N°. 55. Donderdag 12 April. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensda»- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs deiAdvertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden dat een gepensio neerde kapitein van het O.-I. leger, belast de koloniale werving in de provincie Noord-Holland te helpen bevorderen, Donderdag den 12 April a.s. deze gemeente zal komen bezoeken. Dat zij die genoemde Heer dienaangaande wen- schen te spreken zich op bovengenoemden datum des middags ten 12 uur ten Raadhuize kunnen vervoegen. Texel, den 10 April 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. KENNISGEVING. Aan belanghebbenden wordt bericht dat de JAARLIJKSCHE KOEMARKT valt op Vrijdagen 13 en 27 April aanstaande aan den Burg. De gewone jaarlijksche veemarkt blijft op 24 April bepaald. De Burgemeester van Texel, D. C. LOMAN. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 13 April 1838, des voormiddags te 11 Va ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 10 April 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 11 April 1888. Aan het postkantoor Texel werd gedu rende de maand Maart in de Rijkspostspaar bank ingelegd een bedrag van f 1896.89 en teruggevraagd 728.24 Verschil f 1168.65 Het laatst uitgegeven boekje draagt num mer 570. Dat in deze dagen van mindere voorspoed eenige opwekking geen overdaad kan genoemd worden, zal wel niemand tegenspreken, maar als zoo iets in don vorm van hardloopen moet geschieden, zooals ons Dinsdag aangeboden werd, dan vreezen wij dat de opgewektheid zich nog lang zal laten wachten. Het eenige doel dat er mede wordt bereikt, zal wel zijn de financiëele zijde voor den persoon zeiven, plus eenig vermaak voor de jeugd. Overigens biedt zulk een schouwspel weinig verfrisschends, tenzij men voor het leven er de leering uit zou willen putten, dat bij flinke inspanning en onvermoeidheid bereiking van een doel niet onmogelijk is. Uit dat oogpunt beschouwd, kon zoo'n vertooning nog zijne goede zijde hebben. Naar men verneemt, zou Z. M. niet dan na dringenden raad van zijn geneesheer be sloten hebben af te zien van het voornemen, om in persoon de Kamers der Staten-Generaal te openen. Omtrent het al of niet ontvangen der kamer leden tot het afleggen van den eed of de be lofte moet nog geen beslissing genomen zijn. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September a. s. bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Nij megen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro. ningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 15 Juni a. s. aanmelden bij den directeur dei- kweekschool, welke zij wenschen te bezoeken. Men zie verder de Staats-Courant van 7 April. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit van 27 Mei j.l., No. 67, waarbij nader wordt bepaald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 181) genoemde maatregelen bij het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toe gepast worden. Voor besmettelijk worden gehouden de vol gende ziekten van het vee lo. de veepest der herkauwende dieren 2o. de longziekte (pleuro-pneumonia conta- giosia) der runderen. 3o. het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwende dieren en varkens. 4o. de kwade droes en huidworm bij de éénhoevige dieren. 5o. de schurft (sarcoptes-schurft en derma- tocoptes-schurft) bij de éénhoevige dieren en de schapen. 6o. de schaapspokken bij de schapen, de bok ken en de geiten. 7o. de varkensziekte (namelijk de besmette lijke vlekziekte en de besmettelijke borstziekte der varkens. 8o. de trichinenziekte bij de varkens. 9o. het miltvuur bij alle vee. lOo. de hondsdolheid bij alle vee. De Staatscourant bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van w., h. en n. door de commissie, ingesteld bij koninklijk be sluit van 18 Sept. 1886, om te beraadslagen over de middelen, welke van overheidswege kunnen worden genomen om verbetering van den toestand van het landbouwkrediet. De commissie komt tot het volgende resultaat lo. dat de wijziging der fiscale wetgeving, alleen om daardoor den verkoop van onroe rend goed met het recht van weder-inkoop gemakkelijk te maken, niet door het belang van den landbouw geboden wordt 2o. dat de invoering van een conventioneel privilege voor den geldschieter op het roerend goed van den geldopnemer-landbouwer, of wel van een pandverband in dien zin dat het pand blijft in handen van den schuldenaar, in het belang van den landbouw aanbeveling verdient en dat daarbij aan den geldschieter een droit de suite van 40 dagen zal moeten worden verleend 3o. dat eene bijzondere regeling van het vee-verhuurcontract (Cheptel) niet noodig is; 4o. dat in art. 4 van het Wetboek van Koophandel de woorden „alleen ten opzichte van kooplieden" behooren te vervallen 5o. dat bij art. 7 van het nieuwe bankoc- trooi uitdrukkelijk dient te worden bepaald dat de operatiën van de Ned. Bank ook zullen omvatten het disconteeren van orderbriefjes van landbouwers, niet langer loopende dan zes maanden. 6o. dat het wenschelijk is dat de ingelegde gelden van de Rijkspostspaarbank ook belegd kunnen worden in rentegevende hypothecaire schuldvorderingen. Eene nota ter verdediging van eene afwij kende meening wordt door zes leden der com missie bij dit rapport gevoegd. Helder, 10 April. De haringvangst was voor den tijd van het jaar sedert de vorige week, mis schien ook wel tengevolge van het koude weer, ontzettend slecht. Toch hadden eenige haringvisschers vandaag nog een buitenkansje, dat de moeite wel loonde. Zij vingen nl. vijf zalmen, die van 20 tot f 25 per stuk opbrachten. Ofschoon het zeker is dat Z. M. de Koning dit jaar de hoofdstad niet zal bezoeken, ontving de Amst. Ct. van offlcieuse zijde het bericht, dat alsnog de mogelijkheid bestaat, dat H. M. de Koningin en het Prinsesje te Amsterdam komen. Het Zuider zendingsfeest zal dit jaar niet te Goes, zooals het plan was, maar wederom in Noordbrabant, niet ver van het vroegere terrein verwijdert, op Woensdag 11 Juli gehouden worden. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Barsingerhorn, tegen eene jaarwedde van f1000 met vrije woning, hebben zich niet minder dan 71 sollicitanten aangemeld. Naar men aan de Maasbode verzekert bedraagt het getal der personen die aan de Nederlandsche bedevaart naar Rome zullen deelnemen, reeds moer dan 300. Dat voor goede postduiven hooge prijzen be taald worden, bleek bij de verk'ooping der duiven van wijlen den heer Jac. Vekemans te Antwerpen, die door zijne vele overwinningen bij duivenwed- vluchten zich eenen goeden naam verworven heeft. Van heinde en verre kwamen liefhebbers toestro men. Ook voor Nederland, Duitscliland, Engeland en Frankrijk werden duiven aangekocht. De eerste duif werd gekocht voor Antwerpen voor 260 fr. De 139 duiven brachten gezamelijk op 6978 fr., met de 10 ten honderd opgeld en 50 centimes onkosten per duif 7745,50 fr. Aan de Asser Ct. wordt door haren corres pondent uit Nietap, het volgende zeker zeldzaam voorval medegedeeld: De heer C. Hillebrands alhier heeft een schaap, hetwelk voor veertien dagen twee levende lam meren ter wereld bracht. Dit nu is niets bij zonders en dat ze dood gingen ook niet, doch dat het dier eergister, dus veertien dagen later, den heer Hillebrands wederom met twee lamme ren verblijdde, is zeker iets heel bijzonders. Te Appelscha (Fr] zijn ongeveer 40 arbeiders, die om werk naar Helenaveen in NoordBrabant waren gegaan, vandaar onverrichter zake terug gekeerd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1