N\ 4. Donderdag 6 October. A\ 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Bericht. Binnenland. Dit blad verschijnt iederen Woensdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Over geheel Texel 35 Cts. Door geheel Nederland 40 Cts. Naar Amerika en andere landen 65 Cts. franco per post. Advertentiën vóór Woensdagmorgen 10 uur. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel, In óns vorig nummer deelden wij aan de Geabonneerden en Lezers van de „Texelsche Courant" mede, dat het uitzicht bestaat dit blad Tweemaal 's weeks te doen verschijnen. Het zij ons vergund op dat bericht thans kortelijks terug te komen. Toen wij in de vorige maand tot de uitgave der Texelsche Courant besloten, stonden wij natuurlijk voor de vraag: hoe zal dat pogen worden begroet? Om die reden namen wij nauwkeurig nota van de verschillende meenin gen, welke daaromtrent werden geuit. Eene enkele der gedane opmerkingen be spraken wij reeds in ons Tweede Nummer en hierop zullen wij dus niet terugkomen. Een paar andere, welke ons ter oore kwamen wenschen wij thans even aan te stippen. Door sommigen werd de wensch geuit, dat de Courant Zaterdagavond in plaats van Woens dagavond zou worden uitgegeven, terwijl weder enkele anderen de opmerking maakten, dat de prijs van 30 cents per 3 maanden wel wat hoog was. Niettegenstaande die bezwaren, smaakten wij toch de voldoening, dat het Texelsche Pu bliek ons zijnen steun niet onthield. Het getal Abonnementen overtrof verre onze verwachting en geeft ons de overtuiging, dat ons blad over geheel Texel gelezen wordt en alzoo ook als middel van publicatie bijzonder geschikt is. Dankbaar voor die ruime deelname meenden wij ook van onze zijde te moeten toonen, die medewerking op prijs te stellen, zelfs al moesten wij ons daarvoor groote geldelijke opofferingen getroosten. Ten einde te gemoet te komen aan de ons bekend geworden bezwaren, namen wij het besluit onze Courant ook op Zaterdagavond te doen verschijnen, zonder daarvoor de Abon nementsprijs van 30 cts. te verhoogen, voor hen die aan Den Burg wonen; terwijl wij hen, die ons blad per post ontvangen, alleen de porto's er boven willen berekenen, alzoo 30 cts. en 13 cts. voor 26 nummers, hetgeen zeker bij niemand eenigen tegenstand zal ont moeten. Wij vleien ons binnen eenen niet te langen tijd (waarschijnlijk in dezen maand nog) aan dat voornemen uitvoering te kunnen geven, wanneer n.l. de door ons bestelde nieuwe machine zal zijn aangekomen; den juistendatum zullen wij in tijds bekend maken. Bij voortduring blijven wij ons blad aanbe velen voor het opnemen van advertentiën, opdat het ons mogelijk blijve, voortdurend ons blad tegen zulk eenen lagen abonnements prijs te blijven verspreiden. De Uitgevers. TEXEL, 5 October 1887. In de Maandagavond jl. gehouden bijeen komst van het Dep. Texel der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, trad als spreker van wege het hoofdbestuur op de heer Bruinwold Riedel van Hoorn. In eene uitvoerige rede, getiteld: de strijd om het bestaan in de natuur en in de maat schappelijke samenlevingschetste de spreker verschillende toestanden, welke het sociale vraagstuk beheerschen en tot welker gunstige oplossing allen moeten medewerken. Wij zouden te uitvoerig worden, zelfs indien wij slechts in korte trekken het gesprokene zouden trachten weer te geven. Is dit voor hen, die deze lezing bijwoonden, ook vrij wel overbodig, zij, die niet tegen woordig waren, zouden in zulk een beknopt verslag weinig bevrediging vinden, wij zullen ons dus daarvan onthouden. Wij vermelden enkel, dat het gesprokene getuigde van ernstige studie en dat de taak, waarvoor de heer Riedel zich beschikbaar stelde, aan geen onbevoegde is toevertrouwd. Volgaarne beamen wij de woorden van den Voorzitter, waarin deze den wensch uitsprak, dat de lezingen van den heer Riedel, zoowel hier als elders, mochten leiden tot helderder inzicht van de eischen der maatschappelijke samenleving, terwijl wij met den spreker wenschen, dat ieder, door zelf te handelen zooals hij dat van een ander zou wenschen, zal medewerken tot het bekomen van een meer gewenschten toestand. Ofschoon deze bijeenkomst goed was bezocht zou toch een grooter bezoek wel wenschelijk zijn geweest. Bij de Maandag jl. gehouden verhuring (bij inschrijving) van hofsteden in den Prins Hendrik Polder, waren ingekomen 3 biljetten als voor Alexander's hoeve C. M. Zijm en Slot f 460; G. Jz. Koning f 255,755; voor Maria's hoeve H. J. Bruin f 182. Oudeschild, 4 Oct. Ofschoon de visschers thans hard hebben te kampen met moeielijke tijden, worden toch nog pogingen aangewend om ook op dit dorp iets te doen tot leniging van den nood der weduwen en wezen van ver ongelukte visschers. In het Café van den Heer Bijl toch, zullen op Zondagavond e.k., eenige ingezetenen voordrachten, enz. houden, tegen een zeer matigen 'toegangsprijs. De opbrengst is bestemd voor de weduwen en weezen der verongelukte Egmonder visschers. Moge velen zich opgewekt gevoelen het goede doel te steunen. Oosterend, 4 Oct. De sterfte onder de bewoners op en om ons dorp bedraagt nu reeds bijna het dubbele van die van voorgaande jaren. Het ge middelde jaarlijksche sterftecijfer alhier is 12 en nu reeds zijn, gedurende de negen verloopen maanden van dit jaar, 22 afgestorvenen ten grave gebracht. Als voorbeeld van goeden oogst kan dienen dat in den polder Oosterend van een half bunder (HA.) land 22 HL. tarwe werd ingezameld. De Cocicsdorp, 3 Oct. De vereeniging A. des Amorie v. d. Hoeven denkt Vrijdag, 7 October a.s., gewone wintervergaderingen weder te openen. Zij zal dit doen met het houden van volksvoor drachten, waartoe verschillende sprekers hunne hulp hebben toegezegd. De heer Lammers, pen ningmeester der vereeniging, zal dien avond de eerste spreekbeurt vervullen. In de vorige week werd alhier aangebracht, als in zee opgevischt, een naambord, blauw ge verfd, waarop de volgende wit ingesneden letters: Chauricc. Een onzer lezers doet de vraag, of met het oog op de vele manden, die bij het verzenden van garnalen en rog benoodigd zijn, het ook mogelijk en nuttig zou wezen, dat op Texel eene mandenmakerij werd gevestigd. Naar wij vernemen is het lid der Tweede Kamer voor ons district, Mr. J. L. de Bruijn Kops, die sedert geruimen tijd lijdende was, in de vo rige week te s-Gravenhage overleden, Ter deelneming aan de a.s. acte-examens in de provincie Noord-Holland hebben zich aan gemeld 139 sollicitanten. Deze examens vangen heden, 5 October, aan. Ter deelneming aan 't schriftelijk deel van bovengenoemd examen zijn gisteren van hier vertrokken de 3 leerlingen der normaalschool, vroeger reeds door ons vermeld. Helder, 4 October. Eenige landeigenaren alhier hebben thans voor 't eerst eene methode gevolgd, welke op Texel sinds vele jaren in gebruik is, n.l. bemesting met kalkpuin. Over de uitkomsten valt natuurlijk nog niets te zeggen, doch mochten deze even voldoende blijken als dit gewoonlijk op Texel het geval is, dan zal de bemesting met kalkpuin ook op de landerijen nabij deze gemeente eerlang meer al gemeen worden. Tot verbetering van een vroeger bericht diene, dat aan den ring Scliarwoude door het class, bestuur van Alkmaar is opgelegd, den dienst in twee vacante gemeenten op het eiland Texel waar te nemen, met uitzondering van een deel van het werk des consulents. De ring in- tussclien heeft in zijne vergadering van 28 Sept. besloten, bezwaar tegen die beslissing in te dienen allereerst bij voornoemd class, bestuur, zoo noo- dig bij een hooger, wijl de ring meent, dat bovenbedoelde bezwaarbeurten billijker aan den naastbijzijnden ring, dien van Zijpe (Helder), waren opgedragen, en allicht zouden opgedragen zijn, bijaldien niet de meerderheid der leden van het class, bestuur bestaan hadde uit belanghebbende leden van dien ring Zijpe. (R. C.) Uit 't verslag der Ingenieurs aan 't Bestuur der Zuiderzee-vereeniging uitgebracht, is 't vol gende ontleend: De Ingenieurs der vereeniging hebben van den llcn tot den 26en Aug. j.l. met een loodskotter, daartoe welwillend afgestaan, een verkennings tocht op de Zuiderzee gedaan. Hoewel oorspronkelijk het plan bestond hunne tocht noordelijker uit te strekken, moesten zij TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1