N\ 37. Donderdag 9 Februari A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de-ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 10 Februari 1888, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 7 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschild, via de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 's morg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Heider-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1 3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1-3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag Dinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 8 Februari 1888. Zondagavond jl. gaf de Rederijkerskamer 13. d. I. alhier, de door haar aangekondigde tooneelvoorstelling. Om verschillende redenen onthouden wij ons van eene beoordeeling. Het opgekomen publiek scheen zich echter wel te amuseeren en gaf daarvan meermalen duidelijk bewijs. Menige gulle lach getuigde van eene juiste weergeving der verschillende passages en bracht eene prettige stemming teweeg. 'tls waarlijk bij de tegenwoordige gedrukte toestand een genot, eens een harte lijke lach te hooren. Na afloop der voorstelling bleven velen nog eenigen tijd genoegelijk te samen om deel te nemen aan den dans of daarvan toeschouwer te zijn. Gezellig en net werd zoo deze avond besloten. De garnalenvisscher Tuinder had Maan dag een aardig buitenkansje door in zijn net te vangen een groote zalm, deze woog 43 halve kilo en werd te Nieuwediep in afslag verkocht voor f 27. Jl. Zaterdag werden de visschers per mand garnalen betaald f 3,50, de vangst van Maandag was wederom niet onvoordeelig, ieder schuit bracht gemiddeld 2 manden aan, de qualiteit der visch is uitmuntend, groote garnalen en zuiver. Volgens de in dit Nummer voorkomende advertentie zal de Anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te den Helder, in deze week aan den Burg en te Oosterend eene vergadering houden. Zuid-Eijerland 4 Febr. De aangekondigde damwedstrijd in de „Rustende Landman" heeft eergisteren plaats gehad; 11 deelnemers, waar onder eenige nieuwelingen, waren aanwezig; ook deze strijd werd rustig en kalm aangepakt; maar met ernst en volharding gestreden. Zes heeren moesten al spoedig ervaren, dat zij nog wat moeten studeeren om pal te kunnen staan in de gelederen der edele damstrijders; de tweede kamp was heftiger, maar toch al weder werd de helft te licht bevonden om als prijswinners te kunnen meedoen, dat mochten alleen de heeren Witte, Koning en Bakelaar, van welke de laatste eindelijk als radikale overwinnaar opstond terwijl aan Koning de premie ten deel viel. Schoone partijen zijn gespeeld, en wij raden velen aan om te volharden, daar dan zeker ook voor hen de kans der overwinning grooter wordt. Oudeschild, 7 FebruariDe Sociëteit „Neptu- nus" alhier, is voornemens om 's Konings ge boortefeest in het gewone vergaderlokaal weder met illuminatie, enz. te vieren. Aan medewer king onder de leden zal 't wel niet ontbreken, om dien avond weer recht genoegelijk door te brengen. Helder, 7 Februari, De haringvisscherij langs de kust levert nog altijd weinig op. De vangst varieert van een half tot drie tal per boot. He den liepen drie booten binnen, diep geladen met sprot. Blijkbaar was eene geheele school van die hier zeldzame vischjes buit gemaakt. De beugvisschers zijn de beste afnemers voor sprot aangezien zij die vischsoort uitstekend als aas kunnen gebruiken. In de vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging alhier, zondag j.l. gehouden, werd in het Huishoudelijk reglement alsnog opgenomen, dat ieder lid, welke de vergadering niet bijwoont, door een ander lid zijne stem over personen of zaken kan doen uitbrengen, mits niet impératief alsook dat elk lid hoogstens zes leden mag vertegenwoordigen, die niet in de gemeente woon achtig zijn, waar de vergaderingen gehouden wor den of slechts één lid, dat wel in de genoemde gemeente woont. Tot lid van het bestuur, werd gekozen de heer J. Jbz. Roeper te Texel, in plaats van den heer Aug. Keijser, die voor zijne benoeming heeft be dankt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Dinsdag 14 Februari ten 2 ure. Naar men meldt zijn de verkiezingen voor De nieuwe Tweede Kamer bepaald op den 6den Maart en de herstemmingen op den 20sten Maart. De verkiezingen voor de Eerste Kamer zullen den 24sten Maart plaats hebben. -- Naar het Vaderland verneemt, is het rapport van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over het ongeluk te Ruinerwold gereed. Zooveel moet daaruit met zekerheid blijken, dat de om gekomen machinist, wien men gemeend heeft de ramp te moeten wijten, buiten schuld is, en ook niet dronken was zooals werd beweerd. Door de heer Smeegne werd op de land- bouw-vergadering te Wijk de vraag gedaan Waarom heeft de militaire commissie in stap horst en Rouveen geen enkel paard gekocht? Er werd op geantwoord, dat men algemeen van oordeel was, dat de paarden te breed, te zwaar en te plat van bovenbouw zijn voor het leger. De heer Anton Jansen merkt nu dienaangaande in de Zw. Ct. op, dat de paarden niet „te breed, te zwaar of te plat" zijn, maar dat ze misvormd zijn, fouten in de spieren en de gewrichten, die ze voor elk werk en dus niet alleen voor het leger minder goed maken. Ziehier wat een der leden van de commissie hem antwoordde, toen hij hem bij eene keuring in Overysel vroeg wat de commissie tegen de aangeboden paarden had; ongeveer het volgende: „Mijnheer Jansen uw paarden vormen geen „harmonisch geheel de stukken waaruit dat geheel „is samengesteld behooren niet bij elkaar maar „wat nog veel erger is die stukken zijn op zeer „slechte wijze aan elkander verbonden en nooit „kan een zoodanige combinatie een goed geheel „dus een goed arbeidspaard vormen. Uw paard „is over het algemeen te klein; hoofd en hals zijn „goed maar daar houdt ook alles mee op; de „schoft ontbreekt geheel en al en maakt dat bij „zware belasting het gewicht in hoofdzaak op de „voorbeenen valt; de rug is te slap en vormt „daardoor geen solide verbinding tusschen de „voorhand en de achterhand en daarbij zijn bij „de meeste paarden de lendenen te lang en dat „is een groote fout; het afhangende kruis duidt „op een slechte plaatsing van het schenkelbeen; „en ten slotte wat de beenen aangaat deze zijn „over het algemeen veel te licht van spieren de „voorbeenen zijn onder de knie te veel wegge sneden, de achterbeenen zijn te recht in de „spronggewrichten en wat hier een veel voorko mend gebrek is te veel doorgezakt in de kooten." Ziedaar een reeks gebreken die allen invloed uitoefenen op den goeden gang der machine. Het bedoelde lid had de beleefdheid hem nagenoeg al deze gebreken aan te wijzen bij een drietal paar den dat juist gepresenteerd werd. De heer Jansen vertelde aan de commissie dat het plan bestond een vereeniging op te richten om betere hengsten aan te schaffen en kreeg daarop ten aniwoord: „Ja, mijnheer Jansen men „zoekt het tegenwoordig overal in de hengsten „die beesten moeten maar alles voor hun rekening „nemen maar zoolang hier niet mede gepaard „gaat een betere keuze der fokmerrien en een „meer oordeelkundige opvoeding van het veulen „zoolang zal het toch nog niets geven." TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1