ij. -- Uitpye Tenue Gonrait. Parkstraat No. 294. Burg op Texel. 24e Jaarsaai tier Yereenipi 1 SB 0 I Gebrs. Broekkamp. Café „PARKZICHT." Lezini tan den Heer 4e Joe uit Eiorlai, Lange veld De liooij. Nette bewerking. Billijke prijzen. J. J. Kuijper, Tweede Uitvoering „T EXE L" "yyreder Qntvangen N.B. Voor elke 50 cents verkochte goederen, wordt een genummerde Feuilleton. EXCELSIOR, I AFLOOP BAL DE BANNELINGEN. Eij voortduring bevelen wij ons beleefdelijk aan tot de levering van verschillende drukwerken voor Gemeente- en Polderadministratiën, alsmede tot het vervaardigen van Tromvbrieven, Visitekaarten, Adreskaarten, Rouwbrieven, Nota's, Quitantiën, Etiquette», Facturen, Prijscouranten, Gelegenheids- en Bruiloftsliederen, Circulaires, Aanplakbiljetten, Strooibiljetten, Adressen, Reglementen, Diploma's, Convocation, Programma's, Briefhoofden, enz. 11 11 GEVESTIGD TE TE VEE. De ondergeteekende bericht het geachte publiek, dat bovenbedoelde Vereeniging op 1 Dec. j.l. weder in werking is getreden. Zij, die lid wenschen te worden, verbinden zich voor één jaar. De Contributie is 5 cent per week. Na afloop van dit vereenigingsjaar worden de prijzen voor elke 100 leden aldus verdeeld 1 prijs vanf 20 1 - 15 f 5.- - 10 - 4.- - 40 - 3.50 - 35 - 3.- - 30 10 10 10 25 20 20 2.- - 50 1.50 - 30 1.- - 20 f 260 100 prijzen. De leden kunnen de waarde, wat het lot hun toewijst, naar keuze, uitzoeken uit de handelszaak van den Directeur, hetzij Meube len, Koper-, Blik-, of Ijzerwaren, Galanteriön of Gereedschappen, enz. Onder dankzegging voor 't vertrouwen van 550 deelnemers, den lsten jaargang genoten, beveel ik deze Vereeniging ten zeerste aan. Hoogachtend, De Directeur, Texel, Dec.. 1837. Parkstraat. DER op BAANDAG 3(> DECEMBER u.s. 's avomls S uur in „DE VERGULDE KIKKERT." Entrée voor oen heer met of zonder dame /"0.99 eene dame - 0.50 Donateurs hebben toegang op vertoon van hun diploma. Op den dag der uitvoering van 12 2 uren zijn aan 't bureau plaatsen te bespreken a 10 cents extra. Toegangskaarten zijn van af heden ver krijgbaar bij den secretaris der Vereeniging L. J. KIKKERT. Leden van andere gymnastiek-vereenigingen hebben toegang op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap. Personen beurden den leeftijd van 16 jaren worden niet toegelaten. eene NIEUWE COLLECTIE Dames en Heeren Groote parapluie's VANAF 80 CENTS. afgegeven. BURG - TEXEL. DONDERDAG 33 DECEMBER a. S., Entree 35 Cts. 's avonds half acht. door E. S. IV. Daarenboven, vervolgde Kitzoff, zoudt gy dan nog niet te beklagen zyn. De kolonisten zyn betrek kelijk vrij. Men kan u evenwel ook bestemmen voor de myn van Bolchoizavod, waar men gedurende 6 maanden het werk van 12 maanden moet verrichten, eh! eh! de sterkste man houdt het daar slechts 3 jaar uit. Maar men wil dan onzen dood, riep Godureau uit, die geheel verslagen was door de bijzonderheden welke de ontvanger opgaf, 't Is een vergissing, eene zeer groote vergissing. Wy zijn niet veroor deeld, om te sterven, noch in de mijnen, noch by de ijsbeeren. Men kan ons naar geen der plaatsen zenden, welke u daar opgeeft, mynheer ik noch myn Vulkaan zyn sterk genoeg om zulke beproe vingen te doorstaan ik ben vyf en vijftig jaar Bestaat er dan geen middel om er tegen op te komen, is er dan niemand, die ons zou willen beschermen? Ik zou met den gouverneur kunnen spreken, zei Kitzoff, terwijl hy met de oogen knipte. Waarlijk! vroeg Godureau. En op myne aanbeveling zou hy u een verblijf kunnen geven, dat u verkiest. Oh! gy zoudt onze redder zyn, inynheer, riep de oude onderwijzer uit terwijl hij do bleeke en slappe hand van den ontvanger uit erkentelijkheid in de zyne drukte. Deze viel hem inde reden met zyn scherp gegrinnik. Ja, Ja, zei hij, ik heb er reeds meer gered en dezen hebben my er voor bedankt zooals dat behoort eh! eh! eh! zie maar. Hy had uit zyn kalfslederen portefeuille verschei dene briefjes gehaald, welke hy aan den onderwijzer liet zien. Deze opende er een en las: Ik erken schuldig te zyn aan Michel Kitzoff twaalf roebels, welke hy Twaalf roebels, herhaalde deze, die zich ver beeldde, dat de goede man zich verwonderde over de som; voor minder kan ik het onmogelijk doen. 't Is dus een koop, welke gij ons voorstelt? hernam Godureau, die het nu eenig§zins begon te begrijpen. Waarbij het voordeel geheel aan uwe zijde is, voegde de ontvanger er aan toe. 't Kan zyn, zei de goede man, terwijl hy aan Kitzoff zijne briefjes terug gaf; maar ik kan niet beloven een som gelds te betalen, welke ik niet bezit. Ik belast mij er mee het u te verschaffen, u zoowel als uw makker. Rosow haalde de schouders op. Gy begrijpt het dus? vroeg Godureau. Volkomen, zei de jonge man, de ontvanger zal die 12 roebels afhouden van het jaargeld, dat de keizerin ons geeft. De keizerin geeft ons dus een jaargeld? Ja, en wy hebben niets te vreezen, noch van het werk in de mijnen, noch van de plaatsing in ververwijderde streken, waarmee deze man ons bedreigt. Waardoor? Omdat de politieke bannelingen de steden niet verlaten Zijt gij daar zeker van? vioeg Godureau ver licht en opgewekt uit; maar wat vertelde mynheer dan? Mijnheer, hernam Rosow hoopte vier en twin tig roebels te verdienen met onze vrees en onze onwetendheid, zooals hy dat zonder twijfel reeds van vele anderen verdiend heeft; maar dezen keer heeft hij zich noodeloos met eene leugen bezwaard. De ontvanger verbleekte, zyne loensche oogen namen eene toornige uitdrukking aan, die onmogelyk is weer te geven, en zijn gelach werd schetterend. Beleedigingen, aan mij, stotterde hy; zeer goed, Eh! Eh! Eh! Wy zullen eens zien, wie het zich eerst zal berouwen; ik ga den gouverneur opzoeken. Ik hoop hem ook te spreken, zei Nicolaas en ik zal hem met uw voorstel bekend maken. Kitzoff schaterde van lachen. Doe dat, doe dat! riep hij uit, te meer daar gy hem reeds zijt aanbevolen. Ik? Door uw neef Passig; eh! eh! eh! De komman- dant Lerfosburg, die een beschermeling is van den graaf, heeft bevel u goed te bewaken en u elk mid del, om tegen uwe verbanning te protesteeren te ontnemen, eh! eh! eh! Ik zou de bevelen nog iets hebben kunnen verzachten; maar gy hebt het niet gewild. En Michel Kitzoff vertrok. De bedreigingen door hem geuit, lieten niet lang op hunne vervulling wachten. Niettegenstaande hun titel van politieke bannelingen en hun tegen werpingen, werden Rosow en Godureau den volgen den morgen naar de noordelyke stroken gezonden als vrye kolonisten. Voor te vertrekken, verwisselden beiden hunne kleederen met die der Ostiaken. Eerst moesten zy een lederen broek aantrekken, welke tot aan de "knieën reikte, verder slopkousen met riemen aan de broek bevestigd, laarzen, gemaakt van rendier- pooten en met touw genaaid; oindelyk eene malitza of hemd, gemaakt van de huid van hetzelfde dier, met hot haar maar binnen gekeerd en een hand- schoon aan elke mouw vastgehecht. Over deze kleederen heen kregen zy nog aan de parka of buis van bont en over deze par ka weder een mantel, gons genaamd, waarvan de kap voorzien was van rendierooren en omzoomd met de huid van oen langharigen hond. Hun kleed was eindelijk compleet met een gordel, voorzien van knoopen en aan een dier knoopen een mes' met houten hecht, gevat in eene ledeien schede. Zoo uitgerust geleken de beide bannelingen zoo volkomen op een paar beeren, dat Vulkaan al blaf fende achteruit ging. Men gaf hun elk een boog van 6 voet lang en een koker vol pylen, eenige met blank geslepen punten andere zonder scherp voor de hermelynen en eek hoorntjes. Eindelyk na afscheid van elkaar genomen te heb ben, hetwelk Rosow nog zoo opgeruimd mogelyk had willen doen, ging elk een kant uit naar de streek, die elk als verblijfplaats was aangewezen. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk - LANGEVELD DE ROOIJ - Texel. 2 prijzen van mmiM jarajlÉ's en ei-touw.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 4