Buitenland. Helder, 20 Dec. De commissie,die zich beijverd heeft in deze gemeente gelden in te zamelen, om aan de kloeke manschap der reddingsboot uit te reiken, als een blijk van welverdiende hulde, is boven verwachting geslaagd. Zij is in staat ge steld om aan de moedige redders, die over 't ge heel karig met aardsche goederen zijn bedeeld, eene flinke som gelds ter hand te.'stellen. Trou wens zal de redding der manschappen van de Duitsche bark Renown hier niet gemakkelijk vergeten worden. In een der waggons van den trein,-die on langs bij Schagen door verkeerden wisselstand op eenige veewagens liep, lag een marine-matroos te slapen. Hij bleef bij al de schokken en stooten van den trein rustig liggen. Toen hij met veel moeite werd wakker gemaakt en men hem vroeg „man, hoe kun je zoo nog blijven slapen gaf hij kalm ten antwoord „Wat heb ik met die drukte noodigJanmaat keerde zich op de an dere zijde en snorkte er een poos later weer dapper op los. In de den 19 dezer gehouden zitting van de Tweede Kamer zijn ingekomen de wetsont werpen tot vergoeding aan het Moederland van uitgaven, voor Indië gedaan, en voor de bestem ming der Indische overschotten, benevens een ontwerp bevattende nieuwe bepalingen omtrent overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeug dige personen. Genoemd ontwerp verbiedt nl. den kinderarbeid tot, het dertiende en den veld arbeid tot het twaalfde jaar. Tot het zestiende jaar is de geoorloofde arbeidstijd tien uur daags. Nachtarbeid en Zondagsarbeid zijn tot het acht tiende jaar verboden. De beraadslaging over hoofdstuk Oorlog werd voortgezet en daarbij is onder verschillende andere punten besproken de post tot aanschaffing van repeteergeweren, welke is aangenomen. De be grooting is daarop aangenomen met 46 tegen 7 stemmen. Te Naarden is men tot de overtuiging ge komen, dat van don daar aanwezigen voorraad scherpe patronen, een getal van bijna 20.000 (zegge twintig duizend) ontbrak, zonder dat men er in geslaagd is den dader of de daders van dezen vermoedelijken diefstal aan te wijzen. De justitie doet een streng onderzoek. De uitvoer van schapen uit Harlingen naar Engeland neemt nog steeds toe. In de afgeloopen week zijn niet minder don 5000 schapen getrans porteerd, van welke de Grebe" alleen 2500 naar Londen overbrachttoch bleef er nog heel wat van dat wollig vee achter, dat met volgende ge legenheden wordt verscheept. Mevrouw Knuttel te Ede, die een stuk hei degrond aankocht, om dezen winter arbeid te kunnen verschaffen aan behoeftigen, geeft reeds aan meer dan 40 arbeiders geregeld werk. Voor tal van gezinnen is dat een ware uitkomst. Uit Friesland schrijft men: Ook in deze provincie beginnen de armbesturen en andere corporaties meer en meer het stelsel van werkverschaffing voor de minvermogenden in praktijk te brengen. Zijn de flnancieele vooideelen minder groot dan men oppervlakkig denkt, op moreel gebied is het veel beter dan het „geven". Dat werkverschaf fing niet zooveel minder uit de gemeentekas eischt, wordt duidelijk, als mon bedenkt dat het aantal vragers aanmerkelijk grooter wordt dan wanneer van bepaald „onderhoud" sprake is. Immers vele arbeiders, die werkelijk diepe armoede lijden zien er tegen op om aan de voogdij in den vorm van geld of brood ondersteuning te vragen maar nu hun de gelegenheid gegeven wordt om door eigen arbeid, zij het daii slechts een schraal dag geld te verdienen, nu komen zij zich aanbieden. Natuurlijk brengt het verwerkte meer op dan de prijs die voor de grondstof gegeven werd, maar dit voordeel is veel kleiner dan de som, die voor de verwerking aan de arbeiders betaald is. Hoe meer arbeid er dus verricht wordt, des te grooter subsidie de arm voogdij uit de gemeentekas vraagt eu daarom is werkverschaffing geen middel 0111 de som, die anders steeds „gegeven" werd, belang rijk te doen dalen. Maar, zooals wij reeds zeiden van de moreele zijde beschouwd, is werkvorschaffing verre te ver kiezen en kan hot den weldenkende niet anders dan aangenaam zijn, te zien hoe sommige gemeen ten haar best doen om den minbedeelde in de gelegenheid te stellen, door eigen werk verdiend brood te eten. Hier bestaat het werk in keiklop- pen, daar uit mattemnaken, elders uit touwplui zen, boschgro'nd aanmaken, enz. Sedert de ramp met de „Scholten" wordt in Engeland van vele zijden andermaal aange drongen op het tut stand brengen van electrische verbindingen van lichtschepen met de kust. Der gelijke verbindingen langs de Nederlandsclie kust en meer in het bijzónder eene telegraaflijn van een der Wadden-eilanden naar het lichtschip „Ter- schellinger Bank," zouden eveneens gewichtige diensten kunnen bewijzen. Zijn wij wèl ingelicht, dan is de aandacht onzer Regeering op dezè aan gelegenheid gevestigd niet alleen, maar houdt men zich bij do departementen van marine en waterstaat ernstig bezig met het onderzoek naar de middelen, waarmede het beoogde doel het best zou. kunnen worden bereikt. (Sip.) Naar wij vernemen, zal het vrouwengesticht te Veenhuizen worden opgeheven en zullen do vrouwen binnenkort naar Leiden worden overge bracht, omdat de toevloed van verpleegden tegen woordig buitengewoon groot is en ook weldra te Hoorn geeno plaats meer zal ..zijn. (II.D.) Een goedhartige keukenmeid gaf dikwerf uit de provisiekast aan arme lieden, die aan de deur kwamen bedelen. Haar meesteres, die deze gewoonte afkeurde, deed de keukenmeid opmer ken, dat het eten, dat zij wegschonk, niet van haar was.„Och", zeide deze, „de menschen wa ren zoo behoeftig en ik geloof niet, dat het u schelen kan, als ik hun wat geef." De dame, die begreep, dat een betoog niet hel pen zou, meende haar keukenmeid een praetische les te moeten geven. Toen haar dus een arme vrouw eens om wat kleeren vroeg, nam zij een paar schoenen van de dienstbode en gaf die aan de bedelares. De keukenmeid, hoorende wat er met haar eigendom was gebeurd, kwam zich bij haar mevrouw beklagen. „Och," antwoordde deze, „het arme mensch had zoo'n behoefte aan een paar schoenen en het zou u, dacht ik, niet kunnen schelen, dat ik haar hielp." Men schrijft uit Havelter Dinsdag j.l. werd door eenige jongelieden, in de weiden aan den straatweg, tusschen 't Lok en hier een varken gezien. Het kwam van den kant van Ruinerwold en zette koers naar den straatweg alhier. Daargekomen, zwom het door de hoofdvaart en liep verder naar 't Lage veld, waar het weer door iemand werd waargenomen. Daar zwom het weer door eenige slooten en de Boervaart en verdween in de bosschen aldaar. Het had de grootte van een friesch schaap en was donker, bijna zwart van kleur. Ook vertelt men, dat achter Havelte, in het Morlandsche bosch en de daarbij liggende duinen twee dergelijke dieren zijn gezien, waarvan het eene evenwel niet zoo groot was. Vanwaar komen deze dieren? Voor eenigen tijd ging ik met een Duitscher van hier naar Meppel. Deze vertelde mij, dat in Pruisen vele schade was aangericht door wilde varkens, die zich aldaar in de berg- en woud streken in menigte ophielden. Hij verzekerde mij, dat ze soms in eenen nacht een geheel aardappelveld doorwroetten en zoo de oogst ver nielden. Men giste daar echter wel, van waar ze kwamen Het waren naar zijn zeggen, geen eigenlijke wilde, maar wild geworden tarpme varkens, die voor eeni ge jaren door een rijk grondbezitter aldaar in zij ne bosschen waren losgelaten en zich aldaar zeer hadden vermenigvuldigd, doch uit die bosschen waren ontsnapt en heinde en verre verspreid. Mij dunkt, dat de thans hier rondloopende varkens ook wel van die familie zouden kunnen zijn. Dezer dagen is te Brussel eene verduistering- ontdekt van een bedrag van 200,000 francs aan conversie- bewijzen der leening van de stad Brus sel. De verduistering is bedreven door een be ambte van het gemeentebestuur. De schuldige is in hechtenis genomen, en met hem vijf andere personen, verdacht van medeplichtigheid, waar onder eene danseres van den schouwburg aan het Muntplein. Deze zaak maakt veel gerucht. Eene nieuwe schapensoort het Cherrotschaap komt in Engeland tegenwoordig aan de „vleesch- markt concurrentie aandoen. De'ze schapen zijn indertijd door Engeland zelf op de Falklandsei- landen ingevoerd en thans zoozeer „in menigte uitgebroken" (men neemt aan tot ongeveer een millioen), dat zich nu eene associatie heeft opge daan, om deze dieren in Engeland te importeeren en wel in bevroren staat. Inderdaad is het ac- climatiseeren van dat schaap op die eilanden dus eene goede geldbelegging geweest. Aan de Standard wordt uit Weenen gemeld, dat de Duitsche en Oostenrijksche Regeeringen langs diplomatieken weg onrustbarende inlichtin gen ontvangen hebben nopens den binnenlandschen toestand in Rusland, welke als zoo hachelijk wordt voorgesteld, dat een buitenlandsche oorlog het eenige redmiddel zou zijn. Zelfs beweert men, dat er eene Ministerieele crisis zou bestaan, dewijl de Minister van Financien geweigerd" zou hebben de gelden te verstrekken, benoodigd tot uitvoering van zekere, door den Czaar bevolen, oorlogsmaat regelen. In den Parijschen gemeentel aad is door een der leden het voorstel gedaan om het plein voor de magazijnen van „Bun Marché" te herdoopen en het den naam te geven van „Boucicaut", als een bewijs van erkentelijkheid jegens de vrouw, die van haar vermogen een zoo weldadig gebruik heeft gemaakt. In handen gesteld eener commissie. Op den St.-Louis-Arkansas Texas-Spoor- weg is nabij Texarkans, Vrijdagnacht van een naar het noorden bestemden trein de postwagen door drie mannen bestolen. Zij namen eene waar de van 10,000 doll, mede, maar lieten de brieven zakken onaangeroerd; ook de passagiers werden niet lastig gevallen. Na de groote overstroomingen in September,, heeft de Yellow-rivier plotseling zijn loop veranderd. Daardoor zijn zevenduizend vierkante mijlen grondgebied onder water gezet. Er zijn duizenden slachtoffers. Milliöenén in woners zijn- zonder schuilplaats. De rouw in gansch China is groot. De volgende geschiedenis had onlangs plaats te Salonica, aan boord van den stóomer „Bellona," die 400 passagiers had. De kreet van „brand!" liet zich hooren en alle passagiers trachten in de sloepen te komen- Het was echter valsch alarm want er was geen sprake van brand. De kapitein trachtte de menschen gerust te stellen, maar 47 menschen die in een sloep zaten, zonken, daar de wind het te zwaar geladen vaartuig deed om slaan. Ook op het dek werden eenige passagiers in het gedrang gedood. Het is gebleken dat het geroep van „brand!" het werk was van dieven, die van de verwarring gebruik wildén maken om te stelen. Uit de hut van den kapitein was dan ook 50,000 fres verdwenen. In de vorige maand zijn bij Stockholm uit gebreide vergelijkende proeven genomen met zee- mijnen, geladen met belliet, en zeemij nen geladen met schietkatoen. De proeven werden geleid door den Zweedschen kapitein Konow en den scheikun dige aan het marine-departement, den ingenieur Cronquist. Verschillende proefnemingen met het nieuwe springmiddel belliet in het vorige jaar uitgevon den door den Zweedschen ingenieur Lamm hadden reeds aangetoond dat de vernielingskracht die van het Nobelsche dynamiet en van sébastine verre overtiof. Na aanvankelijk met zoogenaamde land-torpédo's en met kleine zeemijnen te zijn beproefd, heeft' men thans de vergelijkende proef genomen met 11 zeemijnen, elk geladen met 10 a 12 kilogram belliet, en 6 mijnen geladen met ongeveer een gelijk gewicht aan schietkatoen. De uitwerking heeft de verwachting verre overtroffen. Op eene waterdiepte toch van 3 meter was de ontwikkelde kracht 25 pet. grooter dan van schietkatoen. Bij de mededeeling dezer proeven wordt boven dien in herinnering gebracht dat belliet, in afwijking van alle andere brisante middelen, geen enkel gevaar- oplevert noch in bewaarplaatsen, noch bij vervoer; het is zelfs met hamerslagen niet tot ontploffing te brengen: de ontsteking geschiedt door slagkwik of door gewoon buskruit. Uit Reichenbac-h wordt aan het Berl. Tagebl. geschrevenTen gevolge van het nuttigen van varkensvleesch, waarin trichinen gevonden wer den, zijn hier en in omliggende plaatsen twee en twintig personen gestorven, terwijl zeven en tach tig zwaar ziek zijn. De ziekte neemt een vreese- lijk verloop. Met. sterk gezwollen lichaam, lood- blauw gezicht en verlamd aan alle ledematen wachten de ongelukkigen de verlossing van hun lijden af, welke in de meeste gevallen slechts d6 dood brengen kan. Van alle zijden komen giften in om den nood te lenigen, want ook in behoef tige gezinnen maakt de ziekte slachtoffers. De stoomboot Alisa dezer dagen van Aspin- wall, Midden Amerika, te New-York gearrivëerd, rapporteerde een zonderling avontuur, op haar reis ondervonden. Met helder weder en effene zee, terwijl de groote boot zich met spoed en statie over het stille nat voortbewoog, ondervon den de opvarenden plotseling een schok, die het schip van top tot kiel deèd schudden. De schok werd gevolgd door een schrapend geluid bijna alsof de kiel over een rotsrug heen schuurde. Het schip slingerde geweldig heen en weder en

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2