N\ 58. Zondag 22 April. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 21 April 1888. Bij dit nummer verzenden wij als bijvoegsel een volledige naamlijst van de leden welke in de Kamer van Honderd zitting zullen nemen. Wij meenen hierdoor nog beter te voldoen aan den wensch van eenige onzer abonnentendan door het opnemen dier lijst in ons blad zelve. Den 18 dezer werd de eerste mand rog in dit voorjaar van hier naar België verzon den. Do rog gold 50 a 60 cent per stuk. De verzending van bot is voor dit seisoen geëindigd. Wij meenen onze lezers opmerkzaam te mogen maken, dat Zaterdag, 28 dezer, een veeboot uit de haven van Texel naar Hoorn zal varen. Bij al de narigheden van onzen tijd is het zeker bemoedigend te mogen op merken, dat er naar wordt gestreefd om de gelegenheden tot vervoer, zoowel te land als ter zee zooveel mogelijk te bevorden en te verbeteren. Het onweder van gisteren verschoonde ons, voor zooverre ons bekend is, van onge lukken, doch schijnt aan den Helder een mo len te hebben getroffen. Heden, Zaterdag, is het tegenwoordige ministerie-Heemskerk vijf achtereenvolgende jaren aan het bewind en nu wordt het niet onmogelijk geacht dat eerst dan de benoeming van het nieuwe Kabinet zal geschieden, zoo dat de heer Heemskerk alsdan het zeldzame voorrecht zou smaken volle vijf jaren aan het hoofd te hebben gestaan van een ministerie, dat zijn naam draagt. Men begint thans te spreken van den lsten Mei, als openingsdag van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal. Het Vaderland deelt mede dat eenige groote mannen op nijverheidsgebied het eens zijn ge worden omtrent liet plan tot algemeene pensi oenverzekering der arbeiders. „Met groote ingenomenheid zegt liot Hand. hebben we die tijding begroet. „Terwijl hier te lande nog strijd gevoerd wordt over de vraag of pensioenverzekering van arbei ders een onderdeel der staatstaak is, hebben de mannen begrepen dat handelen beter is dan praten, en gezegd „Staatsbemoeiing of niet, wij kunnen in ieder geval beginnen te zorgen dat onze eigen arbeiders op hun ouden dag geen gebrek lijden." „De Haagsche briefschrijver van de Zutf. Ct. weet nog enkele nadere bijzonderheden mede te deelen. Volgens hem hebben 25 van de grootste werkgevers, daartoe door een invloedrijk lid van de Eerste Kamer uitgenoodigd, besloten het Algemeen Nederl. Werkliedenpensioenfonds krach tig te steunen en aan hunne bejaarde werklieden een minimum pensioen van t 3 in de week te verzekeren. Een klein maar een goed begin. Als dat voorbeeld navolging vindt, wat wij van ganscher harte hopen, dan is weder een maat schappelijke strijdvraag haie oplossing nabij. Mochten de eigenaren van de 6000 werkplaatsen, die Nederland ongeveer rijk is, allen handelen zooals die 25 industriëelen, dan is er geen sprake meer van Staatsbemoeiing. Te Vreeswijk en in de geheele streek langs de Vecht is een gevaarlijke ziekte onder de kalf- koeien 'uitgebroken nl. de melk of moederziekte. Tal van koeien zijn reeds aan genoemde ziekte gestorven zeer ten nadeele van de veehouders, wier beste dagen ook reeds voorbij zijn. In de dennenbosschen van het westerveld, in Drente, is door een feilen brand ongeveer 3 H. A. boscli afgebrand. De schade is groot an de oorzaak niet bekend. Men schrijft uit Rotterdam, 17 April: Gistermiddag begaven zich een honderdtal be langstellenden, daartoe uitgenoodigd door de heeren Horstmann Co., naar de petroleum bergplaatsen op Charlois, om getuigen te zijn van de lossing van petroleum, die voor de eerste maal hier ter stede werd aangevoerd met een zooge- naamden „tanksteamer", zijnde een stoomboot, waarin de petroleum niet in ^jiten, maar in bakken (tanks) wordt aangevoerd. Uit de stoomboot wordt de petroleum opgepompt in buizen en geleid naar het daarvoor in een pak huis gebouwd reservoir, waarin zij door middel van stoom wordt geraffineerd, en daarna gebracht naar andere reservoirs, welke 30,000 vaten petroleum kunnen inhouden. Twee van deze reservoirs zijn gereed, nog twee anderen zullen worden bijgebouwd. Nabij deze reservoir bevindt zich een inrichting om de petroleum in vaten te tappen. Stoom is daarbij de grootste werkkracht, waardoor het mogelijk is dagelijks 2000 vaten te vullen. Ook is aan deze petroleum-bergplaats een in richting verbonden om gebruikte petroleumvaten weder voor het gebruik geschikt te maken. De eerste „tanksteamer", waarvan heden de lossing plaats had hield 28,000 vaten petroleum in. De geheele inrichting is vervaardigd naar Ame- rikaansch model. Als een bewijs hoe langzaam de vorst uit lagen veengrond weg dooit, kan dienen dat in vele veenderijen onder Steenwijkerwold alle arbeid onmogelijk is, door de vele centimeter dikke ijs korst, die zich in dien grond zelfs onder water thans nog bevindt. Naar de Arnh. Ct. meldt zuilen in de volgende maand weder bekwame leerlooiersknechts naar Pretoria vertrekken om geplaatst te worden aan de Zuid-Afrikaan sche Maatschappij tot bereiding van leder. Zij hebben eerst bewijzen van bekwaam heid moeten afleggen in de leerlooierij der heeren Gebr. Thomassen te Yelp en zullen nu een week loon ontvangen van f 24, per week en vrijen over tocht, benevens vrij wonen aan leerlooierijen te Pretoria. Bovendien wordt hun f 13, per week ge reserveerd, betaalbaar als de drie jaren waarvoor zij zich verbonden hebben verstreken zijn. Uit Renkum meldt men: Sedert de laatste dagen zijn uit deze gemeente een dertigtal jongens en arbeiders naar Dnitschland vertrokken, om op de steenfabrieken werkzaam te zijn. Aan jongens van 13 tot 16 jaren wordt, behalve kost en inwoniug,, f 17 per maand, en aan arbeiders boven dien leeftijd, onder gelijke voorwaarden f 6 per week uitgekeerd. Aangemoe - digd en aangezocht door anderen, die reeds eenigen tijd aldaar verblijf houden, besloten ook zij, zich voor goed te vestigen. Te Rotterdam is een zeer eigenaardig en aantrekkelijk bouwplan ontworpen. De N. R. Ct. meldt daaromtrent Naar wij vernemen, heeft eene hier ter stede opgerichte bouwmaatschappij „West-Zeedijk" van mevrouw de wed. Anthony de uitgestrekte bui tenplaats aangekocht gelegen aan den Westzee dijk naast het zoogenaamde Maaslaantje. Gelijk van hoogte met de kruin van den West zeedijk, zal een half cjrkelvormig plein worden aangelegd met diameter van 50 meter alzoo on geveer ter breedte van het plein begrensd door postkantoor, zijgevel Beurs en Noordblaak. Dat plein zal worden omgeven door 23 heeren huizen vau diverse grootte en volgens de laatste eischen ingericht. Achter elk huis zal zich een tuin bevinden van grooter of kleiner afmeting. Op een achterterrein bevindt zich eene woning bestemd voor den tuinman, die met het onder houd der tuinen en het plein zal belast zijn. Alle huizen zullen uit een centraalgebouw wor den verwarmd en van koud- en warmwaterleiding worden voorzien. Ook bestaat het voornemen bij voldoende deel neming van uit die centraal inrichting de per- ceelen electrisch te verlichten. Plet middengedeelte van het plein zal door een sierlijk ijzeren hek worden omgeven en als plant soen aangelegd; eene grooten fontein met bassin zal het middenpunt vormen, en ook een monument voorzien van barometer en thermometer, worden aangebracht. Twee huizen aan het plein zullen met torens worden gebouwd, de eene voorzien van een uur werk, de andere van eene windaanwijzing. Majoor Hodders, hoofd van het „Leger des Heils" in Nederland en staf-kapitein Govaars zullen Zondag te Groningen een tweede lokaal plechtig inwijden. Het getal „veroveringen" ïn Groningen is zeer aanzienlijk. De Midd. Ct. spreekt de hoop uit, dat het tot nu eenige feit in ons land; de werkstaking te Almeloo, de oogen moge geopend hebben voor de dringende noodzakelijkheid van eene wettelijke regeling der verhouding tusschen werkgever en arbeider. Den stroom der beweging op dit punt mogen wij niet tegenhouden. Waar humane be ginselen bij de patroons ontbreken, evenals bij de werklieden gezonde begrippen omtrent hunne verplichtingen, is het dringend noodig, dat beider rechten en plichten op tal van punten worden geregeld. In November van het vorige jaar verhuisde de landbouwer H. L. Peeters uit Piuisen naar Nederland om zich te Blerik (gemeente Maasbree) te vestigen, met zijn verhuisboedel, waaronder zich twee stuks rundvee bevonden! Op Neder- landsclien bodem gekomen, werd hij door de beambten bekeurd wegens verboden invoer van vee en tevens werd dat vee in beslag genomen en verbeurd verklaard, terwijl hij bovendien bij vonnis van het kantongerecht te Yenlo, werd veroordeeld wegens dien verboden invoer tot een geldboete van fl, of één dag hechtenis. Aangezien het in zijn bedoeling niet had gele gen de wet te overtreden daar hij toch de route langs het grenskantoor had genomen, om aan gifte van een en ander te doen, wendde hij zich bij request tot Z. M. den Koning en werd hem bij koninklijk besluit van den 5en dezer kwijt schelding verleend van de boete en kosten waartoe hij bij voormeld vonnis was veroordeeld. Boven dien werd bevolen dat de opbrengst van de ver beurd verklaarde en verkochte twee stuks rund vee aan den rechthebbende zouden worden terug gegeven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1