N\ 45. Donderdag 8 Maart. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Dienstregelingen. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. WAGENDIENSTEN: Van Oosterend naar Oudeschildvia de Waal en Burg- Dagelijks behalve Zondags 's middags 1.15 Terug van Oudeschild naar Oosterend dezelfde dagen, na aankomst der laatste boot. Van den Burg naar Oudeschild. Dagelijks: 'smorg. 3.30, 7 u., 'smidd. 2 uur. Van Oudeschild naar den Burg. Na aankomst van iedere boot. STOOMBOOTDIENST „Ada van Holland." Van Texel 'smorg. 4.30, 8 uur, en 'snam. 3 uur. Helder 6,30, 10 4.30. SPOORWEGDIENST, richting Amsterdam. Van Helder 's morg. 6, 9.15, nam. 1.12, 4.05, 7,30. Aank. 9.09, 11.52, 3.55, 7.14,11,35. STOOMBOOTDIENST Gebr. Zur Mühlen. Helder Amsterdam en omgekeerd. Vertrek Helder 's morgens 8 uur. Aankomst Helder middags ruim 4 uur. Het POST- en TELEGRAAFKANTOOR aan den Burg is geopend: Op werkdagen van 8—12, 1—3 en van 5.30—7.30. Op Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—3. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Buslichtingen. Voor Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Ter schelling 's morgens 7.45. Voor Oudeschild, den HoornHelder en verder ge legen plaatsen nam. 2 uur en 's avonds 11 uur. Voor de Waal 's morgens 7.45 en namidd. 5.30. Voor Oosterend namidd. 5.30 en 's avonds 11 uur. Geopend de Kantoren: van den Gemeente-Ontvanger MaandagDinsdag Woensdag en Donderdag van 9 tot 2 uur. van den Rijks-Ontvanger Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9 tot 2 uur. Gesloten de eerste en laatste van iedere maand. TEXEL, 7 Maart 1888. Zondagmorgen te half twaalf, werd door de R. K. kiezers alhier, behoorende tot de R. K. Centrale Kiesvereeniging „de Eendracht" te den Helder, eene vergadering gehouden in het logement „de Zwaan" aan den Burg. Na opening der vergadering, werd het woord gegeven aan den heer Jansen, van den Helder, Voorzitter van bovengenoemde Vereeniging, die voor deze gelegenheid naar hier was ge komen. Spr. behandelde het ontwerp-programma der R. K. algemeene bond en trachtte zijne hoor ders eene duidelijke verklaring te geven van het doel en streven der R. K. partij. Van het door spr. aangevoerde zullen wij geen uitvoerig verslag geven, doch verwijzen daaromtrent naar het in n°. 89 van ons blad voorkomend verslag„Lezing Dr. Schaepman," hetwelk wij in het gesprokene vrij wel terug vonden. Na de pauze behandelde spr. de candidatuur van den heer H. W. van Marle en verklaar de duidelijk en onomwonden, welke rede nen het bestuur der Centrale R. K. kiesver eeniging er toe hadden geleid, om de candidaat van de A.-R. partij te steunen en geen eigen candidaat te stellen. Krachtig spoorde spr. de kiezers aan om van hun kiesrecht gebruik te makenhij wees er op dat dit niet alleen is een recht, maar tevens een plicht der R. K. kiezers, waartoe hij in herinnering bracht een bisschoppelijk woord, voorkomende in de Tijd. Stelde spr. zich geene illusiën dat in dit dis trict aan de zijde der Kath. en A.-R. de zege zou blijven, onze eenparige opkomst, ons strij den met alle krachten welke wij kunnen ont wikkelen, zegt spr. zal zelfs onze tegenstanders indien wij het onderspit moeten delven, eerbied afdwingen. Van de gelegenheid tot het stellen van een anderen candidaat werd door geen der aanwe zigen gebruik gemaakt. Voor het sluiten der vergadering werd dooi den Voorz. dezer vergadering als candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad genoemd de heer Cornelis Wz. Bakker aan den Hoorn. Ruim 80 personen woonden deze vergade ring bij. Naar men ons mededeelt, heeft Dinsdag morgen eene aanvaring plaats gehad tusschen twee visschersvaartuigen van Jb. B. Vlaming en Jb. Jbz. Bakker, nabij het Oudeschild, met het gevolg dat het eene vaartuig, dat van Jb. Bz. Vlaming geheel lek werd en aan den grond geraakte. Men zou pogingen aanwen den om het in de haven te brengen. Oudeschild, 6 Maart. Heden werd hier door eenige visschers binnengebracht de bla zerschuit T.X. 80, die hedenmorgen aange zeild en gezonken was. Na vele uren met alle inspanning te hebben gewerkt, was men er in geslaagd de schuit te lichten. Na haar in de haven zooveel mogelijk te hebben uitgepompt, is zij op de scheepswerf gedraaid, om de bekomen schade te doen her stellen. De eigenaar, schipper Jb. Vlaming, mag, hoewel hij groot nadeel lijdt, zich toch weer in 't bezit van zijn eigendom verheugen. Meer en meer begint ook aan dit dorp de lust tot emigratie naar Amerika te ont waken. In den loop dezer maand vertrekken reeds een paar gezinnen van hier. De be richten van personen, die reeds vroeger naai de nieuwe wereld vertrokken, zijn zeer uit eenloopend. Oosterend. 5 Maart. Zaterdag, 3 Maart, werd de damwedstrijd in „het Wapen van Texel voortgezet. De heeren C. Duinkermet P. W. Koning en J. Daalder met C. W. Koning hadden nog te beslissen, wie voor prijs en premie konden overblijven. Na heeten strijd werd de overwinning behaald door P. W. Ko ning en J. Daalder. De eerste won den prijs, terwijl de laatste zich met de premie moest verheugen. 7 Maart. Ons dorp telt 98 kiezers. Daarvan zijn gisteren 94 ter stembus geweest. Van de overige vier moest één thuis blijven wegens ou derdom, één moest verzaken wegens afwezigheid, terwyl de andere twee aan het ziekbed gekluis terd waren. Wanneer men het jaargetijde en den afstand van hier naar den Burg in aanmer king neemt, kan men zeer zeker van eene trou we opkomst spreken. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 28sten zijn benoemd in de provincie Noordholland tot leden der commissie, in het voor jaar van 1888 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 56 letter a der wet op het lager- onderwijs, tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Haarlem en tot leden de schoolop ziener in het district Hoorn en die in de arr. Am sterdam (oostelijk), Purmerend en Texel; tot plaats vervangende leden de schoolopzieners in de arron dissementen Haarlem, Hoorn, Zaandam en Hilver sum. Dezer dagen heeft de „Zuiderzee-vereeniging" zich gewend tot Ged. Staten van de verschillende provinciën, gelegen aan de Zuiderzee de Wadden en de Lauwerzee met verzoek door hun tusschen- komst van de waterschap en andere betrokken besturen te mogen ontvangen de volgende opga ven die moeten dienen om op juiste gronden te kunnen beoordeelen welke voordeelen eene afslui ting voor het onderhoud der zeeweringen geven zal 1. de jaarlijksche kosten van gewoon onderhoud der zeeweringen; 2. de kosten, die gedurende dat tijdvak in ver schillende jaren zijn besteed tot dichting van doorbraken van zeeweringen; 3. de kosten die gedurende dat tijdvak buiten het gewone onderhoud in verschillende jaren zijn besteed tot verhooging of verbetering der zeewe ringen. 4. het bedrag waarop globaal de schade kan geschat worden die in verschillende jaren binnen dijks voor landbouw veeteelt enz. door overstorting of doorbraak van zeeweringen is veroorzaakt. De Raad der gemeente Winkel heeft in zijne vergadering van 1 dezer met algemeene stemmen besloten, finantieelen steun te verleenen aan het plan van den heer W. H. Arkes, Directeur der paardetram Hoorn Enkhuizen, voor den aanleg en de exploitatie van een paardetram van Hoorn naar Schagen. Een dergelijk besluit nam de Raad van Bar-- singerhorn den 15en Februari. De invalieden door het ongeluk te Ruiner- wold zullen van de Exploitatie-Maatschappij der S.-S. levenslang genietenhet volle traktement plus het gedeelte der emolumenten, dat voor het ongeluk door hen genoten werd. Aan de machinefabriek van de heeren Bac ker en Rueb te Breda is de levering opgedragen van vijf stoomtram-locomotieven voor Barcelona in Spanje, eene onderscheiding, welke vermelding verdient, nu in ons eigen land tot hiertoe alle stoomtramlocomotieven door de fabriek te Win- terthur in Zwitserland, geleverd worden. L.D In Gelderland en Overijsel zijn de prijzen der boter gedurende de laatste 5 maanden zeer hoog. Zij gaan nog steeds vooruit zoodat thans reeds f 32.50 per '/2 vat betaald wordt. De hoofd prijzen zijn door de opnieuw ingevallen strenge vorst zoo laat in het jaargetijde stijgende. Voor het buitenland wordt bij voortduring veel vee op gekocht. Te Zuidwolde had eenige dagen geleden een leelijk ongeval plaats. De landbouwer R. was met zijn gezin per rijtuig op weg naar Bedum. Eensklaps echter kwam een hond, die een ketel TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1