Buitenland. Ingezonden Stukken. dering van weefloen aangezegd, hoedanige ver mindering reeds vóór eenigen tijd in andere fa brieken had plaats gevonden. Wel werd in bei de genoemde fabrieken des namiddags de arbeid hervat maar tusschentijds afgebroken bij H. en B. Scholten toen aan het verzoek om het vroegere loon weder te ontvangen niet werd voldaan. Een defect aan de machine in de fabriek van gebr. Scholten Co., deed de werkzaamheden al daar staken. Van het volk van beide fabrieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voortdurend doortrokken, meest sociale liederen zingende. Bij enkele ingezetenen werden ruiten ingeworpen na welke baldadigheden de burge meester na eene vruchtelooze aanmaning aan de menigte om uiteen te gaan eene charge door de politie en rijksveldwacht met sabel deed maken, welke een gewenscht gevolg had. De avond en nacht zijn verder vrij rustig voorbijgegaan. Enke le werklieden hebben in de fabriek van H. en B. Scholten den arbeid hedenmorgen hervat; velen loopen weder langs de straten. Vrijdagavond had op den Hollandschen spoorweg tusschen Amsterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. Een heer, die tot schrik van zijn eenigen medereiziger vreeselijk opgewonden was en steeds in zich-zelven sprak, opende plotseling het portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegenovergestelde richting een trein voorbijsnelde. De loopplank volgende opende hij eindelijk het portier van een wagon, waarin zich eene dame bevond, wier hoed het voorwerp was, waarop hij zijne woede koelde. Blijkbaar voldaan keerde hij naar zijn eigen wa gon terug, steeds onsamenhangende woorden pratende en het portier uitkijkende. Te Leiden werd tegen dezen zonderlingen reiziger proces-ver baal opgemaakt. Dit was het slottafereel van een liefdedramade dame, die haar minnaar te Am sterdam verlaten had de minnaar, die haar ach tervolgde en te vergoefs trachtte haar van haar plan af te brengen. In de „Turf- en Steenindustrie", het orgaan voor verveners, steen- en kalkfabrikanten, komt eene oproeping voor van den heer G. J. Dibbets te Arnhem aan zijne vakgenooten, pan- en tegel fabrikanten, om zich tot de Regeering te wenden en de belangstelling van deze te vragen voorde pan- en steenfabrieken. De heer Dibbets vestigt er de aandacht op, dat door die fabrikanten jaar lijks voor tien millioen gulden aan werkloon, scheepsvrachten enz. wordt betaald, en voor deze nijverheid en aanverwante vakken 100.000 werk lieden gebezigd worden. In de omstandigheid, dat thans aan het hoofd van het Departement van Waterstaat de heer Bastert is geplaatst, die meer dan zijne voorgangers zich den toestand dezer nijverheid aantrekt, ziet de heer Dibbets eene aansporing te meer 0111 zich tot de Regeering te wenden. Te Tilburg wordt de dood van een knaapje toegeschreven aan bloedvergiftiging door groene handschoenen. Een jongetje van elf jaren, dat zulke handschoenen droeg, was n.l. door de glad heid op straat gevallen en kwetste zich deerlijk door de scherpe straatsteenen. Dadelijk zwollen hand en arm op en niettegenstaande geneeskun dige hulp is de knaap een paar dagen later aan de gevolgen overleden. De groene handschoenen waren klaarblijkelijk met vergiftigde bestand- deelen geverfd. (Hcmrl. Ct.) Aardbeien behoeven in den winter niet ge dekt te worden. Er mest op te brengen is zelfs zeer gevaarlijk, daar de muizen hun nest daaron der opslaan. Daarentegen bekomt het de planten zeer goed, als zij tegen het naderen van den win ter goed bestrooid worden met aarde, bevochtigd met de urine van koeien. Dit mengsel, vooral wanneer daar nog een weinig gips wordt bijge voegd, is een uitstekende mest voor aardbeien, die na deze behandeling aanmerkelijk meer vruch ten opleveren. Afschaffer tot een gevangene. „Myn vriend, wat bracht een man van uw leeftijd in de gevan genis?" Gevangene: „Twee agenten, mijnheer." Afsch.: Dat bedoel ik niet: had de dron kenschap er misschien mede schuld aan? Gev.: „Natuurlijk, mijnheer; allebei de agenten waren dronken." Door eene noodlottige vergissing is onlangs in een klein blaadje eene opmerking van den ro man-auteur die voor de redactie bestemd was, ook mede afgedrukt. Het feuilleton eindigt n.l. hiermede, dat de jonge heldin haar graf in de gol ven zoekt. Deze zelfmoord is met zeer helle kleuren geschilderd en zooveel te meer verrast dus den lezer de navolgende zinsnede, die niet voor hem was bestemd „Mocht u het lot van Heloïse wat te tragisch voorkomen, dan laten we haar leven van regel 56 van boven wordt het dan„Heloïse dacht nog dikwijls aan den man, die haar zoo trouweloos had verlaten, maar langzamerhand kreeg zij haar gemoedsrust en hare tevredenheid weder terug". Bij eene botsing tusschen twee Engelsclie schepen in het Kanaal zonk het ééne met 6 man de overigen werden door het tweede schip aan boord genomen. Naar men zegt, heeft de Regeering te Madrid van den Spaanschen consul te Ban Domingo een dépêche ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de zeeschuimers van Cuba een strooptocht voorbe reiden. Waarschijnlijk zal de Regeering, op verzoek van den Spaanschen consul, twee schepen naar San Domingo zenden, ten einde aan haar diplomatiek optreden kracht bij te zetten. In een sneltrein van den Neiv- York Central and Hudson River-spoorweg, tusschen New-York en Chicago, is een wagon tot aphotheek inge richt, ten dienste van passagiers die onderweg ongesteld worden. Er zijn in dien trein natuurlijk ook slaap- en salon-wagons, alsmede een bibliotheek, een bad- wagon, een keuken, een speelsalon enz. Een journalist, Charles Sulley te Batttersea had de verkeerde gewoonte in bed te rooken. Dezer dagen nu vatte zijn bedgordijn vlam, in een oogenblik stond alles in brand en toen men hulp wilde verleenen, was Sulley reeds gestikt. Het mond- en klauwzeer blijft in Zwitser land heerschen. In December werd de ziekte in zeven cantons waargenomen. In de eerste helft dier maand werden 83 stallen waarop ongeveer een zeshonderdtal runderen ge stald waren, besmet. Het hevigst trad de ziekte op in het canton St. Gallen, waar 40 stallen met ongeveer 400 runderen besmet werden. Uit Zwitserland is de ziekte ook in andere na burige streken overgekiacht. Uit Weenen verneemt men dat er in Mon tenegro tegenwoordig groot gebrek heerscht, en ongeveer 30,000 menschen niet weten hoe zij aan den kost zullen komen. De Russische keizerlijke familie heeft er eene scheepslading graan heen gezonden doch Maandag althans was deze bezen ding aldaar nog niet aangekomen. Op de hoofdspoorweglijnen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika loopen sedert kort zoogenaamde „Vestibuled trains," welke zeer net en geriefelijk zijn ingericht. De naam „Vestibu led trains" komt daarvan, dat de wagens zoo zijn ingericht, dat elke trein slechts éénen wagen voorstelt, en men zich van het begin tot het einde van den trein kan begeven, zonder last van rook van locomotieven of van het weder te hebben. Dezer dagen werden door den New- York Central and Hudson River spoorweg eenige spoorweg mannen uitgenoodigd een reis van (New-York naar Albany) met genoemde soort trein mede te maken. De trein bestond uit 6 wagens: een buffet-, een restauratie-, twee slaap- en twee ge- zelschaps (parlor-) wagens. De wagens zijn van binnen geheel van ingelegd mahoniehout en de 111e taal versieringen en het tappisseriewerk zijn smaakvol aangebracht, De verlichting geschiedt met olielampen de verwarming door heet water naar het systeem der Safety Car Heating Lighting Co. Daar het den dag van de proefne- niet koud was, kon men over het meer of minder goed voldoen van het verwarmings-systeem weinig oordeelen. In den trein bevonden zich ook eene toilet-, bad-, lees- en rookkamer met de beste tijdschrif ten en eene bibliotheek met 300 boeken. Een gedrukt prospectus van de aanwezige boeken wordt in den trein verdeeld en een bediende brengt den reizigers de gewenschte boeken. Sinds lang werden reeds, vooral in Amerika, pogingen aangewend 0111 petroleum in vasten toe stand te verkrijgen, en werkelijk was men erin geslaagd om haar door koken met zeep tot een gelatineachtige massa te verdikken, die echter moeielijk branden wilde. Thans is door Dr. Kauff- man, naar de Revue Scientif meedeelt, een beter resultaat verkregen. Hij verhit de petroleum on geveer een half uur lang met een a drie pCt. gewone zeep, totdat ueze geheel is opgelost. De massa krijgt dan het aanzien van talk of kaarsvet, kan in repen worden gesneden en zoo als brandstof voor kachels, haarden enz. worden gebruikt. Zij ontbrandt niet spoedig, maar, een maal aangestoken, brandt zij zonder rook langzaam op, waarbij ongeveer 2 pCt. zwarte asch achterblijft. Men kan met deze vaste petroleum driemaal langer volstaan dan met steenkool, terwijl zij meer warmte geeft. Bij de Amerikaansche petroleum slaagde de be werking beter dan bij Kaukasische. Nooit hebben de Londensche postbeambten het zoo druk gehad als op verleden Kerstmis. Op den tweeden Kerstdag werden niet minder dan vijftien millioen brieven en couranten door de Londensche post bezorgd. Buiten het gewone vaste personeel waren er nog 3000 hulpbeambten in dienst genomen. Er werden 65000 pakketten voor het binnenland en 5000 voor het buitenland bestemd, afgegeven. Meer dan 800 karretjes wa ren er noodig al deze pakjes naar de verschillen de spoorwegstations te brengen. Men meldt uit Plymouth d d. Ie Jan: Gis teren arriveerden hier twee Zweedsche matrozen, de eenige overgeblevenen van de bemanning van het Amerikaansche schip „Alfred Watts", dat op de Bahama eilanden is gestrand en waarbij 26 personen verloren gingen. Deze overgeblevenen doorleefden vreeselijke dagen. Na de stranding sloeg het schip in stukken en met nog vier hun ner kameraden op een klein gedeelte van het wrak vertoevende zagen zij dat van het nog vastzitten de en grootste gedeelte bijna alle overige opva renden over boord sloegen. Later werd getracht het vaste gedeelte weder te bereiken echter met het gevolg dat diegenen die het ondernameu, ver dronken; één werd krankzinnig en liep in het water een tweede trachtte te zwemmen, maar verdronk een derde sprong door wanhoop gedreven in het water en werd door een haai verslonden en een vierde was door uitputting niet meer in staat zich vast te houden viel te water en verdronk, zoodat slechts de twee Zweden overbleven en op het stuk drijvend wrak vertoefden, totdat zij door de „Lizzie Perry" werden gered. Dit schip strand de later gedurende een zwaren storm op het ei land Barbados doch de bemanning alsook de twee Zweden werden gered. De 19 maanden oude Koning van Spanje, Alphonso XIII, heeft mot nieuwjaar van een planter te Havana een kist met 10.000 fijne sigaren ten geschenke gekregen! Een zonderling testament heeft een Engelsch- man, zekere Nash, die dezer dagen te Bath over leed, nagelaten. In zijne laatste wilsbeschikking vermaakte de zonderling aan de klokkeluiders van de abdij te Bath een jaarlij ksche gift van 90 pd. st., onder voorwaarde, dat zij op den verjaar dag van zijn huwelijk, van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds de doodsklok zullen luiden en gedurende denzelfden tijd op den verjaardag van zijnen dood vreugdegelui zullen doen weer klinken, zooals het in 't testament heet, ter herinnering aan den dag, die hem tegelijker tijd van de huiselijke tyrannie en van zijn ellendig leven bevrijdde. Een jonggehuwd paar is op reis van San Francisco naar New-York. Na verloop van eenige uren krijgt het blonde vrouwtje een gril. Zij wil ijs hebben om zich wat te verfrisschen. Het is niet te bekomen en de echtgenoot is wanhopig. „Vijftig dollars voor een portie ijs! Ik geef vijf tig dollars!" „Vijftig dollars?" vraagt een medereiziger. —"Ja". Goed. Bij het volgend station zult gij een portie hebben. En inderdaad, bij het volgend station brengt de reiziger een schaaltje met ijs. Den volgenden dag hetzelfde tooneel. Nu moet de reiziger honderd dollars hebben. Aan het volgende station brengt hij een tweede schaaltje met ijs. Den daarop volgenden dag vraagt de dame alweder om ijs. De reiziger zwijgt. „Honderd vijftig dollars" roept de echt genoot om hem te vermurwen. De reiziger zwijgt. „Mijnheer, ik smeek u er om!" 't Is onmogelijk is eindelijk het antwoord, „als ik nog meer ijs uit de kist neem, blijft mijn oom niet goed tot New-York." Texel 13 Januari. Gisteren werd alhier in een trcurigen toestand per rijtuig thuis gebracht eene arme jongeling oud 16 jaren, met name JAN LEMSTRA; voor slechts korte dagen was hij geplaatst aan boord van een vischschuit en ver heugde zich iets te kunnen verdienen tot steun van zijne bijna SOjarige grootmoeder Wed. Lem- stra. Aan boord van dien schuit overkwam j iem een ongelukdes nachts door diepe duis ternis misleid, deed hij een misstap en viel van

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2