Buitenland. Gemeenteraad te Texel. is en dat al geldt het hier een nieuw land, de Europeesche beschaving er vasten zetel heeft genomen. Maar al deze der landverhuizing be gunstigende omstandigheden mogen niet tot over dreven illusien leiden; deze republiek is geen land van wonderen die menschelijke deugden overbodig maken. Tegenover groote inkomsten staan hier hooge uitgaven voor levensonderhoud. Hij die zich naar Argentinië wendt moet dit derhalve doen met de wetenschap dat ook in dit land moet gewerkt worden en men zonder wel overlegden arbeid evenmin hier als elders resul taten verkrijgt. Hij moet zich voorts bewust zijn dat in den eersten tijd van zijn verblijf in deze nieuwe wereld hem soms onaangenaamheden zoo niet al tegenspoeden wachten als een gevolg- zijner onbekendheid met land, taal en volk eene onbekendheid in het bijzonder van gewicht voor den niet tot een Latijnschen stam behoorenden landverhuizer. Doch dit neemt niet weg dat hij die wat geleerd heeft het met energie en gezond verstand hier over 't algemeen verdei brengt dan in Europa waar tegenover staat dat zij die deze eigenschappen missen hier nog minder op hunne plaats zijn dan in de oude wereld. Voor den werkman is ook hier kennis van zijn ambacht of een paar krachtige armen noodzakelijk. Wange drag brengt hier snel en diep ten val. Vraagt men wie in 't bijzonder hierheen ver huizen moet dan is daarop het antwoord hier voren reeds grootendeels gegeven. Voor gewone werk lieden is hier veel plaats met 't oog op de groote in uitvoering zijnde openbare werken en aan ambachtslieden wordt om dezelfde reden eveneens werkt in overvloed aangeboden. De grootste toe komst is in dit land weggelegd voor landbouwers op wie groote uitgestrektheden braakliggenden, maar vruchtbaren bodem ter ontginning wachten Wellicht zou ook menig Nederlandsch landbouwer hier op zijn plaats zijn bijv. in de nabijheid dei- hoofdstad om kaas melk en boter van goede (goede) qualiteit te leveren aan hare honderddui zend inwoners. Voor leden uit den zoogenaamden beschaafden stand is hier de minste gelegenheid eene betrek king te verkrijgen vooral voor hen die geen bepaald vak verstaan, Ingenieurs architecten, geneesheeren en kooplieden vinden gemakkelijker een passende positie maar ook zij behoeven er niet op te rekenen steeds spoedig na aankomst hier te slagen. Nederlanders die hierheen emigreeren wordt aanbevolen zich na aankomst in deze republiek, ter verkrijging van inlichtingen onmiddellijk aan het Nederlandsch consullaat te vervoegen." Het Regeeringsantwoord omtrent het han- delstractaat met Spanje betoogt dat het verdrag den druk op onzen invoer opheft de handelsbe trekkingen met Spanje zal verlevendigen onze concessiën weinig beteekenen en de renten ver laging voor 'spiritus en gedistilleerd een belang rijk voordeel is. De verhooging van liet recht op Spaansche wijnen levert ons geen flnancieele voordeelen op. Door de vergadering van Nederl. Industri- eelen is een adres aan Z. M. den Koning gericht, waarin zij er op wijzen dat voortdurend buiten- landsche goederen, die volgens de wet belast zijn met invoerrecht naar verhouding van hunne waarde, ondanks te lage aangifte en derhalve zonder betaling van het volle verschuldigde recht in ons land worden ingevoerddat deze feiten door de met het toezicht belaste ambtenaren niet kunnen worden belet, aangezien een juiste waar deering der ingevoerde goederen in zeer vele ge vallen voor hen onmogelijk is, De gebrekkige werking der wetten van 15 Aug. 1862 en 6 Apr. 1877 strekt alzoo ten nadeele van 's lands schat kist, ten nadeele van den handelaar, die aan voornoemde wetten gehoorzaamt, ten nadeele van de Nederl. nijverheid, die ten gunste van hare buitenlandsche concurrenten zelfs de geringste belemmering ziet verdwijnen, welke nog door den wetgever aan hen in den weg was gelegd. Voor deze begunstiging van buitenlandsche mededingers bestaat te minder reden, daar naburige staten volharden bij, of terugkomen tot maatregelen waardoor de invoer van Nederl. producten wordt belemmerd. Tengevolge zoowel van te gemak kelijker invoer der vreemde als van belemmerden uitvoer der eigen voortbrengselen, worden verschil lende takken der Nederl. nijverheid in hun voort bestaan ernstig "bedreigd. De overeenkomst aangaande de Indische pa- ketvaart zal gesloten worden met de heeren J. Boissevain, W. Ruys en P. E. Tegelberg voor eone later te vormen Nederlandsche vennootschap. Al le waarborgen zijn er, dat de onderneming eene Nederlandsche zij en meerendeels zullen Nederland sche schepen gebruikt worden. Het subsidie is niet uniform, maar vast voor elke lijn per mijl. Het zal gemiddeld van f3,90 klimmen tot f6,92 per mijl, doch daartegenover zijn de tarieven van het vervoer voor het Gouvernement aanzienlijk verlaagd, is het monopolie veel beperkter en kan het Gouvernement de stoomschepen inhuren tegen een vooraf eens vooral vastgestelden prijs. Het reddingstation Jershoft telegrafeert den 5den Februari: Van den hier gestranden Holland schen schoener „Dolfijn", kapitein Grilk met hout van Riga naar Schiedam werden zes personen door middel van het raketten-toestel gered bij sterke branding met ijsgang. Acht telegrafisten, die door de Zuid-Afri- kaansche Republiek voor den dienst daar te lande zijn benoemd, vertrokken in deze week van Rot terdam, om over Southampton de reis naar de Transvaal te vervolgen. Onder de vele belang stellenden, die hen uitgeleide deden, bevond zich ook de minister-resident der Zuid-Afrikaansche Republiek, Jhr. mr. J. G. Th. Beelaers van Blok land, die de jongelieden bij het verlaten van hun geboortegrond in hartelijke en kernachtige taal toesprak. Woensdagavond was eene groote menigte in het Volkspark te Amsterdam vergaderd, om getuige te zijn hoe door een aantal lotelingen daartoe door socialistische woordvoerders aange zet, een adres werd ge teekent aan den millitieraad. Zij protesteeren daarin tegen hun ne oproeping tot den dienst, in eenen tijd van vrede, nu alles rustig is. Dit protest zou wel niet helpen", zei Fortuijn, maar het zou den geest doen kennen van de zonen des volks die door de bloedwet voor een tijd van hun vrijheid beroofd worden." (N.R.Ct.) Verleden Maandag werden uit de kruitfabriek bij Muiden 6983 vaatjes kruit geladen in een tjalk- schip, dat de lading naar Rotterdam zou vervoeren. De tjalk werp opgesleept naar Ouderkerk, doch werd daar lek en kon nog juist verhaald worden tot bij de daar aanwezige bewaarplaats van kruit. Daar ligt zij nog. Ondanks de nabijheid van een veilige bewaarplaats is al het kruit in het schip gebleven, blootgesteld aan de vonken van de voor bijvarende stoomschepen. Terecht is de omtrek in zeer groote ongerustheid over deze gevaarlijke nabuurschap, en niet minder groot is de verwon dering over het feit, dat hier geen voldoende voorzorgsmaatregelen genomen zijn. De hoofdadministratie der Exploitatie Maat schappij van Staatsspoorwegen heeft aan de drie weduwen der verongelukte beambten bij het on heil te Ruinerwold op 2 Januari jl. levenslang toegekend het volle vaste traktement dat de echt- genooten bij hun leven genoten. Te Amsterdam is de justitie een complot van valsche munters op het spoor gekomen, die hun bedrijf reeds geruimen tijd op groote schaal uitoefenden. Zaterdagavond zijn twee mannen en eene vrouw aangehouden en is beslag gelegd op een aantal valsche guldens en rijksdaalders en op de werktuigen waarmede deze werden ver vaardigd. Eenige dagen te voren was reeds op twee andere personen de hand gelegd, waardoor men tot de ontdekking van de werkplaats en de overige valsche munters is gekomen. In den loop dezer maand wordt uit de ge vangenis te Leeuwarden ontslagen een 77 jarige grijsaard, die wegens verschillende diefstallen ongeveer 42 jaren in de verschillende gevange nissen doorbracht. Behalve deze straffen, werd nog op hem inder tijd toegepast de tepronkstelling, tepronkstelling en brandmerk, de geeseling, en brandmerk met den strop om den hals. Een telephonist te Noordwolde was dezer dagen in de onmogelijkheid een bericht uitWol- vega te verstaan, omdat in laatstgenoemde plaats ter gelegenheid eener begrafenis de torenklok werd geluid. Hij hoorde niets dan het „Bom, bom" van de klok, en eerst toen het luiden ophield, kon het bericht overgebracht worden. In de maand November van het afgeloopen jaar kwam een ingezetene van Leiden metzijnn vrouw van een familiebezoek tehuis toen hij tot zijn grooten schrik ontwaarde dat het raam van zijne woning opgeschoven was en de bedden met petroleum begoten waren. Er werd aangifte bij de politie gedaan en er had een onderzoek plaats doch de dader werd niet ontdekt. Thans is de vrouw des huizes door de politie aangehouden, nadat zij aan haren man de bekentenis had afge legd dat zij de daad had gepleegd om den man op die wijze te noodzaken van woning te veran deren daar zij zoo beangst en onrustig in hare tegenwoordige woning was. Verder bekende zij dat die angst en onrust een gevolg waren van eene misdaad welke zij op haar geweten had. Zij had namelijk in Augustus te voren haar kindje van vier maanden door verworging van het leven beroofd. De vrouw bevind zich in bewaring terwijl de politie een onderzoek naar het geval van moord instelt. Vele in de omstreken van Keulen werkzaam zijnde Hollandsche arbeiders waren in de afge loopen week wegens de ingevallen vorst genood zaakt het werk te staken, en naar huis terug te keeren. Vele hebben 'een 25 uren en meer lan gen weg zonder een rooden cent op zak te voet naar huis afgelegd. De Zweedsche „Post och Inrikes Tidnigar" meldt, dat de walvischvangst van Spitsbergen gedurende de laatste twee jaren meer dan ooit bloeide. In 1886 werden 13Ï1 walvischen gevan gen. Noordsche Russische en Engelsche schepen nemen voornamelijk deel aan deze vischerij. Een Hamburgsche firma had in December 5 stoom-wal- vischbooten in Spitsbergen, doch alle onder Noord sche vlag. In een dorpje in het Fransche arrondisse ment Issoire was de burgemeester sedert lang gewoon de registers van den Burgelijken Stand geenszins geregeld bij te houden, maar uit zijn geheugen tegen het einde des jaars bij te doen schrijven. Hij vergiste zich betrekkelijk weinig maar van lieverlede zijn thans allerlei zonderlinge dingen aan het licht gekomen. Ettelijke personen blijkeD eene verkeerde sexe te hebben, huwelijken onzeker te zijn enz. De geheele gemeente is in opschudding. In de kopermijnen Rio Tinto zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. De inwoners der dorpen in de nabijheid der mijnen hebben groo ten last van den rook der fabrieken en besloten zich zeiven te helpen. In grooten getale begaven zij zich naar de mijnen, waar zij de uitdooving der vuren verlangden. De maatschappij weigerde natuurlijk, maar de menigte, die uit ongeveer 1000 werklieden bestond, begon toen geweld te plegen. Zij wilde de ovens vernielen, zoodat de gendarmes van hun vuurwa penen gebruik moesten maken. Bij het gevecht werden 5 der muiters gedood, terwijl velen werden gekwetst. Een groote hoe veelheid wapenen en 60 dynamietpatronen zijn in beslag genomen. De orde is nu weer hersteld. Verleden jaar werd een burger van Berlijn door zijn buurman van nachtgerucht aangeklaagd daar de eerste een haan bezat die den klager door zijn gekraai uit den slaap hield. Om verde re onaangenaamheden te voorkomen werd de haan weggedaan. Een jaar daarna kwam er echter een ander in zijne plaats, welke het evenzoo maakte als zijn voorganger: hij kraaide ook. Nu wendde zich de buurman andermaal tot de politie en het gevolg was dat den eigenaar van den rust verstoorder werd aangezegd den haan weg te doen of te zorgen dat deze geen nachtgerucht meer maakte. Maar de haan bleef en kraaide steeds voort. Nij werd de eigenaar van den haan veroordeeld tot 5 mark boete. Maar de veroor deelde kwam in hooger beroep en de zaak werd nauwkeurig onderzocht. Vooreerst kon niet wav- den bewezen dat bedoelde haan dezelfde was weest als hij, welke des buur mans rust gestoc had verder werd bewezen dat het hok waarin haan 's nachts verblijf hield voldoende geslot was en werd in aanmerking genomen dat „I kraaien in de natuur van den haan ligt." De a vocaat van den aangeklaagde beweerde dat 1 slechts twee menschen kende die het kraaien vï een haan niet velen konden namelijk Walle stein en de aanklager. De beschuldigde wei vrijgesproken. Vergadering van Vrijdag 10 Februari 1888. Voorzitter D. C. Loman, Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, als de heeren: Conincl Westenberg, F. Keijser, Brouwer, Koorn, Roeper Boon, T. M. Zijm, Dros, C. Pz. Keijser, C. Zijm Bakker en de Voorzitter. Één vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling dat hij een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand van het Sluisje te Oudescliild (zie vorig raadsver- slag) en de kosten tot algeheele voorziening daarvan zullen bedragen f15.— na eene opmer king van den heer C. Zijm om voor een gedeelte een straatje te leggen, ten einde te voorkomen dat spoedig weder dezelfde toestand zich voordoet,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2