomen, luisterden met in tense aandacht naar de klare, scherpe uit eenzettingen van de Reichsfrauenfuehrerin Gertrud Scholtz-Klink, die gedurende ander half uur een stampvolle zaal wist gevangen te houden in» den ban van haar boeiend spreektalent en die een hartelijke ovatie van een dankbaar publiek in ontvangst moest nemen na de diep-menschelijke woorden, welke evenzoovele uitingen waren van óp rechten realiteitszin. Een vergadering, zooals men slechts zelden meemaakt en een rede, die de Duitsche vrouwen ongetwijfeld moed en sterkte zal hebben gegeven. Want als ooit duidelijk kwam vast te staan, dat de vrouw in het gezin en in het maatschappelijk leven een rol van enorme beteekenis speelt en daar door voor haar volk en vaderland een heldhaftigen strijd voert en een be- langtvekkenden arbeid verricht, dan was het wel nu. Terwijl de mannen aan het front staan en vechten voor den opbouw van een nieuw en gelukkig Europa, werken de Duitsche vrou- Wen met alle kracht, welke haar gegeven is. En het is waar, wat de rijksvrouwenleidster in haar rede zei: De mannen kunnen hun strijd voeren, omdat zij weten dat de vrou wen in het vaderland haar taak op zoo prachtige wijze vervulden. De vrouw werkt. De vrouw is paraat op elk gebied. De vrouw toont een aangrijpen de opofferingsgezindheid, een weldadig aan doende kalmte en een prachtige kameraad schap en solidariteit. Dat alles kost de vrouw moeite. Ook zij weet dat de oorlog geen spel is en dat -er zware offers gevraagd worden. Maar zij gevoelt zich steeds de moeder en zij kent haar moederlijke plicht tegenover haar eigen kinderen en tegenover haar volk. Zij heeft die plicht duidelijk leeren inzien door de machtige /fganisatie, welke alle Duitsche vrouwen omsluit en welke, in on wrikbaar vertrouwen op den Führer, voor de toekomst van Duitschland en daarmee van Europa arbeidt. Dat was het wat men duidelijk leerde in zien door het boeiende en vaak geestige be toog van frau Scholtz Klink. En daarom was deze vergadering niet alleen belangrijk voor de Duitsche vrouwen, die hier hijeen kwamen, doch ook voor de- Nêderlandsche vrouwen, die eveneens vertegenwoordigd wa ren en voor de vele mannelijke gasten die hun eerbied voor de vrouw in deze oogen- blikken voelden groeien. Dat een zoo gruote belangstelling de stem ming wel moest verhoogen, is te begrijpen. Maar ook de fraaie versiering van het po dium droeg tot die stemming bij. Eeregasten.: Op de eerste rijen in de zaal waren de eeregasten, die men met hartelijk applaus had onthaald, gezeten. Tot hen behoorden o.m.: de reichsfrauenfuehrérin,. Gertrud Schortz-Klink, de rijkscommissaris rijksmi nister Dr. Seyss Inquart, de leider van het arbeitsbereichder N.S.DA/P. in Nederland, oberdienstleiter Schmidt, de general-kom- missar fuer das Sicherheitswesen SS ober- gruppenluehrer Rauter, en andere Duitsche autoriteiten, de plaatsvervangend leider der N.S.BC. van Geelkerken, de landelijk-leid- ster der nationaal socialistische vrouwenor ganisatie, mevr. O. de Ruijteren. In een korte toespraak begroette ober- dienstLeiter Schmidt de eere-gasten en de •alrijke Duitsche en Nederlandsche vrouwen. En daarna sprak de reichsfrauenfuehrerin Gertrud Schol tzKlink. Zij schetste in pakkende bewoordingen de plichten van de Duitsche vrouw in dazen tijd, plichten, welke zii heeft als moeder, als echtgenoote, als werkende vrouw en als kameraad; plichten, welke zij gaarne wil doen kennen aan alle vrouwen, die bereid zijn mee te werken aan de nieuwe ordening van Eu ropa. Ook de rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, sprak en het warén, op "de eerste plaats woorden van waardeering. welke bij uitte tegenover de Duitsche vrouwen. Maar ook tot de Nederlanders zeide de rijkscammis- aris behartigenswaardigedingen. De wil totsamenwerking tusschen Nederlanders en Duitschers is er en zal zich ook meer en meer eaan uiten in den arbeid van de Duitsche en Nederléndsche vrouwen, die dichter tot elkander moeten komen. De rijkscommissaris wist eveneens de geestdrift op te wekken door zijn klare uit eenzettingen. welke een nieuwe getuigenis waren van de bereidheid tot samenwerking én van den oprechten wil tot het bouwen aan een geln'kkige toekomst voor onze kinderen. Aan het einde van de prachtig geslaagde' bijeenkomst dankte oberdienstleiter Schmidt de riiksvronwenleidster en den rijkscom missaris in een kernachtig slotwoord. Met een eerbetuiging aan den Fuehrer en het zingen van de Duitsche volksliederen werd de vergadering beëindigd. ingen in de aardappelrantsoeoen Kinderen t.m. 3 jaar krijgen min der aardappelen. De jeugd van 14 t.m. 20 jaar krijgt meer. 's-Gravenbage, 3 October. Voor de pe riode van Zondag 5 tot en met Zaterdag 11 October zijn op de bonnen 38 brood, vleesch, vleeschwarèn en melk I de gebruikelijke rantsoenen verkrijgbaar, terwijl op de bon nen 38a van de nieuwe aardappelenkaart per bon 1% kilo aardapèlen beschikbaar is ge steld. Verder zijn van de bonkaart algemeen voor de periode van Zondag 5 October tot en met Zaterdag 1 November de volgende bonnen aangewezen: 121 voor 1 kg. suiker; 122 voor 250 gr. koffiesurrogaat; 123 voor 500 gram jam; 124, 125, 126' en 127, elk voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak; 128 ^voor 250 gram havermout. 129 voor 250 gram gort; 130 voor 100 gram vermicelli of maïzena;' 131, 132, 133 en 134, elk voor 100 gram kaas, terwijl in dit tijdvak op de bonnen D en E rijst (voor kinderen tot en met 3 jaar) 250 gram rijst kan worden gekocht. In aansluiting op het bóvehstaande wordt nog het 'volgende bekend gemaakt: AARDAPPELEN. Voor aardappelen is aangewezen bon 38a van de nieuw uitgereikte aardappetkaarten, welke récht geeft op het koopen van 13/, kg. Aangezien volwassenen twee kaarten 'ont vingen, blijft-het wekelijks beschikbare rant soen voor. deze personen 3kg. Kinderen van een leeftijd tot en met 3 jaar, kregen één kaart, zoodat deze thans wekelijks 13/ kg, krijgen, in plaats van votftbeen 3V2 kg p. twee weken, terwijl het rantsoen van per sonen van 14 tot en met 20 jaar nu van 3V2 kg. op 51/ kg. per weel^is gebracht BLOEM, BROOD, GEBAK. Voor het tyoopen van tarwebloem zijn de bonnen 124 tot en met 127 van de „bonkaart algemeen" aangewezen, welke elk op 70 gram (een Rantsoen) bloem of 100 gram brood, dan wel op een rantsoen gebak recht geven. Deze wijziging brengt geen verande ring der rantsoenen te weeg, daar voorheen, van elk nummer twee bonnen bestonden, welke dus op de Jielft van de op de nieuwe bonnen verkrijgbare hoeveelheid recht 'ge ven. Daar de kleine bonnen van de brood kaart thans recht geven op een half rantsoen bloem, gebak of brood, heeft men toch nog de beschikking over een voldoende aantal bon nen voor het koopen van een half rantsoen tarwebloem, brood of gebak. RIJST. "^Voorts zijn van de papkaart voor kinderen de bonnen „D rijst" en „E rijst" aangewe zen, weike elk recht geven op het koopen van 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem of kindermeel (dus geen rijstgries). In verband hiermee is er geen ha vermoutbon van deze papkaart geldig verklaard. De havermout- bonnen van de papkaarten dienen bewaard te worden. KAAS. Voor het koopen van kaas zijn eveneens bonnen van de „bonkaart algemeen" aange wezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bloembonnen en kaasbonnen, welke nog niet zijn aangewezen, zorgvuldig dienen te wor den bewaard. Ten slotte is het aantal artikelen, verkrijg baar op de bonnen, aangewezen voor het koopen van gort, voorlooirig uitgebreid met rijstgries en aardappel tapioca, van welke artikelen eveneens 250 gram per bon ver krijgbaar is gesteld. Geruchten over koppeling. New York, 2 October (D.N.B.): Naar United Press uit Londen meldt, heeft de conservatieve afgevaardigde Levis den minister van financiën uitgenoodigd een ver klaring af te leggen omtrent geruchten, als zou een overeenkomst met de Amerikaansehe regeering zijn gesloten tot koppeling van het pond aan den dollar. De Amerikanen zijn weliswaar, aldus de afgevaardigde, inhe- krómpen gevers, maar toch Veer op zakrn uit en daarom moet Engeland te zijner tijd ge heel de vrije hand hebben. Volgens United Press antwoordde de regee ring ontkennend. Op de volgende vraag, of in deze kwestie reeds overeenstemming is be reikt, weigerde zij het. antwoord met de mo tiveering, dat onjuiste, uitleggingen te duch ten *ijn.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1