Buitenland. Marktberichten. De Cocksdorp, 21 Apr. Gisteren is op do Vliehöts gestrand een Engelsche visclikotter. De bemanning is gered. Van de inventaris beeft men tot heden nog niets kunnen redden, liet vaartuig is waarschijnlijk verloren. Men schrijft ons uit Kolhorn dd. 21 April: Gisteren bracht een hevig onweer eene groote paniek en algemeene ontsteltenis alhier te weeg. Na een vreeselijke bliksem en gelijktijdige donder hoorde men in en bij de dorpsschool een zeer ongewoon rumoer, en alle ouders snelden, gekleed of ongekleed, naar de school; elkeen in de grootste angst voor zijne daar aanwezige kin deren. De kinderen zelf hadden zeer verschrikt in allerijl de school verlaten, in een portaal had cene ophooping plaats en vielen er eenigen. Dat kleinen zoowel als grooten in gevaar op' zelfbehoud zijn bedacht, bleek bij deze gelegenheid; andere kinderen toch baanden zich over de geval lene heen een weg. Gelukkig dat allen met den schrik vrijkwamen, wat wel te verwonderen is. Geen spoor is aanwezig, waaruit is op te maken, dat de school werkelijk getroffen werd; alleen het openspringen der deuren gaf aanleiding tot de paniek. Een in de nabijheid staande boom werd ken nelijk getroffen. De Asser Ct meldt, dat teNieuw-Amsterdam een opstand is uitgebroken; al het werkvolk heeft den arbeid gestaakt. Er hebben groote ongeregeldheden plaats gehad. Bijna geen huis waarvan niet de glazen zijn ingegooid. In verband met bovenstaande is een detache ment infanterie, van het garnizoen te Assen, sterk 16 man, 2 sergeanten en 2 korporaals, onder aanvoering van den luitenant le Févre, heden morgen naar Hoogeveen vertrokken, om vervol gens van daar naar N.-Amsterdam te gaan. De Commissaris des Konings en de Officier van Justitie zijn van Assen per rijtuig naar Nieuw- Amsterdam vertrokken. Ook rijks-politie begaf zich daarheen. Van een ooggetuige werd ver nomen dat in de huizen van de heeren Dommers en van Holthe tot Echten geen enkele ruit is heel gebleven. Het regende steenen en vlinten, waarmede de kamers, gelijk ook met glas, zijn bezaaid. Volgens later bericht uit Nieuw-Amsterdam, is de werkstaking geëindigd. De verveners hebben aan alle p;schen van de arbeiders moeten toegeven en de eischen waren niet gering. Eene vrij ster ke politiemacht was aanwezig om de orde te handhaven. Een vermakelijke historie had volgens het Kant. Oosterli. te Oosterhout plaats. Een jongman uit de gemeente was te Meerle gehuwd, doch kon naar het schijnt, het aldaar niet te best met zijn ega vinden. Zondag jl. althans verliet hij de echtelijke wo ning en kwam dien dag aldaar aan. Vrouwlief kwam haar man hier opzoeken, en na een vrij onzachte behandeling harerzijds, kwa men zij overeen per tram van 7,30 nam. samen naar de echtelijke woning terug te keeren. Vrouwlief zou op de markt plaats nemen ter wijl de man op den Heuvel zou instappen. Toen echter de tram op den Heuvel arriveei- de, wilde de man deze stilletjes laten doorrijden doch nauwelijks kreeg zijn wederhelft hier de lucht van ot zij sprong uit de reeds in beweging zijnde tram snelde naar haar echtvriend en troonde hem onder het gejuich eener groote volksmenigte gearmd mede. Om echter aan den volkMoop een einde te ma ken, achte de burgemeester het raadzaam de echtelieden in het politie bureau een weinig tot bedaren te doen komen. Omtrent het ongunstige weder wordt aan de N. R. Gt. geschreven: 1865. Voorjaar. Den 31 Maart was het water nog met ijs bedekt, sneeuw on hagel wisselden elkander af. De 1 April bracht vorandering; allengs werd het weder warmer, zoodanig dat men 17 April in de Maas zwom. Met Paschen, 16 April, was alles groen. De graanvelden stonden weel derig en forsch gestruikt, de vroege fruitboomen in bloei. De trekvogels waren reeds aangekomen, en sedert den 12 April hoorde men de nachtegaal. Een kerseboom welke op 14 April nog dor was, stond op den 19 April in vollen bloei. Bovenstaand bericht is te vinden in een ouden Van Zwaanon's en Thompson's almanak. Wat zijn we in 1888 nog verre van zoo'n verkwikkenden toestand! Hoe grillig de natuur ook moge zijn, hoe sterk ook de wisselingen van temperatuur in ons land, een wonder zou moeten gebeuren om in April den nachtegaalslag in het stille bosch te kunnen hooien en het oog te verlustigen aan fijn jong groen en vruclitboomen in bloei. Alles om ons heen is wanhopig dor, naar, kil en koud; de rivieren gezwollen; in stede van een doorschij nend nat eene dikke gele brij, afval van dijken, enz. naar zee voerende; te land niets dan sneeuw of modder, waar het oog zich wendt. Regen en nog eens regen, hagel en sneeuw van medio Augustus j.l. af, daartusschen zes korte doch hevige winters, temperatuursverschillen van 40 a 45° F., ten slotte in de laatste weken wedstrijd van oosten-, noordoosten- en noordenwinden. Wat een heerlijk klimaat toch is het onze, wat een waardige pendant van Engadin, waarvan Baede ker zegt9 maanden winter en 3 maanden koud. In Frankrijk houdt de verkiezing van Generaal Boulanger aller gemoederen in spanning. De groote vraag„Gaat het land opnieuw eene dictatuur tegemoet is de spil, waarom zich alles draait. De radicalen zeggen dat alles komt omdat men geen democratische hervormingen heeft tot stand gebracht. De gematigde republikeinen beweren dat de verkiezing van den generaal enkel is een gevolg van de ondoordachte hervormingen. Volgens hen is terugkeeren tot vroegere toestanden het eenige middel om de republiek niet verloren te doen gaan. De held van dit alles, de generaal zelve, houdt zich oogenschijnlijk zeer kalm. Volgens een schrijven van Rochefort zal Boulanger niet spreken tenzij hij daartoe wordt uitgedaagd. De eischen van den Generaal kunnen in weinig woorden gezegd worden; het geheele regeerstelsel berust bij de president der republiek en die president is Boulanger zelve. Meer niet. Volgens hem is de taak der kamers niet anders dan het goedkeuren of verwerpen van voorge stelde ontwerpen, discussie is daarbij onnoodig, Ministeriën of Ministers zijn overtollige zaken, één minister is voldoende en die minister is de president, verder zijn prefecten en onderprefecten volstrekt niet noodig, doch berust het hoogste gezag bij generaals. Voor den dag der opening van de Kamers (Vrijdag) waren belangrijke maatregelen genomen, om de orde te kunnen bewaren, ingeval de Boulangisten eene manifestatie mochten voor bereiden. Volgens later bericht is de orde niet gestoord. In Duitschland is de toestand des Keizers het voornaamste onderwerp der gesprekken. Uit de telegrammen in de dagbladen die nu wat gunstiger dan wat ongunstiger luiden, spreekt duidelijk hoe twijfelachtig het is dat de Keizer nog vele dagen gegund zullen zijn. In Zwitserland besloot de Bondsraad tot verbanning van vier Duitsche socialistenleiders te Zurich, die door heftige artikelen in hun blad „Social Demokrat," aanleiding gaven tot klachten van de Duitsche regeering bij de Zwitschersche. In Bucharest blijven de boeren volharden bij hunnen eisch om grondbezit en wijziging dei- wet betreffende hunne verhouding tegenover de pachters. Zeven en twintig dorpen zijn door troepen bezet. In België heeft de Kamer van vertegen woordiging de overeenkomst goedgekeurd tot bestrijding van den handel in sterken drank op de Noordzee. In de Vereenigde staten is een wet aange nomen om de doodstraf bij voorkomende ge vallen, te doen plaats hebben door middel van een electrieken schok en niet meer door ophanging. Het wetsontwerp, dat aan het Pruisisch Huis van Afgevaardigden zal worden aangeboden, om de slachtoffers van den watersnood te hulp te komen, stelt voor 34 millioen mark te leenen, waarvan 20 millioen voor ondersteuning aan ge meenten en particulieren, 8 millioen voor de ver sterking van dijken en waterkoelingen en 6 mil lioen voor 't herstellen van de schade aan de spoorwegen en andere openbare werken. Niet minder dan 2000 stuks vee zijn naar voorloopige schatting langs den Weiclisel verdron ken bij de overstrooming. Alleen het dorp Stuba verloor 100 stuks. In Campenar, bij Thiergart, staat het water op verschillende plaatsen nog verscheidene meters op weiden en akkers. Eene onbekende stoomboot, op weg van Bilbao naar Rotterdam is Maandag-ochtend niet ver van Dover gezonken. Er kwamen daarbij zestien personen om het leven. Aan de wet in Amerika, die verbiedt vreemd werkvolk, buitenlands aangenomen om in Amerika te komen werken, in te voeren, wordt streng de hand gehouden. Aan 18 Italiaansche steenhouwers die van Hamburg kwamen voor een firma te Boston, is de landing belet. 13 April heeft er in de Belgische wateren eene tweede vischstorting plaats gehad, voor re kening van de Belgische Regeering. Die bezending, welke afkomstig was uit de kunst matige vischkweekerij van baron De Loë te Meer, bedroeg 84,000 stuks, welke visschen allen in gezonden toestand de plaatsen hunner bestem ming bereikten. Aan de Oostpunt van Aruba, in de nabijheid van de Gerro Colorado, is in de eerste helft van Maart een flesch gevonden, die daar was aange spoeld en blijkens den inhoud in 18S6 door den Erfprins van Monaco was over boord geworpen teneinde de stroomingen langs de Fransche kus ten na te gaan. Te Nieuw-York is weder eene werkstaking uitgebroken. Ditmaal zijn het echter de meesters die de werklieden aan de deur hebben gezet. De brouwers-dagwerkers hadden het bier van ver scheidene brouwerijen geboycot t, waarop de eigenaren van 79 brouwerijen in en om Nieuw- York besloten te sluiten totdat de boycott zou zijn opgeheven. 3500 man loopen daardoor ledig. Van alle bejaarde dames neemt waarschijn lijk Koningin Victoria de meeste bagage mee op reis. Zij voert naar verhaald wordt behalve de gewone benoodigheden, overal een bed, een badkuip, een schommelstoel, twee leuningstoelen, een canapé, een bureau, twee portretten van den Prins Gemaal en een doos vol photograpliiën met zich mede, en daarenboven een grauwen ezel. Zoo zal eerstdaags Keizer Frederik zijn Engel sche schoonmoeder met pak en zak uit Italië naar Charlottenburg zien komen. Twee duizend vreemde Israëlieten, zoo meldt een correspondent der Daily News uit Odessa, hebben aanzegging gekregen, dat zij binnen een week de stad moeten verlaten. De vreemde Is raëlieten d. w. z. die tot eene vreemde natio naliteit worden gerekend, want velen zijn in Rusland geboren vormen ongeveer 10.000 ge zinnen, te zamen waarschijnlijk 45,000 personen. Het ergst er aan toe zijn de 'Rumeensche Joden. Deze zijn in Bessarabië gebleven, toen dit ge west aan Rusland werd afgestaan en zijn later naar Odessa verhuisd. De Russische autoriteiten weigeren hen als Russische onderdanen te erken nen, omdat zij de vereischte bewijzen niet kunnen leveren en de Rumeensche consul weigert hen te beschermen. Na de Rumeensche zijn de Oosten- rijlcsche Joden het talrijkst onder hen die thans worden verdreven. Velen van hen hebben, door eenigen tijd in Oostenrijk te wonen, daar voor zich en hunne familie het burgerrecht verworven en daardoor zich aan den militairen dienst en andere verplichtingen onttrokken, doch men moet daarbij niet vergeten, dat zij door mishandeling en vervolging er toe werden gebracht te trachten bij vreemden bescherming te vinden. De Daily News meldt nog, dat door het verdrij ven der Joden een- derde gedeelte der handelshui zen van den tweeden rang te Odessa gesloten is en evenzoo eene fabriek, welke aan 900 personen werk verschaft. De politie onderzoekt alle wo ningen. Schaden, 19 Apr. Aangevoerd Paarden a veulen a Ossen a Stie ren a 142 magere Geldekoeien ƒ60 a 80, 35 vette dito/"ISO a 220, 40 Kalf koeien ƒ100 a 200 21 vaarzen dito 40 a 80, 92 nucht. Kalveren 3.— a 13,— 8 Graskalveren 20.— a 60.—, Varkens ƒ10.— a 14.— Biggen ƒ5.— a 8.—, 12 vette Schapen ƒ20.—a 26. magere dito a 478Overhouders 15.—a 21.— Rammen -a -Lammeren a Kipeieren 2,— a 2.50 per 100 stuks. Leiden, 20 Apr. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks a 12 Stieren 53 a ƒ108 Veulens a 36 kalfkoeien ƒ120 a 275. 560 Melkkoeien 112 a 274 320 Varekoeien ƒ90 200 110 Vette koeien 114 a 250 34 Vette kalveren 32 a 68. 204 Magere kalve ren 2. 4.50 12 Graskalveren 15 a 45. Vette schapen - 914 Magere schapen ƒ10.— a 23. Paarden a Magere lammeren a Vette jarige dito 124 Magere varkens 15 a 33. 256 Biggen ƒ4,— 9.50

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2