N*. 28. Zondag 8 Januari. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Iets over Haksel. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiên vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Van oudsher worden peulvruchten- en graan- stroo, soms ook het hooi tot haksel gesneden. Men doet het om verschillende redenen de een wil met die ruwe voedingstoffen zoo zuinig mogelijk omgaan en voorkomen dat er van gemorst wordt en het voer onder de voeten raakt; een ander tracht, in sommige jaren, het vee op die wijze tot meerder ver bruik van stroo over te halen; boonenstroo is in elk geval te hard; gesneden, kunnen stroo en hooi beter vermengd worden met gesneden wortelgewassen; met meel, schroot en jzemelen, met haver enz. Wil men het ruw voeder kooken, stoomen, broeien of laten gisten dan moet het vooraf worden gesneden, en zoo voorts. Doet men het niet met een der hier opge somde bedoelingen, dan snijde men granen- stroo en hooi ook maar liever niet, want het geeft nog al moeite, terwijl, op de keper beschouwd het nuttig effect van het voeder er toch niet grooter om is; gesneden voeder wordt gemakkelijker en vlugger gegeten, meer niet. Haksel voor de paarden wordt natuurlijk korter gesneden dan haksel voor het vee, maar moet toch niet zoo kort gesneden wor den als sedert de invoering der hakselsnijders op enkele boerderijen gedaan wordt; in vroeger dagen schimpte de boer op zijn luie arbeiders, die het paardenhaksel te grof sneden, maar dit is geen reden om nu in een ander uiterste te vallen; „hoe fijner hoe beter" gaat voor het paardenhaksel geenszins op. Men snijde voor de paarden haverstroo en hooi op 1 Va tot 2 Va cM.; boonen- en winter- graanstroo op VU tot 1 Va cM. Te kort gesneden haksel bv. op 5 tot 7 mM. wordt wellicht spoediger, maar stellig minder degelijk verteerd, wat er voedzaams in zit wordt er minder volledig door de spijsvertee- ringswerktuigen uitgetrokken. 't Wordt vooreerst al minder nadrukkelijk gekauwd. Erger nog is het wanneer zulk uiterst fijn haksel bovendien met schroot of meel vermengd en nat is. Wanneer meel of schroot bij het haksel gevoegd wordt, moet dit juist grof en niet fijn gesneden wezen. Paardenhaksel te fijn gesneden wordt niet genoeg gekauwd en met te weinig speeksel vermengd: het zure maagsap heeft minder vat op slecht gekauwd haksel, de paardenmaag is betrekkelijk zeer kleinwordt zeer fijn haksel niet behoorlijk gekauwd en met spoed gegeten dan blijft het slechts eon kort poosje aan de inwerking van het maagsap blootge steld, en dringt in den dundarm door of ver oorzaakt maagoverladingzeer fijn haksel prikkelt de slijmliuid van maag en darmen niet; blijft in den blinddarm zitten, geeft aan leiding tot koliek der ergste soort (stroo- koliek). De maag van het paard is zelfs te klein om het voeder van één maaltijd te kunnen bevatten; bv. 5 pond CU kgr.) hooi, goed ge kauwd, waarbij wel 20 pond speeksel komen, vormen eene weeke massa die bijna toereikend is om de maag 3maal vol te stoppen: hieruit volgt dat het genoten voedsel reeds voor moet opgeruimd zijn eer die maaltijd afgeloo- pen is: vlug eten komt derhalve niet te pas. De constructie van de maag van het paard maakt begrijpelijk waarom het herhaaldelijk moet worden gevoederd, en meer dan onze andere huisdieren op geconcentreerd voeder is aangewezen en waarom het glad verkeerd is de paarden na den maaltijd te laten drinken, en zoo voorts. Goed beschouwd dus, is het nuttig effect van het gesneden stroo voor dit zelf niet grooter, maar het nuttig effect van de granen en ander krachtvoeder dat er bij gegeven wordt, wordt grooter omdat de paarden ge noodzaakt zijn het mengsel (haksel f graan) langzamer en drukker te kauwen. Er gaat. nogal haver verloren wanneer ze niet vooraf met haksel vermengd wordt. P.D.A.C. TEXEL, 7 Januari 1888. De Bevolking te Texel was op 31 Dec. 1886: 3155 Man'lijk en 3130 Vrouw'lijke, totaal 6285 vermeerderde in 1887 door geboorte met 76 M. en 64 Y. totaal 140 waaronder 2 tweelinggeboorte 1M. 3Y. vermeerderde door ingekomen in de gem. met 49 M. en 59 Y. totaal 108 248 verminderde door overlijden met 69 M. en 30 V. totaal 99levenloos aan gegeven 2 M. 1 V.; verminderde door vertrek uit de gemeente met 179 M. en 145 Y. totaal 324 423 De bevolking verminderde alzoo met 175 Totaal der Bevolking op 31 Dec. 1887 6110 Er werden 36 Huwelijken gesloten, als30 tussclien jongmans en jongedochters 5 weduwnaars en 1 weduwen. Eene herhaling van het programma der Gymnastiekuitvoering op Maandag 26 Dec. jl., had Donderdagavond plaats in het lokaal „de Yergulde Kikkert", tegen verminderde éntrée. Hoewel het te verwachten was, dat ten gevolge van de lage entrée, de te ontvangen som voor dien avond niet groot zoude zijn, werd toch nog een bedrag van f20,25 besomd. Naar wij vernemen komt de ontvangst ten goede San de Alg. Bewaarschool. Oosterend, 6 Jan. 1888. Nabij Oosterend had Woensdag 11. het volgende ongeluk plaats: De jeugd van Zevenhuizen, gesteund door ouderen, vermaakte zich met den zoogenaam- den „rondselpaal." Zoo'n speeltuig is aldus samengesteld: Men zet een' stevigen paal rechtop in den grond en bevestigt hieraan in horizontale richting een' langen stok en wel zoodanig, dat de stok om den paal kan draaien. Aan dezen stok wordt nu een lang touw, dat met 'teene einde aan eene slede is vastgemaakt, verbonden, en hiermede is het werktuig klaar. (Men begrijpt natuurlijk, dat het alleen ge bruikt kan worden, wanneer er sneeuw op het veld ligt.) Draait men nu den stok om den paal, dan beschrijft de slede met zeer snelle beweging een grooten cirkel. Op de slede nemen nu de liefhebbers bij beurten plaats en zeker is het eene groote kunst om op de slede te kunnen blijven zitten. Nu wilde Woensdag de zoon van den heer Kuiper zich van den paal verwijderen, toen de slede met zulk eene vaart tegen hem aan kwam, dat hij viel en met gebroken been bleef liggen. Nauwelijks was het ongeluk gebeurd of de „rondselpaal" werd opgeruimd. Hieruit ziet men dus weer de bevestiging van het spreekwoord: „Als hot kalf ver dronken is, dempt men den put.". Oudeschild, 6 Jan. Van het goede kan men ook te veel hebben, zelfs al bestaat dat goede in garnalen. De vangst was in de laatste dagen al bijzonder overvloedig. Op één dag werden zelfs 350 manden garnalen aangebracht. De markt in het buitenland werd dienten gevolge overvoerd, zoodat de eigenaars dei- kokerijen enorme sommen hebben verloren. Dit heeft tengevolge gehad, dat de werk zaamheden gestaakt moesten worden. Nu ligt de geheele vloot werkeloos aan wal. Voor meer dan honderd gezinnen is 't te hopen, dat deze gedwongen rust van korten duur zij. Ofschoon hier nagenoeg nog geen ijs in zee is gezien, moet het op het vaarwater naar Harlingen thans vol met zwaar ijs drij ven. Eenige mosselschuiten konden daardoor de haven van Harlingen niet bereiken en wa ren genoodzaakt naar hier terug te keeren. Door mist misleid geraakte woensdagmor gen de schuit van Jan Bakker tegen de steen- glooing aan. Zwaar lek werd het vaartuig op een nabijzijnde zandbank, de roode hond, gezet. Gelukkig werden de opvarenden spoedig gered. Donderdagmorgen is het gelukt liet vaartuig weer af te brengen, waarna het dadelijk op de helling is gebracht. De jeugdige Prinses Wilhelmina heeft met Nieuwjaar te 's Hage haar eersten kerkgang ge daan. H. M. de Koningin had in de Kloosterkerk haar jeugdige dochter aan haar zijde; op dit feit werd door den voorganger Ds. KDottnerus in zijn preek gewezen. In Friesland heeft het tot nu toe nog wei nig gevroren; wordt er in de andere provinciën al schaatsen gereden en is daar de scheepvaart gestremd Hier heeft de vorst nog weinig te be- teekenen gehad. De vaarwaters zijn steeds open gebleven en op de slooten ligt slechts een dunne laag ijs en nog wel sneeuwijs. Sommige weerkenners voorspellen een zach- ten winter tot groote teleurstelling van de vele liefhebbers van schaatsenrijden en van de belang stellenden in de vele hardrijderijen, welken dezen winter allerwege in Friesland waren aangekondigd. TEXELSCHE COURANT. ^KÊÊÊÊKaBmaÊÊiÊmmmKmmÊÊÊmÊmammmaÊtmmmmÊBÊiÊmBBamaÊÊÊmam^Êm^mmtÊimmÊÊm

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1