Buitenland. Marktberichten Nopaals een Hartelijk Vaarwel B P. W. Koning. ADVERTENTIËN. hartelijk VA AR WET, toe. Lees dit vooral Aan het toelatings-exameh voor de Rijks normaallessen alhier, dat onder leiding van den heer F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haarlem, den 28 Maart jl. werd afge nomen, namen 8 jongelieden van Texel deel. Tot de voorbereidende klasse werden toegelaten G. Koning, A. Keijser, T. Keijzer, L. Bakker en A. S. Kikkert; tot de eerste klasse G. Knij per, J. C. Keijser en A. P. Boon. Te Brunsum (Limburg) is het plafond der openbare school ingestort vanwege de massa sneeuw, die daarop een uitweg door het dak ge vonden had. Sneeuw en plafond kwamen op de schoolbanken terecht. Het ongeval had plaats weinige minuten voor het schooluur. Slechts een paar jongens waren in het lokaal, die met den schrik vrijkwamen. Men schrijft uit Drente: Welken invloed de mindere opbrengsten der Drentsche esschen op de toestanden in de dorpen hebben uitgeoefend, daarvan levert de tegenwoor dige tijd een merkwaardig voorbeeld. Tot om streeks 1862 was de uitvoer van rogge aldaar zeer groot. Later daalde deze en in den tegenwoordi- gen tijd wordt er van alle kanten ingevoerd- Schier elke week ziet men, bij voorkeur Vrijdags en Zaterdags, vele korenwagens, die de vrachten koren uit de veenkoloniën halen en deze of voor eigen gebruik aankoopen, óf te Ivoevorden ter markt brengen. De voedingswijze van het vee heeft, ten gevolge van de tegewoordige lage roggeprljzen, eene merkwaardige verandering ondergaan. De vroeger zoo gezochte raap- en lil n koeken worden bij uitzondering gebruikt. Meestal voedert de Drentsche landbouwer ook aan zijn melkvee meel. De varkensmesterij steunt voornamelijk op den goedkoopen roggeprijs. Ook in het dagelijksche leven wordt veel meer rogge verbruikt dan vroeger het geval was. De aardappelen, de vroegere volks- kost der landbouwende standen in Drente, vinden veel afbreuk door eene ruimer gebruik van brood. In welke courant, een groot of locaal, een liberaal of anti-liberaal onder 't gemengd nieuws zult gij tegenwoordig mededeelingen vinden om trent de bevalling van een schaap aan dien of dien boer eigen dat 't aanzijn schonk aan zooveel dartele kleintjes. De waarde van 't bericht hangt dan louter af van dat „zooveel" en was tot nog toe 5 daarvoor 't. hoogste getal dat we lazen, 't spreekwoord is al weder bewaarheid: „baas boven baas" is er altijd. De heer J. Eeitsma, landbouwer te Kollumèr Nieuwland heeft een schaap dat dezer dagen 7 welgeschapen kleintjes ter wereld bracht, terwijl de moeder van 't tal rijke gezin zich in den flinksten toestand bevindt die onder die omstandigheden maar te denken is. Dit schaapje is dus vrij zeker „de baas" op dat gebied of beter gezegd „de b a z i n". Eene bende Zigeuners ter sterkte van 15 personen met zich voerende twee wagens en twee paarden heeft getracht uit België te Eijsden ons land binnen te dringen. Dit werd hun door de marechaussees echter belet. De grenzen worden weer streng bewaakt. Zaterdagmorgen, circa halfzes, brak er een geweldige brand uit in het gehucht Taarlo, gem. Vries ten huize van den landbouwer Sjoert De Boer. De karnmolen, welke in volle gang was schijnt in brand geloopen te zijn daar althans ontdekte men het eerst vuur. Alle pogingen om dit te blusschen bleken vruchteloos; binnen 5 minuten tijds stond de geheele voorraad stroo en onge- dorschte rogge in lichtelaaie en deelde zich de brand aan het dak mede. De bewoners tracht ten met don meest mogelijken spoed de levende have te redden de koeien werden losgemaakt, evenzoo de paarden doch de dieren deinsden voor den verschrikkelijken vuurgloed terug. De koeien waren niet uit de stallen te krijgen en de paar den weigerden eveneens halsstarrig. Er was voor de bewoners geen tijd meer te verliezen om te vluchten wilden ze niet in de vlammen omkomen. Ongekleed, een ziek jongeling zoo van het bed, vluchtten ze allen naar buiten. Aan redding was niet meer te denken. Binnen 10 minuten viel reeds de geheele brandende massa op de ongeluk kig achtergebleven levende have. De hond die aan een ketting lag maakte nog eenig angstig gehuil maar verder hoorde men niets dan het knetteren van den onverbiddelijken vuurgloed. Een half verschroeid zwijn, dat ook nog den poot gebroken had, werd gered doch door de buren onmiddellijk geslacht. Eveneens werden gered de Drentsche schapen en 1 pink. In de vlammen kwamen om 2 jonge werk paarden. 2 enterpaarden, 14 koeien, 3 Friesche schapen, 5 varkens, 8 biggen, 1 hond, een 38tal kippen en ganzen, circa 20,000 pond hooi, eene massa stroo en ongedorschte rogge, al de wagens karren, ploegen, eggen en ai wat verder tot de boerderij en huishouding behoort. Niets werd geied zelfs geen stuk kleeren. De dienstmaagd die nog iets van haar goed wilde reddeü, verbrandde bij de pogingen daartoe een gedeelte van haar hoofdhaar, alsmede hare wenkbrauwen en wimpers. De arme meid verloor alles- Het huis, toebehoo- rende aan den heer G. Doedens te Donderen, is verzekerd bij de dorpsassurantiemaatschappij te Vries, naar men zegt, voor f2000. -- Op een druk bezocht bal wordt een „lancier" uitgevoerd. Op het laatst wordt het een alge- meene pretmakerij. De dansmeester hierover ver stoord, neemt zijn hoed gaat de deur uit, en zegt Mijne heeren en dames u zult toch wel begrijpen dat ik geen wildebeestentemmer ben. Tableau. Men schrijft uit Zevenaar. Voortdurend worden tal van vreemdelingen over de grenzen gebracht als zonder middel van bestaan. Onder dit aantal komen zeer vele dames voor, die in den regel brutaler zijn in het terug komen dan de mannen. Worden dames wegge bracht, dan komen zij met den eersten trein na haar vertrek uit Duitschland weer terug. Gedurende eenige dagen is het overbrengen der dames weer in vollen gang. Eergisteren werden er twee weggebracht die met den eerst- volgenden trein terugkeerden, waarna zij de politie aan 't station trachtten te ontloopen en daar een wedloop begonnen, die ten nadoelen van het schoone geslacht eindigde. Eergisteren echter was de politie weder de dupe, door een dame, wie het late aankomen en daaropvolgend spoedig vertrek van den trein gunstig was. Met den een en trein weggebracht, keerde zij met den volgende trein terug. De politie heeft met dat alles handen vol werk. Elk uur brengt nieuwe verschrikkelijke be richten omtrent de verwoestingen door de over stroomingen van de Elbe, de Weichsel en de Nogat niet alleen maar nu ook nog van de Warthe en de Oder aangericht. Uit de koloinmenlange on gelukstijdingen valt tot dusver op te maken, dat meer dan 80 plaatsen in Noord-Duitschland onder water staan en onder dezen verscheidene aan zienlijke steden die het hard te verantwoorden hebben zooals Posen Elbing en Maienburg. Ook Dantzig wordt bedreigd. In de lage landen van de Weichsel alléén reeds zijn 3000 menschen zonder dak, Aan de Elbe bij Boitzenburg zijn vijttien dorpen overstroomd. Bij Dannen berg ziet men eene zee uit welke van 30 dorpen slechts de daken zich nog verheffen. Ook van den linker oever der Elbe dreunden bij het verzenden der laatste berichten voordurend noodschoten, ten teeken dat ook daar dijkbreuken plaats hebben. Daarbij komt nu nog een gietregen waardoor het water nog stijgt en de algemeene verwoestingen nog verergerd worden. vSedert dertig jaren heeft Duitschland zulk eene overstrooming niet gehad. Het ergste is dat, te oordeelen naar den loop tot dusverre deze staat van zaken nog wel weken lang zal kunnen aam houden. Bij Kotbuss heeft door het afspoelen van den spoorwegdijk een spoorweg-ongeluk plaats gehad waarbij een groot aantal personen den dood gevonden hebben of zwaar gekwetst zijn. De particuliere hulp is niet voldoende; ook die van staatswege is noodzakelijk. Deze verschrikkelijke overstrooming dringt tijdelijk alle andere gebeur tenissen naar den achtergrond. Volgens de Zweedsche „Post-och-Inrikes Tidningar" is men bezig een lijn met snelvarende stoomschepen tot stand te brengen voor liet ver voer van levende visch van de Zweedsche Oost zeehavens naar NoordDuitschland. Deze vaartui gen zullen geheel voor dat doel zijn ingericht, zoodat de visch in zeer goeden toestand kan wor den overgebracht. Éen voordeel is, dat de stoom- booten het versche zeewater zullen brengen tot in de havens waar de visch verkocht wordt, zoodat het nimmer noodig is deze in aanraking te brengen met het vuile water dat zich in de nabijheid van zeehavenplaatsen verzamelt. Russische Rechtspraak. In den herfst van het vorige jaar werd op den stoomtramweg te Odessa, welke aan een Belgische Maatschappij toe behoort, een kind, de zoon van een architect, door de onvoorzichtigheid van den machinist over reden. Daarvoor zijn nu de directeur en de ingeni eur Exelbrith (beide Belgen) ieuer tot drie maanden gevangenisstraf en een schadeloosstelling van 60,000 roebels veroordeeld terwijl de machinist (een Rus), die de schuld van het ongeluk was, werd vrijgesproken. De schadeloosstelling moet aan den architect worden uitbetaald, die zijn kind wilde redden en vvien daarbij een been werd afgere den. - Bij den hevigen storm welke Dinsdag te Nieuw-York en in de Noord-Westelijke Staten van Amerika woede werd de stad Ninnescah (Kansas) geheel vei woest: 3 menschen werden gedood zeven tien gewond. In de Lake-streek had men hevige sneeuwstormen. Schaden, 29 Mrt. Aangevoerd 8 Paarden ƒ50 a 150veulen a Ossen a Stie ren a ,55 magere Geldekoeien ƒ80 a 175, 10 vette dito ƒ160 a 205,10 Kalfkoeien ƒ100 a 180 12 vaarzen dito 40 a 80,155 nucht. Kalveren 2.— a 8,— 8 Graskalveren 20. a 40. Varkens 9.—a 13.— Biggen ƒ5.— a 8. vette Schapen a magere dito a 732 O verhouders 12.—a 19.50 Rammen -a -Lammeren a Kipeieren 3,— a 3.50 per 100 stuks. liOinlen, 29 Mrt. Aangevoerd 500 Runderen 3000 Schapen en Lammeren, 100 Kalveren en 50 Varkens. Men noteert: beste Runderen 35 a 675 ct., Schapen en Lammeren 50 a 85 ct., Kal veren 45 a 80 ct., varkens 35 a 60 ct. 35-jarige Eehtverecniging van M. BAKKER en J. VAN DER LINDEN. Ei.jerlanü, 31 Maart 1888. Uit naam hunner dankbare kinderen. Op 2 April a.s. hopen onze geliefde ouders, JACOB EELMAN Jbz. en GEERTJE BAKKER, hunne 25-jarige Eehtverecniging te her denken. Uit naam hunner dankbare kinderen. Dj) aan familie, vrienden en bekenden. J. W. ROEPER en Eclitgenoote. Bij zijn vertrek naar A m e- r i k a roept ondergeteekende aan familie, vrienden en beken den en inzonderheid aan de Texelsche meisjes een hartelijk vaarwel toe. H. SCHOENMAKER. Bij ons vertrek naar COLORADO roepen wij onze familie en vrienden een De Cocksdorp, 30 Mrt. '88. D. C. DROS en Echtgenoote. CORN. KIEVIT. ij mijn vertrek naar Colorado (Noord- Amerika) roep ik bij deze aan familie, vrienden en bekenden een h a r t e 1 ij k e AFSCHEIDSGROET toe. Bij ons vertrek naar Noord-Amerika roepen wij nogmaals een hartelijk VAARWEL toe aan vrienden en bekenden. N. P. BREMER. G. BREMER - BROUWER en kinderen. Ondergeteekenden, herinnerd door de dank betuiging van den Heer F. Heeroma in een vorig nummer, zijn zoo vrij Plem, alsmede zijne dochter Catiiarina geluk te wenschen met de acteNuttige, vrouwelijke handwer ken onderwijzeres Porcópolis, RACE CAPRI. 28: 3, 1888. •m-m—aiiangT» -M WAAL EN BURG. TEXEL.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2