Buitenland. Tot dusver is officieus bekend, dat HH.MM. de Koning en de Koningin het gebruikelijke be zoek aan Amsterdam in de volgende maand niet zullen brengen. Z. M. is voornemens, indien de omstandigheden het toelaten, in het laatst van April met het Ko ninklijk gezin zijn verblijf weer op het Loo te vestigen. Het hof zal dus nog een maand in de residen tie vertoeven. -- Den 24 Maart 1888 heeft Zijne Majesteit de Koning in plechtig gehoor ontvangen den gene raal der cavalerie van het Duitsche leger G. Von Alvensleben, bevelhebber van het 13e legerkorps in buitengewone zending belast aan Hoogstden zelve de troonsbestijging aan te kondigen van Zijne Majesteit Keizer Frederik III van Duitsch- land, Koning van Pruisen. De generaal Von Al vensleben was vergezeld van een adjudant, den majooi G. Yon Haenel. {St.-Ct.) De nieuw gekozen Eerste Kamer der Staten- Generaal bestaat uit 35 liberalen en 15 anti-libe ralen. De Minister v. Financiën heeft aan de Vereeni- ging van margarine-boterhandelaren, voorzitter dr. J. Th. Mouton, in een schrijven medegedeeld, dat het blijkens bericht van den Minister van Buitenlandsche zaken aan Zr. Ms. gezant te Parijs na vernieuwde pogingen is mogen gelukken van de Fransehe regeering de toezegging te verkrijgen, dat het invoerrecht op Nederlandsche margarine- boter zal worden geheven naar de werkelijk daarin aanwezige hoeveelheid olie (liuile d'arachides). De voorschriften voor de douane tot uitvoering dezer beslissing zijn nog niet bekend. Aangezien onze geweren op den duur te zwaar zijn voor de inlandsche soldaten, worden thans bij het Nederl. Oost-Indisch leger proeven genomen met aanmerkelijk korter en dunner bajo netten. De hoofd commissie van de Yereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs heeft be sloten de f 10,000, aan de Yereeniging vermaakt door wijlen baron Van Wassenaer Van Catwyck, voor de helft te besteden tot verbeteringen der subsidiën aan de scholen (zoodat die nu f150 kunnen worden) en voor de opleiding van onder wijzers, zoodat premiën, bijdragen aan normaal lessen en aan kweekscholen voor het loopende jaar kunnen blijven voortgaan. Aan de Nieuwe Sluis, gemeente Wieringer- waard, wordt den laatsten tijd een ruime verdien ste gemaakt met het trekken van rotganzen. Pionderden van deze vogels worden bemachtigd. Te Stavoren werd in de vorige week een geduchte slachting aangericht onder de door geen wet beschermde zwarte kraaien. De arme bees ten verstijfd van de koude en verlegen van den honger lieten zich zeer gemakkelijk vangen' en arbeiders en kwajongens maakten ijverig van de gelegenheid gebruik. Op allerlei manieren wer den ze gevangen; kippenhokken deden dienst als fuiken maar de meeste werden geflapt. Wat men met die kraaien doet? Men eet zo op en verklaart dat ze zeer lekker zijn; in menige arbeiders woning aldaar is een schotel gebraden kraaien tegenwoordig No. 1 van het menu. De veeren worden voor kussens gebruikt. De nalatenschap van wijlen dr. Van de Sande Lacoste aan het Kinderziekenhuis te Amsterdam vermaakt, bedroeg 197,000. Ploe weinig waarde kleine fabrieken (wind molens) aan de Zaan hebben, bleek voorgaande week op eene veiling van een gortpelmolen. Voor een 4-tal jaren gold deze molen f 5700 en nu slechts f 3200. Indertijd werd voor dergelijken molen, bij onderhandschen koop, nog f14000 be taald. Houtzaagmolens en oliemolens brengen ook weinig op. De „N. E. Grt" verneemt dat de „Nederl. Amerik. Stoomvaartmaatschappij", ofschoon over het afgeloopon jaar geen dividend kunnende uit- keeren, toch, na ruime afschrijving, niet alleen het verlies van vroegere jaren ad. f 128,000 heeft ingehaald, maar ook de rekening van 1887 kunnen afsluiten met een winsaldo van circa f12,000. In een Engelsch blad kon men verleden jaar de onderstaande advertentie lezen „Eene dame, die een optrekje in een stil en landelijk oord bewoont, wenscht dezen zomer kleine meisjes van 6 tot 10 jaren bij zich te lo- geeren te hebben. Zij wil er vier te gelijk ont vangen en ze telkens vier weken houden, zoodat er plaats is voor twintig of vier-en-twintig. On derwijzers en doctors, die onder hun leerlingen of patiënten kinderen hebbon, welke in de termen vallen, worden verzocht dit onder het aangegeven adres te melden." Dit is zeker goedkooper, en vermoedelijk niet minder goed, dan een vereeniging voor gezond heids- en vaoantiekolonies het vermag te doen, zegt het „Soc Weekbl." In Denemarken heeft men het zoover gebracht dat op die wijze telken jare ettelijke duizenden onvermogende kinderen uit de hoofdstad verschei den weken doorbrengen op 't land. 't Klinkt als een sprookje, maar het is een feit. Nu. we zouden met minder voorshands tevre den in Nederland zijn,doch wanneer krijgen we eens van het vaderlandsche platteland een advertentie te lezen zooals die hierboven Men schrijft uit Almeloo, d. u. 22 Maart: Gisteren werd hier eene vergadering door de werkstakers gehouden, waariD de socialist Bennink eene zeer opruiende rede hield. Hij ried aan tot het uiterste vol te houden en desdoods de goedge zinde arbeiders met geweld uit de fabriek te hou den. Verder beloofde hij voor de volgende weken eene hoogere uitkeering, nl. f 5, voor die personen, die tot nu toe f3.75 ontvingen. Politie was niet aanwezig. Men ziet dat de zaak nog lang niet in orde is. De wever, die de vorige week in de fabriek is gegaan, heeft met werken moeten ophouden, want ze maakten het hem te lastig. Van Leeuwarden is per spoortrein naar Wolvega vertrokken een detachement van 35 militairen onder bevel van den lsten luit. P. baron Van Lewe van Middelstum ten einde van daar zich te begeven naar de gemeente Ooststelling werf waar de arbeiders in de veenderijen onder Appelscha met werkstaking dreigen wegens wei gering van de verveners om hun hooger loon te geven zoodat er vrees voor ongeregeldheden be staat. De Postduiven-vereeniging „de Snelvlieger,, te Haarlem, is voornemens dit jaar de navolgende wedvluchten te houden: met oude duiven van Parijs, Hanover en Groningen, en met jonge duiven van Oldenzaal. Tusschen Duiven en Westervoort is op eene coupé van een personentrein met een vuurwapen geschoten. De dader is nog niet ondekt. Zekere Van I., aan den Vliet te Leiden woonachtig, begaf zich, of liever sprong Zaterdag avond om negen uren, in genoemd water. Eenige personen bemerkten dit en beijverden zich hun medemensch uit het voor hem ongeschikte ele ment te verlossen. Uit dankbaarheid voor deze menschlievende daad, trakteerde de geredde zijne verlossers op flinke slagen althans zoo het ge tuigenis van een der redders geloof verdient. Niet onaardig is het volgende bericht, het welk dato 23 Maart gemeld wordt uit Bergen Gisteravond werden we in de gelegenheid ge steld, een geïmproviseerde sneeuwhut of grot binnen te treden, ontworpen door eenige jeugdige personen, die ongeveer zestien van de vijfentwin tig beschikbare plaatsen hadden ingenomen. Alleraardigst was het te zien, hoe zij, in al het gevoel hunner waardigheid, beschenen door het licht eener kaars, rustig een kopje warme melk zaten te drinken, terwijl dit genot werd afgewis seld door het zingen van het bekende „daar staat de vlag te wapperen, op den wal van 't sneeuw - kasteel," enz. waarvan de echo ver door het dorp weerklonk. Wanneer we er nog bijvoegen, dat dit fantas tisch sneeuwkasteel, door twee schildwachten van dito stof vervaardigd, werd bewaakt, dan meenen we in dit tafereeltje een bewijs te hebben gege ven, hoe de jeugd hier en dflar, gedurende den langen winter het aangename met het nuttige wist te vereenigen. Uit Roermond wordt gemeld: Voor den militieraad alhier moesten jl. Maandag verschijnen de lotelingen uit het kanton Bergen die wegens ziekelijke gebreken hadden gereclameerd alsmede die welke bij de loting de vereischte maat niet hadden. Een loteling uit het dorp Aflferden gemeente Bergen was hier reeds zóó vroeg dat hij de reis met den trein welke te Roermond te 10.42 aan komt niet kon hebben gemaakt. Op eene vraag gaf hij ten antwoord daags te voren te voet van Afferden te zijn gegaan tot Venloo en den anderen morgen eveneens te voet van Venloo naar Roer mond. Het geld om de reis per spoor te onder nemen had hem ontbroken waarom hij die reis over eenen afstand van 12 uren langs een weg die overal twee of drie voet hoog met sneeuw was bedekt te voet had moeten maken. Begaan met den armen stakkerd gaf de voorzitter van den Militieraad hem uit eigen zak het noodige geld om de terugreis per spoor te kunnen doen. In deze zitting met het oog op de lange reis der lotelingen eerst tegen 11 uren bepaald - was buiten hem geen onkele loteling versche nen. De voorzitter liet nu informeeren of soms de trein tengevolge van den sneeuwstorm te laat was aangekomen iets wat echter niet het geval was. Die lotelingen nu werden als zijnde in ge breke gebleven aan de gedane oproeping te vol doen ingevolge de wet voor den dienst aangewe zen. Daar er te half een uur niets meer te be handelen was werd de vergadering gesloten. Kort daarna echter terwijl nog maar alleen daar te genwoordig waren de voorzitter en de secretaris verschenen de lotelingen. Zij waren met den trein gekomen die hiei te 12 uur moest arriveeren, maar ten gevolge van den sneeuwstorm 20 minuten over den tijd was onderweg gebleven. Zij kregen nu de treurige mededeeling dat zij voor den dienst waren aangewezen omdat zij niet tijdig ter zitting waren verschenen. In de Fransehe Manége te Amsterdam be vond zich een paard zoo onhandelbaar en kwaad aardig als slechts zelden wordt aangetroffen. Het was een Russische raphengst genaamd Prins, en bij vele paardenkenners en liefhebbers, wel bekend. Menig geoefend piqueur en officier die het op dat beest wilden beproeven werden eenvoudig tegen den grond geworpen. Ten laatste besloot de directeur der genoemde manége wien het even min gelukken mocht het koppige dier te temmen het van de hand te doen en het kwam nu in „zwakke" handen maar die toch naar 't schijnt, den teugel vaster konden voeren; althans nau welijks was het paard een paar maanden in het bezit van Mej. Elvira Guerra, de voortreffelijke schoonrijderes in het Circus Carré, of zij heeft liet geheel in haar macht en zit er even gerust en gemakkelijk op als op haar andere edele ros sen. Zeer gehoorzaam en gedwee stapt, of ga loppeert of draaft hij zooals zijn meesteres dat verkiest. Altijd practisch! In een der Friesche locale bladen leest men de volgende advertentie: Ondergeteekende acht zich geroepen het publiek mede te deelen, dat de verspreide geruchten dat hij 30 stembriefjes zou hebben ingevuld een opgeraapte leugen is. Hij looft 25 gulden uit aan den onbekenden verspreider van dat gerucht om zulks te bewijzen ook om maar één persoon aan te wijzen dien hij zou hebben verzocht om zijn stem. J. E. Zijlstra, die tevens de ontvangst bericht van eene uitge breide sorteering behangselpapier tot de levering waarvan hij zich vriendelijk houdt aanbevolen. Volgens een vroeger bericht is in Engeland eene maatschappij opgericht, die een vel postpa pier en eene enveloppe waarop eene postzegel voor minder geld dan de laatste alleen kost ver krijgbaar stelt en de ontbrekende kosten dekt door aankondigingen op de enveloppe gedrukt. Ook te Amsterdam zullen vanwege de Engelsche maatschappij binnenkort dergelijke enveloppen te koop zijn. Eene enveloppe met schrijfpapier en een postzegel van een stuiver kost dan drie cent. Van alle kanten komen berichten van over stroomingen. Vooral in het noorden van Duitsch- land is de toestand zeer ernstig. Het stadje Domitz in Mecklenburg met 3000 inwoners is ge heel door het water van de buitenwereld afgesneden. Met levensgevaar is de volgende depeche door eenige personen in een schuitje naai het eerst bereikbare telegraafstation gebracht: „De nood is zeer groot. Alle inwoners zijn in twee eenigs- zins hooger gelegen straten gevlucht. Te ontko men is onmogelijk. Aller leven is in gevaar als het water nog meer wast. Rondom storten de huizen in." Twee dagen zijn er noodig geweest voordat deze depeche door het overstroomde gebied heen aan een telegraafbureel opgegeven kon worden. Spoedige hulp was dus noodig zoodat terstond een detachement pioniers daar de reeds verloren gewaande stad werd gezonden. De soldaten maakten een noodbrug over het ondergeloopen land waardoor althans de gemeenschap hersteld werd en de stad van het noodige kon voorzien worden. De boeren leden op vele plaatsen groote schade. Door het doorbreken van een dijk bij Seedorf werden zes boerenplaatsen geheel weggespoeld. Meer dan 40 dorpen en dorpjes langs de Elbe staan onder water. Vele menschen moesten zich op daken en schoorsteenen redden, totdat zij met booten konden afgehaald worden. Twee stoom- booten zijn uitgezonden om behulpzaam te zijn bij het reddingswerk en tevens levensmiddelen en kleeren over te brengen maar natuurlijk kon de hulp niet zoo spoedig worden verleend of ve-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2