Buitenland. dosis kennis (om slechts Hierop te wijzen) maakt den werkman gelukkig; neen, maar wel tevreden heid. En die tevredenheid wordt het zekerst aangekweekt wanneer de werkman in zijn huis gezin opgaat. Nogmaals dat zijn gulden woorden, gulden woorden op hun pas. Want er groeit een gifplant in Holland's tuin, wier naam is ontevredenheid. Laten dan de goede gaardeniers komen met spade en houweel, om de kwaadaardige plant te ontwortelen en te ver branden. De gemeenteraad van Barsingerhorn heeft naar aanleiding van een verzoek van de heeren Arkel c. s. te Hoorn met algemeene stemmen besloten, den aanleg van een tram van Hoorn naar Schagen geldelijk te steunen. De heer M. E. De Wildt, ingenieur bij de spoorwegbrug te Deventer, wijst in 110. 2 van het weekblad „De Ingenieur" op de wensclielijk- heid, arbeiders bij openbare werken tegen onge lukken te verzekeren; en wel naar aanleiding van maatregelen in dien zin, genomen door de maat schappij John Cockerill bij den havenbouw der genoemde brug. Haar werklieden bij dien bouw waren verzekerd zoowel tegen ongelukken met doodelijken afloop als tegen verminking en tijde lijke verhindering om te werken. Als premie daarvoor werd uitbetaald 1 pet. der loonen. De heer De Wildt betoogt, dat in alle bestekken den aannemer behoort te worden voorgeschreven, zijn werklieden aldus te verzekeren, op straffe van een flinke boete, waaruit de aanbesteder in geval van ongelukken den niet verzekerden werk man zou kunnen ondersteunen. Naar zijn oordeel zijn de bezwaren, aan dergelijke bepalingen ver bonden, gemakkelijk uit den weg te ruimenen zelf heeft hij dan ook indertijd het initiatief ge nomen om in de bestekken der Kon. Nederl. Locaal-spoorweg-maatschappij Willem III het ver zekeringsbeginsel tot zijn recht te doen komen. Zijn voorstel kwam echter te laat om in overwe ging te kunnen worden genomen. De schrijver acht het wenschelijk, dat de ver zekerde werkman zelf de betrekkelijk geringe pre mie betale, en wijst op liet zijdelingsche voordeel dat op die wijze het verzekeringswezen in dezen vorm meer en meer in arbeiderskringen zal wor den gekend en gewaardeerd. Dezer dagen werden in de wijken te 's Hage, bewoond door de meer gegoeden der residentie, huis aan huis biljetten afgegeven, waarbij de dienstboden, met name die van het vrouwelijk ge slacht, uitgenoodigd werden eene vergadering in Walhalla bij te wonen, waarin het „juk der dienst baarheid" zou worden besproken. Eene poging- dus waarschijnlijk, om de dienstboden op te ruien. Men schrijft uit Almeloo aan de N. Rott. Ct. De heer Van Marken uit Delft bezocht in den vorigen week den chef der firma Gebr. Scholten Co., ten einde door eene schikking met dezen de werkstaking te doen ophouden. Het kon intusschen weinig baten want genoemde fabrikanten willen van geenerlei schikking iets weten en waren ongeneigd eenige inzage in hun ne boeken te geven of tot eene vergelijking van loonsuitkeering over te gaan. Ingevolge dat onderhoud zal naar wij van goed ingelichte zijde vernemen de heer Van Marken den arbeiders voorstellen, het werk onder behoor lijk protest tegen verlaagd tarief te hervatten. Te Putte (N.-Br.) zijn in den laatsten tijd, evenals in België, bij de N.-Brabantsche grens, verschillende keiksieraden van hooge waarde ont vreemd zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. in de laatste dagen liepen een paar personen rond en meldden zich aan bij den pastoor, voor gevende kooplieden in kerksieraden te zijn; op andere plaatsen geven zij zich voor bouwkundi gen uit. Doorgaans verzoeken zij de kerken van binnen te mogen zien en rond te gaan en nemen waar hun dit toegestaan wordt de gesteldheid der kerk goed op om mogelijk later gemakkelijk te kunnen binnendringen. Een hnishouden te beginnen met een groot doel van het huisraad van een ander, doch zon der diens voorkennis gemakkelijker kan 't wel niet! Doch de nachtportier van een der hotels te 's Plage zou ontwaren dat der justitie die gemak zucht in geenen deele aanstaat. Genoemde bediende had, tijdens hij dien post van vertrouwen waarnam, in tempo's een menig te borden, schalen, soepterrines, slabakken, vor ken, lepels, messen, glazen etc. etc. mee naar huis genomen en benuttigde die voorwerpen jn zijn pas aangevangen huishouding. Dit beken hij volledig en schetste tevens de wijze waar hij die hotelbenoodigdhcden vervoerde, nl. onder zijn jas. Zijn patroon getuigde heden dat hij ten opzich te van bekl. te voren nooit reden tot ontevreden heid had. Kenmerkend was de wijze waarop substituut officier van justitie, mr. Hulshof!", de wandaad van beklaagde beoordeelde. De nachtportier zeide ZEd. was geroepen om zorg te dragen dat des nachts niemand het hotel betrad, die zijn meester zou kunnen bestelen, maar de grootste dief bleek die waker zelf te zijn. Met 't oog op het ernstige van het feit, vor derde ZEd. 8 maanden gevangenisstraf. Uit Venloo wordt bericht Door een beambte bij de staatsspoorwegen in Limburg is een uitvinding gedaan, om wanneer treinen de stations en signalen voorbij loopen, onmiddellijk, tot zelfs op 800 meters voorbij het station, de aandacht van den machinist daarop te vestigen. Uit eene bus, die overal aan bevestigd kan wor den tot zelfs aan een telegraafpaal, op voormelden afstand, wordt eene geleiding gebracht tot in het bureau van den stationschef. Deze heeft dan in geval van nood slechts op eenen knop te druk ken, en uit de bus ontlasten zich een aantal knal len, vergezeld van een geweldigen vuurregen. Dit moet wel de opmerkzaamheid van den machi nist trekken. De toestel kost zeer weinig. Het is aan de bevoegde autoriteit ter beoordeeling gezonden. De H. Uz. -Sp. -Mij. laat nu het zoo koud is een keer of wat per dag goede warme koffie uitreiken aan machinisten, stokers, rangeerders, wisselwachters enz., die dienst hebben. Plet aanmaken der kachels met petroleum heeft te Leerdam weer zijne treurige gevolgen gehad. Een meisje van den landbouwer Middel koop heeft daarbij zulke hevige brandwonden be komen door het vlamvatten der kleederen dat men voor haar leven vreest. Terwijl onder Apeldoorn zekere A. J. S. eene koe zat te melken, had hij de onvoorzichtigheid, een lantaarn met petroleum brandende achter het dier te zetten, met het gevolg dat de koe de lantaarn omsloeg. De brandende olie verspreidde zich in den stal en in korten tijd waren huis en schuur een prooi der vlammen. Ook gingen hierbij een twintigtal kippen verloren. Alles was verzekerd. Onder de lotelingen voor de militie te Steen bergen (Noordbrabant) bevindt zich dit jaar een mannetje, gehuwd en vader van een kind. Met hun drieën (vader, moeder en kind) tellen zij 37 jaar. Uit Spaarndam schrijft men als eene bijzon derheid, dat de brigadier der Rijksveldwacht, D. Koster, een otter in zijn bezit heeft, welke ruim een jaar geleden in een der zij kanalen van het Noordzeekanaal werd gevangen. Door een gedul dige en zorgvuldige behandeling heeft dit dier thans zijn schuwen aard geheel verloren en be weegt het zich evenals een huisdier met genoem den K. in huis en over het erf. Zijn voedsel bestaat uitsluitend uit visch. Een echtpaar te Tilburg werd op 's Konings verjaardag verrast met de geboorte van tweelin gen, die de namen ontvingen van Willem en Emma. Het veeartsenij kundig staatstoezicht in Lim burg heeft bericht ontvangen van den koninklijken Landrath te Kempen, dat de longziekte onder het rundvee te Süchtein, nabij de Nederlandsche grens, is uitgebroken. Drie boertjes met hune egaas dwaalden dezer dagen naar Scheveningen af en landden in „Seinpost" aan. „Jan!" riep er een en toen Jan- PIendrik gereed stond om de bestelling op te ne men ging onze buitenman voort: „Wat kosten hier zes avvekaten?" In plaats van het tarief te overhandigen, arttwoordde Jan-Hendrik gevat: „Net zooveel als dat je er in Den Haag even één neemt: één gulden tachtig!" HC.) Van twintig visschersvaartuigen, welke den 23en te ILeubude in zee staken, zijn slechts eenige teruggekomen. Door eene hevige sneeuwstorm overvallen, zijn eenige vaartuigen omgeslagen. Meer dan twintig vaders van gezinnen en hunne zonen zijn verdronken. De toestand van den Duitschen kroonprins is slecht. Zijn terugkeer naar Berlijn wordt noo- dig geacht. Zijne gemalin, prinses Victoria, heeft voor alle eventualiteit een trein gereed doen staan op het station te San-liemo. In den Duitschen Rijksdag heeft de heer Stephan, bij de behandeling der begrooting voor posterijen, gesproken over den postdienst tus- schen Engeland en Duitschland over Vlissingen. Plet grootste gedeelte dér post komt nu over Vlissingen, maar toch zal altijd ook een gedeelte over Ostende moeten verzonden worden. De Belgische Regeering doet evenwel haar best den dienst beter in te richten, zoodat ook in dit op zicht een meer geregelde bezorging te verwachten is. De booten der Nederlandsche lijn zijn goed, maar door den dikken mist op de Theems worden ze wel eens opgehouden. De Hamburger koopman Woerman, ofschoon zeer tevreden over de verbetering, daar de Noord - Duitsche post reeds geheel over Vlissingen komt, vestigde de aandacht op den weg Dover-Calais. Deze weg werd echter door den Heer Stephan zeer afgekeurd, want ten eerste is de drukke Scheepvaart in het kanaal een beletsel, en daarbij heeft de Duitsche Regeering dan met twee landen, Frankrijk en Engeland, te doen. Vooral roemde de heer Stephan de welwillend heid der Nederlandsche Regeering, die het mogelijk maakte, dat de Duitsche postwagen reeds te Vlissingen de brieven overneemt. „Dit voordeel is zoo groot zeide de heer Stephan dat wij den onzekeren weg over Frankrijk kunnen missen. Indien de dienst een enkele maal faalt, ligt dit niet aan de hulpmiddelen of de onbekwaamheid, maar moet de schuld geweten worden aan de natuurkrachten, waartegen de mensch niets kan doen." Voor eenige dagen werden te Madrid de nieuwe munten met de beeltenis van den jongen Koning uitgegeven. Op dien dag stapte een goed gekleed heer in den tramwagen en gaf den con ducteur een duro. Deze zag hem aan en riep uit: „Kijk, dat is de eerste duro waar de jonge Koning op staat, die ik krijg. Hij gelijkt goed." „Laat eens kijken" vroegen andere passagiers, nieuwsgierig om de nieuwe munt te zien. De passagier die het nieuwe geldstuk uitgegeven had, zeide „Ilc kom juist van de munt, waar men mij een som in deze stukken heeft uitbetaald. Vandaag worden ze uitgegeven." „Zoudt ge wel zoo goed willen zijn mij een dezer stukken tegen een oude duro te ruilen?" „Wel zeker! Wil soms nog iemand van de heeren ruilen?" Ieder had daar wel lust in en de bedrieger kon zijn heelen voorraad valsche duro's aan den man- brengen. Pletzelfde spel werd in verschillende tramwagens herhaald en Madrid was spoedig met de nieuwe duro's overstroomd. Het denkbeeld om briefduiven te gebruiken tot verbinding tusschen de schepen van een es kader en den vasten wal, thans practisch toegepast. Aan boord van de Saint-Louis op de ree van Toulon, is op last van het marine-bestuur eene duiventil geplaatst. Deze, een vierhoekig hok van 2.5 M. hoogte en 1.5 M. breedte, staat midden op het bovendek tusschen twee vuurmonden van 10 en twee anderen van 24 c.M. Het inwendige van het huisje is in twee verdiepingen verdeeld, die elk drie vakken bevatten en dus voor zes paar duiven ingericht zijn. Uitwendig is het rood en groen geverfd, opdat de duiven de leven dige kleuren hunner woning gemakkelijker her kennen en deze dus lichter kunnen vinden. Twee man zijn belast met de zorg voor en de opleiding van dit nieuw soort matrozen. De duiven die thans op het schip afgericht worden, zijn nog zeer jong. Bij zijne eerstvolgende reis naar Salins- d'Hyères zal de Saint-Louis een dozijn duiven van de vereeniging la Forteresse mede- nemen en de zijne aan die vereeniging overhan digen. Wanneer het schip in volle zee is zullen de duiven losgelaten worden, de eerste om naai den wal te vliegen en de andere om haar schip op te zoeken. Men verwacht van deze proef een gunstig resultaat, en wordt die verwachting niet beschaamd, dan blijft nog slechts over de duiven aan den knal der vuurmonden te gewennen. Om dit doel te bereiken, zullen de kanonnen, waar- tusschen de duiventil staat, terwijl deze opgesloten zijn, gemiddeld 600 schoten 's weeks doen, en men zal ze dan langzamerhand trachten te leeren om gedurende het vuren uit te vliegen. Ook deze moeilijkheid denkt men te zullen overwinnen. In de vorige week woedde in den Ameri- kaanschen staat Illinois een allervreeselijkste tor nado cycloon of orkaan waardoor twee derden van de 4000 zielen tellende stad Mount Vernon binnen enkele minuten in een puinhoop werden verkeerd en waarbij circa 40 a 50 menschen het leven hebben verloren, ongerekend de honderden gekwetsten. De tornado was voorafgegaan door zware donderslagen en een geweldigen regen, toen plotseling een zwarte wolk over het aardrijk streek alles in volslagen duisternis hulde en alle gebou wen welke zij ontmoette als kaartenhuisjes door- eenwierp of wegvaagde. Een oogenblik nog

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2