Buitenland. prauwen vernield, terwijl de munitie voorraad werd onbruikbaar gemaakt en enkele kanonnetjes en lilla's, waaruit op de blokhuizen Sabang en Pagani en nu en dan ook op door de Suratte varende schepen geschoten was, werden medegenomen. Bovendien werden nog 4 kanonnen, respectievelijk van 12, 9, 7 en 5 cM., door middel van dynamiet vernield. De Urker vischschuit U. K. 153, die Maan dagmorgen bij harden N. O. wind en holle zee op het eind van de steenen zeeglooiïng van het Nieuwediep vast geraakte, en in een oogwenk zwaar lek gestoten was, zou zeker gezonken of uit elkaar geslagen zijn, indien niet ter rechter tijd de stoomboot „Ada van Holland" ter hulpe was gesneld. Volgens de laatste berichten was te Nieuw- Amsterdam de rust niet meer gestoord. Daarentegen schijnt eonige gisting te zijn ont staan onder de veenarbeiders te Erica, Borgerveen, Weerdingennarke, Schoonoord, Valthermond en in de Krim, de veenstreek in het noordwestelijk deel van Drente. Naar die verschillende plaatsen zijn tot hand having der orde huzaren of infanterie vertrokken. Zaterdag wapperde de driekleur van de met groen versierde heistelling aan het Centraal station te Amsterdam, daar de laatste paal voor de fundeering bekapping was in den grond geslagen. Hiermede is het werk echter nog niet afgeloopen. Na de aanbesteding toch is gebleken dat buiten dien nog zes spanten verzakt waren, zoodat nu ook deze met de penanten nog moeten worden afgebroken en van nieuwe fundeeringen worden voorzien. Te Amsterdam, in het ruime perceel op den hoek van de Utrechtschestraat en het Rembrandt- plein, waarin vroeger het magazijn„Au Louvre,, gevestigd was, opende de hofleverancier A. P. te Mijtelaar een visehhandel, waarvan de geheele in richting grooten lof verdient. Niet alleen om de bijzondere netheid en doel matigheid, overal in 't oog springend, maar meer bijzonder om hetgeen den voorbijganger onwille keurig tot stilstaan noopt, namelijk een paar voor de winkelruiten gestelde wit marmeren bassins, aan de straatzijde met glazen wand, en die hem dus gelegenheid geven de 1 e v e n d e wereld daar binnen gade te slaan. Want in beide zwemt allerlei soort van viscli dooreen, in de eene zeevisch van den grooten heilbot af tot het kluizenaar-kreeftje toe in de andere zoetwatervisch: reuzenzalmen en snoeken zoowel als de kleinste lekkere beetjes onzer ri vieren. Onophoudelijk stioomt het water door de beide bakken heen, terwijl daarin gehangen glazen buisjes voor de lucht het levens-element van de visschen zorgen; dan wordt het bene den in reservoirs opgevangen, daar weder uitge- pompt en dan naar een lokaal, twee verdiepingen hoog opgevoerd, van waar het, gezuiverd zijn loop naar beneden hervat. De bakken in den winkel kunnen 1200, die op de bovenverdieping 1S00 liter bevatten. Hoe gevaarlijk het is aan min vertrouw bare personen mede te deelen dat men geld be zit bleek ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank te 's Hage. Eene weduwe te Delft woonachtig had eens aan haar naaister verteld, dat zij in haar linnenkast een effect had, toebe- hoorende aan hare minderjarige kinderen. Kor ten tijd daarna werd ze in het Gasthuis verpleegd en was hare woning onbeheerd. Toen ze er we derkeerde vond ze in de linnenkast in stede van het certificaat N. W. Schuld ad f200 (rentende B'/a pCt.) een stuk wit papier. Verdacht van den diefstal van het effect stond de naaister terecht; ze bekende volledig het ge stolen te hebben en onder een valschen naam te Rotterdam te hebben verkocht. Ter terechtzit ting bleek dat de diefstal tijdens de afwezigheid der bestolene en hoogst vermoedelijk met behulp van den door deze verloren huissleutel was ge pleegd. Aan het 15de verslag van Bethanie, herstel lingsoord voor verzwakte kinderen te Zeist, ont leent de N. R. Ct. het volgende. Met zes kinderen werd het herstellingsoord geopend en nu worden er 50 verpleegd, De oude woning is dan ook sedert eenige jaren verlaten, daar zij te klein werd voor de vele aanvragen om opname en er dus dringend behoefte was aan een grootere woning. Voor het bouwen en in orde maken daarvan waren f 40,000 noodig. Vooral door de krachtige medewerking van een edel en christelijk echtpaar te Amsterdam, dat jaarlijks een groot aantal zwakke stumpers naar Zeist heeft gezonden, werd de som van f 30,000 byeen gebracht; het bestuur had bepaald eerst dan tot de stichting van een nieuw tehuis te zullen overgaan, als zij over deze som kon beschikken; de overige f 10.000 werden opgenomen, en in 1885 kon de nieuwe woning geopend worden. Zij bevat beneden, behalve de de keuken, kelders, bergplaatsen enz. de groote eetzaal, linnenkamer en twee badkamers; op de eerste verdieping is de kamer van den dokter, directrice en helpsters en de groote speel- en leer zaal. Daarboven zijn 4 slaapkamers, elk voor 12 kleine patiënten, 2 kamers voor 6 zieken, tevens de slaapkamers der directrice en huishoudster; daarboven die voor het overig personeel en de zolders. De kinderen die hier geherbergd worden, komen uit alle deelen des lands; zij zijn uit verschillende standen en tusschen 4 en 14 jaar oud. In den tuin heeft ieder kind zijn eigen bloem perkje, waarin zij naar hartelust kunnen werken; en het is een genot de kleine schare in bosch en tuin te zien spelen en dartelen en hen uit volle keel vroolijke liedjes te hooren zingen. Eene kast vol speelgoed houdt de kinderen in huis op regendagen bezig en menig feestje wordt georganiseerd; vooral de verjaardagen worden niet vergeten. 's Winters is er gelegenheid het huis te ver warmen, en zoo worden er dan ook patientjes opgenomen. Voor de kleine som van f25 kan men een kind 5 weken in het herstellingsoord plaatsen; moet het verblijf langer duren, dan be taalt men daarvoor 80 ct. daags. Eenigen tijd geleden bezocht een korps Duitsche straatmuzikanten Zutfen. Als zij een proefje van hunne talenten afgelegd hadden bel den zij zooals gewoonlijk bij eenige huizen aan om een belooning voor hun spel te verzoeken. Aan een dier woningen werden zij ontvangen door een Duitsche kinderjuffrouw die hare land- genooten niet zeer voorkomend ontving en klaagde over den last, dien zij haar aandeden. Een dei- muzikanten herkende echter de juffrouw. Hij herinnerde zich, dat zij, beschuldigd van kinder moord, uit Duitschland verdwenen was en dat een belooning was uitgeloofd voor hem die haar aanhouding wist te bewerken. Hij deelde zijn ontdekking aan den off. v. justitie te Zutfen mede, terwijl ook de Duitsche Regeering in kennis er van werd gesteld. De juffrouw werd in hechtenis genomen de levering werd aange vraagd en dezer dagen is zij over de Duitsche grenzen gebracht om in haar vaderland terecht te staan. Patient (die een ongeluk heeft gehad). Is het een leelijke breuk, dokter? Geneesheer (hartstochtelijk chirurg). Leelijk 't Is een prachtig geval, mijnheer, prachtigHet been is op niet minder dan dertien plaatsen ge broken. Gegronde reden. Hè, sinds minstens 10 jaren nestelen eiken zomer een paar ooievaien op 't huis van mijnheer Bramsen; maar dit jaar schijnen ze niet gekomen te zijn. Vermoedelijk zullen de vele hypotheken die op het huis staan, de dieren hinderen. Een oud soldaat, wien de beide beenen zijn afgezet, en daaivoor houten heeft in plaats ge kregen, klaagt over hevige hoofdpijn. „Wat moet ik daartegen doen, dokter? vroeg hij den geneesheer. „Neem dadelijk een warm voetbad," antwoordde de wijze man. Een bulletin te Berlijn van Dinsdag voor middag luidt: „De Keizer heeft een zeer goeden nacht gehad. De koorts is heden ochtend zeer gering. De algemeene toestand is iets beter." Van geneeskundige zijde wordt te kennen ge geven, dat men zich door de thans plaats heb bende verbetering in den toestand des Keizers niet moet laten verleiden tot overdreven verwach tingen, daar er ieder oogenblik weder eene be droevende omkeering kan volgen. Het oproer onder de boeren in Rumenië neemt steeds een dreigender karakter aan. Te Ursizeni, in het district Jalomitza, vertoonde de beweging zich het eerst en breidde zich van daar met groote snelheid ook in de districten Prahova en Ilvof uit, zoodat weldra de meeste dorpen in de omstreken van Bucharest in openlijk verzet kwamen. De ruwste buitensporigheden werden hier en daar door de boeren gepleegd. In het vorige jaar is de maïs-oogst volkomen mislukt. Daardoor heerschte gedurende den ge- heelen winter onder de boerenarbeiders groote nood, zoodat hunne ontevredenheid nog vermeer derde. De toestand der boeren is dan ook zeer ongunstig. Wel is waar werd in 1864 de lijfei. genschap in Rumenië afgeschaft, maar daardoor werd het lot van den boerenarbeider niet veel verbeterd. Bij zijne vrijmaking ontving elke boer een stukje land, te klein voor het onderhoud van zijn gezin, zonder eenig weiland. Feitelijk bleef hij dus toch afhankelijk van den landsheer en den pachter. De strenge winter heeft hun de maat doen overloopen, want door gebrek aan voedsel moest de boer zijne trekossen tegen geringe prijzen van de hand doen. Zoo konden zich in het voorjaar bij de gewone verdeeling der velden tegen ver goeding van hun arbeid, in een dorp, waar 150 boeren woonden, niet meer dan 16 aanmelden, daar alle anderen hun vee, hun eenig bedrijfs kapitaal, hadden moeten verkoopen. Onder' de plattelandsbevolking heerschte nu groote armoede en daarom weigeren de boeren hunne verplich tingen jegens de pachters te vervullen. De eisch der boeren is vernietiging der over eenkomsten, welke zij, door nood gedwongen, met de pachters moesten sluiten, toewijzing van een stuk grond in eigendom, dat voldoende is voor het onderhoud van hun gezin en aandeel in de winsten der pachters. Gedurende den winter heerschte in de meeste dorpen het grootste gebrek. De Keizer van Duitschland heeft bij een van Donderdag gedagteekend besluit, kwijtschel ding van straf verleend aan alle bij het leger en de vloot dienende personen, die straf hebben beloopen wegens vergrijpen, bij het burgerlijk strafwetboek voorzien. Ook is kwijtschelding verleend van andere straffen, door den militairen rechter opgelegd, wanneer zij niet 6 weken of 150 mark boete te boven gaan; verder worden alle straffen kwijtgescholden, welke de tucht be treffen. Den niet teruggekeerden deserteurs, die zich binnen zes maanden aanmelden, wordt kwijtschelding van straf in het vooruitzicht ge steld. In de Belgische steenkolenmijn Fontaine Levèque is de kabel met den bak, waarmee de mijnwerkers afdalen, Woensdag gebroken. Tien arbeiders vielen in de diepte, zoodat twee huner onmiddelijk gedood, de anderen gevaarlijk verwond werden. De te Queenstown binnengekomen stoom boot „Britannie" van de White Star Line, heeft de tijding medegebracht dat de Britsche passa giersstoomboot „Hyaktin Mon", in den avond van den elfden Maart, in de zee van Japan, tot de waterlijn toe was afgebrand. Van de 67 passa giers verbrandden er 16. Onder degenen, die het leven verloren, was de opperste rechter van het hof van Neoboka. De kapitein en verscheidene stokers werden ernstig gewond, en van de lading werden 2400 colli vernield. Het wrak is te Osaka binnengesleept. Eene bom werd op een dag der vorige week terwijl in de hoofdkerk van Livorno een groot aantal personen den dienst bijwoonde, naar het gebouw geslingerd. Eene geweldige ontploffing vond plaats, welke echter gelukkig geene men- schenlevens kostte; het voorportaal van het ge bouw werd echter vrij aanmerkelijk beschadigd. Men veronderstelt dat de bom geworpen werd om verwarring onder de kerkbezoekers teweeg te brengen en op die wijze zakkenrollerij in het groot te kunnen uitoefenen. Drie personen zijn gear resteerd. Te Ballinasloe, in Ierland, heeft in den ge meenteraad eene hevige vechtpartij plaatsgehad naar aanleiding van de aanspraak, welke één der leden op den voorzittersstoel en het notulenboek maakte. Dit boek werd herhaaldelijk door hem veroverd en hem weer ontnomen, alles onder eene hevige worsteling. De vergadering scheidde niet eer de politie geroepen was en de leden uit geput waren. In de nabijheid van Stockholm is de var kenspest weder uitgebrokon. Op ééne boerenhoeve heeft men 300 varkens moeten dooden. Voor het Gerechtshof te Luik zullen binnen kort 11 personen terecht staan wegens medeplich tigheid en deelneming aan een op groote schaal gedreven smokkelhandel van alcohol ad. 93 pCt., welke in ruim 400 ijzeren fusten, inhoudende ieder 80 liter lijnolie en 500 a 600 liler alcohol, van Hamburg via het grensstation Welkenraedt (dicht bij de Limburgsche grenzen) naar Luik werden vervoerd en volgens het geleibiljet lijnolie bevatten. De in de maand Februari heerschende vorst leidde tot de ontdekking der overtreding. Bij verificatie der ambtenaren was de olie bevroren; zij bemerkten echter, toen zij een vat bewogen, dat er zich nog eene andere vloeistof in bevond, en uit een nader onderzoek bleek, dat ieder fust uit drie afdeelingen bestond, waarvan de twee grootste met alcohol gevuld waren. Het Ministe-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2