N#. 66. Zondag 20 A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 19 Mei 1888. Het zoogenaamde „luilakken" werd ook dit jaar weder in eere gehouden, 't Zal zeker wel moeielijk zijn de juiste oorsprong van deze volksgewoonte te ontdekken, die, hoewel op zeer verschillende wijze, op vele plaatsen wordt herdacht. Een gelukkig verschijnsel is het zeker er hier eenige verfijning in te mogen opmerken en langzamerhand allerlei vuile voorwerpen plaats te zien maken voor bloemkransjes en groen. Zal deze volksgewoonte nog wel lang blijven- voortbestaan, moge zij echter dan zoodanig worden veredeld, dat zij, in plaats van te bestaan uit het hangen van allerlei vuiligheid aan deur en schelknoppen, worde een groet van den zomer, gebracht aan vrienden of ken nissen, door een kransje van de eerste bloe men des velds aan de woningen van bevoor rechte vrienden te hechten. Wij geven dit de jeugd in overweging. Het wrak van de Eng. kotter „Daring" op de Vliehors kon slechts f 1.— gelden; wrak en inventaris brachten samen f300,40 op. Bij de verkiezing van lid voor de Tweede Kamer, ter vervanging van de heeren Mackay, Ruys van Beerenbroeck, Keuchenius en Godin de Beaufort zijn gekozen in het district: Amersfoort, J. E. N. bn. Schimmelpenninck van der Oye. a.r Maastricht, dr. W. Schreinemacher. (r.k.) Ede, C. M. E. von Löben Seis. (a.r.) Gouda, mr. O. J. E. bn. van Wassenaer. (a.r.) Volgens een gerucht zou voor de betrek king van gouverneur-generaal zeer in aanmer king komen de heer Van den Bossche, een katholiek, die de liberale koloniale politiek is toegedaan. Men heeft echter reeds verscheidene andere personen genoemd, zoodat dit gerucht geen onbepaald geloof verdient. (Arnli. Crt.) De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand April, f 9,529,744, is met een bedrag van ongeveer f 8000 gebleven beneden die derzelfde maand van 1887. De directe belastingen hebben, dank zij het personeel en de patenten, f72,000 meer afgeworpen. De grondbelasting heeft, evenals in de vorige maand, minder ruim gevloeid. Voor de invoerrechten valt opnieuw achter uitgang waar te nemen; ditmaal met f21,363 of 5,58 pCt. Daarentegen vertoonen de loods gelden eene vermeerdering met ongeveer f37,000, of 4,3 pCt. Het totaal-cijfer der accijnzen is voor de maand ruim f78,000 hooger. Dit is te danken aan de suiker, die f36,000, het gedistilleeid, dat f 67,800 en de bieren en azijnen, die een kleinigheid meer afgeworpen hebben. De gezamelijke indirecte belastingen hebben in April f375,000 minder opgeleverd, waarvan voor ruim f356.000 de schuld ligt bij het successierecht. De opbrengst der zegelrechten is f21,000 hooger, doch die van registratie en hypotheek te zamen bijna f40,000 lager geweest. Van de posterij is de opbrengst met f31,000 (6,7 pCt.) gestegen, en van de telegrafen is zij met een onbeduidend bedrag vooruitgegaan. Alles bijeengenomen, kunnen de uitkomsten der maand April slechts matig bevredigend worden genoemd. De achteruitgang van het eindcijfer vindt bijna uitsluitend zijne verkla ring in de lagere opbrengst van het successie recht, en is ten slotte slechts klein, maar onder de middelen aan wier hoogere opbrengst dit laatste te danken is, nemen de twee, waarvan de cijfers geheel toevallig zijn, de domeinen en de staatsloterij, eene groote plaats in. In de Woensdag door de Tweede Kamer gehouden zitting interpelleerde de heer Heldt den minister van Marine er over, waarom 100 vroeger vaste werklieden bij de Marinewerven nu tot losse zijn teruggebracht met verlies van vele voordeelen en den kans op spoedig geheel ontslag, terwijl bevoorrechtiging van andere daar bij plaats had. De minister ontkende het recht op vastwerk; het ontslag was een gevolg van de veranderde bestemming der werven ten gevolge van besluiten der Kamer. Hij zou ernstig onderzoeken of er onrecht was geschied. Over het denkbeeld om gratificatiën te geven bij het ontslag van werklieden, die niet in de termen tot pensioneering vallen, kon hij geen beslist antwoord geven. De Kamer is op reces gescheiden. Het voorstel van de heeren De Savornin Lohman en Schaepman tot wijziging van het Reglement van Orde der Kamer werd Dinsdag en Woensdag in de afdeelingen onderzocht. Naar men verneemt, is het door verreweg de meerder heid der leden zeer ongunstig ontvangen. Bij onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en voor de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1884, waren ver scheidene leden van oordeel, dat de omstandig heden, die deze wetsvoordracht zouden recht vaardigen, niet aanwezig waren. Het kan niet ontkend worden dat de poli tieke toestand van Europa weinig bevredigend is en de groote mogendheden blijven voortgaan met hare wapening op alle mogelijke wijzen te volmaken; maar de tegenwoordige toestand heeft reeds zoo geruimen tijd geduurd, dat hij veeleer een gewone dan een buitengewone moet genoemd worden. Een aantal der leden, die deze meening uitspraken, vreesde dat het bestaan van buitengewone omstandigheden werd aange grepen om op bedekte wijze, zonder wijziging der militiewet, tot eene voortdurende verlenging van diensttijd te geraken. Enkele leden beschouwden deze wet als eene noodwet, geboren uit de dringende noodzakelijk heid om het leger tijdelijk te versterken zoolang daarin niet op betere wijze is voorzien. In verband met den wensch dat de Regeering zoo spoedig mogelijk eene regeling van den dienstplicht tot stand zou brengen, konden som migen niet verzwijgen dat de inhoud der rede, waarin de minister van binnenl. zaken de tegen woordige zitting had geopend, teleurstelling had gewekt. De meening werd uitgesproken, dat de Re geering beter gedaan zoude hebben zich geheel van de buitengewone omstandigheden los te maken en een voorstel tot wijziging van art. 6 der militiewet in te dienen. Als gevolg der proeven omtrent de nieuwe bepakkingswijze der infanterie, genomen in het begin van dit jaar bij het 4de reg. inf. te Leiden, wordt ons later gemeld dat op last van den luit.- generaal, inspecteur der inf., zullen worden aan gemaakt 120 stellen leergoed, volgens een dei- twee modellen, door de commissie voorgesteld. Bij dit model, nagenoeg gelijk aan het Duitsche, wordt de ransel gesteund door een nieuw model patroontasch, welke achter aan den koppel is bevestigd. Het leergoed zal, naar men verneemt hier te lande worden aangemaakt, doch de patroontas- schen, hierboven bedoeld uit Duitschland wor den verkregen. Het wijzigen van één stel leergoed kost on geveer f8. Zoodra de 120 stel gereed zijn, zullen er 40 aan iedere divisie infanterie gezonden worden, om beproefd te worden bij de compagnieën, die met het beproeven der repeteergeweren, volgens de stelsels „Vitali" en „Mannlicher" zijn belast geweest. Eeist na nauwgezette proeven bij die compagnieën zal alsdan besloten kunnen worden, of tot eene geheele transformatie van ons gebrek kig bepakkings-systeem zal worden overgegaan. N. R. Ct. Het Rott. Nieuwsblad herinnert aan het feit dat het in November a. s. 75 jaren zal geleden zijn, sinds het volk van Nederland zijn nationale zelfstandigheid herkreeg. Wij hebben ons zegt dat blad tot taak gesteld, in overweging te geven, of het niet gewenscht is deze hoogst be langrijke en in zijn gevolgen zoo zegenrijke ge beurtenis alom in den lande feestelijk te gedenken. Het blad doet ten slotte een beroep op mannen van invloed, opdat zij zich aangespoord mogen gevoelen aan de zaak een begin van uitvoering te geven. De rest volgt als van zelf; aan bijval zal het hun stellig niet ontbreken. De inspecteurs van het geneeskundig staats toezicht zijn tegen het einde dezer maand aan het departement van binnenlandsche zaken op geroepen tot eene algemeene vergadering. Tal van belangrijke punten en rapporten zijn aan de orde gesteld zooals het onderzoek betreffende het drinkwater in Nederland, de voortzetting van de enquêtte naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen, verkoop van vergiften, hulp bjj spoorwegongelukken maatregelen tegen gesalicy- leerd bier,botervervalsching, kindersterfte en sterf- testatistiek in het algemeen, hypnotisme, enz. Uit Almeloo schrijft men van 17 Mei aan de N. R. Ct.: Heden middag ongeveer half zeven is brand uitgebroken in het achterste gedeelte van de fa briek der heeren Gebrs. Palthe, waarin de benzine geborgen wordt en dat tevens diende voor was- scherij en drogerij. Naar men zegt, is de brand door ontploffing in de benzine ontstaan, en daaraan is het dan ook te wijten, dat zeven personen zeer gevaar lijke brandwonden bekwamen, waaraan één na een kort lijden reeds bezweken is. De brand is intusschen tot dit gedeelte beperkt gebleven, zoodat de fabriek geregeld kan door werken, alleen met eenige vertraging, wat ééne afdeeling betreft. Er is alle hoop, dat de overige gewonde werk lieden zullen herstellen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1