N\ 25. Donderdag 29 December. A". 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den daj»- der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Allendie. hunne Nieuwjaarsgroete willen toebrengen aan vrindenbelendenbegunstigers enz. vinden daartoe eene uitstekende•gelegenheid in ons No van 1 Januari a.s., waarin onder h't hoofd: XIEIJWJAARSt.ilOET aan familie, vrienden, hekenden en begunstigers van ondergeteekenden, eene lijst van namen zal worden opgenomen van hendie zich daarvoor aanmelden. De kosten daarvoor zijn 10 cents, tegen con- t a n t e betaling aan ons bureauhetzij in geld of postzegels. Nieuwjaar wenschen onder de a d v er te n- tiën opgenomenmits niet meer dan 5 regels beslaande, berekenen wij voor dat nummer ad 20 cent, meerdere regels tegvi het gewone tarief. Namen of advertentiën in te zenden uiterlijk vóór Vrijdagavond 10 uur. De Uitgevers. TEXEL, 28 December 1887. Maandagavond jl. gaf de Gymnastiek-ver- eeniging „Texel" alhier, hare 2de openbare uitvoering. Na de opkomst der Turners onder 't gezang van het Turnlied: „Vooruit" opende de president de vergadering met eene rede, waarin hij o. a. verzocht, niet al te streng te zijn in 't oordeelen; maar in aanmerking te nemen, dat de jeugdige vereeniging sedert de vorige uitvoering, zware slagen geleden had door het vertrek uit deze gemeente van den heer Laban en door het bedanken van eenige zeer goede werkers, zoodat bij het begin van dit boekjaar slechts een tiental leden overbleven. Van de 20, welke deze avond dus zouden werken, was de helft maar sedert korten tijd lid der vereeniging. Alle nummers van het progamma te bespre ken, die hierop volgden, zou te veel plaats ruimte van ons eischen, terwijl het zeker ook voor velen onzer lezers overbodig zou zijn. Wij wenschen daarom te volstaan met te vermelden, dat over 't geheel alles zeer wel in den smaak viel van het vrij talrijk opge komen publiek, zooals dan ook bewezen werd door het luide applaudissement na elke oefe ning. Een zeer geanimeerd bal sloot den avond. Oudeschild, 27 Dec. Eenige leden der Socië teit „Neptunus" alhiei hebben 't loffelijk plan opgevat, om in den loop der maard Januari, op een avond, tegen een matige entree, voordrachten te houden. De opbrengst zou ten voordeele strekken van het reddingsfonds, hetwelk te Helder wordt gesticht. Helder, 27 Dec. Van de redding der schip breukelingen der verongelukte Duitsche bark „Renown" is eene bijzonder goed geslaagde tee- kening gemaakt door den heer T. Zwanenburg, sergeant bij de Vesting-artillerie, alhier. De plio- tograaf, Dulfer, heeft reeds eene afbeelding dezer teekening genomen. Vermoedelijk zal zij in den handel worden gebracht, of in een geïllustreerd tijdschrift wor den opgenomen. In het teekenen van schepen en het vervaar digen van miniatuur-schepen, heeft^ genoemde sergeant eene flinke hoogte bereikt. Zijn liefheb ber i| werk werd reeds eenmaal op eene tentoon stelling bekroond. Bij de behandeling der aanvulling van de kies wet is een amend-Godin, om ook voor gemeenten beneden 40.000 zielen, waar dit noodig blijkt ge legenheid te geven op meer dan een plaats stem men in te leveren, aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. - Het inslaan der 25 meter lange heipalen voor de fundeering der ijzeren bekapping van het Cen traalstation te Amsterdam wordt dagelijks met afwisselend geluk voortgezet, Woensdag en Don derdag waren de vorderingen gering; telkens kon maar één paal met 120 slagen in de minuut door de zware machine worden ingeslagen. Het me talen heiblok of de stoomhamer wordt nauwelijks een halven meter opgeheven, en daar de slagen zoo snel op elkander volgen, blijft de paal tot in de diepte steeds eene trilling behouden, waarop de mogelijkheid van het inslaan dezer lange palen berust. Van 12 December tot heden werden 16 palen nog altijd in denzelfden put of liever rondom de bestaande fundeering, de eerste aan de west zijde van het station, ingeheid. Met nog 6 palen is deze eerste fundeering voor twee spanten ge reed. Daarop wordt dan weder een zware houten bodem voor het metselwerk gelegd. Den 21 brandde de groote boerderij van den heer P Wit te Hensbroek geheel af. Van den inboedel is het goud en zilver slechts gered, terwijl van het vee eene koe in de vlammeu omkwam en eenige zeer hevige brandwonden bekwamen, Alles was verzekerd. Een man die Maandag voor de rechtbank te 's Hage voor bedelarij terecht stond, en tegen wien het Openbaar Ministerie 5 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar eene rijkswerkin richting vorderde, deed den rechter het verzoek „om er assieblief nog een jaartje bij te doen!,, De rechtbank gaf echter geen gehoor aan dien wonsch, en veroordeelde den beklaagde tot de gevorderde straf. Uit Diepenveen wordt van 22 Dec. gemeld: Terwijl de vrouw van den 'seinwachter W., aan de grenzen van onze gemeente, onder Gorsel, gisteren tegenover haren woning den naderenden trein veilig seinde, zag ze plotseling dat de klee- ren van haar kind, dat al spelend de kachel ge opend had, vuur vatten. Bijna op hetzelfde oogen- blik vloog de trein voorbij en was de ongelukkige moeder eenige oogenblikken niet in staat haar kind ter hulp te snellen, terwijl zij de angstige smartkreten der kleine hoorde en telkens tusschen de waggons door de vlammen zag. Hoewel deer lijk gebrand, bestaat er gegronde hoop dat de kleine hersteilen zal. Te Weststellingwerf hoeft een treurig geval plaats gehad. Eenige jongelieden waren te 801111e- ga op het kerkhof bezig met het zoogenaamde St. Thomasluiden. Do gemeenteveldwachter De M. verbood hun dit, waarna zij op de vlucht gin gen. Ten einde hun nog verder vrees aan te ja gen, schoot hij zijne revolver in de lucht af. Hij schijnt echter niet hoog genoeg te hebben aan gelegd, althans, de kogel trof een der jongelieden in den hals, aan de linkerzijde, zoo dat de gewon de niet buiten levensgevaar verkeert. Het voor val wekt algemeen deelneming, te meei daar De Y. gunstig kekend staat en allesbehalve iemand is, die dadelijk geweld gebruikt. De zaak wordt gerechtelij k onderzocht. Men schrijft uit Wageningen, dd. 23 Decem ber Door den hoogen waterstand is de benedenste polder voor een groot deel overstroomdover eene groote uitgestrektheid zijn de uiterwaarden met ijs bedekt. De loswallen aan de haven staan geheel onder water. Thans is het water langzaam vallende. Hoe brutaal de angst den mensch soms maakt bewees dezer dagen een zakkenroller. De heer H., een burger renteniertje uit een on zer provinciesteden, logeerde te Amsterdam bij een zijner familieleden. Hij ging des middags uit, prachtig uitgedostom de kroon op alles te zet ten kwam uit zijn achterzak de punt kijken van een zijden zakdoek. De goede man moest tot zijne schade onder vinden, dat Amsterdamsclie zakkenrollers zelfs geen eerbied hebben voor zijden doeken, want toen hij thuis kwam, miste hij den zijne. Den volgenden dag ging hij uit op dezelfde wijze, de roode punt fladderde luchtig in den wind- Een familielid gaf hem den raad dit na te laten, maar hij verklaarde, nu eens weergaasch goed te zullen opletten. Ach, de eenvoudige man kende de slimheid niet van de straatdieven en raakte zijn doek weder kwijt. Hij keek vrij be teuterd, zei niets, maar vatte het voornemen op om den volgenden dag den dief een poets te bakken, want dat de zakkeoroller van gisteren en lieden één en dezelfde persoon moest zijn, stond bij hem vast. Den derden dag ging lij uit, een rood puntje was weder te zien, maar nu was de zakdoek vastgenaaid in den zak. In een der drukste stra ten voelde hij trekken: de dief liep in den val. 8nel wendde de bestolene zich 0111, om den schurk te pakken, maar vóór hij een woord had kunnen uitbrengen kwam zijn wang in zeer onzachte aanraking met de ruwe hand van den straatroo- ver, die hem bovendien toeschreeuwde„Wel schandaal, wie geeft jou het recht om een eerlijk man in zijn broodwinning te belemmeren!" Vóór de goede provincieman een woord kon uitbrengen was de dief verdwenen. De sukkel vertiok, zonder een woord te spreken, tot ver bazing zijner familie, den volgenden dag met den eersten trein, bij zichzelf de belofte afleggende, nooit meer te Amsterdam terug te keeren. Volgens telegraphisch bericht uit Nieuw-York kan er stormweder verwacht worden tusschen 23 en 30 December, op de breedte der koerslijnen van de stoomschepen, varende tusschen Nieuw- York en Engeland. De schoener „Elisabeth Dawson", van Hull naar Wyborg met koleri, is den 17den dezer in de Noordzee gezonken. De gezagvoerder en de timmerman zijn verdronken. De overige equi page werd in de sclieepsboot aangetroffen en aan boord opgenomen door het stoomschip „Toledo", kapt. Munroe, van Riga, en te Huil geland. Het stoomschip „San Vineente", van San- Francisco naar Vera-Cruz, is op zee verbrand. Elf der opvarenden worden vermist. De „Great Eastern," het bekende reusach tige schip, zal eindelijk gesloopt worden. Een handelaar in ijzerwaren te Liverpool heeft het vaartuig gekocht, met het plan het te sloopen en voor oud -roest te verkoopen. De „Great Eastern" meet 18915 ton en is 692 voet lang, 83 voet breed en 60 voet diep. Het schip is verkocht voor f 192,000 en brengt dus niet meer op dan een vierde deel der kosten, welke alleen voor het te water laten van het ge vaarte zijn uitgegeven. Do „Daily News" meldt uit St-Petersburg, dat ofticiëele tijdingen uit Syrië van bloedige botsingen gewagen tusschen Drusen en Bedouïnen waarbij de eersten 160 dooden en 300 gewonden moeten gehad hebben. De vreeselijke verwoestingen, door de Ho- ang-IIo of Gele Rivier in China, waren het gevolg van het doorbreken van een dijk, welke over eene lengte van zes kilometers weggeslagen werd. Ontelbaar is het aantal menschen, dat in de drie overstroomde provinciën 0111 het leven is gekomen en de zandmassa's, door het water medegevoerd, hebben uitgestrekte streken van het vruchtbaarste land in eené woestijn herschapen. De gouverneur van Honan heeft in het rapport over het gebeurde zich zelf van plichtverzuim aangeklaagd, doch werd door den keizer begenadigd. Ook de opzich ters der dijken beschuldigden zichzelf van nala tigheid en erkennen dat zij en hunne onderge schikten strafbaar zijn. Te Vernoë, alwaar sedert de groote aard beving in de maand Mei jl., de onderaardsche schokken zich gedurende den geheelen zomer als het ware eiken dag in meerdere of' mindere mate hebben doen gevoelen, heeft den llden November 11. weder eene vrij hevige aardbeving plaats gehad. Er waren drie schokken waar te nemen, waarvan vooral de laatste groote ontsteltenis teweeg bracht te Vernoë zelf, alsmede in de omliggende dorpen. Voor de noodlijdende aldaar is sedert Mei jl. tot 13 November opgebracht eene som van rbl. 362,654. Hoewel het wetsvoorstel aangaande een onderzeeschen tunnel ter verbinding van Engeland met het vasteland van Europa, reeds herhaalde lijk is ter sprake gebracht en even dikwijls is verworpen, verliezen de voorstanders toch den moed niet en wordt ijverig met peilingen enz. voortgegaan, te meer daar verscheidene leden van het parlement, die tot nu toe sterk tegen het plan ijverden, 1111 van houding zijn veranderd. In liet aanstaande zittingsjaar zal opnieuw een voorstel aangaande den tunnel in het Lagerhuis worden ingediend en indien het weder wordt ver worpen, zullen tal van afgevaardigden groote meetings houden ter bevordering van de plannen, in de hoop een groote beweging dienaangaande te verwekken. Een zeer ruim en rijk met de prachtigste stalaktiten bedekt druipsteenhol is in de streek TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1