N°. 72. Zondag 10 A0. 1888 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van hen, die in het jaar 1863 geboren en alhier woonachtig zijn, dat zij zich in dit jaar voor de Schutterij moeten aangeven. Dat zij, welke zich nog niet hebben aangegeven zulks alsnog behooren te doen vóór den 15 Juni a.s. Texel, den 5 Juni 1888. De Burgemeester voornoemd, Bij afwezen De Wethouder, CONINCK WESTENBERG. TEXEL, 9 Juni 1888. Donderdagmorgen werden met de verschil lende scheepsgelegenheden weder ongeveer 4-000 lammeren van hier naar Leiden ver zonden. Twee jongelui hadden Donderdagnamid dag het genoegen een monsterpaling, op het strand achter de Westen, machtig te worden. De strijd tegen dat dier, een zeepaling van ongeveer 2 meter lengte en bijna 18/2 kilo zwaarte, was niet geringdie visch bevond zich in het diepe zwin of dok rondom de onlangs gestrande vischsloep „Onderneming," waarin zij was bevloeid geraakt. De jongelui de visch ontdekkende, hadden niets tot be machtiging bij zich, zij ontkleeden zich in allerijl en begaven zich toen te water, tot hun hals daarin badende en steeds grijpende naar de visch, die telkens in vreeselijke vaart langs en over hen heen schoot; na een lang durige strijd wisten zij eindelijk het dier machtig te worden en keerden daarna in triomf huiswaarts, met hun voerende de over wonnen smakelijke buit. Dat het niet moeielijk is een kinderfeestje te organiseeren, bewees de prettige stemming van het kleine volkje alhier gisterenavond, toen eenige heeren, die van elders hier waren, zich op de Groeneplaats met hen bezig hielden. Zingen, versjes opzeggen, hardloopen, enz. werden met kleine prijsjes beloond en vonden vele deelnemers. Koek, en andere eetbare waar, benevens bloemen en verdere snuisterijen, werden met kwistige hand den kleinen uitge reikt en een kinderhand is gauw gevuld. De pret duurde tot bijkans 10 uur en werd besloten met de mededeeling dat ten voordeele van de armen eene schilderij zou worden ver loot. Ging het kleine volkje vergenoegd naar huis, voor sommige neringdoenden was deze pret niet onvoordeelig. Met welk doel deze heeren hier vertoefden kunnen wij niet met zekerheid melden; volgens sommigen was de jacht en wetenschappelijk onderzoek niet vreemd aan hunne tegenwoor digheid alhier. De Regeering heeft geantwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp tot verlenging van den dienst der militie te land, lichting 1883, en der zee militie, lichting 1884. Zij handhaaft het ont werp, acht wel degelijk buitengewone omstan digheden aanwezig en meent dat de tegen woordige bijzonder zorg eischende politieke toestand in geen geval als een normale is te beschouwen en dat het onrustbarend karakter van dien toestand door den langen duur daar van in geenen deele is gewijzigd. De Regeering is voornemens zoo spoedig mogelijk te trachten een doeltreffende, billijke regeling van den dienstplicht tot stand te brengen, ten volle bewust van haar ernstigen plicht, al wat mogelijk is te doen om het vraagstuk der legervorming en van de richting der levende strijdkrachten zoo spoedig mogelij 1 tot eene bevredigende oplossing te brengen. Overigens verzekert de Regeering dat, indien na aanneming van dit ontwerp de buitenge wone omstandigheden, die tot de indiening leidden, niet meer aanwezig worden geacht, zij zich haasten zal dep koning voor te stellen aan de miliciens, wier diensttijd werd verlengd, reeds binnen den maximalen termijn ontslag uit den dienst te doen verleen en. Volgens het Vaderland moeten voor de betrekking van gouverneur van Suriname het meest in aanmerking komen Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk, Jhr. mr. M. A. de Savornin Loman en dr. T. C. L. Wijnmalen. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft aan de afdeelingen een missive gezonden, waarin het zich beklaagt, dat eenige afdeelingen zich wenden met adressen tot de Regeering en andere autoriteiten, zonder het hoofdbestuur met adressen in kennis te hebben gesteld en daarop zijne goedkeuring te hebben gevraagd, waardoor het zijns inziens zou kunnen gebeuren, dat de algemeene belangen werden geschaad. Z. M. zeilschoener „Argus," onder bevel van den luitenant ter zee le. klasse W. E. Hazenberg, verliet donderdagmorgen de haven van Nieuwe- diep voor een tocht in de Noordzee tot 't houden van toezicht op de visschersvloot. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden in Denemarken, worden daar te lande schepen, komende uit de haven van Grimsby, wegens aldaar heerschende pokkenepidemie, aan quarantainemaatregelen onderworpen. Tevens is in Denemarken de invoer verboden van uit genoemde haven herkomstig gebruikt linnen, gebruikte kleedingstukken gebruikt bedde- goed, bagage van reizigers uitgezonderd, vodden gebruikte watten, ruwe wol, afval van papier, haar en huiden. De stoomsleepboot „Hercules" van de Gebr. Zur Mühlen zal in het begin der volgende week naar Spanje vertrekken, ten einde de mailboot „Prins Frederik" van de Mij. Nederland naar Holland te sleepen. Genoemde Suezboot heeft een gedeelte van zijn achtersteven gebroken. Valsche gouden tientjes. Bij den ontvanger der Rijks-belastingen te Haarlemmermeer is in betaling gegeven een tienguldenstuk, dat er op het oog als volkomen echt uit zag, maar waar van de klank aan dien van lood deed denken. Terstond is het stuk naar Utrecht gezonden tot onderzoek. Door de K. v. K. te Waalwijk is een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge zonden, houdende dringend verzoek om zoo spoedig mogelijk in te trekken het verbod van invoer uit Antwerpen van droge en gezouten huiden, en wel uit overzeesche landen, zonder certificaat van den burgemeester te Antwerpen. Ten gevolge van eenige sporadische gevallen van longziekte, welke in België zijn voorgekomen, kan een zoo danig getuigschrift niet worden gegeven. De uit voer naar Nederland wordt alzoo ten nadeele der leerlooierijen en wolfabrieken zeer belemmerd. De Kamer acht het hoogst noodig, dat een onver wijlde intrekking van het verbod worde bevolen of althans minder drukkende bepalingen worden gesteld, daar wilde huiden en wol, direct uit de productie-plaatsen aangevoerd en in speciale maga zijnen in de nabijheid der dokken te Antwerpen opgeslagen, volstrekt niet in aanraking komen met Belgisch vee, huiden noch andere artikelen, welke eenige besmetting zouden kunnen over brengen. Door een vijf-en-twintigtal verveners in het kiesdistrict Schoterland is in het Nieuw Adverten tieblad van Heerenveen van 6 Juni de volgende advertentie geplaatst. Uitnoodiging Ondergeteekenden, verveners in het kiesdistrict Schoterland, kennis genomen hebbende van het geen door den afgevaardigde uit dat district bij zijne interpellatie in de Tweede Kamer betrekkelijk de werkstaking in de venen is gezegd, zijn zoo vrij hunnen medeburger, den heer Domela Nieu- wenhuis, beleefd uit te noodigen tot het bijwonen eener vergadering te Heerenveen, ten einde den interpellant in de gelegenheid te stellen voor hen als vakmannen duidelijk te maken, hoe een ver- vener, in dezen tijd met 60 man werkende, per dag f98,40 kan verdienen. Bepaling van den tijd wordt gaarne aan den heer D. N. overgelaten. Zij twijfelen niet, of de heer D. N. zal zoo beleefd zijn aan deze uitnoodiging te voldoen, of publiek erkennen, dat hij althans van hun vak klaarblijkelijk weinig afweet en daardoor in meer dan een opzicht zeer onjuist is geweest. (volgen de handteekeningen.) Het hoofdbestuur van het Pensioen-verbond heeft ook bij de tegenwoordige Regeering stappen gedaan, om eindelijk eene wettelijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot van weduwen en weezen van ambtenaren verzekerd zal worden, en heeft de verzekering gekregen, dat binnen be trekkelijk korten tfjd eene wet tot regeling van deze aangelegenheid zal worden ingediend. Naar men mededeelt, werd dezer dagen op meer dan één verzoek van Nederlandsche post- duivenvereenigingen, om haar duiven in Duitsch- land te laten uitvliegen, weigerend geantwoord. De Duitsche Regeering moet het oplaten vanuit Nederland komende postduiven hebben verboden. Aan een particulier schrijven ontleenen wij de mededeeling dat te Opperdoes de eerste nieuwe aardappelen zijn gerooid. De algemeene verzen ding zal echter wellicht niet voor het einde dezer maand plaats hebben, aangezien het aardappel- gewas door de vorst veel heeft geleden. Op de steenfabrieken der heeren J Terwindt Van der Maden te Gent (bij Nijmegen), hebben de arbeiders het werk gestaakt. Kalm en bedaard nebben zij de fabrieken verlaten. Zjj eischen loonsverhooging. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1