r dagblad voor hollands noorderkwartier dagblad voor holland's noorderkwartier n ROTTERDAM ZWAAR in IG len >9 JIILITAIRE MAATREGELEN in Ned. Indië JAPANNERS NEMEN TSJENGSIÈN GEBOMBARDEERD Nederlandsche arbeidsdienst Verduisteren 19.08 uur Geen bloem op kleine bonnen PETROLEUM Gunstige vordering der aanvaisoperaties Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. .vuil El* ng- Een bijzondere correspondent van de „Deut- Khe Allgemeine Zeitung" te Bangkok meldt volgens het Hsbl. radiotelegrafisc'h aan dit Wad: Uit de agressieve uitingen in de laatste yede van den Amerikaanschen minister van marine, Knox, blijkt, dat de onderhandelin gen tusschen de Vereenigde Staten en Ja- m op het doode punt zijn gekomen. De iladen spreken van het einde van de onder- landelingen, die geen succes hebben gehad. Tot dusver werd er niets bekend gemaakt orer het resultaat van de conferentie van de Uriteche diplomaten en militairen, die in Singapore plaats vond. Duif Cooper begeeft lich thans per vliegtuig naar Britsche In/dië jm een onderhoud met den onderkoning te lebben. Men verklaart zijn aangekondigde reis naar Sjanghai voor zeer onzeker. Reizigers, die in Thailand aanko men, hoort men vertellen over Inten sieve oorlogsvoorbereidingen in Ne derland sch Oost Indië. In alle steden wordt hard aan kelders voor luchtbescherming gewerkt. In Batavia zijn reeds kelders gebouwd, die plaats bieden aan IO.BOO menschen. In de munitiefabriek te Bandoeng wordt koortsachtig gewerkt lp roote holen'in de bergen wordt deze muni- e opgeborgen. Amerika ontvangt voortdu- nieuwe opdrachten voor bommenvlieg- juigen en vrachtwagens. Watervliegtuigen bewaken de kus ten van de eilanden. Op verschillende eilanden heeft men in de rimboe ijverig militaire vliegterreinen aan gelegd en deze gecamoufleerd. In het luchtwapen ziet men de beste be scherming tegen een poging van een vijand om te landen. Men is van plan het leger volledig naar behoo- ren uit te rusten om het goede we gennet van de eilanden te kunnen gebruiken en troepen op de snelst mogelijke wijze pp bepaalde punten te kunnen cpncentreeren. Zoo veel mogelijk inlanders worden opgeleid tot bestuurders van vrachtwagens. Voor het geval van oorlog heeft men reeds voorraden levensmiddelen, hoofdzakelijk •ijst, opgeslagen. Verder heeft men, parachu- kten-jagers opgeleid, die van „een bijzon dere, geheim gehouden techniek" voor tro- lische verhoudingen gebruik zullen ma- m. Terwijl de Vereenigde Staten het wapen- ireenaal kunnen vormen, is Singapore het centrale militaire middelpunt voor geval rm oorlog. De hulp aan de Sowjets. Tokie, 4 Oct (ANP.) De woordvoerder Tan de Japanscbe regeering heeft op de randaag gehouden persconferentie zijn stand punt medegedeeld met betrekking tot de le- wranties van Nederlandsch Indië via Wla- liwostok. Hij verklaarde, dat de ónderhan delingen van den consul-generaal Isjizawa Batavia nog aan den gang zijn. 't Japansch -Ned. Indische handelsverkeer staat prac- Ssch Stil. Wanneer onder deze omstandig heden N ed. Ind ië vrij groote materiaal le veranties via Wladiwostok zendt, dan is dit aen weinig aangename houding jegens Ja pan. Tokio, 4 October (Domei): De Japansche troepen zijn heden de Chi- neesche stad Tsjengsien binnengetrokken, waarmee zij een offensief van drie dagen hebben bekroond. Tsjengsien in het noorden van de provincie Honan is een knooppunt van de strategisch belangrijke spoorlijnen PekingHankau en Loenghai. Conferentie in» Manila. Tokio, 5 October (D.N.B.): Naar het blad Nitsji Nitsji Sjiniboen uit Sjanghai meldt, heeft Tsjangkaisjek zijn mi nister van oorlog, Hojingstjin, die tevens chef van den generalen staf is, naar Manila gezonden ter deelneming aan de Engelsch Amerikaansche militaire conferentie, die daar over enkele dagen zal worden gehou den. Naar bekend wordt, heeft de generaal, vergezeld van nog een hooggeplaatst gene raal van Tsjoengking, per vliegtuig Hong kong verlaten en is hij reeds naar Manila on derweg. Italiaansch Wèermachtbericht NA Rome. 5 October (Stefani). Weer- machtbericht no. 490 luidt als volgt: In Noord-Afrika ontmoetingen van plaat selijken aard met srunstig verloop voor onze troepen. De Italiaansche luchtmacht heeft hevige bombardementen uitgevoerd en tref fers eeplaatst op installaties en kaden te Tobroek, benevens op de installaties en barakken in de zone van Mensa Matroeh. Branden en ontploffingen werden veroor zaakt. Tijdens een nieuwen luchtaanval op Benghasi zijn nog twee vijandelijke vlieg tuigen brandend neergehaald, een derde vliegtuig is dóór Daiitsche jagers neerge schoten, Onze luchtmacht heeft doeltreffend luoht- bases gebombardeerd op Malta. Andere toe stellen# hebben met succes op het eiland Cyprus de vliegvelden van Nikosia en La-- aaca bestookt en in de- haven Paphos vij andelijke schepen tot zinken gebracht. De strijd aan het Oostfront. Overal teekenen brandende boerderijen en dorpen den weg, dien de sovjettroepen op hun* terugtocht volgen (Atlantic-Holland). Britsche bommenregen vanaf groote hoogte VELE DOODEN EN GEWONDEN, VEERTIG STRATEN GE TROFFEN. Op den avond van 3 October is de stad Rotterdam het doelwit geweest van een bomaanval door de En- gelsche luchtmacht, welke een groot aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking heeft gemaakt Bij helder zicht vlogen de Engelsche machines stelselmatig steeds weer op militair onbelangrijke woonwij ken af, die met brisant- en brand bommen bestookt werden. Zieken huizen, kerken en musea oefenden daarbij hun gebruikelijke bijzondere aantrekkingskracht op de Britsche piloten uit Ook ditmaal schrokken zij er niet voor terug om met voorbedachten rade inrichtingen van het roode kruis te bombardeeren, die als zoo- danig duidelijk gekenmerkt waren, zoo b.v. een ziekenhuis aan den Bergweg en een voor anker liggend hospitaalschip. Ook hier is weer duidelijk het bewijs ge leverd, dat het de Engelsche legerleiding niet zoo zeer er om te doen is den vijand militair te treffen,doch dat zij niet er voor terugschrikt om dóór uitgesproken terreur- pogingen van dezen aard onrust te zaaien onder do bevolking van de bezette gebieden in de ijdele hoop hierdoor aan de bezet tende macht moeilijkheden te kunnen be reiden. De gevolmachtigde van den rijkscommis saris voor de stad Rotterdam, president dr. Voelkers, bezichtigde de aangerichte vernielingen en betuigde namens den rijks commissaris aan de getroffen gezinnen en aan het bèstuur van het tehuis voor ouden van dagen zijn deelneming. Tevens worden alle maatregelen genomen om door onmid dellijke beschikbaarstelling van geldmid delen den eersten nood te leenigen en hulp te verleenen Onder leiding van den waarnemend hoofd commissaris van politie, den heer Roszbach, heeft een aantal journalisten met den Presse- dezernent bij het rijkscommissariaat, den heer W. Janke, een bezoek gebracht aan een reeks plaatsen, welke door bommen zijn ge troffen. Zij hebben kunnen constateeren, dat wederom de burgerbevolking werd getroffen, zónder dat ook maar in het minst een gel dige reden hiervoor gevonden kan worden, met den besten wil van de wereld niet. In het totaal heeft deze laffe aanval tot nu toe 118 dooden geëischt met 190 zwaar gewon den, waarvan eeh groot aantal zoo zwaar, dat zij er. niet meer boven op zullen komen en nog een driehonderd lichtgewonden,die na te zijn verbonden, naar hun huis, voor zoover nog aanwezig en bewoonbaar, kon den terugkeeren. Bovendien worden acht personen vermist, vermoedelijk liggen zij nog onder het puin. Een mededeeling in het eerste bericht dient evenwel gerectificeerd: Gelukkig is het gemeentelijk tehuis voor ouden van da gen niet geheel vernield, zooals werd gemeld. In het nachtelijk duister was het niet ge makkelijk de eerste, alarmeerende berichten op hun juistheid te toetsen. In waarheid zijn twee explosieve bommen.aan weerszijden van den rechtervleugel, waar de mannelijke verpleegden zijn ondergebracht, rteergeko- men. Hierdoor werden 6 van de bejaarde be woners op slag gedood, en 2 zoo ernstig ge wond, dat zij later in het ziekenhuis zijn overleden. Ook zijn hier velen door rondvlie gende scherven en gebroken ruiten licht ge wond. Indien de bommen evenwel een me ter meer naar links of rechts terecht geko men waren, dan was er werkelijk fan het ge sticht niet ^eel over gebleven en zouden werkelijk alle 536 bewoners zijn omgekomen. Het hoofd van het tehuis, de heer J.' A. van Ojen, heeft ons rondgeleid en duidelijk bleek hij onzen rondgang, dat men hier bij wijze van spreken door het oog van een naald ge kropen is,. Door de luchtdruk zijn vrijwel al le ruiten' vernield, vele deuren zijn uit de hengsels gelicht. Groote vernieling ls ook aangericht in het kerkzaaltje De grond is bezaaid met glasscherven en de banken staan schots en scheef over el kaar. Opmerkelijk is. dat het altaar temid den van deze vernieling geheel ongeschon den bleef., Kerken getroffen. Behalve dit tehuis voor ouden van dagen zijn nog enkele kerken getroffen en wel het aardige houten Nöorsche kerkje, dat inder tijd uit Noorwegen hierheen is gebracht en waar de Noorse he zeelieden ter kerke gin gen. Het vriendelijke, geheel in 'Noorschen stijl opgerichte gebouwtje is niet meer te herstellen. Ook de StN Elisabethkerk aan de Mathenesserlaan moet als verloren wor den beschouwtd. Een zware explosieve bom heeft het middenschip geheel vernield en -muren en fundamenten zijn zoo ontzet, dat waarschijnlijk het geheele gebouw afgebro ken zal moeten worden. Het patronaat van de St. Ignatiuskerk in de van Vollenihovenr straat is eveneens geheel vernield! door een voltreffer. Onze rondgang bracht ons ook naar het Museum Boymaüs. Op het terein van het museum werden 71 brandbommen geworpen waarvan velgn een begin van brand deden ontstaan. Een woord van grooten lof en hulde (moet hier worden gebracht aan de beide 'nachtwakers van het museum. C. W. Baak en T. Wouters, alsmede aan den agent van politie P. J. Noordzij, d'ie terwijl het bombardement nog duurde, onmiddellijk te gen den brandhaarden optraden en het be gin van brand bluschten met het in emmers gereed staande zand. De schade, welke het gebouw heeft gele den, wordt door den directeur, den heer Han- nema, geraamd op f 40.000. Hospitaalschepen. In de Zalmhaven liggen een zestal hospi- taalscbepen, welke bij de gemeenté Rotter dam in gebruik zijn als hulpziekenhuis. Hier worden alleen zieke burgers verpleegd. In een van deze schepen was een operatiezaal ingericht. Dit schip werd door een bom ge troffen. Het projectiel is dwars door het schip heengeslagen en op den bodem van de haven ontploft. Door het lek is het schip vol water geloopen en gezonken. Zondag had men het lek gedicht en was het schip weer zoover leeggepompt, dat het boven water dreaf. Hét zal evenwel naar een werf ge bracht moeten worden om geheel te worden hersteld. Deze zes schepen zijn alle zeer duidelijk gekenmerkt met het roode kruis, dat alle oorlogvoerenden heilig heet te zijn. Het zwaarst getroffen is een wijk in het Zuiden der stad, bewoond door kleine middenstanders en arbeiders. Hier is een reeks zware explosieve bomme» neergeworpen, welke een aantal woonhuizen hebben vernield en geheele huizenblokken hebben be schadigd. Hier zijn ook de meeste dooden en gewonden gevallen, ruim zestig personen werden op slag ge dood. Men moet zich het gebeurde voorstellèn. Rustig zijn de menschen bijeen, na volbrach ten dagtaak. Zij zitten in hun huiskamer, temidden van hun gezin, of scheppen nog èen luchtje op straat. Enkelen, die den vol genden dag wederom vroeg naar hun werk moeten, begeven zich reeds ter ruste. Daar hoort men op groote hoogte vliegtuigen brommen, zoo hoog zijn de testelleri, dat het bijna niet gehoord wordt. Men let er niet op. Dan, plotseling, een gefluit, dat enkele seconden duurt, gevolgd door de zware knal van een, ontploffing. Daarna nog een MELDT U TER KEURING. Aanvang van den diensttijd op 3 November 1941. Na afloop hier van bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 7 Lm. 10 en 14 t.m. 16 October '41. Voor vrijwillige dienstneming hij den Ne- derlandschen Arbeidsdienst zal op onderver- melde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Ieder, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich haar de dichtstbijgelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis wor den vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voor waarden voldoen: a. niet jonger zijn dan 17 en niet ouder zijn dan 23 jaar, b. ongehuwd zijn, c. gezond zijn. Meldt u ter keuring aan. Dinsdag 7 October te Leeuwarden, St. Anthoniusstraat 4. Te Alkmaar, Doelenstr. 15. Te Rotterdam, Oranjeboomstraat 109. •Woensdag 8 October te Groningen, Vióo- lenstraat 40. Te Amsterdam, Iepenweg 13. Te Rotterdam, Oranjeb'oomstraat 109. Donderdag 9 October te Assen, Ja-vastraat 7. Te Amsterdam, Iepenweg 13. Te Breda, Leuvenaarstraat 97. Vrijdag 10 October te Zwolle, Blijmarkt 25. Te Den Haag, Huygenspark 23. Te Bre da, Leuvenaarstraat 97. Dinsdag 14 October te Almelo, Oude Kloos terweg 1. Te Den Haag, Huygenspark 23. Te Eindhoven, Kruisstraat 53. .Woensdag 15 October te Apeldoorn, Gen. v. d .Heydelaan 64. Te Utrecht,Radium- straat 12. Te Eindhoven, Kruisstraat 53. Donderdag, 16 October te Nijmegen, .Rid derstraat 4. Te Gouda, Nieuwe Haven 312. Te Arnhem, Menthenstraat 12. Aanmelden tusschen 9.00 en 15.00 uur. Ieder, die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende 5V2 maand in den Nederlandschen arbeids dienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van SVz maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid, in aanmerking komen voor 'n van de drie volgende groepen: a. opleiding tot kader: b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeids bemiddeling in Nederland. knal, en nog een en nog eendeze knal len gepaard aan het gekraak van instor tende huizen, het gerinkel van glas, het ge kreun en geroep van gewonden, het ge huil van vrouwen en kinderen Waarom? Men vraagt zich af waarom dit alles moest geschieden. Militair voordeel viel er'niet te behalen: Waarom dan? Militaire deskundigen veronderstellen, dat men aan de overzijde van het kanaal Rotterdam be schouwt als een 'gemakkelijk oefenterrein, als een manoeuvre-terrein voor jonge, nog niet geoefende piloten. De stad is gemak kelijk te vinden en niet ver van huis. Men kan veel bommen meenemen en men be hoeft geen zware versperringen van lucht doelgeschut te doorbreken. Het gevaar is betrekkelijk gering en men kan probeeren van groote hoogte is een bepaald gebouw, dat duidelijk te zien is, te raken. Bovendien kan men een groot .aantal bommen luk raak werpen, in de hoop ook nog wel er gens een of ander militair doel te raken. Deze veronderstelling, dat Rotterdam ge bruikt wordt als oefenterrein wordt nog versterkt, doordat Engeland bij zijn zooge naamd non-^top-offensief, ondernomen om den bolsjewistischen bondgenoot te verlich ten, niet alleen vele vliegtuigen heeft verlo ren, doch ook vele goede, geoefende piloten. Velen van hen zijn gevallen, anderen krijgsgevangen gemaakt, weer anderen zijn gewond naar huis teruggekeerd. Dat dit zoo is blijkt wel uit het feit, dat den laat- sten tijd talrijke jonge piloten, jongens van zeventien of achttien jaar, uit omlaag ge schoten vliegtuigen krijgsgevangen zijn ge maakt. 40 Straten getroffen. Bij het bombardement van jongstleden Vrijdag, dat bijna twee uur heeft geduurd, zijn meer dan 40 straten der stad getroffen. Volgens de berekening der )>olitie is de scha de van dit bombardement grooter dan die van het bombardement van 14 Mei van het vorige j$ar. Dat zij thans niet veel grooter is geweest, is te danken aan het onmiddellijk krachtig optreden van de hulpdiensten, zoo dat elk begin van brand onmiddellijk kon worden bestreden en nergens het vuur om zich heen kon grijpen. Zeer aanzienlijk is ook de elasöcbade. Enkele honderdduizenden veirkante meter classis vernield. Een groot geluk is, dat vele bommen geen doel hebben getroffen. Zij zijn .of wel ont ploft op het open veld. of wel zijn in 't ge heel niet ontploft. Ook liggen er nog een aan tal tiidbommen. Hiérvan is één Zaterdag ont ploft voor het huis van Ds. Buffinga. De geheele voorzijde werd hierdoor vernield, waardoor de kostbare bibliotheek verloren is gegaan. De aanval geschiedde van zeer groote hoog te, naar schatting meer dan 7000 meter. Het zicht was zeer goed de maan scheen helder en bovendien werden nog een aantal licjht- fakkels uitgeworpen. Vanavond gaat de verduistering in om en dunrt tot morgenochtend 7.50 nur 6°|0 opslag v.m. land en zeemacht 6 pet. opslag. Normen tijdelijk verhoogd. 's-Gravenhage, 4 October. Het hoofd van het departement van defensie heeft bepaald, dat te rekenen van 1 December 1940 de bij besluit van 23 September 1933 (staatsblad no. 486) vastgestelde normen tijdelijk met 6 pet. worden verhoogd. Alleen brood en gebak Om misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zooals ook uit de lijst van geldige bonnen voor voedings middelen van Zaterdag 4 October 1941 blijkt de kleine bonnen van de broodkaart uitslui tend recht geven op het koopen van een half rantsoen brood of gebak, zoodat op deze bonnen geen bloem kan worden gekocht. voor kookdoeleinden Nieuwe bon 12 weken geldig. 's-Gravehhage, 4 October. De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken, de periode, waarin de nieuw aan te wijzen bon voor pe troleum voor kookdoeleinden geldig zal zijn, van acht op twaalf weken te brengén. Derhalve geeft gedurende het tijdvak van 6 October tot en met 27 December a.s. elke dér met „14" genummerde bonnen van de bonkaarten „M" en recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoelein den. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRAND STOFFEN AAN SCHIPPERS. In een officieele publicatie, welke elders in dit blad is opgenomen, wordt een rege ling bekend gemaakt, volgens welke schip pers zich ter verkrijging van brandstoffen- kaarten en losse bonnen voor vaste brand stoffen, dienen te wenden gpt de bevrach tingscommissarissen of hun agenten. Voor nadere bijzonderheden wordt naar ge noemde publicatie verwezen. Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Fuehrer, 5 October (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermécht maakt bekend: De aanvaisoperaties in het Oosten vorderen gunstig. In het zuiden van de Oekraïne hebben infanteriedivi sies bij gevechten om sterk opgebou- de en taai verdedigde Sowjetstellin- gen in het gebied van Perekop en bij dé zuivering van het schiereiland be zuiden de Dnjeprmonding en van eeni- ge kleine eilanden in de Zwarte Zee in den tijd van 24 tot 29 September ruim 12.000 gevangenen binnen ge bracht en 34 tanks, 179 kanonnen en 472 machinegeweren buitgemaakt. Vanuit Oesel hebben pioniers met stormbooten in stoutmoedigen aanval het eiland Abruka bezet en de bezet ting gevangen genomen. In Oost Ka- relië hebben de Finsche troepen hun operaties met succes voortgezet. Luchtaanvallen zijn in den afgeloo- pen nacht gericht op een belangrijke -wapenfabriek ten zuidoosten van Tsjarkof en op militaire installaties in Moskou en Leningrad. Aan de Oost- en Zuidoostkust van* Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht voor den oor log belangrijke installaties gebombar deerd. In Noord-Afrika hébben Duitsche duikbommenwerpers losplaatsen en materiaalopslagplaatsen in de haven van Tobroek en Mersa Matroeh met succes aangevallen. Tijdens luchtge vechten zijn twee Britsche jagers neer geschoten. Er zijn geen vijandelijke toestellen naar het Rijksgebied gevlogen. Bunkerstelling doorbroken teruggeslagen divisies l Steunt de Nederlandsche ambulan ce van het Oostfront. Koninginne gracht 22, Giro 87600 's Graven- hage.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1