N#. 17 Donderdag 1 December. A\ 1887. Nieuws- en Advertentieblad. NIEUWE KIEZERS. Binnenland. a Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Nu na de afkondiging der nieuwe Grondwet het kiesrecht aanmerkelijk wordt uitgebreid, rijst bij velen, die tot hiertoe niet in het kiezerskorps waren opgenomen, de vraag aan welke vereischten zij moeten voldoen om kies gerechtigde te worden. De additioneele arti kelen der Grondwet geven op deze vraag het volgende antwoord: „De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal worden gekozen door de manne lijke meerderjarige ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die: a. hetzij over het laatstverloopen dienstjaar ter zake van het door hen ter bewoning ge bruikte huis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis in de personele belasting zijn aan geslagen naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 litt a en b, van de wet van 24 April 1843 Staatsbln°. 15) aan spraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen en dien aanslag ten volle hebben betaald; b. hetzij over het laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting zijn aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden en dien aanslag ten volle hebben betaald; c. hetzij, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personele be lasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vol len aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15den Fe bruary, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aan slag in de personele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, onge- stoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub a. bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt." Men zal het ons toegeven dat zelfs bij eene nauwgezette lezing dezer bepalingen voor velen een aantal vragen te beantwoorden blijven. Vandaar de pogingen gedurende de laatste da gen door de pers gedaan om de bedoeling van den wetgever op het punt van kiesrecht zoo veel mogelijk te verduidelijken. Als het meest duidelijke in deze, is zeker het volgende voor beeld in de Standaarddat o. i. aan volledig heid en duidelijkheid weinig te wenschen over laat. Wij laten het hier met eene geringe verandering volgen: Punt één. Betaalt ge personeele belasting en betaalt ge die vol? Zoo ja, dan zijt ge heel het land door kiezer. Wat beteekent vol betalen? Het rijk staat aan sommige minder wel- gestelden mindering op het bedrag toe. Waar hangt dit van af? Van dit tabelletje: Vermindering van een derde of twee derden verkrijgen allen, die aan huurwaarde minder betalen dan zielen. f 24 in gemeenten met eene bev. beneden 3000 28 3000 tot beneden 5000 33 38 a 44 m 5000 8000 12000 17000 8000 12000 17000 24000 36000 48000 49 55 24000 70 jg 36000 100 48000 zielen en daarbov. Punt twee. Betaalt ge grondbelasting Zoo ja, hoeveel? Indien het bedrag f 10 is, dan zijt ge kiezer. Maar als ik f 4 in de eene gemeente betaal en f 6 in een anderehoe dan Dan geeft ge hiervan kennis in uw woon plaats en verzoekt, dat die bedragen saam worden gevoegd. Dan maakt f 4 plus f 6 toch f 10 en gij zijt kiezer. Rekenen opcenten meê? Ja, t. w. de opcenten voor het Rijk. Niet die voor de provincie of de gemeente. DeflO is gerekend in hoofdsom, plus de rijksopcenten. Punt drie. Woont ge met of zonder gezin bij een ander in Zoo ja, ook dit kan u kiezer maken, zoo het huis maar hoog genoeg in huur is, en gij genoeg er van in onderhuur hebt. Hoe rekent dit? Dat hangt af van de huur van het huis en van wat gij er in verwoont. Hoeveel huur moet het huis dan doen? Eens zooveel als het huis van den laag- sten vollen betaalder in uw gemeente is ge schat. Zie bovenstaand tabelletje. Op Texel dat tusschen de 5000 en 8000 zielen telt dus minstens f 66. En hoeveel moet ik daarvan in onder huur hebben? Minstens de helft van die som. Te Texel moet gij dus minstens voor f 33 aan onder huur verwonen. Is er nog iets? Ja dit nog. Die helft moet gij verwonen voor de ongemeubileerde kamers, niet voor de gemeubileerde. Woont ge dus gemeubileerd dan moet ge er voor de meubelen een deel aftrekken. Ben ik dus kiezer, want ik heb juist gisteren zulk een bovenwoning gehuurd? Neen, vriendlief, want het rekent niet mee, of ge moet er minstens negen maanden gewoond hebben." Voor het kiezen van leden der Provinciale Staten en van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen als die, welke in dit artikel voor het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ge steld, met dien verstande dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn om kiezer van leden der Provinciale Staten, en ingezeten der gemeente om kiezer van leden van den gemeenteraad te wezen. TEXEL, 30 November 1887. Heden middag ten twaalf uur, werd voor het raadhuis der gemeente alhier, na vooraf gaand luiden der klok van dat gebouwde publicatie afgelezen, betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. In het jaar 1887 werden aan de markt alhier aangevoerd 10849 Lammeren. 3287 Schapen. 40 Nuchtere Kalveren. 87 Kalveren. 342 Koeien. 28 Veulens 89 Pgarden, 28 Varkens. 424 Biggen. 4 Geiten. 2 Bokken. 15 korven Kippen. 4 Eenden. Ten gerieve van het publiek zal Zondag 4 December a. s., door de posterij de gelegen heid worden gegeven, tot het verzenden van postpakketten, even als op de gewone werk dagen. (Zie advertentie). Met het oog op het aanstaande St. Ni- colaasfeest, wordt het publiek andermaal uit- genoodigd, teneinde eene geregelde en onbe schadigde overkomst der met de pakketpost te verzenden pakketten zooveel mogelijk te waarborgen, voor het stevig inpakken der te verzenden voorwerpen en het zorgvuldig vast hechten der adressen op de pakketten te willen zorg dragen. Staatscourant Men schrijft ons uit Kolhorn van 28 dezer: De herlialingslessen alhier zijn aangevangen met 16 leerlingen. Het getal hunner voor wien dat onderwijs zeer nuttig kan worden geacht en die hiervan (alhoewel kosteloos) geen gebruik maken, is beduidend groot. Tot het vormen van eene liberale kiesvereeni- ging in deze gemeente, zijn de kiezers tot het bijwonen eener vergadering opgeroepen. Aan den Minister van Waterstaat is door eenige eigenaren van bazaltgroeven aan den Rijn een adres gericht, waarin zij hun leedwezen er over betuigen, dat voor het bouwen van twee schutsluizen zuilenbazalt voor dien bouw wordt buitengesloten in het bestek. Adressanten betoo- gen dat de uitsluiting van bazalt, om de baksteen nijverheid te bevorderen, nadeelig voor den Staat, nadeelig voor den Rijnvaart en nadeelig voor adressanten is. Uit het mondeling antwoord dat de Minister aan adressanten gaf, bleek dat de Minister de baksteennijverheid boven de bazaltindustrie biyft voortrekken. Daarom hebben de eigenaars der groeven thans hun grieven aan de Tweede Kamer in een adres medegedeeld. (D.C.) Volgens ontvangen bericht is de geredde mail van het stoomschip W. A. Scholten doorgezonden naar hare bestemming. TEXEI£CHE COURANT. O) +3 05 W> 05 05 05 +3 05 C r— 05

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1