N\ 56. Zondag 15 April. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nunnner. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 14 April 1888. In verschillende bladen las men dezer dagen het volgende bericht: „Vóór 4 a 5 jaren heeft het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw op het ver derfelijke en hoogst onzedelijke van de verlioog- gelden bij publieke verhuringen van landerijen gewezen en op afschatflng daarvan aangedrongen. Verschillende notarissen hebben aan de uitnoo- diging om daartoe mede te werken gevolg ge geven en hiervan gunstige uitkomsten verkregen, omdat nu alleen geboden wordt door personen die werkelijk willen huren, en de concurrentie toch voldoende is. Men voorkomt, dat bakkers, schoenmakers enz. de landhuren opdrijven, alleen om die verhooggelden te krijgen, en de land eigenaren zijn vrij die 20 of 10 pet. verhooggelden uit te keeren. Een notaris bijv. zou land ver huren voor verschillende eigenaren, waarvan éên verlangde dat er verhooggelden zouden uitgeloofd worden; niemand wilde bieden en die eigenaar moest van de verhooggelden afzien. „De 1ste afd. der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft thans aan liet Hoofdbestuur verzocht op nieuw krachtig werkzaam te willen zijn tot bevordering der algemeene afschaffing van die verhooggelden." Dit bericht geeft zeker stof tot nadenken en doet de vraag rijzen of daaraan wellicht ook in onze omgeving iets meer dan gewone aandacht zou moeten worden gewijd. Onzes inziens wel: het ligt voor de hand dat die verhooggelden (plokgelden) sommigen, wier belangen dit volstrekt niet medebrengen, verlokken, om van verhuringen of ook ver- koopingen, welke hier nog al veelvuldig plaats hebben, eene speculatie te maken, die of som tijds ten eigen nadeele, meestentijds echter ten nadeele is van werkelijk gegadigden. In den regel toch zal ieder man van zaken er naar trachten om hetgeen hij noodig heeft voor den laagst mogelijken koop- of huurprijs te bekomen, dat brengt zijn belang mede en is eene groote voorwaarde om te blijven bestaan. De thans gevolgde regel verhindert hem dat vaak en noodzaakt hem meermalen om voor hetgeen hij „noodig" heeft, tengevolge dier minder zuivere toestand, zich uitgaven te getroosten welke hij in zijn welbegrepen belang niet had mogen doen. Dat zoo iets niet leidt tot den weg van vooruitgang, behoeft zeker geen verder betoog. Naar wij vernemen is door Z. M. als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en loffelijk getuigschrift toegekend aan schipper C. Boon Mz. te de Cocksdorp, wegens moed, beleid en zelfopoffering, betoond bij de ledding van den schipper Jetse Lier en diens knecht, welke zich op het, 11 October 1887 in ,,'t Kiltje" gezonken, tjalkscheepje bevonden. Wegens moed en zelfopoffering bij en in bo vengenoemde redding bewezen werd de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift toegekend aan A. Boon Cz., A. Boon Mz., A. Bakker, P. Bakker Jz. en W. Stark, behoorende tot de bemanning van de blazerschuit T X 4, schipper G. Boon Mz. Heden vertrokken opnieuw een groot aantal Texelaars naar Amerika, welke nog door velen zullen worden gevolgd. Zij vertrokken per S.S. „P. Calland" van Rotterdam N.-A. lijn (Agenten Koning Co. te Texel): Arie Roeper en diens vrouw. C. Vervoorn, vrouw en 5 kinderen. Albert Bakelaar. Kortehoeve, vrouw en 2 zonen. Willem Tuinder, vrouw en 2 kinderen. Hendrik Geus. Johannes van Grouw, vrouw en 6 kinderen. Willem Verbaerschot. Hendrik Dijt, vrouw en 6 kinderen. Dirk Kikkert, vrouw en 2 kinderen. Kleis van Lente. Dirk van der Wiele, vrouw en 2 kinderen, tezamen 45 koppen. De nu afgeloopen aanvullingsverkiezingen voor de Tweede Kamer hebben in de samenstel ling der nieuwe Kamer geene verandering meor gebracht. De samenstelling is than% 45 liberalen, 27 an tirevolutionairen, 26 kathojieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat. De miliciens der infanterie, behoorende tot de lichting van 1887 die niet door het lot voor het blijvend 'gedeelte zijn aangewezen, zullen in het laatst dezer maand in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. In vijf weken heeft Z. M. de Koning Zijn appartementen niet meer verlaten. Hij gaat in den loop van den morgen uit Zijn slaapvertrek naar Zijn toiletkamer en van daar naar Zijn werk- salon (allen met elkander in verbinding) en keert 's namiddags in zijn slaapvertrek terug; Hij dineert niet meer, als tot voor een paar maanden, met de Koningin en de Prinses, maar gebruikt Zijn maaltijden in Zijn werksalon, waarbij H. M. en de Prinses hem alleen gezelschap houden. Z. M. is in den laatsten tijd zwak geworden de eetlust en spijsverteering laten te wenschen over en Hij is onverschillig geworden zelfs voor Zijn vroegere lievelings-gerechten en dranken, evenals Hij 't rooken sedert lang heeft nage laten. Er komt nu en dan een gevoel van moe deloosheid bij den Vorstelijken grijsaard op en dat alles werkt nadeelig op Zijn anders zoo krachtig gestel. Het is daarbij te bejammeren dat de Koning geen lust en opwektheld gevoelt misschien ook de kracht mist om naar buiten te gaan, maar er valt niet aan te denken. (D. C.) Aan het „N. Pad. Hdbl. wordt uit Kotta- Radja dd. 4 Maart, berichtDen 27sten Februari 11. vertrok om 8 uur in den vroegen morgen het 14de bataillon van Kotta-Radja per spoor naar Oleh-leh, alwaar het embarkeerde aan boord van het gouvernements-ss. „Zeemeeuw." Deze macht, onder bevel van majoor Stemfoort, had tot doel de tuchtiging van Lampagar. Toen het stoomschip voor de oproerige plaats kwam, merkte men dat de Atjehers er zich reeds verzameld hadden en blijkbaar geneigd waren de onzen eene warme ontvangst te bereiden. Zij hadden dan ook den overmoed om dadelijk het vuur op de debarkeerende troepen te openen, maar nauw waren dezen op vasten grond aangeland, of de Atjehers namen onmiddellijk de vlucht met achterlating van vrouwen en kinderen. Van eene vervolging der kwaadwilligen kon, jammer genoeg, geen sprake zijn om hun echter toch nadeel toe te brengen, werd de kampong in brand gestoken, waai na de terugtocht werd aangenomen. Te 4 uren in den namiddag waren allen weer thuis. Wij hebben bij dit expeditietje nog 3 gewonden bekomen; gelukkig geene dooden. Op de Westkust ageerde eene landingsdivisie tegen eene bende van T. Oemar. Bij de tuchti ging van kampong Pati kreeg de luitenant ter zee Holtzapfel een doodelijk schot in den buik. De controleur van Edi heeft aan boord van de „Rajah" bij zeven Atjehers zeven revolvers achterhaald, welke in hun hoofdkussens verbor gen, terwijl de scherpe patronen in uitgeholde semangka's werden gevonden. Aan een particulier schrijven uit Padang- Pandjang ontleent de „Sumatra Crt." het vol gende Op 19 en 20 Februari heeft de Merapi eenige tamelijk marquante blijken van zijn vulcanisch bestaan gegeven, en sedert is hij niet rustig geweest. Den 24sten 's avonds was duidelijk eene ver hoogde werking te bespeuren, en den volgenden morgen braakte hij eene ontzettend zware rook en aschwolk (in den vorm van een bloemkool) uit. Naar het mij toescheen, was de massa zeer dicht en zwaar; zij dreef echter in de richting van Tanah-Datar af. Volgens een bericht uit Soengeipoear, maakt de bevolking aldaar zich ongerust wegens de on- deraardsche rommelingen en trillingen, welke daar bijna dagelijks worden waargenomen. Ook een lichte knal liet zich hooren. Atjeh, dat zooveel milioenen verslonden heeft blijkt nu een goudland te zijn. Een Russisch edelman baron Mathieu de Heden- storm, heeft in de Atjeh-vallei goud gevonden in zoodanige hoeveelheid, dat het voornemen bestaat voor de ontginning concessie aan te vragen. (Bat. Nbld.) Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleent de „Sum. Crt." het bericht, dat onder de bureau-offleieren de berri-berri erg heerscht; vier officieren en zes dame3 vertrokken van Atjeh, allen met de berri-berri. Volgens de „Javabode" blijft het dan ook met de berri-berri op Atjeh allertreurigst gesteld en worden nog velen er slachtoffers van. De tijgers in Tjaringin verminderen nog niet en jagen der bevolking zooveel schrik aan, dat deze bij troepen verhuist en één district reeds ge heel verlaten is; de Inlanders begeven zich naar Lebak, en daar de tijgers, die eens menschen- vleesch hebben geproefd, dit boven ander voedsel verkiezen, is ei veel kans dat ook zij de ontvolkte streken zullen verlaten en meê zullen gaan naar Lebak. De werkstaking in de fabrieken van de heeren Scholten te Almelo kan als geëindigd beschouwd worden. Omtrent d6 tot stand gekomen schikking worden aan de Zwolsche Ct. de volgende bijzonder heden medegedeeld. Maandag zijn een paar werklieden de fabriek van Gebr. Scholten Co. binnen gegaan, Dinsdag- dagochtend volgden er 41. Bij de firma H. &B. Scholten hervatten 7 het werk. Naar men ver moedde zouden in den loop van den dag meerderen het voorbeeld volgen, de meesten der overigen Donderdag. Het uitstel der laatsten zou in verband staan met de uitbetaling der wekelijksche onder steuning, welke 's Woensdags plaats heeft. Gedurende het eerste kwartaal dezes jaars zijn van Amsterdam naar Nieuw-York vertrok ken, per stoomschepen van de Nederlandsch-Ame- rikaansche Stoomvaartmaatschappij, 1910 land verhuizers. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1