N\ 57. Donderdag 19 April. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. EEi\ SOCIAAL VRAAGSTUK. (Uittreksel uit liet L.D.) Onder de vraagstukken op sociaal gebied zijn er, welke, hoe men het moge beproeven, niet voor oplossing vatbaar blijken, anderen daarentegen, welke, mits men het ernstig wil, het wel degelijk zijn. Bij ééne der oplosbare vraagstukken zullen wij eenige oogenblikken verwijlen, en wel bij het op rekening leveren of werken dat daarvan kunnen vele mannen van zaken getuigen voor menigen leverancier en werkgever bezwaren oplevert. Gaarne willen wij aannemen dat het niet iedereen altijd gelegen komt dadelijk te beta len, wat hij behoeft of zich wil aanschaffen, en hij daarom zijne betalingen liever eenigen tijd uitstelt. Indien men er goed voor is, zal de leverancier met een tijdelijk uitstel van betaling ook wel genoegen nemen. Is men er integendeel niet goed voor of oordeelt de leverancier dat hij wel immer tevergeefs op betaling zal wachten, zoo is hij op zijne hoede of behoort hij het althans in zijn eigen belang te zijn, een verkoop te sluiten, welke later zou blijken een verlies voor hem geweest te zijn. Vandaar ook dat wie van een klein weekgeld moeten leven, niet zoo gereedelijk kunnen koopen, zonder contant te betalen: en geeft men den zoodanigen krediet, dan worden dit schijnt algemeen het gebruik te zijn de goederen of waren duurder dan gewoonlijk aangerekend, omdat men zich eenigszins wil vrijwaren voor schade, ingeval van eenigen geene betaling volgt. Oordeelt men echter de personen, aan wie men levert of voor wie men werkt, solide, welnu, dan geeft men, indien ze niet contant voldoen, hun later de rekening af. Die gewoonte van op rekening te koopen heeft jaren al zoodanige uitbreiding gekregen, dat men eenige keeren, niet zelden ééns in 't jaar, betaalt. Het tijdstip daarvoor gekozen, is in den regel nh het jaar, waarin men ge leverd of gewerkt heeft. Vandaar dat menig leverancier of werkgever de laatste dagen des jaars of wel de eerste maand in 't nieuwe jaar druk bezig is de rekeningen over het afge- loopen jaar uit te schrijven, om ze in Februari of soms nog later aan zijne afnemers te zenden. Ieder kan lichtelijk begrijpen dat wie een vol jaar moet wachten op afdoening, zelf een niet onbeduidend bedrijfskapitaal moet hebben. Zijn knechts of bedienden moet hij elke week of maand voldoen. Om zijn voordeel te betrachten, doet hij niet zelden zijne inkoopen contant of wel op de drie maanden, en moet hij nu een jaar of bij eenigen nog veel langer op betaling wachten, hoe wil hij dan zelf op zijn voordee- ligst voor zijn klanten werken of aan hen leveren? hij dient toch ook de rente bij te rekenen voor den tijd dat hij op betaling moet wachten. Of wie zou meenen dat hij die gelden renteloos kan houden hieruit volgt dus, dat wie op nieuwjaar laat werken of eerst dan zijne hem gedane leveranties betaalt, daarvoor wel degelijk zonder dat dit uitdrukkelijk geconstateerd wordt rente moet bijpassen. Wie zal het onbillijk achten, dat men hierop gerekend heeft? voor een deel schuilt hierin evenwel de gewone klacht, dat eene rekening nooit meevaltterwijl, als men zelf niet nauwkeurig aanteekening heeft gehouden van hetgeen men in den loop van een vol jaar heeft laten leveren of verdienen, men eerst dan ontwaart, dat dit tot zulk een hoog be drag is opgeloopen. Wie gewoon zijn contant te betalen, hebben het voordeel, dat zij goedkooper bediend wor den. Welke leverancier levert niet het liefst aan zoodanige afnemers en zal, om hen te behouden, niet zorgen hen zoo civiel mogelijk te behandelen? het bewijs hiervoor zijn de winkels of magazijnen, in de laatste jaren opgericht, waar men niet dan tegen gereede betaling kan koopen en dientengevolge de goederen zoo goedkoop mogelijk omgezet wor den. Dergelijke winkel- of magazijnhouders hebben het groote voordeel, dat zij de ont vangsten weder dadelijk kunnen omzetten en wat ook voor hen van geen gering belang is geene bankroeten hebben te wachten door de niet-betaling van hetgeen hunne afnemers hun schuldig zijn. Zij, die dit goede stelsel trouw voortzetten, en daarbij vaste prijzen hebben, krijgen gaandeweg meer afnemers, omdat iedereen er toch op gesteld is goede waren of goede stoffen zoo goedkoop mogelijk in te koopen. Hoewel er zijn, die begonnen zijn niet dan a contant te verkoopen, is het echter nog verre af, dat dit goede voorbeeld allerwegen navolging vindt. Menigeen heeft eene groote ontvangst te boeken en, is het jaar gesloten, dan kan hij eerst de rekeningen afleveren, tenzij de koopers er zei ven op gesteld zijn binnen korten tijd te voldoen. Wien zal het nu verwonderen, dat zulke personen onmogelijk zoo goedkoop kunnen omzetten als zij, die het tot regel gesteld hebben a contant te verkoopen vele moeielijkheden, die de eersten in hunne zaak ondervinden, kennen de laat- sten ook niet. Dezen, die gereede penningen ontvangen, kunnen evenzeer wat zij inkoopen, contant betalen en behoeven nooit op te zien tegen den tijd, dat zij wissels hebben te betalen. Bij vergelijking van de prijzen bij contante betaling of op rekening zal het publiek tot de gevolgtrekking moeten komen, dat het niet voordeeliger kan koopen dan tegen gereede voldoening. Wie tot dat inzicht komt, gaat dan ook ter markt in die winkels of maga zijnen, waar men a contant tegen vaste prijzen verkoopt. Bij de groote concurrentie is het wel te verwachten dat ten laatste die maga zijnen, welke niet dan a contant leveren, de meeste afnemers zullen krijgen en omdat zij dadelijk winst hebben, de beste zaken drijven. Zij, die daar koopen, of wel, die bij hunne gewone leveranciers gereed betalen, toonen hun eigen belang te begrijpen. Hoe meer hun voorbeeld gevolgd wordt, des te spoediger zal ook het op rekening leveren tot genoegen van allen, die bij eene gereede ontvangst hunner gelden belang hebben en ook tot matiging van koopen, welke men niet direct behoeft of waarvoor men niet terstond de middelen kan aanwijzen. Yinde daarom het goede voorbeeld van hen, die besloten hebben a contant tegen vaste prijzen te verkoopen, steeds meer navolging ten bate van leveranciers en werkgevers en afnemers, dan zal althans één der sociale vraagstukken tot oplossing gebracht zijn en het bewijs geleverd dat het bij ernstigen wil mogelijk is een onzuiveren toestand te ver beteren. TEXEL, 18 April 1888. Volgens telegram is het S.S. „Leerdam," zondag 15 dezer, behouden te New-Yoik gear riveerd. Aan boord bevonden zich onder de 1000 Emigranten de TexelaarsLoman, Kievit, Dros, Sijbd. Keijser, Albert Schagen, Klaas Krijnen, P. W. Koning, Jan W. Roeper, Nan Bremer, Cornelis Kikkert, Schoenmaker, Martine Lange veld. Voorts vertrekken 21 April van Rotterdam per stoomschip „Rotterdam" naar Amerika de heerenDirk Mentz, Dirk Moojen en familie. De Staatscourant van Zaterdag bevat nog niet gelijk verwacht werd de koninklijke besluiten over de verandering van het Ministe rie. Volgens het Haagsche Dagblad zullen de benoemingen op een der eerstvolgende dagen worden bekend gemaakt. Een later bericht meldt, dat de voordracht door baron Mackay aan den Koning gedaan voor de vorming van het nieuwe Kabinet volgender wij ze is samengesteld Mr. JE. baron Mackay, binnenlandsche zaken. Jh. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek,jiwshA'e. Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, financiën. Jhr. C. Hartsen, buitenlandsche zaken. Mr. L. W. C. Keuchenius, koloniën. Kolonel J. W. Bergansius, directeur der artillerie inrichtingen te Delft, oorlog. Kolonel J. E. N. Schimmelpenninck van der Oye, marine. J. P. Havelaar, hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Drente, waterstaat, handel en nijverheid. Volgens de schrijver der „Haagsche kroniek" in de „N. Gron. Crt," zullen de nieuwe Kamers den 24sten dezer worden geopend, door het nieuwe nu te vormen kabinet en eene commissie namens den Koning. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is, naar met genoegen van vertrouwbare zijde vernomen wordt, vooruitgaande. De Koning heeft alleen zijne appartementen nog niet verlaten, maar verricht geregeld zijne gewone werkzaam heden, waarmede Z. M. echter eenigszins later op den dag aanvangt dan vroeger. In het plan van Z. M. om in het laatst der loopende of in het begin der volgende maand het Loo te betrekken, is tot dusver nog geene verandering gekomen en er is zelfs sprake van dat Z. M. tegen den zomer ook naar het buiten land zou wenschen te gaan. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, hebben de heeren H. F. Ebels en mr. H. Frima, door de Provinciale Staten van Groningen benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, verklaard die benoeming niet aan te nemen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1