N#. 62. Zondag 6 Mei. A#.1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 5 Mei 1888. Bij het acte-examen, Woensdag j. 1. gehouden te Amsterdam, bekwam o. a. acte als onder wijzeres mej. E. Visser, leerlinge van de Rijks-normaalschool alhier. Aan het Postkantoor Texel werd gedu rende de maand April 1888 in de Rijkspost spaarbank ingelegdf 441,80 terugbetaaldf 1703,07 Het laatst uitgegeven boekje draagt No 574. Naar wij met zekerheid vernemen, zullen de lammerenmarkten alhier eene week later dan gewoonlijk plaats hebben en voor dit jaar gehouden worden op Dinsdag, 22 Mei en Maandagen 28 Mei, 4 en 11 Juni. Deze verandering, welke vermoedelijk ten doel heeft om het jonge vee nog eenige dagen meer groeitijd te verleenen voor het wordt tér markt gebracht, schijnt uitgelokt te zijn door de alhier gevestigde afdeeling van de Holl. Maatsch. van Landb., welke naar wij ver namen Woensdag j.l. eene vergadering hield. Men duide ons niet ten kwade, dat wij bovenstaande slechts veronderstellen en niet met volkomen zekerheid vermelden; de om standigheid dat wij geen convocatie ontvingen om deze vergadering bij te wonen, belette ons van onze belangstelling te doen blijken en onthield ons de gelegenheid onzen lezers verslag dier vergadering te doen, wij vleien ons evenwel dat terwille van publiciteit daarop voortaan zal worden gelet. Bij den voortdurenden strijd om het dagelijksch brood en de schaarschte van werkzaamheden, waardoor menigeen besluit zijn vaderland te verlaten, getuige de zucht tot emigratie in onze dagen, is het zeker niet ondienstig de aandacht te vestigen op de gelegenheid, welke bestaat om nog een goed daggeld te verdienen. Wij bedoelen de haring- visscherij, waarvoor zich .jaarlijks vele Duit- schers aanmelden. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen eenige personen van Texel zich naar Vlaardingen begeven om aan die visscherij deel te nemen. Naar men ons verzekerde, wordt door een eenigszins flinke jongen, ge durende den haringtijd, welke 4 a 5 maanden duurt, vaak een sommetje van f 75 a f100, plus de kost verdient, terwijl de visschers daarenboven nog aandeel in de winst hebben. Voor belanghebbende moge dit een punt 'ter overweging zijn, wel waard nader te onderzoeken. In de den 2 dezer gehouden zitting van de Eerste Kamer werd tot toelating der voor die Kamer gekozen leden besloten, overeen komstig de conclusiën der commissie tot onder zoek der geloofsbrieven. Met eene korte rede, waarin hij voor zich dezelfde modewerking vroeg als welke zijn ambtsvoorganger had genoten, aanvaardde baron Schimmelpenninck van der Oye het praesidium der Kamer. Na het benoemen van eenige commissiën, wordt overgegaan tot het opmaken van den rooster van aftreding en gaat de vergadering tot nadere oproeping uiteen. In de zitting der Tweede Kamer dd 2 dezer brachten de beide commissiën tot onder zoek der geloofsbrieven hare rapporten uit. Zij had geen bezwaren tegen de toelating der leden, ook wat betreft de geldigheid der ver kiezing van de afgevaardigden uit Amsterdam. Toch meende de commissie dat in het vervolg tegen eene zegeling der stembriefjes, zooals dat te Amsterdam geschiedt, moet worden gewaakt. Een vijfentwintigtal leden, waaronder ook de heer Domela Nieuwenhuis, legden beloften de overigen de gevorderde eeden af. Aan den heer Veegens werd onder luid applaus eervol ontslag ujt zijne betrekking van griffier verleend en, nadat tot zijne toe lating was besloten, legde hij de gevorderde eeden af. Op de candidatenlijst voor het praesidium werden alsnu in volgorde gebracht, de heeren: Beelaarts, met 47 van 89; Reuther, met 47 van 89: en Cremers, met 73 van 89 stemmen. De vergadering ging daarna tot nadere bij eenroeping uiteen. Eerstgenoemde is door den Koning benoemd. Per s.s. „Schiedam" der Nederl. Amerik. Stoomvaart-Maatschappij (agenten Koning Co.) vertrekken heden de volgende personen van Texel: Josina Blom met 6 harer kinderen, Ludwig Halsma, Doris Gootjes, vrouw en kind, G. Heijt (zoon van onzen vorigen rijksontvanger), K. Vla ming, vrouw en een kind. Samen 15 koppen. Per s.s. „Leerdam" dier Maatsch. zal 12 Mei a.s. vertrekken: W. Zegel, (vroeger van Texel) 19 Mei a.s. per s.s. „Edam" vertrekken: Simon Salm, vrouw, zoon en dochter. 26 Mei a.s. per s.s. „Amsterdam" zullen vertrekken: Jacob Mz. Bakker, Leendert de Blok, Maria van Houten, Daniël de Blok, Geesje Buis, Jan, Johannes, Elleko, Maria en Geertje de Blok. Louis Broekkamp, vrouw en kind. Nog vele gezinnen maken zich tot vertrek gereed. In 1887 vertrokken van Texel naar America 157 koppen, waaronder 25 huisgezinnen, één ver trok naar Transvaal. In 1888 vanaf 28 Januari tot heden vertrokken reeds 138 koppen, waaron der 23 huisgezinnen, makende met de nu vertrek- kenden tot 26 Mei een totaal van 171 koppen, waaronder 30 huisgezinnen. Bij de verpachting van 43 perceelen voor wiermaaierij en teelt van schelpdieren in de Zui derzee bij Wieringen bleken deze tb kunnen op brengen f2160 per jaar. De verpachting in 1884 bracht eene som op van f39,548. In de vorige week had te Houtrijk en Po- lanen de gewone jaarlijksche verpachting plaats van het grasgewas langs Rijnlands dijkgronden. In geen jaren was de opbrengst zoo hoog als thans. De 19 verhuurde perceelen te zamen groot circa 58 H.A., brachten op f7955, tegen f6180 en f6692 in de beide vorige jaren. Naar aanleiding van de oprichting van den „Werkgeversbond" schrijft de Werkmansbode: Hij is er. In een lang gevoelde behoefte is voorzien. AanAmstels burgemeester in de eerste plaats onze dank voor het geven van den eersten rechtstreekschen stoot tot oprichting dezer nut tige zaak. Dat zijn stem een zoo blijkbaar ruimen weerklank vond in den lande, bewijst dat de behoefte aan verzekering voor den ouden dag der werklieden reeds vrij algemeen werd gevoeld en begrepen; het goed voorbeeld van enkele fabri kanten, alsook het herhaaldelijk gesproken en geschreven woord van anderen en ons, hebben dus de gewenschte uitwerking gehad. De gelegenheid is nu geopend en gemakkelijk gemaakt. Het komt er thans op aan tot de meest algemeene deelneming op te wekken en aan te moedigen. Ons voornemende die taak mede te vervullen hopen wij echter van harte, dat ze ons gemakkelijk zal worden gemaakt in dezen zin, dat vrij spoedig de deelname zóó algemeen zij, dat wij, en allen die het wel meenen, gerust kunnen zijn en verklaren: onze werklieden zijn voor hun ouden dag verzekerd. Voor zoover medewerking daartoe van de werk lieden zelf afhangt, verwachten wij natuurlijker wijze, dat zij, reeds verlangend uitziende naar de deelname hunner patroons, ten volle bereid zijn, om op den eersten wenk zich de bijdrage'te getroosten, die hun recht geeft op een verzekering voor hun ouden dag. Een juichtoon is het, zegt het Soc. Weekbl., die de poging ons ontlokt. Inderdaad, het daghet in het Oosten. Niet, dat wij reeds spoedig, door algemeene deelneming in den nieuw opgerichte bond, de warmte verwachten van de volle mid dagzon. Maar de ochtend toch is de voorbode van den middag. Onze beste wenschen dan ook voor het welslagen van den arbeid van het bestuur, en daarbij onze hulde aan Amsterdam's burgemeester, mr. G. van Tienhoven, die roem mag dragen op het hier door hem genomen initiatief. Eenige leden van het dagelijksch bestuur der Zuiderzee-Vereeniging"; waaronder de voorzitter de heer A. Buma, en de chef van het technisch onderzoek, ingenieur Lely, brachten in de vorige week een bezoek aan het eiland Ameland. De heeren namen dit wad, den verbindingsdam van den heer Berkhout, den stroomleidenden dam van het Rijk en andere merkwaardige punten op. De Koning en de Koningin zullen zich met Prinses Willielmina den 17den Mei a. s. van Den Haag naar „Het Loo" begeven. In Maart verongelukten volgens „Veritas", 104 zeil- en 8 stoomschepen. Daaronder waren 3 Ned. zeilschepen. Naar men verneemt is er te 's Hage een proces aanhangig tusschen den leverancier van het vleesch voor de soldatenmenages en den staat der Nederlanden, tengevolge van het vleesch. De nieuwe Minister van Oorlog heeft dienten gevolge besloten voor het garnizoen eene eigen slagerij op te richten en deze met het begin van het volgende jaar in werking te brengen. Een teleurstelling. De 24 jarige jonge doch ter D. te Yenloo, die voornemens was in het huwe lijk te treden, moest bij aanvrage der daartoe vereischte bescheiden vernemen, dat zij niet in de geboorte-registers van den burgelijken stand was ingeschreven. Daardoor is het huwelijk uit gesteld. Naar de Hoogezandster Courant mededeelt heeft op de kermis, onlangs te Hoogezand gehou den, de mallemolen den eersten avond f 1000 en den tweeden avond f900 besomd. Terecht wekt zulks de verwondering der H. C. na een zoo nij penden winter als wij gehad hebben en met het oog op de algemeene klacht over de slechte tfjden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1