N#. 60. Zondag 29 April. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 28 April 1888. De koemarkt van Vrijdag, gehouden vóór de Hoornsche koemarkt, was van weinig beteekenis, slechts een viertal koeien waren aangevoerd. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit van 24 dezer, waarbij op de voordracht van den raad van ministers van 28 te voren en in verband met art. 103 en art. VI van de additioneele artikelen der grondwet, wordt bepaald dat de zitting van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal zal worden geopend in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, op Dinsdag 1 Mei a.s., des namiddags te 1 uur. De Koning heeft besloten dat de zitting van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal door eene commissie van ministers, van zijnentwege zal geopend worden. Z. M. de Koning heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal den heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid dier kamer. De miliciens der infanterie, die den 30 dezer maand met onbepaald verlot huiswaarts zouden vertrekken, zullen voorloopig onder de wapenen blijven. De reden waarom de miliciens van de lichting van 1887, die aangewezen waren om 30 dezer met onbepaald verlof te vertrekken, tot nader order onder de wapenen moeten worden gehouden, is, dat de bataljons infan terie door dat vertrek (ongeveer 60 a 70 man per bataljon) zoodanig worden verzwakt, dat niet altijd gevolg zou kunnen worden gegeven aan de in de laatste dagen toenemende aan vragen om detachementen infanterie, tot be teugeling of voorkoming van ongeregeldheden. Naar men verneemt hangt de tijd van vertrek van den Koning en de Koningin uit de residentie naar het Loo geheel af van de gesteldheid der buitenlucht, 't Is Z. M. toch ontraden zich onder een temperatuur beneden 60 gr. aan de lucht bloot te stellen. De Haagsche correspondent van het „Utrecht- sche Dagblad" schrijft o. a.: Waarom het kabinet dan eerst den 20sten werd benoemd Ware het niet dat juist dezer dagen zoo gunstige mededeelingen werden gedaan omtrent den toe stand des konings, ik zou de onderstelling durven opperen, dat Zr. Ms., helaaszeer ernstige ziekte daarom van grooten invloed is geweest. Want uit niet alleen zeer vertrouwbare, maar zelfs uit zeer stellige bron vernam ik nog dezei dagen, dat 's konings toestand aan zijne omgeving voort durend de grootste bezorgdheid inboezemt. Dat de reis herwaarts van de groothertogin, van Saksen in dit seisoen, nu men toch waarlijk nog niet voor zijn genoegen naar Scheveningen komt, nadat H. K. H. in een twaalftal jaren niet in den Haag was geweest, niet sterkt om de vrees voor de naaste toekomst weg te nemen, zal hierbij wel geen vermelding behoeven, evenmin als dat niets mij in het belang van ons vaderland, harte lijker zou verheugen dan te ondervinden, jaren lang, dat de alarmisten ook ditmaal de zaken te donker hebben ingezien. Maar hij op wiens gezag ik spreek, is waarlijk geen arlarmist, noch een praatjesmaker. Het kapitaal in de doode hand wordt, matig berekend, op vijfhonderd millioen gulden geschat. Nu wij successierechten betalen, ook in de rechte lijn, ware het niet meer dan billijk be toogt de „Nieuwe Asser Ct." dat dit kapitaal in de doode hand eens in een gemiddelden men- schenleeftijd, dus in de dertig jaar, een recht van 1 Va percent betaalde, welke belasting dus circa 2Va ton jaarlijks aan de schatkist zou opbrengen. Die opbrengst zou nog geleidelijk klimmen, door dat de grootte van het kapitaal in de doode hand jaarlijks door opstapeling van rente toeneemt. Met het kapitaal in de doode hand van kerke lijke en liefdadige instellingen wordt vaak zeer laakbaar omgesprongen. Het rentebedrag, dat jaarlijks wordt opgestapeld en onttrokken aan de algemeene nijverheid en welvaart, is met ronde woorden een kanker voor de maatschappij te noemen, en het is onverdedig baar, dat het ten minste niet door een belasting, equivalant met successierecht, wordt getroffen. Volgens de „VI. Ct." is in eene te Vlaardin- gen gehouden Vergadering van reeders, waarbij allen van Vlaardingen en eenigen van Maassluis tegenwoordig waren, besloten te beproeven eene Jagerijgemeenschap op eenvoudige schaal zamen te stellen, namelijk met 2 stoombooten. Aan eene Commissie is opgedragen daaromtrent een plan te maken en dit aan het oordeel der reeders te onderwerpen. In eene te 's-Hage gehouden, door afgevaar digden van 17 corporaties uit andere steden bij gewoonde vergadering van „Arti et Industriae" aldaar, is met algemeene stemmen de wensche- lijkheid uitgesproken om voor den handwerkman patroon zoowel als knecht, de gelegenheid te openen tot het afleggen van proeven van be kwaamheid in zijn vak. Te Amsterdam is opgericht een „Werkge- versbond" tot het bevorderen van werklieden verzekering in den ruimsten zin, door alle daar toe dienstige middelen. Onder voorbehoud van latere eventueele uitbreiding van hare werkkring zal deze Vereeniging al dadelijk haar doel nastre ven doordien hare loden-werkgevers (anderen kun nen als „begunstigers" toetreden en de zaak steu nen) hunne werklieden verzekeren, en wel niet voor uitkeering in ééns bij overlijden (de eenige vorm van verzekering, welke thans onder de werklieden populair is), doch voor pensioen onder eenigen vorm. Bij voorkeur zal daartoe gebruik worden gemaakt van het Nederlandsch Werklie denfonds, terwijl men zal streven daarvoor waar borg van Staatswege te verkrijgen. Onder goed keuring van het hoofdbestuur van den „Werkge- versbond" kan echter verzekering bij andere solide maatschappijen worden toegelaten. Het doel is om, zoo gaandeweg het meerendeel der werkgevers tot den Bond toetreedt, het er toe te leiden dat het thans opkomende geslacht van werklieden voor den ouden dag verzekerd zij. Het minimum-pensioen van f3 op 60 jarigen leeftijd, dat op 65-jarigen leeftijd f 4.50, op 70-ja- rigen leeftijd f6 bedraagt, is alleen da&rom zoo laag gesteld, omdat er plaatsen zijn, waar dit bedrag door personen, met den plaatselijken toe stand ten volle bekend, voldoende wordt geacht. Het initiatief voor deze nuttige instelling werd genomen door mr. G. "Van Tienhoven,burgemees ter van Amsterdam, te zamen met een aantal werkgevers uit Amsterdam, en uit verschillende plaatsen van ons land. Aan de aanvankelijke organisatie nam ook prof. Beaujon, van Amster dam, een zeer werkzaam deel. De nieuwe ver eeniging koos tot voorzitter van haar hoofdbestuur mr. N. G. Pierson, president der Nederlandsche Bank die zich onmiddellijk bereid verklaarde die betrekking te willen aanvaarden, Zoodra de statuten de Koninklijke goedkeuring hebben verkregen zal de Bond zijne werkzaam heden aanvangen. Van onderscheidene plaatse lijke afdeelingen mag de oprichting reeds verze kerd heeten. Uit Haarlemmermeer wordt geschreven: Nu de warmte zich zoolang doet wachten, hebben de veldvruchten het hard te verantwoor den. Het winteroliezaad heeft zóó door de vorst geleden, dat er zeer weinig van behouden zal blijven. De winterrogge, welker ontwikkeling in het vroege voorjaar moet plaats hebben en welke in Mei reeds geheel in de aar dient te staan, is door het weinig groeizame weder zeer achterlijk een zwaar gewas kan moeilijk meer verwacht worden. Hier en daar wordt de rogge uitgeploegd om voor eene zomervrucht plaats te maken. De tarwe het hoofdproduct der wintergewas sen, is almede door de koude in haren groei be lemmerd, maar begint zich nu te ontwikkelen en kan zich op de kloekste en zwaarste gronden nog zeer goed herstellen. Op lichte en minder krachtige velden kan evenwel dezen zomer slechts een half gewas worden verwacht. De Nederl. Slachters-Courant schrijft: „Nieuwe concurrentie hebben de spekslagers te wachten door den invoer van een ontzaggelijken voorraad spek uit Denemarken. Volgens veler bewering zal de prijs nog lager zijn dan van het Amerikaansche en munt de qualiteit uit boven het laatstgenoemde. Voorzeker geen aangename tijding voor diegenen van onze collega's welke met een kelder vol spek op den goeden tijd zitten te wachten. „Ons bevreemdt de houding der Regeering, die ondanks de varkenspest in Denemarken gewoed heeft volstrekt geene maatregelen heeft genomen om den invoer van varkensvleesch-producten, af komstig uit dat Rijk, te verbieden." Op den hoek van smidswater en Korte Voorhout te 's Gravenhage' werd, zoo verhaald de Haagsche correspondent van het Hbl, dezer dagen het Spaansche gezantschapshotel voor de geringe som van f36000 opgehouden en later onderhands verkocht aan een Haagsche dame die zeker niet meer dan dezen bespottelijken lagen prijs voor de woning van wijlen hertog Bernard van Saksen-Weimar zal gegeven hebben. Aan dit huis moet het zeldzaam servituut verbonden zijn, dat het lid van Engelschen familie steeds het recht heeft, in die woning een kamer met één stoel te vorderen. Men stelle de verrassing van dezen of genen eigenaar van het bewuste perceel voor, als hij op een of anderen avond ie mand bij zich ziet binnentreden, die zonder plicht pleging zijn kamer en zijn stoel vraagt en zich daar installeert alsof hij thuis was. De landen rondom 's Hertogenbosch blij ven nog onder water, 't Is wel zooveel gevallen, dat de weg van Vlijmen weder droog en de gemeen schap met de Langstraat, welke langen tijd met schuitjes geschiedde, hersteld is, maar hard vor dert het niet en lang kan het zoo voortgaande, nog duren, eer men in plaats van dat waterge zicht weder van een landgezicht zal kunnen spreken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1