N#. 50. Zondag 25 Maart. A". 1888. Nieuws- en I Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonné's, buiten den 'Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschul digde bedrag voor het 1 April a.s. afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 10 April a.s. te doen toekomendaar wij anclers daarover per post- kwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. KENNISGEVING. Z E E M IE I T1 E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, noodigen bij dezen uit, de lote- lingen van de lichting van dit jaar, die verlangen bij de ZeeMilitie te. dienen, om zich daartoe vóór don eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aantemelden op een werkdag tusschen des voormiddags van 9 tot 1 ure. Texel, den 9 Maart 1S8S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 24 Maart 1888. Na aftrek van de districten waar nogmaals vrije verkiezingen moeten plaats hebben, door dien de gekozenen Voor een ander district zitting nemen, zullen in de nieuwe Kamer plaats nemen: 44 liberalen, 24 katholieken, 23 anti-revolutionairen, 1 liberaal katholiek, 1 conservatief, 1 sociaal democraat. Vrije stemmingen moeten plaats hebben in de navolgende zes districten Amersfoort, Rotterdam, Sneek, Ommen. Breda of Wijk bij Duurstede (Schaepman), Dokkum of Steenwijk (Huber). Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van de alhier gevestigde gymnastiekvereeni- ging, welke Dinsdag a.s. nogmaals eene uit voering zal geven in het lokaal „de Vergulde Kikkert". Zijn wij goed ingelicht, dan zal tot afwisseling een tooneelstukje worden op gevoerd, terwijl de avond met een bal zal worden besloten. Alzoo: „elk wat wils." De Briefschrijver van de Zw. Ct. uit den Haag deelt mede, dat het aftreden van het Ministerie-Heemskerk in den loop dei- volgende maand niet te betwijfelen valt. De Staats-Ot. bevat een koninklijk besluit van 21 dezer, waarbij op voordracht van den Raad van ministers van 19 dezer, en met het oog op art. 103 der Grondwet, wordt bepaald dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op 27 Maart 1888, des namiddags te 3 uren. De minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, wordt gemachtigd zich op gemeld tijd stip te begeven naar de vergadering der Sta ten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 'sKonings naam te sluiten. Bij Kon. besluit is bepaald dat geen ver plichting tot verzegeling van aangeteekende brieven bestaat ten aanzien van aangeteekende brieven, welke volgens eene verklaring van den afzender op den omslag geen waarde aan toonder bevatten. Zooals de Staats-Ot. heeft medegedeeld is onze Regeering eindelijk kunnen overgaan tot de benoeming van een Nederlandschen consul-generaal in de Zuid-Afrikaansche repu bliek. De heer II. C. Bergsma, wien deze moeie- lijke taak is opgedragen, is in Zuid-Afrika geen onbekende. Na eenigen tijd hier te lande eene industriëele zaak eene steenbakkerij te hebben gedreven, vestigde hij zich in 1861 te Fauresmith in den Oranje-Vrijstaat en later te Potchefstroom in de Transvaal. In 1867 werd hij aldaar aangesteld tot klerk van den Landdrost en tot postmeester. In 1872 vertrok hij naar Pretoria als auditeur-generaal en werd een jaar daarna tevens belast met het beheer der Weeskamer. Na de inlijving bij Engeland bleef hij in die betrekkingen werkzaam tot Mei 1878, toen hem de benoeming tot wees heer en zegeluitdeeler te beurt viel. In Aug. 1880 keerde hij naar Nederland terug, waar hij zich te Utrecht vestigde op den huize „Salatiga." Thans zal hij naar den weder onafhankelijk geworden staat in Zuid- Afrika terugkeeren als vertegenwoordiger van Nederland. De heer Bergsma, die thans bijna 58 jaar oud is, is broeder van den thans te Leiden gevestigden mr. W. B. Bergsma, die vele jaren ambtenaar bij de cultures en later chef der statistiek in Nederland is geweest en zich doop zijn wetenschappelijken arbeid zeer heeft onderscheiden. De benoemde consul-generaal is dus door veeljarige vestiging en door de betrekkingen welke hij bekleed heeft, op de hoogte van den Staat, waar hem thans de waarneming der belangen van Nederland zijn toevertrouwd. Wij herinneren dat de hieer Bergsma op 28—30 Maart aan het departement van bui- tenlandsche zaken in den Haag voor belang hebbenden te spreken zal zijn. (Hbl) Naar het „Hbl." verneemt is door den mi nister van oorlog eene sóm van f 500 beschikbaar gesteld voor het bekronen van hengsten welke voor het aanfokken van remontepaarden geschikt worden geacht en welke ingezonden zijn op de in Juli a. s. te Arnhem te houden tentoonstelling van paarden vee landbouwwerktuigen enz. Het waarborgfonds voor die tentoonstelling is volteekend. Een groot aantal medailles werd reeds geschonken door belangstellenden en ver schillende besturen o. a. reeds tien gouden me dailles. Uit genomen proeven bij de corpsen bere den artillerie met turfstrooisel als blijvende on derlaag voor de paarden in de stallen, is de wenschelijkheid eener definitieve invoering van dat strooisel bij genoemde corpsen gebleken. De minister van oorlog heeft daarom thans dienaan gaande de bepalingen vastgesteld. Ook in Haarlemmermeer zullen werken vanwege de genie wurden uitgevoerd. Er zal daar worden overgegaan tot het maken van een grooten verbindingsdijk tusschen de beide aan de Ringvaart staande forten. De Heer Dr. P. B. Hoek, die door de Regeering benoemd is als adviseur in zake een onderzoek naar de Zeevisscherijen, heeft zijne taak reeds aangevangen. Voor eenige dagen bezocht hij Volendam, en een paar botters vandaar zullen nu met den wonderkuil visschen, onder zijn toe zicht. Aan de steenfabrieken langs den IJsel zullen de werkzaamheden dit jaar zeer laat hervat kun nen worden, omdat alle waarden onder water staan. Voor de plattelandbewoners is dit hoogst schadelijk. De Werkzaamheden aan de steenfabriek: „Boogerd en Hoogeboom" te Nieuweroord zullen waarschijnlijk dit jaar niet hervat worden, zoodat de arbeiders, aan deze fabriek verbonden, genood zaakt zijn een ander middel van bestaan te zoeken. Deskundigen verwachten tegen Mei een on geleenden toevoer van water, tengevolge van het smelten der ontzaggelijke sneeuwmassa, welke in de laatste maanden gevallen is en tegen dien tijd eerst zal ontdooien. Overal vindt men menschen, die uit dit of dat meenen het weer te kunnen voorspellen. Ook op Wieringen móet men zulk een knap man, een grijsaard, kunnen vinden. Hij heeft in zijne hut tal van geheimzinnige fleschjes waarin planten enz. worden bewaard. Daaruit put hij zijne we tenschap. Niet lang geleden gevraagd zijnde welk weer in de naaste toekomst te wachten was moet hij geantwoord hebben: „'t Kan zwaar storm weer worden en zoo dit niet geschiedt volgt nog eene stienge winter die tot 't einde van Maart zal duren." Mocht de weerprofeet 't altijd zoo goed raden dan verdient zijne wetenschap in ruimeren kring bekend gemaakt te worden. Het personeel van de bierbrouwerij „de Haan en Sleutels" te Amsterdam heeft aanzegging ge kregen dat 15 Mei de fabriek zal worden gesloten. Dat men niet in Limburg behoeft te wonen om toestanden in de onderwijzerswereld te zien geboren worden, die allertreurigst zijn, bewijst het volgende staaltje De tegenwoordige onderwijzer te Schellinkhout, die f90U salaris geniet en daarvoor behalve het gewoon lager onderwijs, 's avonds van 6 tot 8 uur les in de Fransche taal geven moetdoch wien men hier reeds lang deed gevoelen, dat hij er te veel was geworden, heeft eindelijk na lang ver geefs solliciteeren zijn betrekking vaarwel gezegd en een bestaan buiten het onderwijs gevonden. „Geen blijder maar, in tachtig jaar", want on middellijk schaft de Raad het Fransch af en brengt het salaris op f 400, zegge vier honderd gulden. Een cadeautjo dus van f500 'sjaars. Ai me jongen, die hier komen zult om fatsoenlijk armoede te lijdenmenige boerenknecht zal u waarachtig niet benijden, 't Is hier enkel voor uitgang Toch schijnen nog ruim een dertigtal liefheb bers voor dat baantje zich te hebben aangemeld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1