Marktberichten. Aclvertentiën DANKBETUIGING. KAMER- en LOOPERZEIL, aanbesteding! Het Noordhollandsch Landbouw-Crediet te Alkmaar, Okhuijsen's Kindermeel. ADVERTENTIËN. bij J. J. Kuijper, VERHUISD aanbesteden: publiek verhuren: rie van Financiën heeft den volgenden eisch aan hangig gemaakt loopende van af hot tijdstip, dat de eerste invoering heeft plaats gehad, zijnde Juli 1887, tot den dag der ontdekking in de maand Februari jl.: lo Betaling der ontdoken invoerrechten frs. 350,000; 2o idem van 't dubbele der hierop gestelde boete frs. 3,506,000, 3o idem der waarde van den alcohol frs. 279,302. De hoofdschuldige, zekere Meijers, heeft zich nog intijds door de vlucht kunnen redden en bevindt zich te Maastricht. Zijne echtgenoote is evenwel, .als verdacht van medeplichtigheid, in verzekerde bewaring genomen. In Berlijn is onlangs een melkpaleis of liever koeienpaleis geopend. Midden in de stad, vlak bij de drukke Friedrich Wilhelmstrasse, is een fraai gebouw van witten en rooden steen verrezen, dat er uitziet als een statige villa. Beneden is eene ruime stal voor 40 koeien, eigenlijk eene zaal, met keurige tegels bevloerd en aan de wanden en met rijke versieringen aan de zuilen, waarop de zoldering rust. Rondom staan tafels en stoelen voor de bezoekers, die de warme melk komen drinken en de stallucht komen inademen. Een trap geleidt naar de tweede verdieping, waar zich een tweede even fraaie stal bevindt, dien de koeien natuurlijk langs een gemakkelijken weg bereiken. Voor luchtverversching en reiniging (met koud en warm water) is in ruime mate gezorgd. De bovenste verdieping dient tot bergplaats van hooi, stroo enz. en heeft een „inademingskamer," waar de lucht uit de stallen heen trekt. In de kelders wordt de melk in flesschen gedaan om voor ge bruik buiten de inrichting te worden afgeleverd. De Berlijners kunnen dus thans een „melkkuur" in de stad zelf gebruiken, gelijk in Frankfort en Stuttgart reeds geruimen tijd het geval is. In een onzer bladen lezen wij het volgende onder het opschrift: Romantische politiek. Victoria de dochter van Keizerin Victoria die „beppe" zeggen moet tegen Koningin Victoria van Engeland, vrijt met 'n Prins von Battenberg. Zij mag hem en hij haar heel graag lij en en daarom wilden ze, net als alle andere verliefden, gaarne paren. Maar om ouwe staatkundige kwestiën heeft Czar Alexander van Rusland een hekel aan von Battenberg. Daarom zei Bismarck ten tijde dat ouwe Keizer Wilhelm nog leefde: „Dat huwelijk met je pake zegster mot niet door gaan. Onze vriend Czar Alexander kon 't r's kwaad nimme." „Bismarckje, je hebt een schranderen kop en een helder doorzicht," zei de Keizer, „wij zullen Mars niet vertoornen door Venus. Victoria zal wel een andere vrijer op doen." Maar jawel, nu de Keizer dood is, nu zou men eens zien de twee tortelduifjes in één nest te brengen De tegenwoordige Keizer, vredelievend van aard, zit wat onder de pantoffel, dat gaat zoo, vooral als men zieke lijk en hulpbehoevend is, en daarbjj, zijn kind wilde zoo graag dien Prins, de Keizerlijke vader zou 't toestaan. Hp zou in een mooien brief den Czar 't duidelijk maken en er in laten doorschemeren, dat er twee harten zouden breken, als zijn kind den Prins niet trouwde. Maar, daar komt Bismarck en zegt: „Keizer dat loopt mis. Ik ken den Czar beter as jou. Je maakt hem waarachtig tot vijand en als wij mor gen of overmorgen tegen Frankrijk te velde moeten trekken, dat er best op loopen kan, kon 't best zijn, dat de Czar tegen zijn kozakken zeiHi sa, sla er maar op in, die Duitschers vertoornen mij, ze verbroederen zich met mijn vijanden. Maak ze maar klein en lever mij Prins von Battenberg met Princes Victoria. -- Dan raken wjj glad inde asch." „Bismark! beste vriend van Pa en Duitschland, je hebt gelijk. Ik zal mijn dochter zeggen, dat ze van hem af ziet. Zie nu, dat je mijn Tweede Kamer ook tot weigeren overhaalt," zei de Keizer. „Waar is de Keizerin?" vroeg Bismarck. „In haar salon, derde deur links," zei Z. M. Prins Bismarck klopte aan de kamerdeur „Binnen!" hij trad binnen en zei beleefd waar 't op stond. Maar daar barstte de wind los, nou, ongemak kelijk. 'tWas een schande zoo om een vreemde mo gendheid twee verliefde harten te breken en zoo voort. „Nou," zei von B. „ik zeg je ditzet et door, dat huwelijk, dan leg ik den lepel neer: ik doe niks meer voor Duitschland. 't Kan best zijn, dat ik alles ten gelde maak en met mijn gezin naar Noord-Amerika vertrek. Wij kunnen wel stil leven!" Dat was een argument zoo krachtig, dat de Kei zerin het op de zenuwen kreeg, en weenende en lamenteerende, wat de vrouwen dan altijd doen uitriepdat ze haar kind maar aan den dood zou opofferen uit liefde voor het vaderland. „Altoos overdreven," zei Bismarck, „maar zoo zijn de vrouwen altijd!" en ging heen. Zoo zit het nu. Mooi is de verstandhouding niet tusschen die Victoria's en Prins von Bismark. De laatste voelt nu, dat hij Keizer Wilhelm mist en dat zijne dagen geteld zijn. Alkmaar, 23 Apr. Aangevoerd 5 koeien f 160 a 220; 162 vette kalveren f 30 95 39 nucht. kalveren f4.— a 13 1 Schapen f 6 a f 183 vette Varkens 34 a 44 ct. per IvG.; 30 magere dito f 13 17. Purmcrentl, 24 Apr. Aangevoerd 201 vette kalveren 60 a 90 ct. per kg.; 353 nucht. Kalv f4 a 12; 127 vette Varkens 38 a 46 ct. per KG 150 magere Varkens f 13 a 25; 273 Biggen f 4 a f 8; 3283 Schapen, 437 Runderen en 6 Stieren. kip-Eieren f 2,50 a 3,— per 100 stuks. Vette koeijen prijshoudend, handel flauw. Geldekoeijen prijshoudend, handel vlug. Vette schapen prijsh. Overhouders, overgroote aanvoer, prijsh. handel lusteloos. Amsterdam, 23 Apr. Aangevoerd 882 Run deren, le kwal. 64 ets., 2de kwal. 56. ets., 3de kwal. 50 ct. per kG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 220; Graskalveren f a 131 nucht. dito f4 a 9; 136 Schapen en Lammeren f a 420 vette Varkens 36 a 42 ets. per KG. Londen, 23 Apr. Aangevoerd 2100 Runderen 11000 Schapen en Lammeren, 130 Kalveren en 10 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 71 ct., Schapen en Lammeren 47s a 825 ct., Kal veren 45 a 80 ct., varkens 35 a 56 ct. Harlingen. 23 Apr. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 16 tot 23 April 330,000 stuks Haring 2 Zalmen, 1 Rog, 18 bak Paling, 9 manden Gar nalen, 2 manden Rog, 17,900 pond kleine Schol. 150 pond Scharren, 927 balen Mosselen, 178 ba len Cockels en 1308 balen Alikruiken. Behalve kleine partijtjes binnen- en buitenlandsche, kwam de Haring aan de rookerijen, de kleine Schol en Scharren aan de publieke afslag, de Rog en Steur naar Brussel, de Mosselen, Cockels, Alikruiken, Paling en Garnalen naar Londen en Huil. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 18 21 April ONDERTROUWD: Pieter Daalder Dz. en Wil- lemima Dijker. Hendrik Bruin Cz. en Fokeltje Kooiman. Cornelis de Jager en Engeltje Lap. Jan Cornelis Visser en Anna Cornelia Bruin. Cornelis Schaap en Neeltje de Ruijter. Eeuwe Enne Schaaff en Gesina Klaassen. Jan Pie ter Kuiper en Antje Plaatsman. GETROUWD Hendrik Barhorst en Dirkje Schoen maker. GEBOREN Pieter G-errit, zoon van Willem Smit Pz. en Marretje Dekker. Trijntje, dochter van Willem Griek en Feytje List. Martinus Cor nelis, zoon van Martinus Langeveld Az. en Anna Helena Daalder. OVERLEDENGrietje Nielen, 78 jaar, weduwe van Jacob Witte Cz. Jan Molenaar, 68 jaar, geh. met Trijntje Smit. Gerrit Adrianus Jacobus van Doorn, 18 jaar, zoon van Pieter van Doorn en Adriaantje Willemijne van der Kloot (overl.) |U|^ voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclic Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- inaal in rekening gebracht. Heden trof ons op nieuw een gevoelige slag door het afsterven van onzen lieveling ALBERT, in den jeugdigen leeftijd van 2 jaar en twee maanden. Zwaar treft ons deze slag maar wij hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde is. Paterson, N. J. 12 April 1888. Noord-Amerika. C. KUIPER en Eclitg. Hartelijk dank aan al degenen, die in de langdurige ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden zoon en broeder GERRIT, ten zeerste van hunne belangstelling vriendschap pelijke blijken hebben gegeven; alsook aan H.H. dragers, voor de laatste eer den over ledene bewezen. Namens mij en mijne kinderen P. VAN DOÜRX. Burg op Texel, 24 April 1888. COCOSMATTEXK ARPETTEX DEURKLEEDJES, in ruime keuze voorhanden Parkstraat. Ondergeteekende bericht zijnen geachte begunstigers dat hij is naar het huis van den heer D. C. MOOJEN in de Weverstraatzich minzaam aanbevelende tot een ieders gunst en recommandatie. Uw dienstw. dienaar, P. J. KIKKERT. Brood-, koek-, beschuit- en banketbakker Het Bestuur van het Waterschap de 30 gemeenschappelijke polders op TEXEL, zal op MAAXDAG 14 MEI 1888, 's middags 12 uur, ten Raadhuize aldaar, bij enkele inschrijving Het leveren van: 1. 360 Lasten Zuilen bazalt Zetsteen, lengte 30 it 45 cM., dikte 30 a 30 cM. over kruis. 2. 50 a 60 Lasten Bazalt Stortsteen, zwaar van 300 tot 400 kilo. 3. 300 Stere Middelsoort onderhoud Grind. Alles franco op de wal in de haven van Texel. Inlichtingen zijn te bekomen bij Jb. Hillenius, opzichter te Oudescheid op Texel. Texel, 24 April 1888. Het Bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Dijkgraaf. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. verschaft op bill ij ke voorwaarden gelden voor korten of langeren termijn. Het neemt ook gelden in bewaring tegen goede 'rente. te AMSTERDAM, leent gelden tegen hypo thécaire zekerheid,op aannemelijke voorwaarden. Inlichtingen worden verstrekt door den ondergeteekende Agent en Correspondent dezer instellingen. J. E. WINKLER, Administrateur. Beroemd en Scheikundig onderzocht Kinder- voedsel is verkrijgbaar ad: 13 en 25 ct. per 1/4 en 1/2 KG. A. DROS Albzn., de Cocksdorp. Wederverkoopers genieten rabat. Het Bestuur van de 30 gemeensch. polders op TEXEL zal op MAAXDAG 30 APRIL 1888 's morgens 11 uur in het logement de Zwaan aan DEN BURG 1. 19 Heet. land gelegen in het Noorden aan den 3de dwarsweg. 2. 19 als voren annex het voorg. 3 46 u* n n n en langs de 2de dwarsweg. 4. 67 als voren tusschen het zwin en de waterboezem van Waal en Burg. 5. De gronden van het 7de blok, gelegen tus schen het Zwin en de Hoofdweg, en. he lend het land van W. Brans. 6. DE JAGT op de gronden in het 3e 4e en 7e blok, groot 354 Hectaren. 7. Het zoeken en rapen van Eieren op voor melde gronden. Namens het Bestuur, Sd. KEIJSER Pz. Secretaris Texel, 23 April 1888. De Nationale HypttalM

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3