N\ 52. Zondag 1 April. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs "per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag* der uitgave. Prijs derAdvertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonnees, buiten den 'Burg woonachtigverzoeken wij beleefd, het aan ons verschul digde bedrag voor het 1 April a.s. afgeloopen kwartaal {46 cent) vóór 10 April a.s. te doen toekomen, daar wij anders daarover per post- kwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. IETS OVER POSTDUIVEN. De oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk in 1870 heeft zeer zeker aangetoond van welk een uitgebreid nut de postduiven kunnen zijn en wij achten het, nu juist niet omdat wij een oorlog voorzien, maar in het algemeen, niet overbodig een oogenblik de aandacht te vestigen op deze trouwe dieren, welke hun bezitter eene zoo groote mate van genot kun nen opleveren. Is in België het houden van postduiven bijna algemeen, ook hier in Holland begint men zich allengs op deze interessante liefhebberij toe te leggen, hetgeen blijkt uit de oprichting van vele postduivenvereenigingen, welke zich ten doel stellen deze liefhebberij aan te moedigen door prijzen uit te loven aan den bezitter van die duiven, welke het snelst hun „tehuis," na in den vreemde te zijn opgelaten, weer hebben opgezocht. In vele grootere en kleinere steden bestaan zulke vereenigingen; bij ons echter schijnen de post duiven tot nu toe onbekend te zijn en dit maakt ze onbemind. Wij zijn echter van oor deel dat, indien de liefhebbers van duiven zich meer gingen toeleggen op het fokken van deze dieren, men langzamerhand tot de con clusie zou komen, dat het bezit daarvan on eindig meer genot geeft dan dat der gewone soorten. Daarbij komt dat zij juist tot die soorten behooren, welke met het meeste ge mak en het voordeeligst kunnen gefokt worden. Dat echter de postduiven ook werkelijk goede diensten kunnen bewijzen, moge blijken uit het feit, dat onze regeering zeer veel belangstelt in deze zaak; ja, nog weinige dagen geleden heeft de minister van oorlog aan alle vereenigingen aangevraagd over hoeveel duiven hij, in geval van mobilisatie, zou kunnen be schikken. Reeds in de vroegste tijden werden deze duiven tot allerlei doeleinden gebruikt en vóór het gebruik van de telegraaf bewezen zij on telbare diensten. Men verhaalt zelfs dat de familie Rothschild een groot aantal duiven voor haren bijzonderen dienst had. Die vogels brachten b. v. de tijdingen van den staat der geldmarkt te Parijs naar Londen over en niet zelden kocht of verkocht Rothschild aldaar, onmiddellijk na aankomst dier tijdingen en voordat iemand anders bericht kon hebben, deze voor verscheidene duizende ponden ster ling; in die postgemeenschap zoekt men dan ook wel een der gronden voor den ontzaglijken rijkdom, waardoor de familie Rothschild be kend is. Zoo vindt men ook in Engeland kooplieden die hunne kantoren in de groote steden hebben, terwijl zij zeiven op hunne buitenplaatsen den zomer doorbrengen. Velen hunner be dienen zich insgelijks van de duivenpost om dadelijk berichten te ontvangen en, hetzij daarop langs denzelfden weg te antwoorden of, zoo noodig, op reis te gaan om die zaken in orde te brengen. Wenscht men zich postduiven aan te schaf fen, dan zal men het best doen, zich tot een liefhebber daarvan te wenden, die gaarne twee of drie paar zal afstaan. Men neme echter jonge duiven; de oude duiven laten zich moeilijk overwennen. De dressuur is zeer eenvoudig. Wanneer zij tusschen twee en drie maanden oud zijn, en rondgevlogen hebben, laat men ze hare eerste reis doen en kiest daartoe duiven, die vroeg in de lente zijn uitgebroed. Voor de eerste reis brengt men ze twee kilometer ongeveer van haar hok en laat ze daar los. Hebben zij dezen tocht goed volbracht, dan verdubbelt men na enkele dagen deze afstand en zoo gaat men door. fcOp zulk eene wijze komt men reeds na vijf of zes vluchten tot een afstand van 24 tot 30 myriameter, waar boven men voor jonge duiven niet moet gaan. Men zal echter dan reeds kunnen zien, welke duif het wellicht steeds in snelheid van de andere zal winnen. Het is gebleken dat de postduiven tevens de meest geharde en de krachtigste van alle rassen zijn, en zoo vereischt hare behandeling geene bijzondere zorg; het spreekt echter van zelf dat er eigenaardigheden zijn, welke men voornamelijk door ondervinding kan leeren, maar welke men zich ook zeer gemakkelijk eigen kan maken door het lezen van het een of ander werkje. Eene kleine handleiding vindt men in het boekske: „De wijze om postduiven aan te kweeken en voor lange reizen af te richten", door J. Liese, uitgave J. Vlieger, te Amsterdam. (L.C.) TEXEL, 31 Maart 1888. Uit den Haag wordt gemeldHet schijnt niet onmogelijk, dat Z M het tegenwoordige ministerie zal uitnoodigen het bewind te blijven voeren tot na de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Eene commissie, daartoe door Z M aangewezen en bestaande uit de Ministers, zou dan de Kamers openen met eene eenvoudige rede, welke niet met een adres beantwoord wordt, waardoor een politiek debat met het demissionnaire Kabinet zou buitengesloten zijn. De Kamers zouden dan gelegenheid hebben zich te constitueeren en de voorbereidende werkzaamheden af te doen, en eerst na het reces zou de opdracht tot vorming van een Ministerie uit de rechterzijde verwacht kunnen worden. Helder, 30 Maart. Sedert een paar dagen wordt hier een jongmensch vermist, werkzaam als ambte naar aan het station van de Holl. Spoorweg. Naar verzekerd wordt zou zijn kas niet in orde zijn bevonden. Niemand weet wat er van den ver miste is geworden, Op de Veemarkt te Purmerend was Dinsdag ter bezichtiging gesteld, de met den tweeden prijs bekroonde vette Koe op de tentoonstelling te Alk maar afkomstig van S. van der Hulst te Deemster aangekocht door A. Bakker, vleeschhouwer te Deemster voor den prijs van f 480 wegende levend gewogen 1824 halve Kilo. Op de te Haarlem gehouden veemarkt was een os aangevoerd wegende ongeveer 2400 halve kilo's, toebehoorende aan H. F. van Luiken door wien het beest was aangekocht te Rotterdam, waar het op de tentoonstelling met den eersten prijs was bekroond. Naar men verneemt, heeft het legerbestuur besloten tot het aankoopen van een zeker aantal verplaatsbare ontsmettingsovens, met stoomver- mogen voor den militairen geneeskundigen dienst te velde. In verband met eene vroeger gedane mede- deeling omtrent de viering van het 25jarig bestaan der Weesinrichting te Neerbosch wordt thans be richt, dat dezer dagen de circulaires zijn verzon den, waarin een feestgave wordt verzocht voor die zoo rijke vruchten afwerpende inrichting. Men weet dat men zich voorstelt, van de in te komen gelden do inrichting uit te breiden, opdat van het groot getal ouderloozen, dat op plaatsing wacht, velen een liefderyke opname kunnen erlangen by de 800 weezen, die thans in deze gezegende in stelling verpleegd worden. De Celebes Crt schrijft: Onze bondgenooten zijn weer aan den gang. Waarmeedat weten wij niet, en het is ons be trekkelijk onverschillig. Wij zien de gevolgen en leiden daaruit af dat er een oorzaak moet bestaan, dat is alles. Onzentwege eten zij elkaar daar op bet schijnt toch boter aan de galg gesmeerd, met die onmogelijke lieden wat te willen beginnen; met zachtheid althans. De heer Brugman, secretaris voor de binnenland- sche zaken, is met Soerwer naar Paré Paré ver trokken en heden vertrekken, of zullen vertrek ken of zijn vertrokken, de gouverneur, de adsis- tent-resident Bensbach en de tolk Fransz, naar Boni. Onze op- en leenroerige bondgenooten zijn nu de oorzaak dat de gouverneur en die hem verge zellen den verjaardag des konings moeten vieren in Heidensch land, waar de verschillende stammen half en half onderdaan in naam,'dreigend tegen over elkaar staan, trachtende die lieden tot rede te brengen. Omtrent deze zaak wordt aan het Soer. Hbld. geschreven De leenvorstin van Boni heeft tegen den zin van hare ministers, alleen omdat haar gemaal het wilde, den oorlog verklaard aan Wadjoden 27 Februari zullen hare troepen tegen den vijand oprukken. Onze ambtenaren zijn naar de beide rijken geweest om tot vrede te stemmen. Door de heeren gebrs. Philips, tabaks- en sigarenfabrikanten te Maastricht, zijn aan den werkman Pieters, gedurende 60 jaren bij hen werkzaam 4 pandbrieven groot f 1000 en rentende 41/., pCt. als belooning voor trouwen dienst geschon ken. De leidsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw ontving vóór eenigon tijd van de Lijm en Gelatine fabriek te Delft het aanbod om voor eene proefneming kosteloos te beschikken over 500 kilo beenderenmeel ter bemesting van weiland. Het aanbod word dankbaar aanvaard en de proef zal nu worden genomen te Leiderdorp. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1