Buitenland. Marktberichten. In eene 16 dezer te Helder gehouden ver gadering van de aldaar gevestigde afdeeling der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherij is besloten dat stappen zullen worden gedaan 0111 te bewerken dat ter bestrijding van bestaande kwade practijken, het monsteren voor de equipages van kleine visschersvaartuigen ver plichtend zal worden gesteld. In de „Purm. Ct." vindt men de volgende advertentie Personen, het landbouwbedrijf verstaande, die naar Amerika wenschen te gaan, kunnen in Ca nada eene Hollandsche Kolonie oprichten in een der beste Districten aan de grens van Manitoba, bizonder geschikt voor graan- en veeteelt. De eerstkomenden ontvangen gedeeltelijke teruggave van spoorvracht en kunnen een vooi schot van f1250,— bekomen voor het aanschaffen van huis, gereedschappen en vee. Blijkens mededeeling uit Emden gaan thans groote partijen aardappelen uit Friesland en Gro ningen naar de geïnundeerde streken van Oost en Noord-Duitschland. De kanalen in beide pro vinciën zijn vol schepen, die aardappelen brengen naar de meest nabij gelegen spoorwegstations. Eên enkel handelaar heeft in de vorige week 60 dubbele waggonladingen verzonden. Op die wijze worden nu de landbouwers een groote hoeveelheid aardappelen kwijt, waarmede zij verlegen zaten. Het instituut voor R.-K. jongelieden te Katwijk aan den Rijn zal aanmerkelijk worden uitgebreid. Dezer dagen werd daarmede reeds een begin gemaakt en de eerste steen gelegd voor een nieuw groot gebouw. Het werkvolk, ongeveer dertig man in getal, werd door de geestelijkheid mild onthaald. De socialisten Kramer en Meegens hebben voor eenige dagen een propaganda-tocht onderno men van Amsterdam naar Leiden, Den Haag en Rotterdam. In Leiden liep alles kalm af, maar in Den Haag moesten zij de hulp der politie in roepen en in Rotterdam voor eene groote volks menigte de vlucht nemen. (N. v. N.) De proeven met bloembollen cultuur in het Westland schijnen gunstiger resultaat te leveren dan die der hopcultuur. De afloop van de te Poeldijk gehouden verkooping dier bloembollen kan dit jaar heel gunstig genoemd worden. Algemeen is er in de omstreken van Tiel maar één roep over de schoone vooruitzichten, welke de vruchtboomen opleveren. Tot zelfs in de kleinste scheuten zijn ze met knoppen beladen. De kerseboomen zijn in vollen bloei en als de nachtvorsten er geen kwaad aan doen, zal de opbrengst overvloedig zijn. De hier te lande welbekende Pinkhoffs leeft te Chicago, naar men aan de „Arnh. Ct." meldt, als een waar gentelman, fijner nog dan indertijd te Rotterdam. Hij heeft er eene sigarenfabriek, waarop circa 600 werklieden arbeiden. Een zijner zoons is directeur der Beurs aldaar. Onder de verveners te Appelscha bestond de gewoonte, dat men in plaats van 's nachts te slapen, te middernacht opstond om zich gereed te maken voor den veldarbeiders. 't Was schier een wedstrijd, wie het pand er maar eerst uit had. Reeds op den morgen had men dan al gedaan werk. Eene gunstige bepaling hebben nu de veenlie- den zeiven gemaakt, welke ook volkomen de goedkeuring draagt der verveners. Met een hoorn wordt nu 's morgens met zons opgang op verschillende plaatsen aangekondigd dat het werk aanvangt en niemand mag nu vóór dien tijd beginnen. Deze bepaling is nu na de werkstaking ingevoerd> Uit Gorkum wordt gemeld, dat eene gasont ploffing aan de gasfabriek was ontstaan, waar door het gaszuiveringslmis met muur en al uit elkander is geslagen. De ontploffing veroorzaakte een donderenden slag. Vier personen zijn deer lijk gewond en in het gasthuis opgenomen. De hevige vlam veroorzaakte geen brand. Aanvankelijk werkt het onlangs te 's Graven- hage opgericht toevluchtsoord voor dakloozen zeer goed. In 14 dagen tijds hebben 29 personen daar een nachtelijk verblijf gevonden. Het hoogste cijfer per nacht was 5 tot dusver. Voor 5 cents slaapt men er in eene krib in eeno ruime zaal. Een ieder heeft twee wolion dekens en een hoofdkussen In een aangrenzend vertrek is een bediende. Het uur van sluiting is 's avonds half elf. Te 6 uren 's morgens worden de bezoekers gewekt, die dan gelegenheid hebben zich behoorlijk te wassehen en te reinigen, 's Avonds en's morgens wordt eene korte stichtelijke toespraak gehouden. Als een staaltje te meer van den tegenwoor- digen overvloed van onderwijzend personeel kan dienen, dat vóór een paar dagen te Rozendaal iemand met postpapier liep te venten met de onderwijzersakte in den zak, in welker bezit hij zich reeds een paar jaar mag verheugen. Men deelt mede aan de P. Nb. Grt. dat zich dezer dagen bij een der krankzinnigen-ge stichten in de buurt van Den Bosch twee heeren uit Bokstel hebben aangemeld, die heel leuk ver zochten om te worden opgenomen, aanbiedende een kwartaal vooruit te betalen. Do heeren kregen den raad over drie, maanden terug te komen. De tekst der verordening van den Privy Council", waarbij de invoer in Engeland, Wales en Schotland van slachtvee uit Ylissingen verboden wordt is openbaar gemaakt in de London Gazette en luidt als volgt: Tenzij en totda,t de geheimen Raad anders be schikt, zullen slachtbeesten, komende uit de haven van Vlissingen, in het Koninkrijk der Nederlanden niet in Engeland of Wales of Schot'and geland worden. Een order van gelijke dagteekening verbiedt den invoer van slachtvee uit geheel België met ingang van denzelfden dag, en nog een andere verbiedt den invoer van slachtvee uit andere havens dan de verbodene, in schepen die binuen 28 dagen te voren vee aan boord hadden, dat afkomstig was van verboden havens, of daar geweest zijn, of die vee aan boord hebben dat in aanraking is geweest met vee in de verboden havens. Het resultaat van laatstbedoelde verordening is 1. dat de stoomschepen „Mercurius" en „Minerva" voor 28 dagen niet in staat zullen zijn slachtvee uit eenig land naar Engeland te vervoeren; 2. dat de schepen der Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij of eenige daarvan wellicht in hetzelfde geval zullen verkeeren; en 3. dat de Zeeuwsche boeren geen vee naar Engelsche markten kunnen zenden via Rotterdam, alles natuurlijk zoolang de verordening van kracht blijft. Naar het „Dbl. v. Ned." verneemt, heeft de Holland Society" te Nieuw-York, het plan gevormd, een bezoek aan Nederland te brengen. Zij is daar toe in overleg getreden met de Ne derlandsche Amerikaansche Stoomvaart-maat schappij, om de geheele 1ste klasse van de stoom boot „Amsterdam", welke 28 Juli van Nieuw-York zal vertrekken, af te huren. De meeste mogendheden laten zich bij de opening der internationale tentoonstelling te Bar celona door hunne oorlogschepen vertegenwoor digen. Een buitengewoon sterk eskader zal dan voor de haven bijeen zijn. Behalve Frankrijk, zenden ook Engeland, Rusland, Italië, Duitscliland en Oostenrijk eskaders, zoodat, indien deze allen de plaats hunner bestemming bereikt hebben, eene vloot van 88 oorlogsschepen met een bemanning van 40,000 manschappen voor Barcelona veree- nigd is. De bevelvoerende admiralen dier eskaders heb ben reeds beraadslaagd over de maatregelen om conflicten te voorkomen, welke zouden kunnen plaats hebben wanneer de equipages van verschil lende nationaliteit op denzelfden dag aan land kwamen. Men is overeengekomen dat elke natie haren dag zal hebben om aan wal te gaan, de volgorde door het lot te bepalen. De heer Piet Joubert, kommandant-generaal van de Zuid-Afrikaansche Republiek, zal, naar de Wereldburger verneemt, dezer dagen een Euro- peesche reis aanvaarden en dan ook Nederland bezoeken. De Zweedsche Rijksdag heeft het voorstel om het vervaardigen van kunstboter te verbieden, met 40 tegen 35 stemmen verworpen, Zij nam echter in dezelfde zitting met 41 tegen 40 stem men een voorstel aan, waarbij de invoer van kunstboter geheel verboden werd. Een Engelschman te Guanajuato (Mexico) laat in den omtrek van die stad een paleis bou wen. Hierin zou niets vreemds zijn, ware het niet dat dit paleis van Fay (dit is de naam van den Croesus) met zijne tuinen 100 M. boven den grond zal gebouwd worden. Het geheel zal door ijzeren zuilen gedragen worden, terwijl een reusachtige elevator toegang verschaft. De geheele inrichting is samengesteld uit carton pierre. Dit luchtkasteel zal „paleis van Semiramis" genaamd worden. Op een militair diner te Londen deelde de generaal der artillerie, Maitland, mede dat dezer dagen in de koninklijke geschutgieterij in Wool wich een kanon in gereedheid is gekomen, waar mede een oorlogsschip een zeehaven zonder gezien te worden kan bombardeeren. Dit kanon kan een granaat van 380 pond zwaarte 21000 meter of bijna vier uur gaans wegwerpen. De Mississippi is ten gevolge van een bui tengewoon hevigen voorjaarstoevloed van water tusschen Illinois en Jena buiten de oevers getre den. De lage landen en de spoorwegen in de nabijheid van St.-Louis zijn ondergeloopen en de bewoners op de heuvels gevlucht, terwijl bruggen en spoorwegen zijn weggeslagen. De overstrooming strekt zich uit over 300 mijlen beneden St.-Louis tot Cairo, waar de Ohio met den Mississippi samenstroomt. Bij Rock Island heeft de stroom zich in tweeën gedeeld met eené stroomsnelheid van tien mijlen per uur. Een deel van den muur van het rijksarsenaal is weggeslagen. Bij Quincy, in Illinois, heeft de rivier eene breedte van tien mijlen. De Chineezen-quaestie in Australië wordt meer en meer van ernstigen aard. De regeering van Nieuw Zuid-Wales heeft een wetsontwerp in gediend, waarbij de aanvoer van Chineezen geheel verboden wordt, en tevens heeft zij per telegraaf aan de Britsche regeering een protest gezonden, waarin aan deze op stroeven toon wordt beduid dat de Chineezen-quaestie geene zaak van Enge land, maar van Australië is. Een groote brand woedde deze week te Li verpool in de katoen-, bloem-, en suiker-entrepots van Boonede schade wordt begroot op f 240,000. Op de spoorweglijn van Moskau naar Kursk, bij het station Galitsyno, ontspoorden Zondag, door verkeerden wisselstand, 29 waggons van den naar Moskou gaanden personentrein en liepen tegen een goederentrein, welke zich op hetzelfde spoor bevond. Elf personen kwamen om het leven, terwijl 28, van wie 18 zwaar, gewond werden. De wagons werden door de geweldige botsing vernield en ook de matreriëele schade aan den weg is groot. Uit NewYork wordt geseind dat een zware brand gewoed heeft te Oil City, waarbij 40000 vaten petroleum zijn vernield. In Australië hebben in den laatsten tijd herhaaldelijk groote boschbranden gewoed, waar bij duizende schapen om het leven kwamen. Alleen te Dent in Nieuw-Zuid Wallis verbrandden 1400 schapen. De gevaarlijke gewoonte van spelden in den mond te houden, heeft weder een slachtoffer ge maakt te Frankfort a. d. M. Een jong meisje, dat een speld in den mond had, slikte deze in, toen zij met iemand spreken wilde. Zij verkeert in bedenkelijken toestand. Visscherlieden aan de Zuidkust van Ierland beschrijvende jongste stormen als de hevigste die ze sinds 11 jaren hebben beleefd. Van een aan tal schuiten gingen de netten geheel of' gedeeltelijk verloren, terwyl op anderen, leden der bemanning over boord sloegen. Ook in Denemarken en Zweden schijnt de winter teruggekeerd; ontzettende massa's ijs komen den Sond indrijven uit de Baltische Zee en blokkeeren de kust tot 2000 Eng. voeten afstands. Het ijs is zóo dik, dat groote stoom schepen verplicht waren terug te keeren of bij te draaien, daar de Sond niet te passeeren was. Noordelijk Jutland werd door hevigen sneeuwstorm geteisterd terwijl ook te Stokholm en in heel zuidelijk Zweden de sneeuw zoo dik is gevallen als in 't midden van den winter, zoodat de sleden, die voor dit seizoen al waren opgeborgen, weer te voorschijn gehaald' Het zal er dus daar met het jonge groen al even slecht voorstaan als ten ontzent, dat op den Hemelvaartsdag nog eens flink heeft gevoeld dat Mei niet meer de lente maand is. L-' 1 Schagen, 17 Mei. Aangevoerd 5 Paarden 40 a 125, veulen f a Ossen f a 7 Stie ren f 40 a 150,100 magere Geldekoeien f 70 a 160, 25 vette dito f 160 k 250, 40 Kalf koeien f 130 a 200 18 vaarzen dito f 80 a 180, 45 nucht. Kalveren f 3,— a 10 38 Graskalveren ƒ38.— a 60.— Varkens /"12.16.Biggen ƒ5.— a 7. 20 vette Schapen f 20.— a 29.—,132 magere dito f 14.— a 23. 500 Overhouders f 13.— a 25.— Rammen f -a -580 Lammeren ƒ5 a 9 Kipeieren 2,25 a 2.50 per 100 stuks. Leiden, 18 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks a 16 Stieren 48 k 156 Veulens k 37 kalfkoeien 118 k f 258. 348 Melkkoeien 100 k f 248 496 Varekoeien ƒ86 195

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2