N\ 39. Donderdag 16 Februari. A°. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJParkstraatBurg op Texel WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschild, via de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dageljjks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 's morg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14, 11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Hel der-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1 3 en van 5.30 7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschildden Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 15 Februari 1888. Dinsdagavond j.l. hield het dep. Texel der M. t. N. v. 't A. weder eene volksvoorlezing, welke echter door geen groot publiek werd bijgewoond. De heer Loman vergastte zijne hoorders op eene beschrijving van Shackspaere en diens werken en las daaruit een fragment uit de koopman van Venetië; daarna gaf spr. nog eene bijdrage ten beste en eindigde met een opwekkend woord te spreken met het oog op de aanstaande verkiezingen. Gisterenavond werd de damwedstrijd in 't logement „de Zwaan" alhier voortgezet. Zooals wij in ons voorlaatste nummer ver melden, moest het pleit toen nog beslist worden tusschen de 4 overgeblevenen. Nadat er reeds spoedig 2 afvielen, moest nog uitgemaakt worden wie der beide overgeblevenen de prijs zou halen. Vooral deze partijen werden met groote belangstelling door de toeschouwers ge volgd. Eindelijk reeds laat in den avond was de strijd geëindigd en trad J. Witte als prijswin naar uit het strijdperk, terwijl A. Bakelaar de premie verkreeg. Bij het huiswaarts keeren van hen die Maandagavond de lezing van Dr. Schaepman hadden bijgewoond, en per extra boot weder naar hier kwamen, had de verdere tocht voor sommigen zeer noodlottig kunnen zijn, door dien een der rijtuigen bijkans van den dijk geraakte; met beschadiging van het rijtuig en eenige schrik bij de passagiers liep dit onge luk af. Naar wij vernemen zal door de kinderen van de Alg. bewaarschool eene openbare les worden gehouden in genoemde school, Maan dag a.s. des middags 3 uur. Als een staaltje, hoe noodzakelijk het is, den kinderen goed onderwijs te doen ontvan gen, ten einde later in de maatschappij zich te kunnen bewegen en niet te worden uitge lachen, diene het volgende episteltje, door een der onderwijzers van ons eiland, bij zekere ge legenheid ontvangen vrint meter ik hep een vrindelijK verzoeK aan u mijn zoon Klagt zo of ver de Kouw in de school hij zegt dat hij bij een stuK Kent glas moet zitten en daar hep iK niet vel zinin want als hij zieK wart dan zit iK er ne dus meter west zo goed en lat dat glas naKen lat elK Kint er wat aan ge ven dan is Het maar een Klijn geijt verders van mijn gegroet di zig noent Den Hoorn, Febr. Drie jaar geleden werd alhier opgericht eene rederijkerskamer: „Het Rijske wordt allengs een boom," doch helaas! het rijske heeft slechts enkele takjes gekregen, is gaan kwijnen en doodgegaan in plaats van op te groeien tot een krachtigen boom Het schijnt dat de grond hier niet geschikt is. Wat men ook plan te, na een kortstondig bloeien gaat alles kwijnen en eindelijk sterven. Het beste zal dus maar zijn, niets meer te gaan planten, tenzij men eerst den grond, door andere stoffen heeft vruchtbaar gemaakt, 't Blijft niettemin jammer, dat het niet beter wil vlotten, want het bekendeDe mensch kan bij brood alleen niet leven, is toch eene waar heid die wel niemand zal betwijfelen. Een enkele avond van uitspanning is behoefte voor een menschEdochwie weet wat de toe komst nog geven zal. Hopen en afwachten zij dus de leus Koog. 15 Febr. Aan den damwedstrijd Zon dag j. 1. alhier gehouden werd door 14 personen deelgenomen. De strijd werd tot laat in den avond voortgezet. Eindelijk mochten 3 deelne mers het genoegen smaken als overwinnaars over te blijven. Door deze 3, zijnde de H. H. Jb. Hopman, H. Maas en C. Maas werd gisteren avond den strijd verder voortgezet. Eindelijk na vele zware kampen behaalde de heer Jb. Hopman den prijs terwijl H. Maas de premie tot zijn deel kreeg. Betrekkelijk vele belangstellende toeschou wers woonden den strijd bij. Door den Minister van Oorlog zijn de autori teiten der landmacht er op gewezen dat in art.- VII van de additoneele artikelen der herziene Grondwet de namen van de gemeenten des Rjjks vermeld worden. De daarbij aangenomen spelling moet geacht worden, door den Grondwetgever te zijn vastge steld, en behoort derhalve te worden beschouwd als de ffiociëele spelling van de namen der gemeen ten. Hij verzoekt daarom te willen zorgen, dat voor taan voor zooverre hierop harerzijds toezicht uitgeoefend kan worden dienovereenkomstig worde gehandeld. De lib. kiesvereeniging te Zijpe besloot in hare vergadering van Vrijdagavond om voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Helder kandidaat te stellende heer Th. J. Waller te Anna Paulowna. Zooals men weet behoort de gemeente Zijpe tot het hoofdkiesdistrict Helder. Uit Neerbosch meldt men: Nu eerlang het 25-jarig bestaan van de wees inrichting zal worden herdacht kan worden ge meld dat van 1863 tot einde 1887 de directeur aan giften en legaten de som van f 1,487,482.23 heeft ontvangen. Hiervan was ruim f560,000 noodig voor het bouwen van de weeshuizen en alle gebouwen die daartoe behooren benevens de meubileering enz aanleg der boerderij en aankoop van gronden. De ontvangsten der boerderij hebben bedragen f 172,116.83 uitg. voor aankoop van materialen f39,997,59 zoodat een winst van f 132,119,24 in de kas der inrichting kon worden gestort. Ruim 2000 weezen zijn over dat tijdvak in de inrichting opgenomen geweest; ongeveer 1200 hebben haar weder verlaten en zijn het maat schappelijke leven ingetreden. Thans houden 'er nog ruim 800 hun verblijf. Sommige dezer kin deren hebben er langer dan 16 jaren vertoefd; er zijn er zelfs nu nog een paar die reeds 18 jaren daar verblijf houden. De aanvrage tot opneming is grooter dan ooit te voren; de weeshuizen zijn geheel bezet maar zoodra het achtste weeshuis gereed is (dat zijne voltooiing nadert), zullen we der 200 kinderen worden opgenomen. Men schrijft uit Drente: De op onze Oostelijke grenzen, vooral Noord- Drente, gestationneerde kommiezen gevoelen zich naar hun eigen getuigenis, tegenwoordig eerder in staat een haas, dan een smokkelaar te vangen. Dit bewijst dat de ambtenaren, met de bewaking belast, in den laatsten tijd hun plicht hebben gedaan, en daardoor de „sluikefij" grootendeels den kop hebben ingedrukt, waarbij intusschen ook rekening moet worden gehouden met de ver hoogde alcohol-rechten in Duitschland. Inderdaad zijn de goede dagen voor de smokkelaars voorbij zoowel door aanzienlijk vermeerderd en verbeterd toezicht, als door de mindere winst op het be drijf. Hoorde men voorheen week aan week van belangrijke aanhalingen, zelfs van schermut selingen, die daarmede gepaard gingen, thans zijn de eerste geen voormaligen smokkelaar meer waardig en verneemt men van gevechten niets meer, zoodat men zou kunnen zeggen, dat de poëzie er af is. Te Heijthuizèn is Vrijdag morgen een kerk dief door de maréchaussée op heeterdaad betrapt. Reeds meermalen -waren de offerblokken ver broken geworden, doch vruchteloos had men naai den dader gezocht. Toen nu deze week een ze kere J. v. B., koperslager aldaar, buitengewone verteringen maakte, werd door den koster, in overleg met de maréchaussée, aan v. B. opge dragen, een koperen kandelaar uit de kerk te ha len ter herstelling. Intusschen was de brigadier der maréchaussée in een biechtstoel gaan zitten TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1