Buitenland. Onderscheidene telegrafisten in ons land heb ben aanvrage gedaan, om te worden geplaatst aan de maatschappij, welke, geldelijk gesteund door de Nederlandsclie, Fransche en Engelsche regeeringen, in het volgend jaar eene telegraaflijn zal aanleggen van Cayenne over Suriname naar Demerara, in verbinding met het Amerikaansch telegraafnet. Bij de lage veeprijzen, een gevolg van den geringen voorraad wintervoeder, waardoor vele veehouders hun vee bijna tot eiken prijs moeten verkoopen, slachten vele boeren in de omstreken van Nijmegen hun vee zelf, en verkoopen het tegen den geringen prijs van f 0.22V2 per half kilo met been, en f 0.25 zonder been. Zij moeten daarbij nog betere winst maken, dan wanneer zij de beesten aan de slagers verkoopen. In Deli is de oorlog in vollen gangniet alleen de Maleiers van den sultan en de politie oppassers, maar ook onze soldaten zijn met de Rajahs in het landschap Padang slaags geweest, en reeds zijn van dezen meer gevallen dan van de Atjehers bij hun laatsten aanval. Met het oog op de reeds vroeger vermelde verwikkelingen in het landschap Padang vreest men, nu de tabaksoogst nog gedeeltelijk in de fermenteerschuren, gedeeltelijk in de bangsals is, voor brandstichting. De ondernemingen, welke het meest te vreezen hebben, zijn Pabatoe van Bleckmann Co., Sibarau van Arendsburg, Te- bing Tingi van Eckels Co. De twee eerstge noemde zijn door detachementen soldaten bezet. De 3000 picols tabak van beide ondernemingen maken zulk eene bescherming hoog noodzakelijk. Men schrijft uit Atjeh aan het Bat. Hbl. In den nacht van 30 September kwamen p.m. 200 man Atjehers door de kwala binnen de linie en, ofschoon er hinderlagen gelegd werden, wis ten toch de sloebers tegen den morgen weer bui ten de linie te komen. Deze Atjehers waren afkomstig van Pedir en Samalangan. Den lsten October rukte het 12de en 8ste bataljon uit om het terrein te doorzoeken, doch zonder iets te vinden. Den nacht daarop legde kapitein Buys 50 man in hinderlaag in de nabijheid van de benting en het gelukte hem de Atjehers te over vallen, die weder binnen de linie wilden komen. Den volgenden dag rukten weer het 12de en het 3de bataljon uit met artillerie en cavalerie en raakten bij Moesapie en Radja Bedil (binnen de linie) slaags met p.m. 400 Atjehers van Toekoe di Tiroe, die hun pas gebouwde versterkingen verdedigden. De brug bij Bedil werd reeds den vorigen nacht door den vijand vernield, zoodat onze troepen verplicht waren het water te door waden, wat hun gelukte. Een hevig gevecht had toen plaats; onze troepen kregen 17 gewonden en 4 dooden, terwijl de Atjehers 41 dooden ach terlieten. Ziedaar een formeelen oorlog binnen onze linie Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de doorvoer van schapen, verscli scha- pevleescli en schapevachten, herkomstig uit Ne derland, weder in België is toegestaan, mits hij plaats hebbe langs de spoorwegen, zonder over lading. De Londensclie correspondent der „N. R. C." meldt nog: De Coroner's Jurij heeft in zake de verdron kenen der „W. A. Scholten" gistermiddag uitge sproken dat de verdrinking heeft plaats gevonden door de aanvaring der „Scholten" met de „Rosa Mary," terwijl deze geankerd lag nabij Dover. De gezworenen oordeelden dat de kapitein en de officieren der „Scholten" eene fout hebben be gaan door geen rekening te houden met de sterke strooming der zee, toen zij beproefden de „Rosa Mary" voorbij te stoomen. De jury prijst de menschlievende pogingen van den kapitein en de bemanning van het stoomschip „Ebro", waardoor vele menschenlevens gered zijn. De Coroner deed de jury opmerken, dat de nalatigheid der officieren van de „Scholten" alsnog onbewezen is en ried der jury aan, de beslissing over dit punt liever aan anderen over te laten. Op grond van dezen raad werd de desbetreffende zinsnede uit het verdict weggelaten. De Coroner deed nog de noodzakelijkheid uitkomen, dat in gevaar verkeérende schepen noodsignalen bezigen, welke elk misverstand uitsluiten. De Heer J. K. M. te Boekhorst, oud-leerling der Aalsmeersche Normaalschool en der Nij- meegsche Kweekschool, is te Pretoria (Trans vaal) aangesteld als hoofd eener school, op eene jaarwedde van f 3000. Hij verliet voor 2 jaren Nederland, het eindeloos solliciteeren moe de, om zijn geluk in Zuid-Afrika te beproeven. Uit Den Haag wordt aan de Arnli. Ct. geschreven: Wij gaan den St. Nicolaas te ge- moet. De verrassingen beginnen zich al te ver- toonen. Die van de Volksvertegenwoordiging, de Indische begrooting besnuffelende met eene vergaande nauwkeurigheid, terwijl velen het tegenovergesteld uiterste van haar verwacht had den, is niet de kleinste. Maar aardig en verras send was ook het denkbeeld van een Haagsch boek- en kunsthandelaar, die het publiek uitnoo- digde zijne Uitstallingen te komen bezoeken in den vorm van een aanslagbiljet voor het perso neel. Het slechte papier, de grove druk, het zegelstempeltje, de gansche inrichting van het biljet, alles is berekend om den armen huis vader den indruk te geven, dat hem een nieuw zweetdrankje of recept daarvan door den ontvanger wordt thuis gestuurd. Alleen sluit de heer Couvée zijn biljet in een couvert, terwijl de fiscus 't u maar plompweg open thuis stuurt, opdat uwe dienstboden zich ook eens kunnen verheugen over de zware kies, die hun „volk" getrokken wordt. Maar juist na den schrik van het openslaan is de verrassing des te aangena mer wanneer de huisvader bemerkt dat het geen beslag op zijne beurs door den rijksontvanger geldt, maar een aanslag op hetzelfde orgaan van den heer Couvée, die om de aardige vinding bij velen verdient te slagen. Pleizierige verrassingen worden zeldzaam in dezen boozen tijd Het Utrechtsch Dagblad ontving dezer dagen het volgende ter plaatsing- Blijkens het bericht in Uw blad van 21 dezer, overgenomen uit het landbouwkundig weekblad Der L a n d w ir t h, heeft de beplanting van ge meentewegen met vruchtboomen in W urte n- b e r g (Zwaben), zoo groote voordeelen opgeleverd dat de gemeentebelastingen aldaar dien tengevolge tot een elders ongekend laag cijfer konden worden teruggebracht. De verkoop van vruchten zou o. a, in 1885 hebben opgebracht: van de gemeentewegen van Beutlingen 180,000 Mark en van de gemeentewegen van Monheim 14:000 florijnen. Ik heb geen enkele reden om de juistheid van dit bericht in twijfel te trekken; maar als dit werkelijk zoo is, dan vraag ik aan al mijne land- genooten, of het niet meer dan tijd wordt, dat wij ons allen als één man aan onze regeering wenden met het eerbiedig, doch dringend verzoek, zoowel onze rijks- en provinciale, als onze gemeen tewegen met daarvoor geschikte vruchtboo- m e n te doen planten. Mochten bevoegde mannen hiertoe eene adres beweging willen op het getouw zetten, dan houd ik mij verzekerd, dat hun de handteekeningen en instemmingen uit alle oorden des lands zul len toestroomen. Zij hadden een verkeerde te pakken! Een boer die in de vorige week laat op den avond langs den Volgerweg, in de Beemsterliep werd plotseling aangevallen door twee kerels, die van achter de boomen te voorschijn sprongen en hem in den nek pakten. De boer, een echte man- netjesvent, verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, bukte, greep een klomp van zijn voet en be gon de aanvallers daarmee zoo duchtig op het ge zicht te trommelen, dat zij in allerijl de vlucht namen. Daar ze geen woord gesproken hebben en bovendien vermomd waren heeft de boer hen niet kunnen herkennen. Volgens telegraphische berichten uit Kaap stad, maken zevenhonderd Boeren uit de Trans vaal aanstalten om Swaziland te bezetten en eene nieuwe Boerenrepubliek te vestigen. Koning Umbandine zou allen blanken hebben opgeroepen om zijne en hunne rechten te verde digen. De Engelsche bladen brengen in herinnering dat in de Londensche conventie de onafhanke lijkheid van Swaziland door de ZuidAfrikaansche republiek werd erkend. Onder de verwoestingen, welke in de troe belen van Maart 1886 in het Henegouwsche zijn aangericht, was het plunderen en in brand steken der groote glasfabriek van Baudoux te Jumet eene der ernstigste. De eigenaar heeft, krachtens de bepalingen der wet van Vendémiaire an IV, de gemeente Jumet tot schadeloosstelling aange sproken, en ondanks de pogingen van de raads lieden der gemeente om eene beslissing uit te lokken, dat genoemde Fransche wet geene rechts kracht meer zou hebben, is tot in hoogste instantie den eischer zijne vordering toegezegd. De gemeen te Jumet is dientengevolge veroordeeld, tot vergoe ding der onmiddellijk geleden schade, den heer Baudoux te betalen eene som van fr. 863,503,75, verder tot betaling der gerechtskosten ten bedrage van fr. 15,383,53, en eindelijk tot vergoeding der schade, geleden door gedwongen stilstand der fa briek van den datum der vernieling tot dien der heropening, nader op te maken bij staat. De gemeente Jumet zal dus ongeveer eenmil- lioen fr. alleen aan den heer Baudoux te betalen hebben, terwijl elk ander ingezetene, die door de troebelen schade geleden heeft, nu natuurlijk ook met zijne eischen te berde komen zal. De Indé- pendmce spreekt haren twijfel uit, of eene ge meente met zoo kleine bevolking en zoo geringe middelen als Jumet ooit aan deze verplichtingen zal kunnen voldoen. Het „Journal de Paris" meldt: Het algemeene comité van den radicalen bond heeft in allen wij ken biljetten laten aanplakken, waarin de werk lieden tot opstand aangezet worden. Op de bou levards lieersclite Zaterdag groote levendigheid. Verschillende bladen deelen mede dat troepen naar Versailles gezonden worden. Ten gevolge van het nu stellige besluit van den heer Grévy om als president der Republiek af te treden, waartoe hij a. s. Donderdag de boodschap bij de Kamer zal indienen, zal het Congres (de Kamer en Senaat beiden) a. s. Vrij dag te Versailles bijeenkomen. Het lersche parlementslid Pyne is wegens wanbetaling van pacht in conflict gekomen met de politie. Hij heeft zich echter op zijn kasteel Lisfinuy verschanst en gebarricadeerd, en is met de middelen, die der politie ten diensten staan, niet te bereiken. Woensdag gaf hij op potsier lijke wijze audiëntie aan eene deputatie der lersche nationalen liga. Hij liet zich van den tachtig voet hoogen toren van zijn kasteel aan een touw afzakken tot op achttien voet van den grond, en hield toen, in deze zwevende positie, eene toespraak, waarin hij verzekerde dat hij het nog lang zou uithouden en dat de politie hem niet spoedig te pakken zou krijgen. In een ouden post-spoorwagen, welke in de fabriek van Gastel, te Mombach bij Mainz, her steld en veranderd wordt, heeft men dezer dagen een pakket brieven uit 1870 gevonden, dat op een onverklaarbare wijze tusschen een dubbelen wand was geraakt. Deze blieven, welke grootendeels uit Oldenburg afkomstig en aan Duitsche soldaten in Frankrijk gericht zijn, zullen nu nog, voor zoover dat mo gelijk is, aan hun adres bezorgd worden. In Amerika wordt een nieuwe rattenval gebruikt, die uitstekend moet werken. Men bindt nl. een stuk vleesch aan de eene pool van eene dynamomachine, zoodanig dat de rat er niet bij kan komen zonder op eene plaat te klimmen, welke met de andere pool is verbonden. Naar men verneemt is geen eukele rat het vleesch machtig geworden, niettegenstaande vele het be proefd hebben, zooals kan blijken uit de groote hoeveelheid dooden, die in den electrischen stroom het leven verloren. Bijna menscheneters. Den 19den October leed het Amerikaansche vaartuig „Augusta", van Swansea naar Aspinwall, in volle zee schipbreuk. Zeven man kwamen om en zes anderen dobberden dagen achtereen in een boot rond, met geen an deren leeftocht dan een kleinen zak beschuit. Toen deze was opgeteerd en de ongelukkigen lang gehongerd hadden, besloten zij één hunner bij het lot aan te wijzen om te worden opgegeten. Na de loting hadden zij echter het hart niet hun besluit uit te voerenzij kwamen overeen nog drie dagen te wachten. Tegen het einde van den derden dag, toen zij zich gereed maakten het slachtoffer aan te tasten, werden zij door het Amerikaansche schip „Union" gered, dat hen dezer dagen te Nieuw-York heeft aangebracht. Kinderzegen is iets, waarop alle echtgenoo- ten gesteld zijn, in het bijzonder de moeders, doch, wanneer die zegen al te groote afmetingen aanneemt, dan dreigt hij, vooral wanneer de finan- tiëele draagkracht van het huisgezin niet groot is, tot het andere uiterste over te slaan. In zulk een twijfelachtig geluk bevindt zich de Berlijnsche kantoorknecht Schulz. In een tijdperk van twaalf jaren schonk zijne vrouw hem vijfmaal een twee ling en wisselde deze treffende gebeurtenissen nog af met geboorten elk van één kind. Tot overmaat van geluk of ramp zag de gelukkige of rampzalige huisvader dezer dagen andermaal zijne familie vermeerderd en ditmaal met een drieling. De kinderen zoowel als de moeder zijn allen volmaakt gezond. Het spreekt vanzelf dat men van alle kanten het huisgezin in voedsel en kleeding moet bijspringen. Daar is dan ook geen verdienen tegen en de kostwinner wordt, naar men beweert, al het huis uitgejaagd door het al arm en de drukte van zijn talrijk kroost, dat hem dag noch nacht met rust laat. De slangen Boer. Er is zoo meldt men, te Galton Illinois, een man woonachtig, Dan Stone

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2