Sint-Pieter te Rome, ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priester-jubileum. In de eerste dagen van 1818 werd mgr. Pecci tot nuntius te Brussel benoemd, na korten tijd te voren tot bisschop van Damiate gewijd te zijn. Achtereenvolgens bekleedde mgr. Pecci verder de posten van hoofd van den diocese van Perouse en, eenige maanden voor den dood van Pius IX - den opvolger van Gregorius XVI, die inmiddels gestorven was - van kardinaal-kamerling (1877). Den 7 Februari van het jaar 1878 overleed Pius IX en korten tijd daarna werd mgr. Gioacchino Pecci met 44 stemmen door het Conclave tot Paus gekozen. Een ongeluk dat ernstige gevolgen had kun nen hebben, had zondag j.l. plaats, door het schichtig worden van een paard voor eene slede gespannen. De heer Y. met vrouw en kind naar hier komende om ter kerkte gaan, had het ongeluk dat zijn paard voor zijn voer tuig gespannen, niet meer naar den teugel luisterde, en op hol ging, de slede stuitte tegen een boom op de Steenenplaats, ten gevolge waarvan de vrouw en het kind er werden uitgeworpen, en de eerstgenoemde nog al aan- merkelijk werd verwond. Een talrijk publiek woonde Dinsdag avond het concert bij, dat gegeven werd door de leerlingen van den heer M. Graaf, in de Vergulde Kikkert alhier. Wij wagen ons niet op het gevaarlijk ter rein van muziekbeoordeelaars, en volstaan met te zeggen dat de verschillende nummers van het progamma achtereenvolgens werden afgespeeld en door de aanwezigen luide wer den toegejuicht. Jammer was het dat het muziekinstrument waarvan zooveel voor het welslagen van de zen avond afhing, (de piano) niet in zoo'n goeden toestand was, als voor zulk een avond was gewenscht, zeker zouden de talenten van velen dan nog beter uitgekomen zijn. In de pauze werd aan den heer Graaf, door zijne leerlingen een zeer net rooktafeltje ver eerd, een welverdiend bewijs van waardeering aan den man, die dezen avond weder heeft getoond, dat de jeugd in hem een zeer goed muziekonderwijzer heeft. Blijve hij dat nog vele jaren. Wij maken er onzen lezers opmerkzaam op, dat de uitvoering der Gymnastiek-vereeniging „Texel" voor een weldadig doel niet zal plaats hebben op Vrijdag 6 Jan. maar op Donderdag 5 Januari a.s. (Zie achterstaande annonce.) Oosterend, 31 Dec. 1887. Gisteren werd in het lokaal van den Heer W. Koppen een damwedstryd gehouden, waaraan 15 heeren deelnamen. De prijzen,, bestaande in contan ten, groot f 8 en f 4, werden behaald dooi de heeren H. W. Maas van de Koog en C. A. Broekkamp van den Burg. Eerst laat in den nacht was de strijd beslist. Behalve de deel nemers waren vele toeschouwers in de zaal aanwezig. Oudeschild, 3 Jan. Sedert het begin der garnalenvisscherijin Nov. 1.1., zijn hier door de visschers 4336 manden garnalen voor de kokeryen aangebracht. Voor deze hoeveelheden werd ruim f12000 aan de visschers uitgekeerd. 't Is zeer te wenschen dat de minder gun stige opbrengst aan de buitenlandsche markt gedurende de laatste dagen, spoedig moge ver beteren. 't Lot van bijna 't geheele dorp hier, hangt in de wintermaanden grootendeels van de garnalenvisscherij af. Voor het nieuwe kiesdistrict Helder is eene r. k. kiesvereeniging opgericht, welke reeds 141 leden telt en zich zal aansluiten by den Noord- hollandschen bond en by den algemeenen bond van r. k. kiesvereenigingen. Dr. Schaepman zal uitge- noodigd worden tot het houden eener voordracht te Helder. Onder begunstiging van het heerlijkste win terweder werd Zaterdag in de harddraverslaan in den Kennemerhout te Alkmaar eene harddra verij met arresleden gehouden, waaraan 20 lief hebbers deelnamen. De prijs, een regulateur, werd gewonnen door den heer A. Peperkamp, te Alkmaar; de 1ste pre mie eene kaasstolp met 2 botervlootjes met zil ver gemonteerd door den heer G. L. Schuurman te Alkmaar en de 2de premie, een barometer door den heer H. Stikkel te Oudorp. De heer A. B. Mentz, eenige dagen geleden op Terschelling overleden, heeft zijne zeer belang rijke bezittingen, onder levenslang vruchtgebruik voor zijne weduwe, vermaakt aan de gemeente Terschelling, om daarvan later een naar hem te noemen fonds te stichten, waaruit alsdan bestaan de Vereenigingen of corporatiën toelagen kunnen ontvangen. Evenals elk jaar het geval is, wordt ook dit jaar wederom door H.H. M.M. den Koning en de Koningin aan eene commissie te Baarn, be staande uit den burgemeester, den predikant der Herv. gemeente den pastoor en nog twee leden- de belangrijke som van f1700 verstrekt, om daar voor gedurende den winter kleederen en levens middelen aan de behoeftigen dier gemeente uit te deelen. De eerste uitdeeling voor dezen winter haujl. Zaterdag plaats, waarbij door den burgemeester de bedeelden tot dankbaarheid werden aangespoorc aan de vorstelijke gevers, die genoemde som jaar lijks toestaan in navolging van de Koningin-moe der en Prins Hendrik. Uit Nijmegen schrijft men aan de N. R. Ct. Zij die zich door de voorgespiegelde hooge loonen hebben laten verleiden om in Duitschland aan het Noord-Oostzeekanaal te gaan werken, zijn deerlijk bedrogen geworden. Een dier lieden toch verhaalt het volgende „Toen wij op de plaats onzer be stemming waren aangekomen, werd ons een maal voorgezet, bestaande uit halfgare ongekookte aard appelen' wat de ons toegezegde vrije voeding moest verbeelden. Als slaapplaats werd eene keet aan gewezen, waarin de wind vrijen toegang had, zoo dat wij, al hadden wij ook vijf dekens gehad, toch nog, naar alle waarschijnlijkheid, bevroren zouden zijn. Hierover ontstond natuurlijk groote onte vredenheid. Toen werd ons fl.80 loon per dag, zonder voeding, toegezegd, doch wij vertrouwden de zaak niet, en besloten liever naar Holland terug te keeren. Sommigen, die nog geld hadden, vertrokken per spoor, doch de meesten moesten den afstand van Hamburg naar hier, zijnde naar gissing 120 uur gaans, te voet afleggen. Die tocht geleek wel eenigszins op den terugtocht van Napoleon's Leger uit Rusland. Om brood bedelend, nachtverblijf houdende in schuren, hooi bergen enz. gingen wij voort, al ons gereedschap onder weg te gelde makende, om eenigszins in de nooddruft te voorzien. Velen onzer zakten on derweg van uitputting ineen, doch werden door hunne makkers gedragen, daar zij anders van koude zouden omgekomen zijn." Men meldt aan de N. Rott. Ct. Voor eenigen tijd is in onderscheiden bladen medegedeeld, dat een gezelschap, bestaande uit 13 personen, zich begeven heeft naar Praetoria in de Transvaalsche republiek. Tot aanmoediging voor zoovelen, die hier vruchteloos naar een werkkring zoeken, welke een goed bestaan ople vert, kan de mededeeling strekken, dat op één na, die echter ook spoedig eene plaatsing zal kunnen erlangen, allen, twee dagen na hunne aankomst, op zeer voordeelige voorwaarden eene betrekking vonden, juist zooals zij die wenschen. De Sumatra Ct. deelt mede, dat bij de Ne- derlandsch-Indische Stoomvaart-maatschappij het voornemen bestaat, om aanstaande jaar met vier van haar grootste stoomschepen ook een stoom vaart verbinding met Nederland te openen. Daar de booten dezer Maatschappij alle havens in Indië aandoen, kunnen zij in Nederland dan ook lading innemen voor alle plaatsen in den Archipel: daar door zouden vervallen de onkosten van oversche ping en verder vervoer van de hoofdplaatsen naar de plaatsen van bestemming. Uit Amsterdam wordt gemeld: Wegens een defect aan de heimachine zijn de werkzaam heden voor de fundeering der ijzeren bekapping aan het centraalstation sedert 24 Dec. gestaakt. Te Amsterdam is met het oog op het ijs vermaak en de daaraan verbonden gevaren, de maatregel genomen, de dienstdoende agenten van politie ook overdag de dreg bij zich te doen dra gen, waarvan zij anders alleen des nachts voor zien zijn. Op ééne plek zijn aldaar eergisteren 14 personen door het ijs gezakt. Gelukkig werden allen ge red. Te Leeuwarden worden zoolang de straten glad zyn, de ingezetenen des morgens door het uiden der klok van het stadhuis, van gemeente wege gewaarschuwd om voor hunne woningen zand te strooien. Je Haarlem geschiedt dit voor middel van de welbekende „damiaatjes", die gelijk men weet, ook nog dienst doen om het eindigen van een srand aan te kondigen. Naar aanleiding van een uit Heerenveen ont vangen bericht wordt medegedeeld, dat bij door gaand vriezend weer de internationale wedstrijd op Maandag 9 Januari a.s. zal plaats hebben. Er geven zich zeer veel deelnemers aan. Naar men uit Heerenveen seint hebben zich voor den wedstrijd heden aangemeld 5 Engelsche beroepsrijders en Hagen en als amateurs Clement Hansen en J. H Harms van Hamburg en 4 En- gelschen. Hagen komt zeker. Uit Wommels wordt ons gemeld: Vóór vijftig jaar lagen in deze streken tal van terpen verspreid. Langzamerhand verdwijnen echter deze overblijfselen uit het grijs verleden, om met hun ne kostbare boven-aarde aan de omliggende lande rijen vruchtbaarheid te schenken. Eene der hoog ste terpen uit deze omgeving zal eerlang weder verdwijnen. Voor eene som van f7000 is deze terp, groot p. m. 1,50 H.A., verkocht, en denkt binnen korten tijd de tegenwoordige eigenaar met het afgraven te beginnen. De eerste trein van Groningen naar Nieuwe Schans ontkwam Woensdagmorgen aan een groot ongeluk. De Borger-Compagniesterbrug lag afge draaid, terwijl de trein in aantocht was. Geluk kig dat de machinist tijdig kon doen stilhouden. Naar men mededeelt, had de brugwachter zich verslapen. In den loop dezer week overleed te Tjerk- gaast (Fr.) een landbouwer, die om zijne rijkdom en zonderlingen eenvoudigheid nogal van zich liet spreken. Men verhaalt, dat „Sietse Gerbens" (onder dien naam was hij in den omtrek algemeen bekend) belangrijke sommen op verschillende plaat sen had uitgezet. Bij zijne dood vond men op zijn borst een sleutel, die moest dienen tot ope ning van een houten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten be vatten. Zijn aanzienlijk vermogen komt hoofdza kelijk ten bate van twee verre bloedverwanten. Een zeer belangrijk denkbeeld is geopperd door den bekenden Engelschen geleerde, Sir Fran cis Galton, die van meening is, dat, evenals de mensch reeds sedert lang in staat is, door doel matige verwarmingsmethoden zijn leven in de onherbergzaamste streken van het Noorden mo gelijk te maken, het even mogelijk moet zijn, de temperatuur in de keerkringlanden op eene voor den Europeaan geschikte laagte te houden binnen diens woning, en wel bepaaldelijk in zijne slaap kamer. De jongste verbeteringen van de ijsma chines stellen ons in staat, ijs zelfs onder de linie goedkoop te vervaardigen. En evenzeer als de vleeschtransportschepen het versche vleesch in bevroren staat van Australië door de keerkring- landen naar Europa brengen, kan ook de woning, zonder ongemak, zoo koel men verlangt, gemaakt worden. Langs dien weg zou ook de tweede vij and van den Europeaan in de heete luchtstreken, de bovenmatige vochtigheid, gedeeltelijk bestreden kunnen worden. De technische uitvoering van eene ventilatie met koude lucht levert geen moeielijkheid ophet is enkel een quaestie van kosten. Galton nu heeft berekend, dat bij een doelmatige inrichting van de slaapkamer een ton (20 cent.) ijs voor 14 dagen geheel voldoende zou zijn, en dat de ton ijs overal voor 80 sh. te ma ken is. Het zal de moeite waard zijn, in Indië eens de proef te nemen met deze „negatieve verwarming." Uit Odoorn meldt men: In deze gemeente wordt thans op onbeperkte wijze de delverij van keisteenen uitgeoefend, Door arbeiders uit Schoonoord en elders wordt het Odoornerveld omgewoeld, alsof er geheel geen eigendomsrecht meer bestaat. Niet zoozeer de diefstallen der keien, die men uit den grond graaft en wegvoert, als wel het totaal bederven van het veld, is het kwaad, waaraan men paal en perk wenscht te stellen. Gisteren begaven zich alle marktgenooten uït dit dorp naar het veld, teneinde een onderzoek in te stellen. Besloten werd, al de opgedolvene ieisteenen, die nog in het veld liggen, te verwij deren. Het veld zal door grenspalen worden afgeba kend en der politie in last worden gegeven voor dezen diefstal in het vervolg te waken. Het veld is, voor zoover het omgewerkt is, voor het leve ren van plaggen, van heide als strooiing, voor schapenweide en voor de bijkerij totaal ongeschikt geworden. Daar tevens het gele zand bovenkomt xon hierdoor de zoo gevreesde verstuiving ont staan. Er zijn dus redenen genoeg, om met kracht tegen de veldverwoesting op te treden. Met welk een woede in den barren winter tijd de strijd om het bestaan in de vogelenwereld gevoerd wordt moge blijken uit het volgende, ons door een onzer lezers meegedeeld. Toen ik zoo schryft hy gistermiddag een

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2