N#. 30. Zondag 15 Januari. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." ~f Van Texel 's morg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4-.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Hel der-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1-3 en van 5.30-7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. B u s 1 i c li t i n g e n. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den HoornHelder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 14 Januari 1888. Naar wij vernemen wordt door de com missie, welke zich belast heeft met de ver siering enz. der R. C. kerk alhier bij gelegen heid van 's pausen öOjarig jubileüm, heden onder ongeveer 45 R. C. gezinnen verdeeld ruim 175 pond (5 ons) best ossenvleesch, terwijl ieder daarbij nog krijgt een gelijk gewicht aan vet door verschillende winkeliers alhier ge leverd. Deze gave wordt hen thuis bezorgd. De kosten hiervan worden bestreden uit hetgeen overgebleven is, na betaling van de kosten der versiering, ruim f 40.— benevens de opbrengst van een collecte alhier gehouden, welke ongeveer 60 gulden opbracht. In het dezer dagen verschenen verslag van de voordracht van dr. A. H. Pareau, leeraar aan de krijgsschool voor officieren, over de voeding van den soldaat, leest men het volgende oordeel over de voeding van den soldaat bij het Nederl.-Indisclie leger: „Het is mij volkomen onverklaarbaar, hoe het mogelijk is in Indië een goeden geest onder de manschappen te bewaren, terwijl zij in vergelijking met hunne kameraden in Eu ropa, die ten strijde trekken, zoo weinig voedsel bekomen. „Dit staat vast, als zij volgens de officieele voorschriften gevoed worden, lijden zij honger, hetzij de wetenschappelijke eischen voor de voeding in Europa en in Indië evenveel ver schillen als het verschil in hemelsbreedte be draagt. „Gelukkig dat voor onze dappere krijgers in Atjeh het ration te velde op wachtgeld staat. „Het is te hopen dat het spoedig voor goed zal afgekeurd worden. „Veel moet er gebeuren, eer men kan zeg gen, dat de voeding in Indië op wetenschap- pelijken bodem rust." Een onzer abonnenten maakt ons opmerk zaam dat in het Kv.d.D. van 9 Jan. is op genomen het volgende bericht: „De Minister van Marine heeft bepaald, dat bij het opgeven van provinciën en steden de spelling gevolgd zal worden, zooals bij de onlangs afgekondigde grondwet is aangegeven zoodat nu o. a. Drente wordt Drenthe, Over- ijsel Overijssel, Noord-Holland Noordholland, Tessel Texel, Waddingsveen Waddinxveen enz. enz. De Minister van Oorlog heeft voor de in Maart a. s. te Haarlem te houden hengsten- keuring eenen prijs van f 500 uitgeloofd voor den hengst die 't meest in aanmerking komt om goede remontepaarden te fokken. De voor waarden die gesteld worden, zijn: dat de keuring geschiedt door een commissie van of ficieren, en dat de bekroonde hengst één jaar in de provincie tegen een niet te hoog dek- geld ter beschikking blijft. De Haagsche corr. van de Zutf. Grt. schrijft, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning ofschoon niet verontrustend, toch in de laatste maanden niet beter is geworden. Het gebrek aan geneeskundige hulp doet zich in Noord-Holland nog steeds gevoelen. Te Anna-Paulowna heeft zich niettegenstaande /"1700 toelage wordt aangeboden nog geen ge neeskundige gevestigd. Ook andere zelfs welvarende dorpen in Noord- Holland zoeken niettegenstaande behoorlijke toe lagen tevergeefs een geneesheer. Men schrijft Dat het uitzenden naar Indië van Nederlandsche troepenafdeelingen in hun geheel, nu en dan wel eens voorgesteld, op ernstige bezwaren zou stuiten, kan men afleiden uit het feit, dat zeer vele in dienst zijnde jonge militairen door de genees kundige autoriteiten voor een overgaan bij de koloniale troepen ongeschikt worden bevonden. Meermalen komt het voor, dat plaatsvervangers der lichting 1887, die toch vóór hunne indeeling aan eene strenge keuring zijn onderworpen ge weest, voor Indië werden afgekeurd. Wij meenen niet te overdrijven als wij beweren, dat 50 pCt. van hen die zich aanbieden voor eene Indische verbintenis daartoe ongeschikt blijken. Men schrijft uit Atjeh aan het B. H.: De troepen zijn slechtst een week te Poeloe- Bras gebleven en wij hebben aan onze zijde vier gewonden bekomen. Er werd bijna niet gevoch ten, daar de Atjeliers telkens naar de bergen te rug trokken, om tijdelijk te verdwijnen en zoo doende onze troepen af te matten. Officierenen manschappen hebben bij die gelegenheid veel ellende en gebrek geledenzij hebben zich dage lijks moeten behelpen met hard brood en een weinig koffie; bovendien regende het toen bijna onophoudelijk, zoodat van slapen of rusten geen spraak kon zijn, daar ze hun bivouac in de open lucht hebben moeten opslaan. In de laatste dagen werd 's nachts herhaaldelijk door de Atjehers nabij Nesoeh geschoten. Het Bat. Hbld. vestigt de aandacht op de talrijke Europeanen, die door de bezuiniging bij de suikercultuur in den strikten zin des woords tot den bedelstaf zijn gebracht. Naar uit Soera- baija geschreven wordt, vindt men hen het meest in den oosthoek en te Soerabaija. De meesten hunner zijn gehuwd en hebben kinderen, doch verkeeren in een volslagen staat van armoe, daar zij van lieverlede, om in hun onderhoud te voor zien, al hun have en goed verkocht hebben en niets anders overhielden dan de katoenen plunje welke hun dekt. In den regel hebben zij zelfs geen huisvesting meer, daar zij de kleinste huur niet kunnen opbrengen, en zoo zoeken zij met hun gezinnen 's nachts een onderkomen in voor gaanderijen en ledig staande huizen of getim merten. Het dagelijks voedsel bestaat uit wat rfist, gekocht voor de aalmoes in den vroegen morgen den 'Europeaan afgebedeld, dan wel uit medelijden door Javanen verstrekt. In de afdeeling Tjaringin van de residentie Bantam wemelt het zoo van tijgers, dat vele in woners naar Lebak verhuizen. Het komt voor, dat een tijger zich door het dak van de verspreid liggende inlandsche woningen toegang verschaft en zoo zijne prooi zoekt; een Europeeschambte- naar ontkwam ternauwernood aan een grooten koningstijger. Bij de Regeeiing bestaat het voor nemen, de premie op het dooden van die ondieren te verhoogen. Men schrijft uit Apeldoorn aan het U. D.: De koninklijke familie zal, naar men verneemt, het gewone jaarlijksche bezoek aan Amsterdam brengen van 3—9 April, om van daar weder het paleis Het Loo te bétrekken. De reis naar Wil- dungen moet bepaald zyn op 24 Mei en het ver blijf aldaar zal duren tot ofigeveer de helft van Juli. Daarna zal waarschijnlijk het paleis Het Loo tot verblijfplaats worden gekozen. Uit Hunsingoo meldt men Het heeft zeker in hooge mate veler belang stelling gaande gemaakt, te vernemen, dat de prijs der landerijen aanzienlijk hooger is dan een jaar geleden. Die verhooging is eigenlijk tegen den regellager prijs van de landbouwproducten sluit in zich lager prijs voor den bouwgrond. Dat thans het omgekeerde geval zich voordoet, laat zich vooral hierdoor verklaren, dat de kapitalist zich weder doet gelden, als voor een dozijn jaren de meer veranderlijke koers der staatsschulden en vooral de gevaren voor een Europeeschen oorlog geven de voorkeur aan het beleggen der gelden in landerijen. De landbouwers echter zien dat niet gaarne, en terechtmaar er zfin er ook nog, die financieele kracht genoeg bezitten eene boerderij uit eigen middelen te koopen, en waar twee krachten zoodanig werken, daar kan een hooge koopprijs niet uitblijven. Men schrijft uit Almeloo d.d. 10 Jan, aan de „Zw. Crt": Gisterochten werd in de stoom- katoenweverijen der firma's Gebr. Scholten Co. en H. en B. Scholten de arbeiders eene vermin- TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1