Marktberichten. Advertentiën efai, het stellen van een caniiiaat voor ie TWEEDE KAMER. Texelsehe Zangvereniging. Wei. Jh. Eelinan -- Flens. W. C. REIJ. de gewone lage prijzen. ZONDAG 19 FEBRUARI ei de Wed. J. Raven. Lezing Dr. Schaepman. ADVERTENTIEN. VERGADERING Maandagavond jl. liad in liet lokaal Tivoli te den Helder de aangekondigde politieke lezing plaats door den Heer Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, welke daartoe door het bestuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging Eendracht was uitgenoodigd. De Voorzitter de heer Jansen opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij o.m. deed uitkomen, dat door deze lezing uitvoering werd gegeven aan eene bepaling in het reglement der Vereeniging, om spre kers in den geest der Vereeniging voor dezelve te doen optreden. Het bestuur had daartoe pogingen aangewend en het was hun gelukt, heden avond de groote leidsman der Katholieke partij hier te zullen zien optreden Na den spreker voor dien avond, een woord van welkom te hebben toegeroepen, stelde hij deze in de gelegenheid aan zijne belofte gevolg te geven. Het zou zeker te veel gevorderd zijn een uitvoerig verslag van het gesprokene te geven, wij bepalen ons daarom tot het geven van een algemeen overzicht. De heer Schaepman begon met te zeggen dat hij zou spreken over de houding door de Katholieken na de grondwetsherziening aan te nemen. Ónze beginselen zegt spr. zijn genoegzaam bekend, onverschillig in welk deel der wereld, noch in het Noorden, noch in het Westen, of wij eene meerder heid uitmaakten of eene minderheid vormden, steeds hebben wij die onbewimpeld verklaard; wij willen erkenning'van het Goddelijk recht en daaruit voort vloeiend gemeen recht voor allenwij verlangen dat aan de ouders, daartoe als van Godswege aangewezen, als de natuurlijke opvoeders van hunne kinderen, vrijheid worde gelaten, om te zorgen niet alleen voor hunne lichamelijke maar ook voor hunne geestelijke behoeften en wij dulden op die rechten geen inbreuk van den staat. Daarop herinnerende aan de vrijheden en rechten, welke de Katholieken in Nederland bezitten, gaat spr. vooit met te zeggen, dat door de grondwets herziening de Katli. geen enkele dier vrijheden zijn ontnomen, geen tittel of jota is daarvan afgenomen in geen enkel opzicht zijn wij in onze vrijheden verkort, wel hebben wij gewonnen door eene rnimere bedeel ing van het kiesrecht, laat ons van dat recht gebruik maken om onze beginselen te handhaven, om te verdedigen ons goed recht op den grond, waar wij de oudsten zijn. Zonder voorbij te zien de belangen van handelen nijverheid en de beschermende rechten, welke daar voor worden verlangd, waarover spr. niet zal uit weiden en die bij bevoegde mannen een punt van ernstig onderzoek uitmaken en zeker wel een deel der parlementaire werkzaamheden der kamer van honderd zullen uitmaken, meent spr. dat het eerste werk dier kamer moet zijn het daarstellen onzer kieswet ter vervanging der add. artikelen volgens welke de aanstaande verkiezing moet plaats hebben. Te ontkennen valt het niet, zegt spr., dat in de add. artikelen vele onregelmatigheden voorkomen, onre gelmatigheden, welke elke partij zal moeten erkennen. Te verwonderen is dat niet, zegt spr. daar die add. artikelen het laatste werk waren der grond wetsherziening die volgens spr. door geen enkele party gedacht werd te zullen tot stand komen, ja zelfs door de Regeering niet was verwacht. Als een der voornaamste grieven noemde spr. de meervoudige districten, b.v. Amsterdam, welke door het afvaardigen van een aantal leden een overwegende invloed kunnen uitoefenen, spr. noemt dit een onrecht omdat daardoor een kleine meerderheid tegenover eene groote minderheid van zeer grooten invloed kan zyn op 's lands regeering. Deze bepaling is vol gens spr. zoo onrechtmatig, dat hy haar noemt een eereschuld, welke door alle partijen voor alles dient te worden uit den weg geruimd, al ware het, zegt spr. dat die onrechtmatige indeeling de zoogenaamde rechterzijde ten goede kwam, ik zou met alle kracht ijveren om die onrechtmatigheid te doen verdwijnen en die eereschuld af te lossen. Als verdere werkzaamheden van parlementairen arbeid noemt spr. nog een sociale wetgeving en onderwijs. Zonder voorbij te zien wat ook op het gebied van verdediging behoort te worden gedaan, meent spr. dat dit niet de eerste werkzaamheden behoeven te zijn, niet dat onze verdedigbaarheid zoo ligt moet worden geacht, maar spr. is overtuigd, (de historie immers leert het) dat als de nood het vereischthet Nederlandsche volk als één man zal opstaan om den vaderlandschen grond te verdedigen. Die verdediging zal, zoo vertrouwde spr., door der zaken kundige mannen, worden behandeld met al den ernst die het onderwerp verdient: de politieke mannen zullen, op die wijze voorgelicht, over die te wachten voorstellen beslissen en de natie zal, voor de handhaving harer vryheid en onafhankelijkheid niet opzien de noodige geldelijke offers te brengen. Sprekende over eene sociale wetgeving zegt spr. daarvoor bestaan twee wegen, n.l. geheel van staats wege of uitgaande van part. initiatief ondersteund door den staat en bekrachtigd door zijne wetten. Eerstgenoemde, inmenging van den staat lacht spr. niet toe, de staat moet ook in deze niet op den voorgrond willen tredenvolgens spr. moet de aan drang daarvoor meer uitgaan van het volk zelve niet zooals thans door een zekere partij geschiedt, dat is niet de behoefte van het volk. Het Neder landsche volk is van nature niet van dien aard om tot wanordelijkheden over te gaan, wanneer de ge legenheid zich aanbiedt om behoorlijk te kunnen be staan, maar de werkelijke behoefte, welke uitgaat van het volk zelve en zich openbaart in het volks leven, die moet door den staat worden ondersteund en door zijne wetten worden bekrachtigd en beschermd. Sprekend over de onder wysquaestie, zegt spr. dat deze nog steeds niet is opgelost. Wat men ook moge zeggen, hoe men het ook moge bemantelen of voorstellen het onderwijs getuigt nog steeds van eene onrechtmatige bedeeling. Alles en nog eens alles wordt gewijd aan de openbare school, nog steeds wordt zij getooid met al wat de staat kan geven en wordt de schatkist aan haar dienstbaar gemaakt. De schoolstryd blijft nog steeds bestaan. Of men al tracht de openbare school door allerlei huismiddel tjes aanlokkelijker te maken, zij blijft voor ons een niet begeerlijk iets, wij verlangen in deze een gelijk recht, geen bevoordeeling van de meerderheid ten koste van een groote minderheid. Men predikt dat de openbare school verdraagzaamheid zal kweeken doch vergeet dat zulk een verdraagzaamheid zich niet laat opdringen, wij willen dien dwang niet, doch verlangen in deze ons goed recht, een recht waarvoor wij moeten strijden en pal staan, zelfstandig en krach tig, en God lielpe ons, wij zullen het doen. Na eene korte pauze behandelt spr. de vraag welke de houding der Katholieken moet zijn. Spr. wil niet behandelen de verschillende party en welke zich in den laatsten tijd hebben opgeworpen hij wil afwachten wat het lot zal zijn van die velen die nauwelyks zijn geboren, alleen de radicale partij, die schynbaar reeds door het tandenkrijgen heen is en wel éenigszins de bezorgdheid harer moeder (de liberale partij) gaande maakt, verdient eenige aan dacht. Spr. zal zich daarom bepalen met te spreken over de twee andere partijen de liberalen en de anti-revo- lutionnairen. Wat de eerste betreft, zij is een partij die niet aanneemt het goddelyk recht, het beginsel der libe ralen is: m a c h t i s recht en dat beginsel hand haaft zij zooals ons de historie leert; wil spr. niet ontkennen dat onder de liberalenpartij vele degelijke mannen worden aangetroffen, hun beginsel is in strijd met het onze, wij kunnen dus met haar niet medegaan. Wat de tweede partij betreft de anti-rev. ook met haar zijn wy niet één. Hoewel ook zij heeft te kla gen over eene onrechtmatige bedeeling en alzoomet ons vraagt gemeen recht voor allen, toch loopen onze wegen vaak uiteen; ook met haar kunnen wij niet geheel samengaan, toch is samenwerking soms zeer goed mogelijk wanneer het samenwerking betreft voor een gemeenschappelyk belang. Spr. herinnert hier aan het Duitsche Rijk, waar de afgevaardigde Gerlach, bijna alleen staande, zich aanmeldde bij het Centrum en daar door zijne rede een zoo krachtigen indruk maakte dat hem de hand werd aangeboden. Zoo kan het komen dat samenwer king mogelijk is. Ten slotte wijdde spr. nog een kort woord aan den naam der Vereeniging Eendracht" een schoone naam zegt spr. wanneer men ook daarnaar handelt. Een drachtig te werken tot zegen van het land, tot hand having der beginselen, moet het doel zijn van allen. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor, aan den spr. voor zyn wel willendheid en keurige rede, werd deze bijeenkomst die door ruim 300 personen werd bygewoond, dooi den voorzitter gesloten. Alkmaar, 13 Feb. Aangevoerd f 103 a 200; 64 vette Kalveren f 40 a 112; 17 nucht. Kalveren f 5 a 14 Schapen f a f 132 vette Varkens 34 a 46 ct. per KG.; 21 magere dito f 11 a 15. Purmerend, 14 Feb. Aangevoerd 80 vette Kalveren 70 a 100 ct. per KG.; 130 nucht. Kalv. f6 a 18; 102 vette Varkens 36 a 44 ct. per KG 80 magere Varkens f 10 a 18; 141 Biggen f 5 a f 7; 849 Schapen, 136 Runderen en 2 Stieren. Kip-Eieren f 3,75 a 4,50 per 100 stuks. Vette koeijen prijshoudend, stugge handel. Geldekeijen prijshoudend, handel levendig. Vette Schapen vlugge handel, prijzen hooger. Overhouders, we gens dt gevallen sneeuw handel van weinig be- teekenis. Amsterdam, 13 Feb. Aangevoerd 650 Run deren, le kwal. 65 ets., 2de kwal. 56 ets., 3de kwal. 50 ct. per KG.; Melk- en Kalfkoeien f 140 a f 210; 9 Graskalveren f a nucht. dito f a Schapen en Lammeren f a 382 vette Varkens 36 a 40 ets. per KG. Londen, 13 Feb. Aangevoerd 3000 Runderen 11000 Schapen en Lammeren, 190 Kalveren en 20 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 71 ct., Schapen en Lammeren 50 a825 ct., Kal veren 45 a 775 ct., varkens 35 a 55 ct. Ilarlingeii. 13 Eeb. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 6 Feb. tot dezer: 1016 balen Mos selen, 231 balen Cockels, 40 balen Alikruiken en 90,000 Haring. De Haring aangevoerd van Emden en Frederikshaven, ging aan de rookerijen; de Mosselen, Cockels en Alikruiken werden ver zonden naar Louden en Huil. Lemmer, 8 Febr. Zuiderzee-liaring werd op gisteren voldoende gevangen, in aanmerking ge nomen de minder gunstige gelegenheid tot visschcn door ijs op de zee enz.; aan de rookerijen alhier werden aangevoerd éen last of 50 tal, dat is 10.000 stuks, die f 5,50 per tal(200 stuks) opbrach- en. De Haring werd weder van Takozijl aan gebracht, wijl visschers onze haven door het ijs niet konden binnenkomen. Burgerlijke Staml der Gemeente Texel. Van 8 14 Febr. ONDERTROUWD Geene. GETROUWDPieter Lanser en Antje Tiessen. GEBOREN Maria, dochter van Timoot de Porto en Dirkje Maas. Cornelia Anna, dochter van Simon Dogger en Alida Anna Smit. Dirk Johan, zoon van Jan Witte J.Dz. en Neeltje Schraag. Anna, dochter van Pieter Kalis en Meinoutje Slot. Johan, zoon van Paulus Kik kert en Antje Huisman. Marretje, dochter van Cornelis Peper en Pietje Bakker. OVERLEDENGuurtje Smit 3 jaar, dochter van Reijer Smit en Maria Hin. Cornelis Bas 8 maanden, zoon van Jacob Bas Cz. en Grietje Plaatsman. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsehe Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. op Donderdag 10 Februari 's avonds half acht uur in het lokaal „DE VERGULDE KIKKERT" aan den Burg. De kiezers, die zich aan de Vereeniging zouden willen aansluiten, worden dringend tot bijwoning uitgenoodigd. Onderwerp van behandeling Wegens vergadering der Kiesvereeniging op Donderdag 16 Februari heeft de gewone re petitie deze week niet plaats. Het Bestuur. Fijne merken Sigaren, Tabak, Wijn, Koffie, Thee, Suiker en Grutterswarenalsmede Alle soorten Lampen, Lampeglazen en verdere benoodigdheden. Aanbevelend, Groenenplaats. VOORHANDEN ruime keuze britaiuiia ver nikkelde KOFFIEKANNEN en THEEPOTTEN, niettegenstaande algemeene prijsverhooging, van dit artikel zoolang de voorraad strekt, Op plaatsenwaar liet Genootschap niet ver egenwoordigd is, worden Agenten gevraagd. Des avonds ten 7 ure, VOLKSLEZING, Zang en F e s t i v i t e i t e n in het lokaal van N.B. Kinderen zonder geleide geen toegang. ZEGT HET VOORT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3