N». 38. Zondag 12 Februari. A°. 1888 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscliijut Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEYELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. De visscherij-quaestie in Schotland. Particuliere Correspondentie aan de N. Rott. Crt.) Londen, 31 januari. Blijkens mij uit Schotland toegekomen berich ten heeft de tijding, dat de Noorsclie inmakers en haringhandelaars per delegatie in aantocht zijn om, naar ik reeds verleden week gemeld heb (zie de N. R. Ct. van 24 Januari 2de blad) te trachten eene overeenkomst aan te gaan tot be perking van den haringuitvoer naar Duitschland, eene algemeens vreugde teweeggebracht in be langhebbende kringen. Over het algemeen heb ik niet veel vertrouwen in dergelijke kunstmid deltjes om prijzen op te houden of omhoog te schroeven. Ik geloof ook niet dat het consigna tiestelsel, hoe slecht ook in beginsel, door zulke combinatiën kan worden te niet gedaan. Maar de toestand der Schotsclie visscherijen in het alge meen en die der haringvisscherijen in het bijzon der is zóó erbarmelijk, dat ik wel begrijpen kan dat de belanghebbenden zich aan alles, wat een schemering van hoop biedt, vastklampen dat zij, met andere woorden, zelf de schaduw voor de werkelijkheid grijpen. De reeds door mij kortelijk besproken circulaire van de directie der North of Scotland Bank aan de deelhebbers, waarin hun wordt medegedeeld dat de geheel reserve van 200.000 pd. st. zal moeten gebru. vt worden om de verliezen in den vischhandel deden te dek ken, heeft hun eenen staat van zaken blootge legd, waarvan zij vermoedelijk geen begrip had den. Dat het contractenstelsel in Schotland door en door verkeerd en verderfelijk in zijne gevolgen was, moest hun bekend wezen, en kan ook in Nederland niet onbekend zijn, daar het jongste jaarverslag van ons College voor de zeevissche rijen nog de aandacht er op gevestigd heeft. Doch niemand was waarschijnlijk bij machte te gissen, dat de verwoestingen, die het aanrichtte, zóó al gemeen en zóó diep waren, als de bedoelde cir culaire blootlegt. Voor die lezers, die geen duidelijk begrip heb ben van hetgeen „het contractenstelsel in Schot land" beteekent, wil ik hier eenige opheldering inlasschen. Vele maanden vóór den aanvang der visscherijen hadden de Schotsche inmakers de gewoonte een zeker getal booten ter vischvangst te pachten. Aan de belanghebbenden geven zij eene soort van premie50 a SO pd. st. naar gelang der grootte van het vaartuig. Het pachtcontract bepaalde verder, dat de inmakers zich verplicht ten een zeker getal crans gevangen visch te koopen tegen eenen vooraf te bepalen prijs. Voor de visschers zeiven was dit stelsel misschien niet zoo kwaad, ofschoon zij nooit het voordeel genie ten konden eener rijzing in de vischprijzen maai de inmakers konden slechts er bij verdienen in goede tijden. Nauwelijks evenwel was het blaadje omgekeerd, nauwelijks gingen de prijzen omlaag, of zij begonnen schromelijke verliezen te lijden. En op den duur moesten de prijzen wel dalen daar de visschers, naar het Schotsche stelsel, geen belang hadden bij de hoedanigheid der gevan gen visch. Het was hun slechts te doen om een zeker aantal crans af te leveren, en om dit te spoediger te doen, maakten zij netten met nauwer mazen, ten einde méér visch te kunnen ophalen. Het gevolg was het op de markt wei- pen van allerlei onvolwassen visch, hetgeen juist datgene is geweest, wat de haring-markten in den grond heeft geboord. Het kwaadaardige dezer methode lag ook in het voortwoekeren harer nadeelige gevolgen. De inmakers konden het met eigen middelen niet langer volhouden en begonnen toen krediet-ope- ratiën met hunne banken. Aan dezen werden verleidelijke voorwaarden geboden voor voorschot ten in blanco, waartoe maar al te vele direction zijn overgegaan. Naar mate de inmakers echter dieper en dieper betrokken raakten, volgden de bankinstellingen hun voorbeeld. De blanco-kre dieten werden verlengd en weder verlengd, in de hoop dat de vischprijzen en met hem de inmakers zich zouden kunnen herstellendoch dit is niet geschied, en eindelijk heeft de eene bank na de andere zich genoopt gezien hare klanten in den vischhandel los te laten en maatregelen te nemen tot sluiting der verliesposten. Ongetwijfeld is het contractenstelsel nu voor goed uit, en de ware vrienden der visschers zul len niet rouwig er over wezen. In de eerste tijden zullen de laatsten zeker veel te lijden heb ben zij zullen vermoedelijk lang de prijzen niet kennen bedingen voor hunne visch, die de inma kers hun vroeger waarborgden. Doch zóó moeten wij tot eenen gezonden toestand terugkeeren. Wanneer de visschers een onmiddellijk belang krijgen bij den loop der vischprijzen, zullen zij zich ook meer gaan toeleggen op het vangen van die visch, weike het meeste geld opbrengt. On volwassen vischjes zullen zij vanzelf laten zwem men, zoodra zij tot de overtuiging worden ge bracht, dat zij geen of weinig marktwaarde heb ben. Aldus kunnen de prijzen gaandeweg weel beter worden. Dit zal langzaam gaan, dewijl de concurrentie zoo groot is, doch van lieverlede moet die minder worden. Zeer vele visschers immers, niet langer bij machte op den fictieven steun der inmakers te rekenen, zullen genood zaakt worden den strijd op te geven. Darwin's survival of the fittest zal ook in de Schotsche visscherij kringen moeten gelden. Reeds lezen wij dan ook, dat talrijke kustbewoners in Banff shire en elders naar Amerika vertrokken zijn, omdat zij het niet langer konden uithouden in de ould country. Hebben de Schotsche inmakers verleden jaar, volgens eene berekening in de He rald van Glasgow, nog 97,000 pd. st. bij de ha- ringvisscherij verloren, thans moet men aannemen dat zulke verliezen niet meer zullen voorkomen. De inmakers toch voortaan aan hunne eigen mid delen overgelaten, zullen in de volgende jaren alleen de prijzen betalen, die de marktwaarde der visch hun aangeeft en de woeste speculation der jongstverloopen tijden die den haringhandel heb ben geknakt behooren voorgoed tot het verleden. Wat het herstel van dien handel nog verder zou kunnen bevorderen is zeker een schoontijd voor haring. Dit is evenwel een vraagstuk dat naar ik reeds getracht heb aan te toonen enkel op eenen internationalen grondslag kan worden geregeld. TEXEL, 11 Februari 1888. Ofschoon er velen werden geslagen, had toch de strijd in het logement „de Zwaan" Donderdagavond gehouden een vredig karakter. 11 Personen waren opgekomen om deel te nemen aan den damwedstrijd, door den heer Broekkamp voor dien avond uitgeschreven. De tegenwoordigheid tuigde van belangstellii kamp. v van vele anderen ge- ïg in dien vreedzame Als overwinnaars bleven over de heeren J. Witte, C. W. Koning, A. Bakelaar en J. Daalder door wien Dinsdag a.s. aan het tweede gedeelte van den wedstrijd zal worden deel genomen. Zeker zullen velen dan het einde van den kamp komen zien. De aangekondigde openbare bijeenkomst vanwege de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Helder, had gisteravond plaats in het logement „de Zwaan." Als spreker trad op de heer Oosterbaan, die na eerst te hebben medegedeeld wat an ti-revolutionairen zijn, in eene uitvoerige rede uiteenzette, wat zij willen bestrijden, en ten slotte besprak en bepleitte het politiek pro gram van actie dat de Anti-Revolutionairen zich ten doel stellen, wanneer zij tot de re geering -worden geroepen. Aan de aitnoodiging tot oprichting eener kiesvereeniging scheen geen gehoor te worden gegeven. Het getal hoorders had grooter kun nen zijn. Helder, 10 Febr. Een winkelier te dezer plaatse, was tot de ontdekking gekomen, dat nu en dan geld verdween uit zijne toonbank lade. Hij verdacht het zoontje eener buurvrouw omdat het kind bijzonder veel centen versnoepte. Terwijl dezer dagen het zoontje des winkeliers een losse steen in de stoep wegnam, vond het kind daaronder eene holte, die nagenoeg vol was met allerlei muntstukken. Men ver moedt dat het ontvreemde geld in die zonder linge spaarbank was belegd. De winkelier vond er ruim f 8,— bijeen. Ofschoon hij niet zeker weet, wie zijne toon banklade lichtte, heeft hij geen geid meer vermist sedert hij 't knaapje, hetwelk hij verdacht, eens ernstig heeft onderhanden ge nomen. De milicien Ramler, werkzaam op het fort „de Iiarsens," bij het Nieuwediep is bij het verleggen van een plank voorover in de droge gracht van dat fort geslagen. Ernstig gekwetst lag de jonge man te zieltogen. In allerijl werd een brancard uit het Marine hospitaal gehaald, om daarin den gekwetste te vervoeren. Eer hij evenwel de infirmerie had bereikt, was hij reeds aan de bekomen schedelbreuk gestorven. De St. Ct. bevat een uitvoerig verslag van den consul der Nederlanden te Buenos-Ayi es over landverhuizing naar Argentinië. Aan het slot van dat stuk leest men: „Wellicht richt ook menig Nederlander het oog op Argentinië als op 'tland zijner toekomst en zij derhalve hier ten slotte nog het volgende aangestipt: Uit mijne vroegere rapporten en ook uit het tegenwoordig bericht blijkt dat Argentinië een land van vooruitgang is en dat het naar men- schelijke berekening binnen een niet ver verwij derden tijd een staat van beteekenis zal worden dat de verdiensten er ruimer zijn dan in de oude wereld en zich ook in andere opzichten hier meer gelegenheid dan daar biedt tot het scheppen eener zelfstandige positie; dat het klimaat gezond TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1