Buitenland. Gemeenteraad te Texel. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden: dat in de Heisdeur, ongeveer 400 Meter bezui den „de Laanbank". zijn geplaatst zwarte buik- tonnen, achtereenvolgens Z.Z.W. van de tonnen Nos 8 en 9; dat de ruimte door deze vier tonnen begrensd tot het nemen van proeven zal worden gebezigd en mitsdien voor de scheepvaart onveilig is te achten. De 102de algemeene vergadering van de Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" zal wor den gehouden op Woensdag 28 Mei 18S8 te Amsterdam. Onder m. a. punten zullen worden behandeld de volgende voorstellen dat door deskundigen, ingevolge opdracht en, onder leiding van het hoofdbestuur, een zoo vol ledig mogelijk onderzoek naar den toestand en de werking van begrafenis- en ziekenfondsen hier te lande ingesteld en een beoordeelend verslag hierover samengesteld worde; dat door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een onder zoek worde ingesteld naar de mate en den aard der vakopleiding, welke bij eenige van de meest beteekenende bedrijven de werkman hier te lande in fabrieken en werkplaatsen erlangt, en in verband ook met toestanden in den vreemde, de vraag worde overwogen, in hoever regeling van het leerlingwezen aanbeveling verdient; het hoofdbestuur uit te noodigen, bij de hooge regeering krachtig aan te dringen op zulk eene wijziging van de wet op het lager onderwijs, dat leerplicht zoo spoedig mogelijk worde ingevoerd; om te overwegen in hoeverre het mogelijk is wettelijke verplichtingen tot eene levensverzeke ring van werklieden in het leven te roepen; voor het jaar 1888/89 een som van flOOO be schikbaar te stellen, tot het steunen van depar tementen, bij het in 't leven roepen van scholen voor handenarbeid; een onderzoek in te stellen of te doen instellen ter beantwoording van de vraag, hoe men in ons land een aantal bureau's van chemische onderzoekingen zou knnnen opgericht krij gen, alwaar vooral de mingegoeden kosteloos of tegen zeer lagen prijs hunne levensmiddelen kunnen laten onderzoeken; aan de vereeniging tegen de kwakzalverij toe- te staan de som van f 1000, opdat zij in haar maandblad zal kunnen voortgaan op den inge slagen weg. In Gelderland en Overijsel kan door den hoogen waterstand nog geen begin gemaakt worden met den veldarbeid. De boeren hebben ook veel last van het boezemwater. Te Amsterdam is voor den tijd van 25 jaren opgericht eene vereeniging onder den naam van Vereeniging het Buitenland." Zij is gevestigd te Amsterdam, en heeft kantoren te Amsterdam en te Rotterdam. Het doel dezer vereeniging is, Nederlandsche jongelieden behulpzaam te zijn om zich buitens lands te bekwamen in handel en nijverheid. Zij verschaft, zooveel dit in haar vermogen is, aan jongelieden gelegenheid tot plaatsing. Waar dit vereischt wordt, verstrekt zij hun bij wijze van voorschot, het noodige geld voor de passage en eene tegemoetkoming gedurende een korten tijd in de kosten van verblijf. Het lidmaatschap wordt verkregen öf door de betaling van eene jaarlijksche contributie van f25; óf door een gift in eens van f250. Van het eiland Schiermonnikoog schrijft men het volgende: Het vorige jaar in de maand Augustus werd het gerucht verspreid, dat hier een hert in de duinen gezien was. Aanvankelijk wilde men daaraan geen geloof hechten, aangezien men niet wist, dat iemand het er gebracht had en het dus bijna eene onmogelijkheid was, dat er een hert kon zijn. Door velen werd echter al spoedig verzekerd, dat het een feit was, aangezien het dikwijls in de duinen gezien werd. De strenge winter met de groote hoeveelheid sneeuw wekte 't vermoeden op, dat het dier zou bezweken zijn maar nauwelijks was de dooi ingevallen, of men zag het weder even tier als voor den winter met een vlugge vaart langs en over de duinen springen. Of het dier tot het mannelijk of vrouwelijk geslacht behoort, is niet" met zekerheid te -bepalendoch men vermoedt dat het eene hinde zal zijn, omdat het niet groot is en slechts kleine horens heeft. Wij leven in de hoop, dat, nu het gebleken is, dat deze dieren de strengste winters op ons eiland kunnen doorstaan, er ook nog een hert bij zal komen. In het begin dezer weck vertrok van Am sterdam het stoomschip „Edam" dor N.-A. Stoom bootmaatschappij met 7uu landverhuizers naar "Nieuw-York. Behalve devele Italianen, die reeds sedert eenige dagen met hun sjaals om langs den Buitenkant dwaalde, vertrokken ook eenige honderden Groningers,- die er gezamelijk met een extratrein arri veerden Toen eenigen van hen zich naar het kantoor der stoombootmaatschappij begaven, merkte men onder hen een pa«r vrouwen, blijkbaar zusters, op, die met kinderlijke liefde hare oude moeder een rnensch van over de tachtig jaar, op de ar men meedroegen. Ook voor de best zou eene plaatskaart genomen worden. Moeder werd in do gang van het kantoor gezet; öf de vermoeie nissen der reis öf de gemoedsaandoening bij het verlaten van haren geboortegrond was echter voor het oudje te groot, want daar in de gang neerzittend, bleef zij plotseling dood. Uit Nieuwolda was een arbeider voor eenige jaren naar de Nieuwe wereld vertrokken. Het ging hem met zijne vrouw daar zeer slecht, zoo dat zij gedwongen werden, den boer bij wien zij hier te lande dienden om passagegeld te vragen. De boer voldeed daaraan en 't paar kwam hier terug. Door oppassendheid en vlijt was spoedig de schuld vereffend, een spaarpotje vergaard en nu gaat 't paar nogmaals naar 't Westen! Een gevangene, die door de Nederlandsche regeering zou uitgeleverd worden aan die van België, is nabij Rozendaal, van waar de reis naar Esschen te voet zou worden gedaan, aan twee geleidende rijksveldwachters ontvlucht. Hoe diep dikwijls een mensch vallen kan toonde de rechtbank te Rotterdam eergisteren aan. In het bankje der beschuldigden stond een vroeger respectabel man', de ex-boekhouder der Ned. Bank, wiens naam nog op verscheiden bankbiljetten prijkt. De man was door zijn wangedrang aan lager wal geraakt en door zijn gefortuneerde ouders te Haarlem, die zooveel tevergeefs aan hem ten koste hadden gelegd, verstooten. In den laatsten tijd was hij, na gescheiden te zijn van zijn eerste vrouw, gehuwd met de wed. V., in de Weste Wagenstraat, kurkenfabrikante. Doch ook van deze leefde hij weldra gescheiden en geen huisves ting meer hebbende, moest de 47-jarige man zich aanmelden aan een der politie-burean's om nacht verblijf en een stuk brood. Wegens landlooperij stond nu J. A. B., geb. te Haarlem, voor de recht bank terecht en het 0. M. eischte 3 dagen hechte nis en plaatsing in Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. (D.) Uit geloofwaardige bronnen verneemt men zeer ongunstige berichten omtrent den toestand van keizer Frederik. [Omtrent den toestand des keizers van gisteren werd gemeld, dat Z. M., na weder een minder gunst-igen nacht te hebben gehad, zich mat ge voelde, maar dat het in den namiddag iets beter ging. De storing in de nachtrust was opnieuw veroorzaakt door hoesten en opgeven, waarbij weder ofschoon slechts in onbeduidende mate, stukjes kraakbeen te voorschijn kwamen, Aan den stemband vertoonde zich weder eenige zwelling.] Het buitengewone crediet, dat de Pruisische Regeering tengevolge der overstroomingen zal aanvragen, moet ongeveer 30 millioen Mark be dragen. Plevige sneeuwbuien duren in Engeland voort. Door de sterrenwacht van Greenwich wordt eene verschrikkelijk koude Mei-maand voorspeld. Te Üskaloosa, in Kansas, is eene vrouw tot burgemeesteres en zijn verscheidene andere dames tot leden van den gemeenteraad gekozen. Uit Odessa wordt gemeld dat 10,000 joodsche gezinnen, voornamelijk van Oostenrijksche en Rumeensche nationaliteit, eerlang uit die stad gebannen zullen worden. In de nabijheid van Airoio is eene lawine nedergestort, waardoor de Gothard-spoorweg over eene lengte van 200 meter verwoest is. Een oog getuige schrijft daaromtrent het volgendeIk ben zooeven van de plaats des onheils teruggekeerd en moet zeggen dat wie het niet met eigen oogen gezien heeft, zich geen begrip kan vormen van de verwoesting. Torenhoog liggen daar in onbegrij pelijke wanorde sneeuw, hoornen, "telegraafpalen en overblijfselen van huizen door elkaar. Twee honderd arbeiders zijn bezig de sneeuw op te ruimen. Bij de jongste stormen in het Kanaal, kwam nabij St. Malo een zandbank te voorschijn, die een gedeelte van een oud bosch vertoonde. Het schijnt dat dit bosch in het begin onzer jaartel ling langs de uitgebreide kust zich verhief. In het midden van het bosch moet de berg St. Micheal gestaan hebben; sedert ongeveer 115U is het bosch met den berg geheel verzonken en slechts bij zeer lagen waterstand of storm komen, gelijk nu, de overblijfselen in versteenden toestand te voorschijn. Weer wat nieuws! Een bewoner van Lyon heeft thans uitgevonden manchetten, fronts, boorden en dergelijken van een dun metaal te vervaardigen. Wanneer hij daarvan ook pantalons, jassen en vesten uitvindt, zullen wij spoedig geheel gepantserd loopen. Vergadering Vrijdag, 13 April 1888. Voorzitter D. 0. Loman, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heeren Co- nihek Westenberg, F, Keijser, Koorn, Boon, T. Zijm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., C. Zijm, Bakker en de Voorzitter. Atwezig de heer Brouwer. Een vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Prov. bladen. Worden voor kennisgeving aangenomen. Geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raads lid, den heer W. Mets Tz. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedge vonden deze door eene commissie te doen onder zoeken, om daarover rapport uittebrengen. Voor die commissie worden uitgenoodigd de heeren Koorn, C. Keijser Pz. en T. Zijm. De vergadering wordt hierop geschorscht. Na heropening der vergadering wordt door de comm. bij monde van den heer Koorn, gerappor teerd dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en geadviseerd tot toelating van den heer Metz. Dienovereenkomstig wordt besloten. Daarna stelt de Voorz. aan de orde het in eene vorige vergadering aanhangig gebleven adres van A. de Waard te Oudeschikl, om een stukje grond in erfpacht tot berging van rijksmateriëel. De voorziter zegt daaromtrent een onderzoek te hebben ingesteld en meent dat tegen de in williging van het verzoek geen bezwaar is. Wordt besloten aan adressant tot wederopzeg ging toe genoemde grond in erfpacht af te staan. In de volgende vergadering zal daaromtrent een concept-besluit worden ter tafel gebracht. Proces-verbaal van B. en W. betreffende opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruït blijkt dat in kas was, eene som van f 4031.105. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens stelt de voorzitter voor een stukje grond aan den Koogerweg nabij de Koog, groot 18,15 in koop af te staan aan 0. Kuip voor de som van f 30, Hiertoe wordt besloten. Daarna komt aan de orde de benoeming van een lid van bestuur voor de Bank van Leening, door het niet aann'emen dier betrekking door den heer C. Reij. Op de voordracht waren gesteld de heeren W. Reij en H. Haakman. Eerstgenoemde wordt met 9 stemmen daartoe verkozen, op den heer Haakman waren 2 stem men uitgebracht. Ter tafel wordt gebracht het kohier van den hoofdelijken omslag. De Voorzitter stelt voor dit in een huishoude lijke bijeenkomst te onderzoeken en alsdan in eene volgende vergadering vasttestellen. De heer G. Zijm vraagt of hiervoor weder het oude tarief is gevolgd. Na beantwoording door den Voorzitter dat B. en W. geen vrijheid hebben, hiervan af te wijken, wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Kohier van de belasting op de honden. De heer C. Keijser Pz. geeft in overweging, in aanmerking nemende de overlast, welke aan veehouders wordt gedaan door losloopenue hon den, de belasting op de honden te verhoogen, en te brengen op 3 of 5 gulden, (wij hoorden daartusschen in een stem, welke sprak van 25 gulden voor ieaeren hond De heer 0. Zijm meent dat het door den heer Keijser aangevoerde wel wat al te bezwarend wordt voorgesteld; het is spr. gebleken, dat schapen of koeien voor honden niet zoo bevreesd zijn, als zij daarmede meer in aanraking komen. De heer Keijser blijft echter bij zijn gevoelen. De Voorzitter merkt cp, dat dit punt niet aan de orde is, evenals met de hoofdelijke omslag heeft het Dag. Bestuur geen recht daarin ingrij pende veranderingen te maken, doch dat dooi de leden desbetreffend een voorstel kan worden gedaan. Overigens meent hij, dat het wel wat erg zoude zijn, ter wille van enkele overtredingen in deze alle eigenaren van honden te treffen. De heer F. Keijser meent dat eene strenge toepassing der pol.-verordening in deze de meest .varieiuiuBm-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2