N°. 46. Zondag 11 Maart. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. Z E E ill ILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, noodigen bij dezen uit, de lote- lingen van de lichting van dit jaar, die verlangen bij de ZeeMilitie te dienen, om zich daartoe vóór don eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aantemelden op een werkdag tusschen des voormiddags van 9 tot 1 ure. Texel, den 9 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. NATIONALE MILITIE. Eerste Zitting' van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, brengen ter kennisse van de lotelingen van de lichting van dit jaar, dat de Militieraad van het derde district van Noord- Holland de eerste zitting zal houden te Alkmaar en wel voor zooveel deze gemeente betreft op Wo&tisdag den 14 Maart 1888, des voormiddags te 10 ure. Volgens art. 88, in verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel, den 9 Maart 1888. Burgemeestei en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 10 Maart 1888. Gedurende de maand Februari 1888, be liep de Rijkspostspaarbank aan het kantoor Texel, het bedrag der inlagen f' 1047,14 het bedrag der terugbetalingen f 635,10 werd er aan dat kantoor dus meer ingelegd dan terugbetaald f 412,04 Het laatste door bedoeld kantoor uitgegeven boekje, draagt het nommer 566. •In het jaar 1887 werd bijna f 10000 minder ingelegd dan in 1886. Helder, 9 Maart. Door haringvletten zijn hier vaten olie aangebracht, die zij aan de Texelsche hors hadden gevonden. De bodems der vaten waren rood geverfd. Volgens de visschers dreven meer vaten olie op zee. Tusschen hier en Enkhuizen is al het ijs in zee opgeruimd. Reeds een paar dagen geleden zeilden van hier vaartuigen uit naar genoemde plaats en liepen daar veilig binnen zonder last van ijs te hebben gehad. De Wieringer blazerschuit, WR 127 is Donderdag j.l., terwijl zij aan de kor lag, aan gezeild door de vischsloep MD 11 van Middel- harnis en daarna met gebroken zeilboord en meer andere schade te Nieuwediep binnen gekomen. Omtrent de nieuwe geweren deelt men aan de V. R. Ct. mede, dat de algemeene in druk, die reeds nu bij de beproeving er van bij den troep wordt verkregen, is, dat schier iedereen verbaasd staat over de eenvoudige wijze, waarop ons infanterie-geweer in een snellader is veranderd. De meest gewone soldaat kent het laden van het geweer reeds wanneer hem dit 1 è.2 malen is voorgedaan, daarbij komt nog dat het gewicht van het wapen niet belangrijk is veranderd, zoodat zelfs een niet al te sterke man op den eersten oefeningsdag 14 a 16 scho ten in de minuut kan doen (met exercitie patronen) en dus ongeveer de dubbele vuur- snelheid verkrijgt als met den enkel-lader. Men merkte nu reeds met genoegen op, dat de verschillende deelen van het repeteer- toestel sterk genoeg zijn voor een oorlogswapen. Het hoofdbestuur der Schippersvereeni- ging Schuttevaêr zond 7 dezer een uit voering adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, verzoekende dat het eiland Wieringen door de regeering geholpen worde tot het verkrijgen eener veilige haven voor de aanzienlijke visschersvloot dier ge meente, alsmede tot schuilplaats voor de vele schippers, die de Zuiderzee bevaren. Reeds vroeger hebben tusschen regeering en gemeen tebestuur onderhandelingen aangaande deze gewenschte verbetering plaats gehad, doch zijn afgestuit op de vraag: Wie zal de haven werken onderhouden? Het hoofdbestuur voor noemd heeft de regeering op den middenweg gewezen: gewoon onderhoud door de gemeente, het overige door het rijk. Dinsdagmiddag omstreeks één uur, meldde zich bij den portier van het Koninklijk Paleis in het Noord-Einde te 's-Gravenhage een jonge en goed gekleede man aan, die verlangde den Koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord stond, verzocht den bezoekèr even te wachten, doch deze maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik om eene glazen vestibuledeur te openen en onaangediend de trap op te loopen. De portier achtervolgde den lastigen bezoeker en bracht hem naar de vestibule terug, waar hij zich echter losrukte en met een loopje, de vuisten voor de oogen houdende, door de glazen deur sprong. Spoedig had men den man weder in handen. Het bleek dat hij zich onbegrijpelijker wijze niet gekwetst had. Op de vragen, tot hem gericht, weigerde hij te antwoorden. De politie, in der haast geroepen, bracht den indringer naar het commissariaat, waar hij even eens weigerde op te geven wie hij was en wat hij verlangde. Een onderzoek bracht aan het licht dat men met een waanzinnige te doen had, dien men thans in eene ziekeninrichting zal plaatsen. Blijkens bericht van 's Konings gezant in België, zal daar te lande, met ingang van 9 Maart e.k., de invoer vanjschapen, versch vleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland, weder vrijgelaten worden, mits onder overlegging van bewijzen van herkomst, ten genoege der Belgi sche douane. Men schrijft uit Maastricht, 2 Maart: De berichten over de besmettelijke longziekte onder het rundvee in de naburige Duitsche gemeen ten zijn niet gunstig. De Nedeilandsche grens gemeenten worden ernstig met die ziekte bedreigd. Dagelijks worden in de omstreken van Creveld, zooals Süchteln, Oed Vorst Kempen enz. verschei dene beesten als verdacht afgemaakt. Van de Rijkswerven te Amsterdam, Helle- voetsluis en Willemsoord zullen met 15 Maart weder eenige werklieden worden ontslagen. Zij zullen als gratificatie eene week arbeidsloon ont vangen, waarmede het rijk dan met hen zal hebben afgedaan. Door de remonte-commissie zijn in de pro vincie Groningen in het geheel aangekocht 39 paarden, alleen trekpaarden voor de bereden artil lerie, voor een bedrag van f22,085. De hoogst bestede prijs was f 625, de laagste f 450, de gemid delde f566 per stuk. Naar het Ilbl. verneemt zijn in ons land belangrijke bestellingen gedaan van haring ten behoeve van het Duitsche leger. Zooals men weet bezit deze visch groote voe dingswaarde en worden daarmede in de laatste jaren bij het leger in Duitschland goed geslaagde proeven genomen, om te dienen ter vervanging van vleesch in die gevallen, waarbij dit laatste niet verkrijgbaar is. Daar bovendien deze visch in gezouten toestand lang kan worden bewaard, wordt zij door de Duitsche bevelhebbers zeer geschikt geacht voor de approviandeering van forten en ook in sommige omstandigheden als voeding voor het leger in velde. Niettegenstaande de verhoogde brandewijn- prijzen schrijft het Bert- Tageblatt blijft de smokkelhandel in spiritualiën naar Holland bloeien, schoon men hem door middel der nieuwe belas tingwet zocht te knakken. De smokkelaars ne men nu eenvoudig slechtere qualiteit, Hoe sluw zij hun gevaarlijk handwerk drijven, moge uit een voorbeeld blijken. Een Pruisische boer uit het Kleefsche kwam onlangs met een leege kar den weg langs naar Nijmegen. De tolbeambten droe gen door verraad kennis van het misdadig voor nemen van het boertje om hen te verschalken en onderwierpen zijn voertuig aan de grenzen aan een nauwkeurig onderzoek. Tot grooten schrik van den smokkelaar ontdekten zij, dat het deksel der kar was uitgehold en met spiritus gevuld. De opening was onder een ijzeren band verborgen. De smokkelaar werd naar Nijmegen gebracht, waar gevangenisstraf en geldboeten hem wachten. Aan de weduwe van den hoofdconducteur Barink, die bij het spoorwegongeluk te Ruiner- wold het leven verloor, wordt door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwagen gedurende haar leven eene uitkeering toegekend van f540, per jaar welke uitkeering aanvangt 1 Februari 1889. Voor het jaar begonnen 1 Februari 1888 en eindigende 31 Januari 1889, ontvangt zij eene uitkeering van f 700, terwijl haar reeds eene som van f75 is uitbetaald als eerste onderstand en vergoeding van begrafeniskosten. (U. I).) Op den trein van Bokstel, die Dinsdagavond 6,20 te Vucht aankwam, is even vóór Vucht ge schoten. De kogel vloog door eene ruit van don postcoupé en trof de yzeren plaat die voor de TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1