Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Als een treurige bijzonderheid meldt men uit Bruinisse dat het weinig mosselzaad, dat bij ijs- en stormschade, op de slikken vóór Bruinisse overgebleven was, nog dagelijks afsterft, welk vreemd verschijnsel, voor zoover bekend, nog nooit voorgekomen is. Wel is waar kostte dat zaad in den nazomer van 1887 zeer weinig geld (30 a 40 ct. per ton), later wat meer; maar toch zijn er ondernemers die daaraan pl. m. f1500 besteden, waarvan geen cent terecht komt. Was er nu nog zaad op de Zeeuwsche gronden aanwezig, waarvan de voorraad in den jongsten herfst zoo groot was, dan kon het in den tegen woordig werkloozen tijd gevangen en voor veel geld verkocht worden, doch dat is, helaashet geval niet, zoodat nu weer zaad van veel mindere qualiteit en hooge prijzen uit andere streken ver kregen moet worden. Zou, hij het vernemen van zulke berichten, het vischbestuur nu nog niet te bewegen zijn, om voortaan de zaadbanken, die niet door zeesterren met vernieling bedreigd worden, inplaats van in den herfst, in het voor jaar open te willen stellen? Zeker zouden er dan nu niet zoo vele duizenden guldens verloren ge gaan zijn, waardoor verscheidene belanghebben den zeer gedupeerd, zoo niet verslagen zijn, of in moeilijkheid vorkeeren om de jaarlijks terugkee- rende hooge pachten te betalen. De dames J. A. Siekinga te Wolvega en Taanman Kagenaar te Knijpe, ieder der „Ver- eeniging tot bescherming van jonge meisjes," vestigen in de Friesche bladen de aandacht, op de in onderscheidene dagbladen voorkomende ad vertentie, waarbij jonge en bevallige buffetjuffrou wen, tegen f25 per week, worden gevraagd voor de Brusselsche tentoonstelling. Met nadruk wordt door hen tegen dit in een geldelijk opzicht zoo verleidelijk aanbod gewaarschuwd. Men schrijft uit Borger aan de N. R. Ct.: Terwijl men in de Groninger veenkoloniën overal klaagt dat de aardappelsoorten daar spoedig ont aarden, zoodat de soorten, welke door ruime op brengsten en degelijke qualiteit uitmunten binnen drie a vier jaren één derde verminderd zijn, teelt men in Drenthe op de zandgronden met goed gevolg jaren achtereen dezelfde aardappelsoorten, Over de spoedige veraardingder aardappelsoorten of de weinige stabiliteit is in de venen meermalen gesproken, en zal er deswege een punt ter open bare behandeling op het a. s. Landhuishoudkundig Congres te Assen worden ingediend. Wat men daar dus als een nog onbekende oorzaak van dit verschijnsel beschouwt, is voor den Drentschen landbouwer gemakkelijk te verklaren. De veenboer nl. zoekt of schift de pootaardappelen uit, nadat de opbrengst in de schuur of op het land door elkander is nedergelegd. De Drentsche boer daar entegen zoekt dadelijk, nadat elke stam bij den oogst is opgedolven daaruit zijne pootaardappelen waarbij natuurlijk van die stammen, wier opbrengst in qualiteit of quantiteit niet aan de verwachting voldoet, geene poters worden afgezonderd. Eene der meest stabiele aardappelensoorten zijn in Drenthe de zoogenaamde „ruige witte", welker stam geene bloesems doch wel knoppen vertoont. Komen er nu „bloeiers" op den akker voor dan wordt daarbij des zomers een stokje gestoken en van dien stam mogen geen poters worden afgezon derd. Zoo bewaart men hier de stabiliteit der aardappelen. De Maasbode meldt, dat men bezig is opme tingen te doen voor den aanleg van de telefoon verbinding tusschen Rotterdam en Amsterdam. De draden kunnen niet langs het spoor gelegd worden, wegens de massa draden van de Rijks telegraaf en niet langs den straatweg wegens groote bezwaren; waarschijnlijk zullen zij dus dooi de polders moeten loopen. De concessie zal gegund worden aan deBell- telefoon-maatschappij In de Gasselternijveensche-mond is een moord aanslag gepleegd door zekeren Schreuder, kleer maker van beroep. De gewonde Dopke, wilde een huis, dat hij van Schreuder in gebruik had, niet verlaten, ofschoon deze het aan anderen met 1 Mei had verhuurd. Hieruit is een twist ontstaan, welke zóó hoog liep, dat Schreuder waarschijnlijk in drift, een geladen pistool nam en daarmede Dopke in den schouder trof. De toestand van den gewonde is zorgelijk. De gemeenteraad van Maastiicht heeft aan den léjarigen Anthonius Theunissen, die op 17 April 11. een meisje van 9 jaren met levensgevaar uit de Zuid-willemsvaart redde, eene gratificatie van f25 toegekend, met bepaling, dat die som bij de stedelijke spaarbank zal worden belegd en met den verschenen intrest aan Teunissen zal worden uitbetaald ten dage dat hij den ouderdom van 23 jaren zal hebben bereikt. In de maand April weiden uit Duitschland te Ylissingen aangevoerd en vandaar met stoom schepen naar Londen (Deptford) verzonden 36,355 stuks levende schapen, zijnde circa 7000 meer dan in de maand Maart. Onder de miliciens, die Maandag opkwamen? bevonden zich een met één arm en een gebochelde die vergeten hadden redenen van vrijstelling op te geven. Zij werden, naar men meldt, inge deeld. Mss. Ct. Bij de indeeling der miliciens hier ter stede ondekte men een man, die zich niets anders dan met behulp zijner krukken kon voortbewegen en die verzuimd had redenen van vrijstelling op te geven. Hij werd nu ingedeeldbij de veld-artillerie, te 's-Hage in garnizoen. [L. D.) Een huisbaas te Kolderveen had een kleine woning verhuurd aan eene weduwe voor f 16 per jaar; eenigen tijd later verhuurde hij hetzelfde pand aan een ander voor f25, zonder de eerste huur te ontbinden; schriftelijk bewijs was niet voorhan den. Thans is de woning op geheimzinnige wijze bij nacht in een puinhoop veranderd, alles is met den grond gelijk gemaakt. Zij, die door een uitvinding fortuin willen maken, zullen wèl doen naar iets eenvoudigs te zoeken. De al te vernuftige kop, die slechts grootsche plannen najaagt, eindigt maar al te dikwijls met hongerlijden. Een proces over de geldigheid van een patent bracht dit dezer dagen weer aan het licht. Niet minder toch dan een kwart milioen ponden sterling werd verdiend door de uitvinders van de kleine metalen plaat jes, die aan de hakken en neuzen der schoenen worden bevestigd om het slijten tegen te gaan. In 1S87 maakten zij 143 milioen van zulke plaaties. Ongelukkigerwijs schijnt hun patent niet in orde te zijn en heeft de rechtbank hun eisch om an deren het vervaardigen van dergelijke plaatjes te verbieden, afgewezen. Nu zal de publiciteit, die aan hun succes gegeven werd het aantal hun ner mededingers waarschijnlijk sterk doen toe nemen. Ze hadden ;zeker wijzer gedaan met zich tevreden te stellen met den afzet van 143 mili oen en hun concurrenten niet te vervolgen. De laatste berichten uit Berlijn van 4 dezer melden dat de Keizer zonder koorts was en nu on dan het bed heeft verlaten en dat zijne krach ten langzamerhand toenemen. Tot nadere aankondiging zullen geen dagelijk- sche bulletins meer worden uitgegeven. In de overstroomde Duitsche landstreken vooral die aan de Nogat, ziet het er nog treurig uit. Het water staat in genoemd district nog een paar meter hoog. Het zal nog wel maanden duren vóór het spoor wegverkeer tusschen Mariënburg en Elbing her steld zal zijn. In de zitting van het Huis van Afgevaar digden, bij de behandeling van het wetsontwerp tot voorziening in den nood der door overstrooming geteisterde streken, gaf de leider van het centrum, de heer Windthorst, in overweging, voor het leg gen van nieuwe dijken ook den raad vanNeder- landsche waterbouwkundigen in te roepen. De Minister Maybach antwoordde, dat de Regeering reeds bezig is zich op de hoogte te stellen van de waterstaatstoestanden, zoowel in Nederland als in andere landen. De trans-Atlantische booten, die voor reke ning van de Imman-Line in constructie zijn en nog dit jaar in de vaart zullen worden gebracht, zijn 170 M. lang, 19,30 M. breed en 12,80 M. diep. De inhoud is 10000 registertonnen, of 2000 meer dan de grootste trans-atlantische booten. De elec- trische verlichting van elk vaartuig zal geschie den door middel van 1000 gloeilampen. Elk vaartuig zal 2000 personen kunnen huisvesten. Te Kopenhagen ligt de sneeuw twee voet hoog in de straten. Blokken ijs versperden de reede. In Montana (N. A.) is Central City, een mijn werkersstadje met 1000 inwoners, geheel afge brand. Geen huis bleef staan. De schade wordt op 250.000 dollars geraamd. Te Londen is een telegram uit Pretoria ont vangen, meldende, dat de heer Kruger met groote meerderheid tot President van de Zuid-Afrikaansche Republiek is herkozen. Bij het eiland Wight had Zaterdag een aan varing plaats tusschen de Engelsche schepen „Smiry" en „Moto". Eerstgenoemd schip zonk en 13 der opvarenden verdronken. Aan deze zijde van den Oceaan is geen enkele Staat, die niet meer uitgeeft voor het leger dan voor het onderwijs. Duitschland geeft b. v. voor 't leger driemaal meer dan voor 't onderwijs. Nederland zes maal, Engeland viermaal, Frankrijk elfmaal, Rusland negenendertigmaal en Italië ne- gentienmaal. Alleen in de vereenigde Staten zijn de uitgaven voor beide gelijk; en beide, zoowel het leger als het onderwijs, zijn uitmuntend inge richt. De Suez-kanaalmaatschappij die reeds in 1885 besloten had, het kanaal te verbreeden en dieper te doen maken en tevens dezen waterweg bij nacht te verlichten, zal nu een aanvang maken met het laatste, omdat dit van beide verbeterings middelen de minste kosten na zich sleept en te vens het kanaal dubbel zoo bruikbaar voor de scheepvaart maakt, daar het dan het geheele in plaats van het halve etmaal bevaarbaar is. Daar voor zal het kanaal voorzien worden van witte stuurlichten in de rechtlijnige gedeelten en van zoogenaamde kanaallichten, rood aan den Afri- kaanschen en groen aan den Aziatischen oever in de bochten en daar, waar de vaarweg door meren gaat. Deze lichten zullen worden aange bracht op standaards of op drijvende boeien, in beide gevallen voorzien van een reservoir met samengeperst oliegas, voldoende voor twee maan den. De schepen, die 's nachts het kanaal willen doorvaren moeten van voldoende electrische ver lichting zijn voorzien, zoo ook de verschillende stations. Ook is een stelsel van seinen tusschen de schepen en de stations en tusschen de sche pen onderling door de Maatschappij vooi geschre ven. Men legt zich in Engeland thans met ernst op de beoefening van 't Yolapuk toe, vooral in den handel. Er is een 16e blad in die taal, The Volapuk Journal, verschenen; te Londen, Bambury en Burton zijn Volapuk-Vereenigingen opgericht. Den 15n April had in 209 steden, over alle Rijken verspreid, het examen in Volapuk door den inter nationalen bond uitgeschreven plaats en te Huil namen daaraan 26 jongelieden, waaronder 5 dames deel. Uit Petersburg verneemt de Daily News, dat de Russische Regeering bevolen heeft de joden uit Helsingfors te verdrijven, met uitzondering alleen van die joden, die in het leger dienst deden, alsmede van hun kinderen. De Finsche pers verzet zich met kracht tegen dezen maatregel. Uit Athene wordt gemeld dat er nieuwe arrestatiën hebben plaats gehad, wegens de ont dekking van een tekort, groot 250,000 fr., in de thesaurierrekeningen der provincie Attica; alsook dat de Turksche gezant van zijne regeering bevel heeft ontvangen om onmiddellijk naar Konstan- tinopel terug te keeren, zelfs zonder bij den Ko ning van Griekenland zijne brieven van terug roeping in te dienen. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Men vreest voor eene plotselinge hervatting der Oostersche crisis. Engeland, Oostenrijk en Italië zullen ge zamenlijk eene vloot naar de Turksche wateren zeDden, om vijandelijkheden te beletten, voor het geval dat Griekenland daarmede mocht beginnen. Gelijk reeds onlangs werd gemeld, heeft de politie te Berlijn voor eenige dagen beslag gelegd op verscheidene duizenden socialistische vlugschriften. Thans heet het dat er tevens eene geheime socialistische drukkerij in het noor den van Berlijn ontdekt is, welke haar drukwerk als uit Zürich afkomstig bestempelde. Hoewel er een twintigtal colporteurs gevat werden die heimelijk deze vlugschriften verspreidden moeten er toch vele exemplaren, vooral ook te Cliarlot- tenburg aan den man gebracht zijn. De bedoelde pamfletten bevatten smaadredenen zoowel tegen wijlen keizer Wilhelm als tegen den tegenwoordigen keizer, maar in het bijzonder tegen den kroonprins. Een Engel sch pachter Halter, wonende 40 mijl van Charlestown vond bij zijn terugkeer in zijne woning (hij was 's nachts van huis geweest) zijne vrouw en 3 kinderen vermoord en 4 man nen bezig zijn huis te plunderen. Haller, bijge staan door zijn vriend Tweed, overviel de boos doeners, schoot er twee dood en wondde de beide anderen. Vergadering Vrijdag, 4 Mei 1888. Voorzitter D. C. Loman, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter is de installatie en beëediging van het nieuwbenoemde raadslid het eerste punt van werkzaamheid. Na voorlezing van het gewone formulier, legt de heer Mets in handen van den Voorzitter de gevor derde eeden af.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2