Buitenland. —Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de regee ring van Bulgarije ook aan onze Rijksmunt voor dertig millioen aan nikkelmunt heeft willen doen slaan, wat echter door onze regeering geweigerd moet zijn. Wegens slapte van werkzaamheden hebben aan de Westersuikerraffinaderij te Amsterdam 40 man gedaan gekregen. Naar men zegt, krij gen nog 70 man gedaan. Als een bijzonderheid meldt de Wojksche Crt. dat aldaar in de rivier dezer dagen met een zegen in éen trek 12.000 halve kilo's viscli is gevangen. Van 's namiddags 3 tot 's avonds 7 en een half uur hebben 6 man niet anders gedaan dan visch opgestapeld en toen waren ze nog niet ge reed. Sommigen schatten de hoeveelheid op 100 hectoliter. In de gemeente Achtienhoven is bij de a. s. loting slechts één loteling en deze is nog eenigste wettige zoon. De gemeente moet vijf manschap pen leveren. Volgens de „Times" is het stoomschip „P. Caland", dat te Londen met verlies van schroef bladen en schade aan het roer binnenliep, nage zien en bevond men dat de schade belangrijker was dan in den beginne was gedacht, daar het hekwerk belangrijke averij had bekomen. De mails worden via Queenstown naar Nieuw-York verzonden terwijl het stoomschip „Schiedam", dat 4 dezer van Amsterdam naar Nieuw-York vertrok Plymouth zal aandoen om de passagiers van de „P. Caland" over te nemen. Vermoede lijk zal laatstgemeld stoomschip te Londen repa- reeron. Een groot aantal grondwerkers te Nijmegen werd door zekeren G. Tersteegen uit Ruhrort, onder schoone beloften overgehaald om in Duitsch- land te gaan werken. Eenmaal ter bestemder plaatse aangekomen werden zij zeer slecht be handeld terwijl hun geen loon uitbetaald werd. Toen zij ernstig op betaling aandrongen, is Ter steegen verdwenen allen in de grootste ellende achterlatendo. De meeste arbeiders hadden het werk reeds vroeger gestaakt en getracht met het weinige dat zij nog bezaten naar Nederland terug te keeren. Tersteegen heeft zijn voornemen te kennen gegeven om binnen kort weer naar Nederland te gaan teneinde opnieuw werkvolk aan te werven. Orider Loosduinen is door een visscher in zee een vrij groote polyp gevangen. Het dier is door hem naar den Haagschen dierentuin gebracht. Het dier heeft, naar eene beschrijving die het D. v. Z.-1L er van geeft, de lengte van een halven meterhet lichaam is cilindervormig, terwijl de staart plat en bladvormig isaan den kop bevin den zich tien armen, voorzien van een groot aan tal zuignappen, welke armen eenigszins overeen komen met de scharen van een kreeft, waarmede het dier zijn prooi bemachtigt en vasthoudt, tot dat hij deze met een scherpen tand, die uit den kleinen bek te voorschijn komt en die den vorm heeft van een vogelsnavel, heeft opengereten en verorberd. De kleur van dezen visch is wit. Aan de bin nenzijde van de huid zit het vleesch, waaruit de sepia wordt getrokken. De sepia is een donkerbruin vocht, dat door den viscli, bij zijn leven, uitgespuwd wordt wan neer het zich in gevaar bevindt. Het thans ge vangen dier had al zijn sepia verloren. Men leest in de N. Rott. CL: Tegenwoordig zijn hiei ter stede velerlei siga renpijpjes in den handel gebracht vervaardigd van karton en meestal opgesierd door fraaie kleuren. Naar wij vernemen heeft de Openbare Gezond heids-commissie aanleiding gevonden omtrent de eigenschappen van deze pijpjes uit een hygiënisch oogpunt een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek nu zou geleerd hebben dat in de pijpjes die op helder witten grond met blauwe of roode figuren beschilderd zijn geenerlei voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen zijn ge vonden. Andere die bedekt zijn met bruin papier maar daar onder een laagje groen papier bevat ten dat geheel met, de groene kleurstof doortrok ken is zijn eveneens onschadelijk. Men vindt er daarentegen ook die alleen groen zijn of eene groene kleur hebben waarop vergulde versierselen zijn aangebracht welke beide soorten eene groote hoeveelheid arsenicum bevatten. Dit vergif werd ook gevonden in sigarenpijpjes oogenschijnlijk afkomstig uit dezelfde fabriek als de laatsgenoemde maar die in plaats van groen vaal licht blauw gekleurd en van verguldsel voor zien zijn. De hoeveelheid arsenicum was bij deze laatste pijpjes wel geringer maar toch voldoende om ze verdacht te maken. Een ieder wachte zich dus voor het aankoo- pen van sigarenpijpjes, die groen en verguld of ook blauw en verguld zijn. Hij die ze reeds in huis mocht hebben doet het best ze te vernieti gen. Doet hij dit niet dan zorge hij er ten min ste voor dat die pijpjes niet geraken in handen van kinderen die dikwerf het papieren gedeelte' al spelende in den mond nemen en er aan zuigen alsof zij eene sigaar rooken. In eene gemeente bij Eindhoven bemerkte een boer eiken avond nadat hij aan zijn varkens het voedsel had voorgezet, dat deze even knor rig bleven als voor dien tijd en besloot daarom de oorzaak daurvan op het spoor te komen. Hij gelastte den knecht den volgenden avond toen hij het eten gebracht had in de nabijheid der schuur post te vatten en deze bemerkte toen dat zoodra de boer binnenshuis was een persoon het hok naderde het varkenseten met de hand in een bak schepte en zich daarmede verwijderde. Nadat hij hiervan kennis gegeven had gelastte zijn baas hem om den man te volgen wat hij ook deed, doch hoe steeg zijne verwondering toen hij bemerkte dat de man eene armoedige woning- binnentrad den bak op den kachel plaatste en kort daarna den inhoud opgewarmd aan zijn huisgenooten voorzette. Dat de goedhartige boer voor beteren levenskost voor het arme huisgezin zorgde behoeft nanwelijks gezegd. Te Heerenveen had het volgende vooïval plaats. Aan een rijksveldwachter was medege deeld, dat een knecht van een advocaat een haas in een zak zou vervoeren. Toen de knecht met een zak op de straat verscheen, had hij spoedig den veldwachter op zijde, die hem vroeg wat er in den zak was, waarop het antwoord „niets" volgde. De veldwachter wilde den zak openen, maar dit ging niet zoo gemakkelijk. Allengs kwamen vele nieuwsgierigen opzetten, nog altijd bleef de zak ongeopend en „in naam der wet" gelastte de veldwachter den drager mede te gaan naar het paleis van justitie. Hieraan werd vol daan de zak werd daar geopend, en men vond daarin. een met stroo opgevuld hazenvel. Op de Oostkust van Afrika, niet ver van Zanzibar, heeft het Engelsehe schip „Garnet" een Arabisch slavenschip, na eene vervolging van vier uren prijs gemaakt erf de 21 slaven daar aan boord bevrijd. De slavenhandelaars wisten te ontko men. Volgens telegrafische berichten uit "Warschau woedde er toen in Volhymnie een hevige sneeuw storm, waarbij reeds verscheidene dorpen onder de sneeuw lagen en vele menschen waren om gekomen. Een nieuwe industrie is in den laatsten tijd in Noord-Amerika in het leven geroepen name lijk de fabricatie van Newspapers Underweard (couranten-jacquets) die voor den spotprijs van vijf cents (121/., cent van onze munt) worden verkocht. Zij bestaan uit een zesdubbele laag couranten misdruk waarvan de kanten en verbindingsplaat sen saamgeplakt zijn. Door de omstandigheid nu dat deze over het hemd te dragen jacquets een bijzondere aangename warmte geven en bij vrij groote duurzaamheid zich door haar ondoordring baarheid tegen koude winden alts een uitstekend voorbehoedmiddel tegen verkoudheid hebben doen kennen worden zij door lieeren van alle standen bij het ruwe jaargetijde veel en met voorliefde gedragen. Ook de „Reiehsanzeiger" maakt den teks openbaar van het verdrag tussclien Duitscliland en Oostenrijk, d. d. 7 October 1379. Het blad voegt er bij dat de regeering van Duitscli land en Oostenrijk-Hongarije daartoe zijn overge gaan, om te toonen dat het bondgenootschap uit sluitend op defensieve beginselen rust, Beide regeeringen streven naar de handhaving van den vrede; zij trachten alles af te weren wat daarin stoornis zou kunnen brengen, en houden zich overtuigd dat de openbaarmaking thans allen twij fel dienaangaande zal wegnemen. De beide con tractanten verbinden zich bij dit verdrag tot bij stand met hunne gansche militaire macht en tot het gemeenschappelijk sluiten van den vrede, in dien één hunner door Rusland wordt aangevallen Wordt één hunner door eene andere mogend heid aangetast, dan verbindt de ander zich, minst genomen, tot eene welwillende onzijdigheid. Bei den hopen na de verklaringen van den Czaar, dat de toerustingen van Rusland voor hen niet van dreigenden aard zijn. Te Feldhausen, 'bij Jever, is zekere landbou - wer, Engelhart, gevangen genomen wegens onmen- scliolijke mishandeling zijner vrouw. Hij had haar sedert den laatsten oogsttijd in een hok opgesloten, zonder licht of lucht, zonder dekking of ligging, behalve eene stroomatras. Zij ontving daar slechts zeer weinig voedsel en mocht nie mand zien. Eene ondragelijke atmosfeer heerste in de cel, toen de politie er, op verzoek van de familie der vrouw, die argwaan lud gekregen, bin nentrad. De vrouw had bij testament haren man erfgenaam van haar vermogen groot 411,00 mark gemaakt en zijn doel was nu haren spoedigen dood te bevordereD. „Van Londen naar Parijs in 8l/.2 uur" luiden de affiches der „London-Chatham and Dover Rail way" wie is echter ooit binnen de tien uur van Londen naar Parijs gereisd Dat zal nu anders worden door de clubtreinen. De naam ontstond op de volgende wijze. 's Middags drie uur zit de clubmensch van Londen nog rustig in zijn leunstoel, drinkt zijn glaasje port en madera en rookt eene sigarette, tot het idee hem te binnen valt, dat hij wel eens even naar Parijs kon gaan. Een half uurtje over weegt hij het voor en tegen, huurt te half vier een rijtuig en wiegt zich te vier uur in een ge- makkelijken reisstoel, dineert te zeven uur in den restauratie-waggon evengoed, zoo niet beter dan thuis, steekt eene sigarette op, speelt een partijtje whist en komt te li1/., uur te Parijs aan, nog vroeg genoeg om na een korte visite aan het logement, wat te gaan flaneeren op de boulevards en de een of de andere club te gaan bezoeken. Dan slaapt hij den slaap des rechtvaardigen, bezorgt den volgenden morgen zijn zaken, neemt zijn lunch, maakt eenige visites, gaat in den namiddag weder den clubtrein opzoeken en komt tegen middernacht in zijne woonplaats aan, zon der dat de reis eenigszins het genoegen van den dag- of de nachtrust bedorven heeft. A^oorloopig is de clubtrein voor 120 reizigers ingericht alleen eerste klasse. Was de Fransche Noordbaan beter, dan kon de reis gemakkelijk in zes uur worden afgelegd. In het Boulogner Bosch bij Parijs heeft een duel plaats gehad met pistolen hetwelk een grappigen afloop had. De kampioenen vuurden hunne wapenen af misten elkander en maakten zich gereed om nogmaals te vuren toen een paar boschwachters hen stoorden en proces-verbaal te gen hen opmaakten wegens het jagen in den verboden tijd! Elkander missende hadden de hee- ren zonder het te willen of te weten een patrijs en een kwartel omgebracht. De secondanten verklaarden plechtig dat aan de eer voldaan was. V E R G A D EIIIN G Af I. level der Jïoll. Maatscli. van Landbouw. Woensdag 8 Februari 1888. Tegenwoordig 18 leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens doet de Penningmeester rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f327,223. en do uitgaven f 284,50. Batig saldo alzoo f 42.723 Alsnu wordt overgegaan tot benoeming van twee bestuursleden, waartoe bij acclamatie worden herbe noemd de aftredende heeren A. P. Ivoorn en J. Jbz. Roeper. Daarop brengt de Voorzitter ter sprake de aan staande verkiezing en zegt het niet ondienstig te achten, daarover in deze vergadering van gedachten te wisselen. Spr. meent dat het ons niet onverschil lig moet zijn, wie voor ons district zal worden afge vaardigd; hij heeft hier niet op het oog eenige bepaal de politieke richting doch wel de belangen van de landbouw; spr. zegt zich in correspondentie te heb ben gesteld met den heer Visser van Hazerswoude te Amsterdam, iemand van wien bekend is, dat hij eene groote voorliefde heeft voor de belangen van landbouw en in wien we alzoo een waardig verte genwoordiger zouden vinden voor die belangen. Meerdere leden ondersteunden deze woorden, de drukkende lasten waaronder de landbouw gebukt gaat, getuigen dat die stand nog steeds wordt mis deeld en maken een ijverig vertegenwoordiger voor die belangen ten hoogste gewenscht en zeker is genoemde heer Visser van Hazerswoude daarvoor de rechte man op de rechte plaats. Als gevolg van de gehouden besprekingen beveelt de voorzitter den leden aan tot eene getrouwe op komst ter stembus en er naar te streven bij voor keur een man als de genoemde voor ons district te verkrijgen als afgevaardigde. Bij rondvraag wordt door een der leden de wen- schelijkheid geuit om bij de eerstvolgende lammer markten deze door middel van de „Over-Betuwsche Courant" in Gelderland, enz. meer bekend te doen worden. Deze opmerking geeft een ander lid aanleiding om te wyzen op de onjuiste opgave van de markten op VAN DE

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2