N#. 70 Zondag 3 Juni. a#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bc^'isnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier van den Hoof- delijken Omslag dezer gemeente van af heden gedurende vijf maanden ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Texel, den 29 Mei 1888. De Burgemeeste voornoemd, Bij afweze De W mouder, CONINCK WESTENBERG. TEXEL, 2 Juni 1888. De tweede groote verzending van lammeren naar de Leidsche markt, gaf ons Donderdag morgen aanleiding tot het doe., eener wande ling naar de haven te Oudeschild. Gedurende de wandeling trof ons het frissche aanzicht van vele landerijen, die blijkbaar van de heerlijke Meiregen, welke Woensdagmorgen was gevallen, zeer veel hadden geprofiteerd. Bij zulk weder, behoort een goede hooibouw nog gansch niet tot de onmogelijkheden. Aan de haven was veel beweging, doch alles ging ordelijk en geregeld, niettegenstaande de groote opeenhooping van rijtuigen. In 2 groote veebooten en 10 tjalkschepen werd het product van Texel's bodem gescheept om te worden vervoerd. Op de reede stoomden een paar sleepbooten om een zevental tjalken op sleeptouw te nemen. Vrijwel klokke acht, toen ook de „Ada" de haven verliet, waren alle vaartuigen in zee, en koersten, de een wat vlugger, een ander wat moeielijker, tegen wind en stroom naar het Nieuwediep; 'twas een mooi gezicht, die flottille, die met Texel's voortbrengselen daar op de baren dobberde. Ongeveer 6900 lammeren werden dien mor gen verzonden, benevens eenig rundvee. Wanneer nu gemiddeld ieder lam op ruim 7 gulden kan worden gerekend, dan werd voor pl. m. f50,000 uitgevoerd, een niet on beduidend bedrag dat daardoor hier kan inko men. Jammer maar, dat van die som weêr zoo'n groot deel van hier moet ter voldoening van extra voerrekeningen en zoo weinig hier verblijft. Ware dat maar niet het geval Een treurig ongeval kenmerkte het verdere van dezen tocht. Naar men ons mededeelde sloeg in het N.-H. Kanaal, nabij Schoorldam, de schipper van een der vaartuigen, P. Rab, over boord en kwam jammerlijk om het leven. Groote ontsteltenis bracht de mare van dit ongeluk hier teweeg en zeker kromp het harte ineen van menig onzer. De deelneming is dan bok algemeen, want de heer Rab stond bekend als een flink oppassend man. Vrijdagmiddag, klokke twaalf, werd van de puie van het Raadhuis alhier, afgekondigd: de nieuwe politie-v er ordening voor de gemeente Texel Bij de Herv. gemeente te den Hoorn is beroepen R. Bennink Bolt, candidaat te Arnhem, die volgens de N. R. Ct. voor dat beroep reeds heeft bedankt en een beroep naar Rekken (Gelderland) heeft aangenomen. De alhier opgerichte afdeeling der Ver- eeniging tot bevordering der Ned. Visscherij vond op de algemeene vergadering dier Ver- eeniging, 30 jl. gehouden, een geopend ooi- voor de door haar ter sprake gebrachte punten: Punt 1. Voorstel om de visscherij op oesters geheel of althans met 1 Augustus van ieder jaar open te stellen, werd om preadvies gesteld in handen van 't hoofdbestuur. Punt 2. Verzoek om medewerking tot verkrijging van een beteren en meer geregelden toestand in de wijze, waarop de visch te Nieuwediep wordt afgeslagen, zal door het hoofdbestuur worden ter hand genomen, daar er algemeen wordt geklaagd over de wijze, waarop te Nieuwediep gehandeld wordt. Punt 3: Verzoek om krachtige hulp der Vereeniging tot verbetering en vergrooting der Texelsche haven, die door hare geringe diepte en kleine afmeting tot groot nadeel is van belanghebbenden, zal door het hoofdbestuur in loco worden onderzocht. Door den rijkswaterstaat is aan de Regeering voorgesteld, om eene afdoende verbetering te brengen in den toestand der Nieuwe Willemshaven te Harlingen en aan het dichtslikken er van een einde te maken en wel door gezegde Willemshaven aan de zeezijde door een dam af te sluiten en dan in den zuid-oosthoek der haven (het zoogenaamde dok) eene keer- of schutsluis aan te brengen. Ook bij de divisiën infanterie zullen proeven worden genomen om honden voor den dienst te velde af te richten. Bij enkele korpsen van het leger zijn reeds honden aangeschaft en de offi cieren aangewezen om deze dieren voor hun taak af te richten. In de algemeene vergadering van het Ned. Rundveestamboek werd door de afdeeling Noord- Holland voorgesteld tot het nemen van tijdige en doelmatige middelen om het Hollandsch vee op eene waardige wijze te doen vertegenwoor digen op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1889. Groningen stelde voor het Nederlandsche vee nog meer bekend te maken èn door het inzenden van vee naar internationale tentoonstellingen, èn door het verspreiden van geschriften. Op een vraag van de afdeeling Gelderland: „wanneer houdt een gekruist veeras op tot de vreemde rassen te behooren, en wanneer wordt het als Nederlandsch aangemerkt," was de conclusie, dat de achtste paring werd geacht volbloed te geven. Men meldt aan de N. Rott. Crt In eene Zaterdag jl gehouden samenkomst van verveners is een schrijven opgesteld aan den heer F. Domela Nieuwenhuis, waarin deze wordt uit- genoodigd in eene door hen te beleggen vergade ring de opgaven te staven, door hem verstrekt in de zitting der Tweede Kamer van 14 Mei j.l. Dit schrijven, dat ook aan andere verveners in Schoterland ter onderteekening gezonden is, zal den afgevaardigde van Schoterland binnen een paar dagen worden ter hand gesteld. By brief van 23 April jl. heeft de ingestelde landbouwcommissie, aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid doen toekomen een advies betreffende de regeling van het landbouw onderwijs hier te lande. De commissie zegt o. a.: Het is niet twijfelachtig dat aan het landbouw onderwijs hier te lande nog niet de uitbreiding is gegeven, die billijkerwijze mag worden verwacht. Door het toenemend wereldverkeer en de toene mende concurrentie wordt het voor den landbouw meer en meer eene levens-quaestie, om door kennis en vaardigheid uit te munten boven zijne buitenlandsche mededingers. En terwijl in naburige landen reeds sedert geruimen tijd krachtige maatregelen worden geno men om de landbouwers in staat te stellen de wapenen, die de wetenschap hun schenkt, te gebruiken, is hier van Staatswege nog slechts eene enkele schrede op dezen weg gezet. Ons landbouwonderwijs moet echter niet zijn een plant uit den vreemde hier overgepoot, maar wij moeten met het voorbeeld van anderen voor oogen de kiemen bij ons aanwezig tot ontwikkeling en wasdom brengen. In de paragraaf: „over verbeterde inrichting van hét landbouwonderwijs in zijn geheel", ver klaart de commissie dat de school te Wageningen bij iedere pmctische regeling moet behouden blijven en het uitgangspunt moet worden van dege- wenschte hervormingen en uitbreidingen. Indien ook voor de meer elementaire opleiding der landbouwers werd zorg gedragen door geregeld en algemeen verspreid onderwijs op de herhaling- scholen en bovenal door de bevordering en op richting van vakscholen, wintercursussen en proef velden zou eene inrichting worden verkregen welke aan alle eischen zou voldoen. Behalve een centraal curatorium, waaraan alle belangen voor het landbouwonderwijs ter behar tiging worden toevertrouwd, zouden wetenschap pelijk gevormde ambtenaren met de leiding van het lager landbouwonderwijs, met de vorming der onderwijzers en met het bestuur der proef velden moeten worden belast. De ondersteuning van vakscholen, wintercur sussen en proefvelden, de oprichting der winter- scholen en de aanstelling der landbouwleeraren is boven alles dringend noodig en zal het eerst moeten worden aan de orde gesteld. Volgens een nader bericht aan het „Hbl." omtrent den toestand in de omstreken van Steen- wijk patrouilleeren een honderdtal infanteristen en een vijftig huzaren door de veenderijen, om ieder die werken wil te beschermen. In eene samenkomst van de arbeiders trad als spreker op de heer Fortuyn uit Amsterdam, die hen aan maande in de werkstaking te volharden. Nadat hij korten tijd gesproken had, werd hem dooi den burgemeester van Steenwijkerwold het woord ontnomen. Alle openbare vergaderingen zijn verboden en de burgemeesters van Steenwijkerwold en Olde- markt hebben bovendien doen bekend maken dat ieder, die werken wil, beschermd zal worden. Aan de Zwolsche Gt. wordt gemeld, dat op de vergadering te Steenwijk, waar 48 verveners uit Steenwijk, Steen wij kerwolde en Oldemarkt tegenwoordig waren, eenparig besloten is, geene loonsverhooging te geven, op verbeurte van f 100 aan de armen, en geen werkstakers van elkander in het werk te nemen. Door een stalhouder te Medemblik, is een Donderdagsche Wagendienst geopend op Schagen, vertrek van Medemblik 's morgens 6 uur, over Aartswoud, aankomst te Schagen 8.30, vertrek vandoar 's namiddags 2 uur, terug te Medem blik 4.30. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1