N\ 21. Donderdag 15 A". 1887 Nieuws- en Advertentieblad. TWEE BEELDEN. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Buiten de deur eener arbeiderswoning zien wij bij tusschenpoozen eene vrouw verschijnen. Angstig ziet zij telkens de straat langs, als vreesde zij iemand te zien naderen. Is ie man nog niet thnis? vraagt een buurvrouw, nu, mijn Jan al sedert een uur, maar, ofschoon ik je niet ongerust wil maken, meen ik je toch te moeten zeggen dat je man weer bij den tapper, naast de fabriek is binnengegaan, dus ik zou je raden maar alvast de kinderen in slaap te maken, dan zijn die ten minste van de vloer als hij je straks weer begint uit te schelden. Ik heb met je te doen mensch, als hij het echter te erg maakt, kom dan maar met je beide schapen van kinders bij mij hoor De aangesprokene wordt na deze toespraak nog zenuwachtiger dan zij reeds is, met een zucht gaat ze naar binnen, en, op de angstige vraag van den oudsten jongen, of vader „moessie" van nacht niet zal slaan, antwoordt zijneen mijn jongen, kom ga nu gauw met je broertje naar den zolder, en slaap maar spoedig in. Schoorvoetend voldoen de kinderen aan het verzoek, doch slapen, zoolang moessie niet bij hen komt, kunnen zij niet. De arme vrouw zit nu alleen in haar kamertje, het avondeten heeft zij voor haar man gereed gezet. Daar wordt de deur ruw opengestooten, en, met waggelenden gang treedt de vader het vertrek binnen. Dag Klaas, groet zijne vrouw, doch hij, in plaats van te antwoorden, brult meer dan hij spreektwat wijf, denk je dat ik dat eten wil hebben, geef me een glas klare. In die vervloekte fabriek ben ik zoo dorstig gewor den, en nu moet ik niets van je flauwe kost hebben. Maar Klaas, zegt zijne vrouw met zachte stem, buurman Jan is al over een uur terug, en hebt ge niet reeds wat te veel ge dronken Och, begin nu toch niet te vloeken en te schelden, maak de kinderen boven niet wakker, eet nu wat, en laten wij gezellig met elkander praten. Maar de zachte stem mist hare uitwerking, vloekend smijt de woesteling de stoel van zich af, en togen de tafel aan, de vrouw vlucht angstig in een hoek der kamer. De kinderen door het gedruisch ge wekt en bang dat moeder leed geschiedt beginnen te huilen. Nu wordt de man nog woester, hij vervloekt zijn vrouw en kroost, gooit, wat in zijn nabijheid komt, omver, en als een wild dier verlaat hij weder de woning om in de een of andere kroeg het grootste gedeelte van het pas ontvangen dagloon te verteeren. Helaas, het onderwerp is niet nieuw, doch gelukkig valt ook op een ander beeld te wijzen. Jan, de zoo even genoemde buurman, uit de fabriek komende, spoedt zich, met zi,]n keteltje in de hand, naar huis. Zijn vroolijk gelaat tuurt over het gordijntje naar binnen in het kamertje. Daar is vader! roepen drie kleuters tegelijk, en wedijveren wie er het eerst aan de deur zal zijn om vader te be groeten. Met één op zijn schouder en twee kleinen aan de beenen hangende, komt Jan als in triomf de kamer binnen. Met een van liefde stralend gelaat ziet zijn vrouwtje dat stoeien aan. De stoel voor vader staat gereed, de karne- melkpap wordt in een schotel op tafel gezet, ieder krijgt een lepel, en, nadat allen, klein en groot, eerbiedig de handen gevouwen en elk op hunne wijze Hoogeren zegen hebben afgesmeekt, wordt lustig op den schotel aan gevallen, die spoedig zijn bodem laat zien. Na een kort dankgebed, ruimt de vrouw de tafel op, en, nadat de kinderen in hun bedje zijn gelegd, vertelt zij haar man „dat het er bij buurman Klaas weer zoo gespookt heeft." 't Zijn maar eenvoudige schetsjes, deze beide, maar zijn ze niet waar V. C. TEXEL, 14 December 1887. Maandagavond had alhier weder eene volks voorlezing plaats, van wege het dep. Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Als eerste spreker trad op de heer de Braai, die eene met zorg bewerkte, en met pikante en humoristische opmerkingen gekruide lezing hield over spreken. Alleszins duidelijk schetste hij wat spreken is, het verschil tusschen spreken en praten en de verschillende wijze van spreken enz. enz. Deze lezing werd met veel genoegen aan gehoord. Na eene pauze werden bijdragen geleverd door denzelfden spreker en de heeren de Vries en Loman. In het sluitingswoord van den Voorzitter werden de leden opgewekt om ook bij huis houdelijke vergaderingen, zooals er spoedig weder eene gehouden zal worden, van hunne belangstelling te doen blijken, door eene goede opkomst. Het lijk, in de vorige week op het westerstrand alhier aangespoeld en op de begraafplaats aan de Koog begraven, is zon dag j.l. op verzoek van eenige personen uit Noordwijk opgegraven ter herkenning. Men heeft toen bevonden, dat het een Noordwijker visscher, genaamd Willem van Roon, oud 87 jaar, was. In October 1.1. sloeg hij met twee makkers van eene bomschuit in zee en kwam toen jammerlijk om het leven. Naar men ons mededeelt ontstond giste ren morgen een begin van brand in het huis bewoond door den heer D. te Oudeschild. De brand werd nog in tijds ontdekt en gebluscht, evenwel schijnt er nog voor pl. m. f 100 brandschade te zijn toegebracht. Waal, 13 Dec. Zijn de schoolverzuimen op enkele dorpen van ons eiland des zomers wegens veldarbeid schrikbarend, hier zijn ver zuimen van dien aard zeer gering. Slechts 1 leerling was den geheelen zomer absent; de verzuimen der overigen waren weinige. De laatste weken evenwel is tengevolge van hevige verkoudheden en kinkhoest het bedrag der absenties bijna 40 Pet. Op een schoonen winterdag, wanneer het ijs de jeugd naar buiten lokt, mag dit bedrag wel eens worden overschreden, maar anders heeft dit nooit plaats. Den Hoorn, 11 Dec. Heden werd alhier tot predikant beroepen den Weleerw. Heer Wierts van Coehoorn, predikant te Nieuwer- kerk in Zeeland, 't Is te hopen, dat genoemde Heer die beroeping moge aannemen. Blijkens achterstaande annonce, zal op Zondag 18 dezer, des namiddags ten 1 ure, in het lokaal Tivoli te Helder eene vergadering plaats hebben, met het doelde behandeling van een voorstel tot stichting eener centraio liberale kiesvereeniging in het nieuwgevormde hoofdkiesdistrict Helder. Men wenscht, dat velen zich genoopt zullen gevoelen, die vergadering te gaan bijwonen, nu de hoofdzetel te Helder is gevestigd. Ten einde mede te werken tot bekend making in ruimer kring, voldoen wij gaarne aan het ons gedaan verzoek tot opname van onderstaande van de Rijkspostspaarbank. Bij feestdagen, als de wederom ophanden zijnde (Kerstmis en Nieuwjaarsdag,) worden gelijk de ervaring leerde— door schoolcom missies, industrieelen en anderen (colleges, dan wel particulieren,) vaak geldelijke belooningen of cadeaux in den vorm van spaarbankboekjes uitgereikt. Het kan zijn nut hebben, de aan dacht der personen of lichamen, die op derge lijke wijze belooningen wenschen toetekennen of geschenken willen aanbieden, te vestigen op de bestaande gelegenheid om, binnen zeker tijdsverloop, de terugvordering van ingelegde sommen te beletten. Dit kan-geschieden, door in de zoogenaamde „verklaring" (een gedrukt formulier, hetwelk, bij de toetreding als in legger moet worden geteekend) een voorwaar delijk beding, ten aanzien der terugbetaling, te doen opnemen. Zoo kan o. a. terugbetaling aan de inleggers (dat zijn zij, te wier namen de boekjes luiden) afhankelijk worden gesteld van de toestem ming van hen, die de boekjes hebben genomen, of kan daarvoor een of ander tijdstip, eene of andere gelegenheid, bijv. meerderjarigheid, hu welijk enz., worden aangenomen. Is bij den inleg ten behoeve en ten name van derden, geene dergelijke restrictie gemaakt, en verkrijgt dus de bevoordeelde de dadelijke beschikking over de ingelegde gelden, dan —ge lijk reeds niet zelden bleek— worden deze dikwijls zeer spoedighetzij geheel, hetzij groo- tendeels, teruggevorderd. Zij echter, die den hierbedoelden vorm om belooningen toetekennen, weldadigheid uitte, oefenen of geschenken te geven, te baat nemen doen dit klaarblijkelijk met het doel, om bij de belanghebbenden den lust tot sparen opte TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1