N#. 23. Donderdag 22 December. A#. 1887. Nieuws- en Advertentieblad. B IJ E N. Binnenland. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per j o:t door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertenliên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Zij, die zich vanaf heden op ons blad wenschen te nbouneereu ontvangen de nog in deze maand verschij nende nummers gratis. Vervolg.) Maarals nu alle boeren eens bijen gingen aanschaffen, waar moest dan de honig blijven Als er volgens nauwkeurige opgaven wordt gezegd, dat Duitschland per jaar voor meer dan f' 3.500.000 aan honig en was uit voert, en als men weet, dat onze bakkers veel liever onzen honig dan vreemde gebruiken en duurder betalen, dan kan men verzekerd zijn, dat zij het zouden toejuichen, wanneer ze steeds genoeg inlandschen honig konden ver krijgen. Behalve de geldelijke winsten, die zij op leveren, doen de bijen nog meer nut. Bezitters van uitgestrekte boomgaarden, vooral waai de fijne appels en peren groeien, hebben het al lang door de ondervinding geleerd, dat de bijen hun onschatbare diensten bewijzen en de hoeveelheid vruchten aanmerkelijk ver- hoogen. Door welk middel? Doodeenvoudig doordat de nijvere diertjes, zonder het misschien te weten, bij het opsporen der zoete sappen, waarvan zij honig fabriceeren, de bloempjes der vruchtboomen op kunstmatige wijze be vruchten. Nu zijn ze op de meeldraden van deze bloe men, en een oogenblik later bevinden ze zich in de nabijheid van stampers van andere bloe men en verrichten op deze wijze een hoogst nuttigen arbeid, waarvoor de menschelijke krachten te kort schieten, terwijl de wind als overbrenger niet Itijd op den juisten tijd gunstig is, en hoogs is bij uitzondering kan doen wat de bijtjes honderden malen per dag gratis en als aan hun werk verbonden ver richten. Daar, waar de boeren een groot getal bijen korven houden, zijn dus de oogsten der vruch ten meer zeker en rijker, dan waar geen bijen aanwezig zijn. Wanneer wij deze wonderschoone werking der eenvoudige diertjes nagaan en zien op welke wijze de schoone natuur steeds blijft wat ze is, dan kan de mensch, die meent met nietsdoen door de wereld te kunnen komen, verschillende deugden uit de bijenwereld lee- ren, als hij slechts acht geeft op hare vlijt, zucht voor orde, kunstvaardigheid en spaar zaamheid. We hoorden een 70-jarig ijmker verhalen„niets verschaft mij meer genot, meer genoegen, meer afwisseling, meer tevre denheid dan mijne bijtjes." Geheele namid dagen kon de man bij zijne diertjes doorbren gen, zonder naar iets anders te verlangen. En kwam men hem bezoeken, dan maakte hij steeds vergelijkingen tusschen de menschen en de bijen, en keerde menigeen huiswaarts, vervuld van eene goede gedachte en het voor nemen om zich te beteren. Wat nu de teelt betreft, dient in de eerste plaats te worden gezegd, dat alle plaatsen, die zijn beschut voor scherpe, koude winden, geschikt zijn. Dat de nabijheid van koolzaad-, klaver-, boekweit- en heidevelden, alsmede uitgestrekte graslanden, benevens velden met erwten en wikken, alsmede veel kruis- en aalbessen en zooals boven gezegd is vrucht boomen, eene groote aanbeveling voor die plaatsen is, begrijpt ieder. De zomers behoo- ren voor het goed tieren niet al te kort en de winters niet te lang te zijn. Wie verwacht, dat wij eene geheele, eene volledige beschrijving van de teelt der bijen zullen geven, zou zich bedriegen, 't Onmoge lijke zal men hiervan inzien, wanneer men weet, dat een weekblad met den besten wil zooveel ruimte niet kan afzonderen en er bovendien overvloed van boeken en handlei dingen uitsluitend over de bijen alom ver krijgbaar zijn. Het doel van dit schrijven is, zie opstel I, de bijenteelt aan te moedige..., aan te bevelen, en hem, die er voor het eerst mede begint, met een ander op de hoogte te brengen. De bijenstal moet worden aangelegd op eene beschutte, drooge plaats, b.v. tegen een muur met de richting tegen het Oosten, opdat de scherpe zonnestralen van den middag evenmin als de snerpende noordenwinden schade kun nen veroorzaken. Ten einde de korven schaduw te geven, wordt de bijenstal van een vooruitspringend dak voorzien. Hier en daar ziet men er soms kleeden voorhangen, die kunnen worden op getrokken en neergelaten. Minstens een halven meter moet de onderste rij korven van den grond afstaan, terwijl tusschen iedere twee rijen korven eene tusschenruimte van 1 meter moet blijven. Het is ook verkeerd, de korven al te dicht tegen elkander aan te plaatsen. In de nabijheid der bijenkorven late men geen gras opkomen, omdat de bijen, welke in het vaak natte gras vallen, meestal sterven, wat niet zoo spoedig het geval zal zijn als de bodem voor den stal met een laag zand is bestrooid. Evenwel mag het zand niet zoo hoog liggen en zoo droog worden dat er verstuivingen, die nadeelig voor de bijen zijn, kunnen plaats hebben. Voor het zwermen vooral is hoog geboomte in de nabijheid der korven zeer las tig; evenwel ziet men sommige ijmkers niet ver van den stal boomen en struiken planten, doch dezen worden laag 'gehouden. De bijen vliegen bij het zwermen dan niet naar andere plaatsen en uit het lage geboomte zijn ze ge makkelijk te krijgen. De korven zelve zijn, zooals ieder wel eens zal hebben opgemerkt, zeer verschillend. Zij worden het best van stroo gevlochten, waarbij tegen het indringen der buitenlucht de reten nauwkeurig en zuiver moeten zijn gesloten. Verreweg het menig- vuldigst worden de strookorven aangetroffen, welke uit één stuk zijn vervaardigd. Aan te bevelen zijn deze echter niet, wat wel van de deelbare zoogenaamde magazijnkorven kan worden gezegd. Deze zijn samengesteld uit op elkander gezette ringen van stroo, voor zien van een afzonderlijk deksel, waardoor men naar gelang der omstandigheden de korven kan verkleinen of vergrooten. De groote voor- deelen springen hierbij al dadelijk in het oog. Heeft men b. v. een korf, die buitengewoon zwaar met honig is beladen, dan neemt men eenvoudig van boven een ring er af en brengt er onder weder een ledige aan. Hierdoor of liever hiervan ondervinden de nijvere diertjes bij hunne drukke werkzaamheden weinig hin der, omdat, zonder dat er gapingen ontstaan, de inwendige bouw wordt vernieuwd. In lange winters of in slechte jaren hebben deze magazijnkorven nog het voordeel, dat men verschillende korven gemakkelijk kan ver eenigen. Soms zijn de korven niet van stroo, doch van hout vervaardigd, die echter bij de eerste moeten achterstaan, omdat zij bij de hitte bersten, ja scheuren, en 's winters ook lang zoo warm niet zijn. TEXEL, 21 December 1887. Maandagavond had eene vergadering plaats van het Dep. Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ter bespreking van de Algem. Bewaarschool. De commissie over genoemde school bracht eene nieuwe begroo ting ter tafel, waaruit bleek, dat het voort bestaan dier inrichting nog niet hopeloos was. Naar aanleiding van de thans ter tal'el gebrachttfe begrooting, stelde de commissie voor: de bewaarschool alsnog te laten voort bestaan. Nadat verschillende sprekers hierover het woord hadden gevoerd, werd bij acclamatie besloten het bestaan der Alg. Bewaarschool weder voor drie jaren te bepalen. Op 't strand zijn aangespoeld: 2 zware masten, een ra, en een klein wrakje, bene vens een kippebank en een riem, gemerkt „Scholten" De bijeenkomst Zondag j.l. te den Hel der gehouden, heeft geleid tot het oprichten eener centrale liberale kiesvereeniging voor het district Helder. Volgens achterstaande annonce bestaat ook hier het plan om voor geheel Texel eene dergelijke vereeniging in het leven te roepen. Oudeschild, 20 Dec. Geeft de garnalenvis- scherij al geen schitterende resultaten, toch verschaft zij aan menig gezin een behoorlijk bestaan. Gisteren namen ook de Noordzee- visschers deel aan deze visscherij, zoodat de vloot toen nagenoeg 100 schuiten telde. Ge middeld worden per etmaal 100 manden gar nalen aan de kokerijen gebracht. De prijs, die thans aan de visschers wordt betaald, bedraagt f'3.— per mand. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1