N\ 41. Donderdag 23 Februari. A\ 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Zaterdag den 25 Februari 1888, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 21 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. Punten van behandeling. Ingekomen stukken. Strafverordening. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg. Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen» na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. -Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 's morg. 4.30, 8 uur, en 's nam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 'smorg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Heider-Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1 3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8 9 en 1 3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Pierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den Hoorn, Helder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger MaandagDinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 22 Februari 1888. 'sKonings 71sten jaardag ging alhier niet ongemerkt voorbij, al bereikte de feestvreugde niet dien hoogen feesttoon, welke die van 't vorig jaar kenmerkte, toch getuigde de vlaggen uit menige woning, de met vlaggen en oranje getooide jeugd, vaderlandsche liederen zingende terwijl zij een tocht door ons dorp maakte, dat deze dag niet gelijk was aan de overige dagen van het jaar. In de Vergulde Kikkert gaf de Red. kamer U. d. I. dien avond eene tooneelvoorstelling en daarna eene hulde aan den Koning; dooi de leden der Kamer, in. een kring op het tooneel geschaard, in het "midden waarvan de buste van Z. M. was geplaatst, werden een paap vaderlandsche liederen gezongen, ter eere van den feestdag. De opkomst van het publiek was dien avond niet groot, doch zij die opgekomen waren smaakten een genoegen waarvan men noode scheidde. Zeker vond de wensch van een dei- aanwezigen, dat de Kamer nog meermalen zulk een avond zou verschaffen, bij allen weerklank. Ook te Oudeschild ging dezen dag niet on opgemerkt voorbij. Des morgens was reeds door de jeugd eene optocht geformeerd, ter wijl de sociëteit Neptunus des avonds hare gewone feestavond vierde. De kinderen der Aig. Bewaarschool was Maandag een feestje bereid, de kleinen deden in bijzijn van ouders en belangstellenden, van hunne vorderingen blijken en werden daarna op chocolade en koek onthaald. Dat dit laatste voor de kleinen het prettigste deel van het feest was, behoeft zeker geen betoog, zij maak ten er dan ook gretig gebruik van. Een groot getal belangstellenden woonde Maandagavond de vergadering bij van de vrij zinnige Kiesvereeniging te Texel, waarin eene lezing over politieke aangelegenheden zou worden gehouden en bespreking zou plaats hebben van de candidatuur voor de Tweede Kamer, tengevolge het bedanken van den heer Waller. Na de opening der vergadering door den Voorzitter en het lezen der notulen van de vorige vergadering door den Secr., verleende de Voorz. het woord aan den heer Loman, die zou spreken over de grondwettige instellingen waarin wij nu verkeeren. De heer Loman het woord bekomend, be handelde achtereenvolgens de volgende punten wat de grondwet is; hoe wij daaraan zijn ge komen en wat aanleiding heeft gegeven tot de herziening daarvan in het vorig jaar. De spr. begon met de inhoud der grondwet in hoofdzaak mede te deelen en wees daarbij op de wijzigingen welke door de in het vorig jaar gehouden herziening daarin waren ge bracht. Vervolgens behandelende hoe wij aan de grondwet gekomen zijn, voerde spr. ons in gedachten terug tot het jaar 1813, en schetste achtereenvolgens het voornaamste betrekking hebbende op de grondwet, om ten slotte te komen tot de leemten welke tot de herziening in het vorig jaar aanleiding hebben gegeven. Een en ander in verband brengende met de aanstaande verkiezing, wees spr. op de plicht van alle kiezers om van hun grondwettig recht gebruik te maken. Na eene korte pauze stelt de Voorz. aan de orde de bespreking van eene candidatuur voor de Tweede Kamer, waarvoor nadat door den Voorzitter is betoogd de noodzake lijkheid, dat van liberale zijde twee candidaten moeten worden gesteld door het bestuur als candidaat wordt voorgesteld de heer D. C. Loman, burgemeester. Aangezien deze candidatuur geene aanleiding geeft tot discussiën, alleen tot enkele opmer kingen, en geen andere candidaten worden voorgesteld, wordt tot stemming overgegaan en de heer D. C. Loman, burgemeester met 58 stemmen als candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, door deze vereeni- ging geproclameerd. De heer Loman, die de candidatuur aanvaardt zegt de aanwezigen dank voor het vertrouwen in hem gesteld. Na nog een krachtig, opwekkend woord van den Voorz. om de gestelde candidatuur te steunen en bij de stemming getrouw ter stembus te komen, wordt deze bijeenkomst gesloten. den Hoorn, 20 Febr. De verjaardag van onzen geliefden Koning is ook op ons dorpje niet stilletjes voorbijgegaan, zooals eerst het denkbeeld was. In het „Loodsmans Welvaren" werd een volkslezing gehouden tegen vrij entréé. Hierbij traden de heeren Remmers en Deuzeman als sprekers op, terwijl door verschillende personen bijdragen werden ge leverd. Aan 't goed opgekomen publiek was het duidelijk te zien, dat het zich goed had geamuseerd. Texel, 18 Febr, Het is bekend dat de voor uitzichten voor een Emigrant om zich in Trans vaal te vestigen zeer gunstig zijn, doch de lang durige en kostbare reis daarheen belemmert die emigratie. Door eene firma alhier is naar aan leiding daarvan een schrijven gericht aan de Stoomv. Mij. Nederland en deze met het oog op die emigratie voorgesteld of passagiers met de mail steamers uit Holland konde vertrekken en te Aden zich embarkeeren op een andere boot die hun naar Delagoabaai of natal verder vervoert, de genoemde firma meende dan dat die reis ver kort en minder kostbaar zoude'zijn, terwijl velen bij uitzondering de Hollandsche booten zoude verkiezen het antwoord daarop van de directie Stoomv. Nederland, 14 Feb jl. ontvangen, luid als volgt: Uwe opmerkingen bij brief van den 12 dezer betreffende de reis naar Transvaal en Delagoabaai aan ons medegedeeld hebben wij met belangstel ling gelezen. De aangelegenheid ook voor onze Stoomvaartdienst is reeds vroeger door ons over wogen doch de slotsom onzer berekening is steeds dat de passagiers naar Transvaal het voordeeligst reizen met de Union Steamschip Cy van London naar de Kaap en van daal (om de vier weken doch met slechts drie dagen oponthoud) naar Delagoabaai. De passage kost 38 p. st. of f456 in de 1ste en 25 p. st. of f300 in de 2de klasse; de reis duurt p. m. 36 dagen. Van Amsterdam naar Aden zou de reis 25 dagen duren en minstens f 500 in de 1ste of f 250 in de 2de klasse kosten, doch onze schepen doen die haven slechts nu en dan aan en wij zouden de meerdere kosten voor het binnenloopen te Aden alleen kunnen dekken, wanneer het aantal daar- TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1