DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DE SMER0E WERKT TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN BEDENKELIJK VOORSTEDEN VAN LENINGRAD ZWAAR BESCHADIGD Goederenvervoer langs den weg Zware brand te Enkhuizen Roosevelt ontvangt Kerenski Verduisteren 19.05 uur DE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM ,Van uitstel komt afstel" >08 ■.UT Wo, weg tni Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. DINSDAG 7 OCTOBER 1941. 86e Jaargang. No. Ddgave der KV. Uitg.-Mif. „Rolland» Noorderkwartier* D« 100 mater was bij de Zondag in het Olympisch Stadion ia Amsterdam ga- hoeden sportwedstrijden, welke door de Duitse ha Dtenstpost tn opdracht van den Rijkscommissaris dr. Sayss hnqoart weren georganiseerd, zeer spannend door de deelname ven de twee snelste blanke sprinters ter wereld, Scheuring en Osendarp. Scheuring wist op de 100 meter te winnen in 10,5 seconden, op borstfongte gevolgd door Osendarp, die den «elfden HJd maakte. Derde werd Ziel in ski, vierde MeHerowicz, vijfde Sonntag en zesde Bóneke (Polygoon-Zeijlemakerf Gevaar voor omliggende den is groot gebie- Nadat de vulkaan Smeroe in den afgeloo- pen nacht zeven nieuwe kraters heeft ge vormd, bestaat volgens de meening. van de Nederlandsch-Indische geologen voor de omliggende gebieden groot gevaar. De la vastroom. die 'n lengte van 800 meter heeft bereikt, loopt in een stroom van 1^ km. breedte langs de helling van den berg naar beneden. De inlanders zijn van meening, dat door een geweldige uitbarsting van den Smeroe Java eens in twee helften zal worden gesple ten. Deze inlanders weigeren om deel te ne men aan het bestrijden van de boschbran- den, die door de gloeiende lavamassa worden veroorzaakt, daar zij bevreesd zijn, dat de goden, die de vuurspuwende kraters van den 4000 m. hoogen vulkaan bewonen, daardoor zouden worden beleedigd. De autoriteiten maken zich vooral bezorgd over het feit, dat de lavastroom een aantal dammen heeft opgeworpen, waardoor bij grooten regenval omvangrijke slikstroomen zouden kunnen worden gevormd, die zich dan over Oost-Java zouden uitstorten en den oogst en de dorpen zouden vernietigen.- Agressieve handelingen' van En geland en Amerika beproeven Ja pan zwaar. Tokio, 8 October (D.NjB.)t De Kokoemln Sjimboen schrijft fn een hoofdartikel, dat de EngelschAmerikaan- iche conferenties te Manilla moeten worden beschouwd als een „ernstig bedreiging van het streven naar een Oost-Aziatische sfeer van welstand." Japan kan niet onverschillig Wijven ten aanzien van deze conferenties, die Mnnen die sfeer gehouden worden. De bé- iprekingen hebben ten doel in militair, poli tiek en economisch opzicht druk op Japan te oefenen en het te bedreigen. De toestand a het Verre Oosten is op een hoogst precair «int gekomen, doordat Engeland en de Ver- enigde Staten onophoudelijk agressieve han- and delingen verrichten. De Vereenigde Staten ofn de vertegenwoordigers van Engeland in hét Verre Oosten geworden en Wachten de leiding op zich te nemen. Door het zenden tan militaire deskundigen en andere advi- •eurs hebben zij onlangs in Tsjoenking de leiding gekregen. Britsch offensief tegen Libye 1 pleitrede van BrttScb generaal Jn Iibyê kan men de gelegenheid vin den den Duitschers slug te leveren," schrijft de militaire medewerker van Reuter, gene raal Sfr Hubert Gough, volgens een artiked tó de „Frankfurter Zeitung". Het ontlastingsoffensief voor de Sowjet- Unie schijnt die verantwoordelijke personen te Londen erg te hinderen, zoo zegt men in toonaangevende kringen te Berlijn. Het" zou voor de hand liggen Britsohe troepen naar de Sowjet-Unie te sturen of in het Westen self een offensief te beginnen, maar hoewel Churchill van deze twee mogelijkheden rroote voordeelen verwacht, lijkt hem op 't oogeniblik althans, het rüico te groot De Romeinsche correspondenten van eenige Duitsche bladen hebben de laatste degen horhaaldielijk gewezen op den gelief den Engelschen droom „Italië uit den oor- lrg te slaan" en tot een afzonderlijken vre de te dwingen. Hieruit blijkt volgens deze correspondenten hoe slecht de^ Engelschen den binnenlandschen toestand in Italië ken nen. Een aanval op Libyë vereenigt voor Churchill dte hoop op een overwinning op Italië en voor de oog en van Stalin door het optreden tegéh de Duitsche. troe Pen een ontlasting voor de Sowjets. In Berlijn is men van oordeel, dat een offensief in Libye tot mislukken is ge doemd. Men wijst er op. dat de Duitsche en Italiaansche troepen niet slechter zijn uitge rust dan In Juni. toen zij aan de aanvallen •Ier Engelschen het hoofd hebben weten te Weden. Dc 6°|o verhooging v.tn. zee- en landmacht Alleen voor mobUtsatleslachtof- fers '14—'18. VGravenhage, 6 Oct. Naar aanleiding ven het vijfde uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatrege len ten aanzien van de bezoldiging en ver zorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche Zee- en Land macht, verzoekt het afwikkelingsbureau ons t«r voorkoming van onnoodige correspon dentie mede te deelen, dat de in dit besluit genoemde tijdelijke verhooging van zes pro cent, uitsluitend ziet op mobilisatie-slfCcht- offers uit de jaren 1914—1918 (wet van 3 D*c. 1831, staatsblad 489). VERWOESTING VAN CHARKOV ZWARE SLAG VOOR DE BOLSJEWISTEN. HET STATION, BELANGRIJK SPOORWEGKNOOPPUNT VER LOREN. Berlijn. 6 Oct. (D.N.B.) Volgens me- dedeelingen van gevangengenomen Bolsje wistische soldaten zijn die voorsteden van Leningrad reeds zwaar b^pohadigd. Veel fa brieken en bedrijven zijn volkomen afge brand. Een fabriek waarin ruim 30.000 werklieden bezig waren met de vervaardi ging van tanks, werd tot op de grondvesten verwoest ~De ijzeren ring der Duitschers en dier Fin- sche bondgenooten maakt, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, elke uitvals- poging onmogelijk en hun artillerie be stookt in samenimerking met het luchtwa- Pen de instellingen., welke voor de oorlog voering van belang zijn. Daar komen nog bij de moeilijkheden der verzorging, welke er reeds toe hebben geleid, dat de rant soenen voor de bewoners van Leningrad venmindlerd zijn. Het mag kort of lang duren, de positie van Leningrad is in ieder geval hopeloos. Berlijn, 6 Oct (D.N.B.) In aansluiting op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In Charkow, dat opnieuw ,het doel van een zwaren lucht aanval is geweest, komen alle grondstoffen uit Kriwoi Rog, uit de mangaanertslagen van Nikopol, uit het Donetz-kolenbekken en uit de ijzerindustrie van het gebied van Dnjepr en Donetz samen. De industrie te Charkof maakt dus vooral machines, ter- Daitschland strijdt voor Europa Landing van Sovjetstrijd krachten verijdeld Hoofdkwartier van den Führer, 6 Oct. (D.N.B.): Het opperbevel der Duit sche weermacht deelt mede: De aanvalsoperaties in hetOosten hebben gisteren nieuwe successen ge bracht Ten westen van Leningrad is een.door het vuur van alle forten van Kroonstad en scheeps- en kustartillerie gesteunde landingspoging van sterke Sowjetstrijdkrachten door vastberaden optreden der tot afweer gereed zijnde Duitsche troepen, volkomen afgeslagen. Tegelijkertijd stortten de felle aanvallen ineeen, waarmede het omsingelingsfront van binnen uit moest worden verbro ken. De vijand leed zware, bloedige ver liezen. Gelande troependeelen werden in de pan gehakt of gevangen geno men. Verscheidene volle schepen wer den tot zinken gebracht, 22 tanks, on der welke zeven zeer zware, werden ver nield. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 October met goed ge volg een haven aan de zee van Azof gebombardeerd-, benevens een belang rijk verkeersknooppunt ten westen van Moskou en miltaire installaties in Le ningrad. In den strijd tegen Groot-Brittan je hebben gevechtsvliegtuigen overdag op 400 k.m. ten westen van Brest een koop vaardijschip van 2.500 brt. tot zinken gebracht en voor den oorlog belangrijke installaties op de Shetlandeilanden ge bombardeerd. In den ,af£eloopen nacht zijn luchtaanvalfen gericht op haven§ in Zuidoost Engeland. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers in den nacht van 4 op 5 October voltreffers geplaatst pp de stad en de haven van Tobroek. Een andere luchtaanval was' gericht op de reede van Suez. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen. wijl ten zuidoosten der stad een groote trac- torenfabriek. is gevestigd, Deze maakte tot nu toe de Sowjet pantserwagens. Het weg vallen dezer fabriek beteekent dus, dat de Sowjet weermacht geen nieuwe pantserwa-^ gene meer ontvangt voor die, welke verlo ren gingen, tenminste niet uit de naaste om geving en dat deze thans per spoor moeten worden aangevoerd, maar dit verkeersmid del wordt ook in sterke mate door onze luchtmacht verstoord. Verdet hebben de Sowjets blijkbaar gemend door landing van sterke strijdkrachten ten oosten van Peters hof de omsingeling van Leningrad te kun nen ontlasten. Zij hebben zich vergist., toen zij dachten, dat Peterhof, op 29 Km. ten wes ten van Leningrad gelegen, slechts door zwakke Duitsche troepenmachten bezet zou zijn. Bij hun landingsroging, die door het vuur van alle forten te Kroonstad werd on dersteund, moesten zij al zeer spoedig con- stateeren, dat de Duitsche weermacht ook hier haar meerderheid bewees. Vele overvol le schepen werden tot zinken gebracht en 22 gepantserde gevechtswagens, waaronder ze ven van 52 ton, werden vernietigd. De verwoesting van het spoorwegstation, van Charkof .is voor de bolsjewisten een zware slag. Charkof is een belangrijk spoor- wegkmooppunt, waarop acht lijnen samenko men. Een der drie lijnen die Moskou met het Zuiden verbinden, loopt over Charkof, een andere loopt van hier over Brjansk naar Leningrad, en naar het Zuiden is Charkof zoowel met het Donetzbekken als met het reeds veroverde értsgebied van Kriwoi-rog verbonden. Zoowel uit militair-technisch oogpunt als uit het oogpunt van de econo mische oorlogvoering moet het verdwijnen van dSt station dus als een gevoelig verlies voor de bolsjewistische leiding beschouwd worden. Britsch-Russische druk op Afghanistan Overval verwacht. Ankara, 6 October (D.N.B.): Volgens berichten uit I£aboel wordt de druk van Engelschen en Sowjets op de *Afghaansche regeering grootftv De zooge naamde „gevaarlijke werkzaamheid" van burgers, der spilmogendheden dient daarbij weer tot voorwendsel. In politieke kringen hier gelooft men, dat een overval op Afghanistan gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turksche omroep maakt melding' van een gemeen schappelijke Sowjet-Engelsche nota aan de Afghaansche regeering, waarin bezwaren worden gemaakt tegen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan, en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke vroeger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader gemeld, dat de SowjetEngelsche nota, die zich keert tegen de aanwezigheid van Duitschers en Italianen in Afghanistan, door de Af ghaansche regeering bestudeerd wordt. De voor beantwoording gestelde termijn is nog niet verstreken. Troepenconcentraties. Volgens een bericht aan de„Gazetta del Popoio" zijn groote troepenconcentraties aan de grens van Indië en Beloetsjistan gerap porteerd. Vijand vernietigd - Stad bezet - Burgers in nood! Steunt de Nederlandsche ambulan* ce van het Oostfront, Koninginne gracht 22, Giro 87600 's Graven- hage. 's-Gravenhage, 6 October. Omtrent het goederenvervoer langs den weg bericht men ons nader: In de staatscourant is het uitvoeringsbe sluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat gepubliceerd, houdende de regeling van het goederenver voer langs den weg (autobevrachtingsbe- sluit 2). Dit besluit vervangt het autobevrachtings- besluit I, dat op 13 Januari j.L in werking is getreden en dat herziening behoefde op grond van de ervaringen sinds 13 Januari met den autolbevrachtingsdienst (A.B.D.), opgedaan en op grond van de op 1 October ingetreden sterke vermindering van de be schikbare hoeveelheid motorbrandstof. Om laatstgenoemde reden en gelet op de zorg wekkende bandenposifie van Nederland, was het onvermijdelijk het goederenvervoer langs den weg aan strenge voorschriften te onder werpen. Het hierboven genoemde autobevrachtings- besluit II berust op de volgende beginselen: le. Het goederenvervoer langs den weg zal in zijn geheelen omvang aan de leiding en het toezicht van den A.B.D. zijn onderwor pen. Deze leiding zal zich in enkele gevallen bepalen tot het controleeren van de uit te voeren ritten, in andere gevallen zal de A.B.D. op ruimere schaal dan voorheen zijn bemiddeling verleenen bij het tot stand bren gen van vervoeren. Aan de zuivere controle van den A.BD. willen in beginsel worden onderworpen de vaste lijn- en bodediensten en de afhaal- en besteldiensten, voor zoover deze stukgoed vervoeren, de plaatselijke vervoeren, voor zoover hiervoor nog toestemming zal worden Verleend om deze per motorvoertuig te be werkstelligen, het eigen vervoer, voor zoover nog vergunning voor het vervoer van eigen goederen wordt afgegeven. Voor al het overige vervoer zal de A.B.D. zijn bemiddeling verleenen, d.w.z. dat geen rit per motorvoertuig plaats heeft, zonder dat de A.B.D. hiervoor zijn toestemming heeft gegeven. 2e. Een noodwendig gevolg van het voren staande is, dat in den vervolge de verladers hun lading aan den A.B.D. zullen moeten aanbieden. Geschiedt dit niet, dan zal de lading niet voor vervoer in aanmerking kun nen worden gebracht. 3e. De tot heden in het autobevrachtings- besluit I van de bemiddeling uitgesloten transporten, zooals vervoeren over korten af stand, veevervoer, melkvervoer, vervoer van ver&che visch en veilingvervoer zijn thans ook aan de bemiddeling van den A.B.D. on derworpen- Cementfabriek verwoest. Door tot nóg toe onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het geheel van hout opgetrokken gebouw van de Enkhuizer Be- tonindustrie aan de Oosterhaven aldaar, in welk bedrijf ongeveer veertig personen werk zaam zijn. Het vuur greep zeer snel om zich hëfen en er kon niet worden voorkomen, dat het bedrijf, dat den laatsten tijd op volle toe ren werkte, geheel in vlammen is opgegaan. Slechts de machinekamer is intact gebleven en ook het kantoorlokaal, dat aan de andere zijde is gelegen, kon worden behouden. Me de door de gunstige windrichting kon de brandweer, welke met groot materiaal was uitgerukt, voorkomen, dat het vuur zich aan de belendende perceelen mededeelde; de brand zou anders een veel grooteren omvang hebben kunnen aannemen. Te een uur was het gebouw vrijwel geheel uitgebrand. Naar wij vernemen, wordt de schade door verze kering gedekt. De in 1917 verdreven ex-Russische minister-president. Lissabon, 6 Oct (D.N.B.-) Het persbu reau Americana meldt uit New York <xm trent een herleving van de „nooit geheel verbroken betrekkingen tusschen het depar tement van buitenlandsche zaken te Was hington en de kringen der Russiche emi granten". dat de ernstige verzwakking van het bewind van Stalin .de aandacht van de •officieele kringen heeft gevestigd op de kwestie der voortzetting van het verzet na een ineenstorting van het bolsjewisme. Met het oog op de weinig pro-bolsjewisti sche stemming onder het Amerikaansche volk heeft Roosevelt zich reeds eenige we ken geleden ingeschakeld in de voorberei dende maatregelen van het departement van buitenlandsche zaken en den door de bolsjewisten in 1917 verdreven vroegeren Russischcn minister-president Kerenski ont" vangen. Welingelichte kringen hebben tot dusver steeds geweigerd zich er over uit te laten, of Kerenski den president heeft overtuigd. Het staat echter vast. dat onder de bekende Russische emigranten wordt uitgekeken naar geschikte personen. Reeds worden' met eenigen hunner -besprekingen gevoerd over de vorming van een nationale Russische re geering ingeval van een vrijwillig of ge dwongen aftreden, van Stalin. In de Russische emigrant enk ring en van Amerika heerscht een stemming. welke hierop neerkomt, dat de door de Amerir kaansche regeering geboden gelegenheid om naar Rusland terug te keeren in ieder geval moet worden aangegrepen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.52 uur Heden deel der slachtoffers be graven. Heden zal een deel der slachtoffers van den Britschen luchtaanslag op Rotterdam op Vrijdag j.1. o.a. de acht dooden uit het oude lieden-gesticht teY aarde worden besteld. De -gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de stad Rotterdam, praesident dr Voel- kers, hoopt hierbij tegenwoordig te zijn. Het aantal slachtoffers beloopt thans 119 dooden, ruim 200 zwaar en ongeveer 350 licht gewonden; ook deze cijfers zijn niet definitief. Vele zwaargewonden verkeeren in levensgevaar; het aantal lichtgewonden ia vermoedelijk grooter dan het aantal geregi streerde gevallen. De eerste hulpverleening in noodgevallen geschiedt thans niet meer door Winterhulp Nederland, doch door den Nederlandsdhen- 'Volksdienst, die deze taak van Winterhulp- Nederland heeft overgenomen. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Chauffeur om het leven gekomen* Groningen, 6 October. Hedenmorgen; om 10.20 uur is een leege vrachtauto komen de uit Groningen op den, bewaakten over* weg aan de Heemskerkslaan, daar de over- \\£g niet gesloten was, gegrepen door een leegen werkliedentrein, komende van het Noorderstation te Groningen met bestera ming voor het hoofdstafion. De auto werd totaal vernield. In de cabine bevond zich de 37-jarige, gehuwde chauffeur, J. Sluiter, wo- nende in de Radijsstraat alhier. Onmiddellijk waren doctoren en politie autoriteiten aanwezig. Het slachtoffer, dat verschillende zware verwondingen had op-. geloopen, werd naar het Diaconèssenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. Tengevolge van de botsing is de tweede wagon van den uit zes wagons bestaanden trein ontspoord, terwijl de locomotief, die in de rails bleef, aan de voorzijde zwaar be- schadigd werd. Met het opruimingswerk is oimaiddellijk begonnen. Een streng onderzoek naar de schuldvraag zal door de spoorwegautoriteiten worden in* gesteld. De seinhuiswachter, die blijkbaar even te laat de spoorwegboomen heeft neer gelaten hetgeen op een afstand van 300 M. geschiedt is door het gebeurde totaal van streek. Dr. Colin Ross tijdens zijn belangwekkende rede voor de Nederlandsch-Duilfcche Cultuur gemeenschap, afdeeling Amsterdam, In het Koloniaal Museum, over het onderwerp: Der Eurasiatlsche Steppenkontinent von Dschen- gis Khan bis Stalin. (Foto Stapf). Hoe dikwijls niet wordt dit spreekwoord werkelijkheid? En Hoe dikwijls hebt U uit gesteld uw bijdrage voor de Ned. ambulan ce te storten, hoewel u zich stellig voorge nomen had dezen menschlievenden arbeid te steunen? Toch zoudt u niet willen, dat, als straks de ambulance uitrijdt, gij nifct hebt bijgedragen aan de totstandkoming daarvan. Stel daarom niet meer uit en voorkom daar mede, dat van uitstel afstel komt. Stort vandaag nog uw bijdrage op girore kening Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra ven hage.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1